29 Marca 2024 13:42:49
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [28]
· [Howto] Xpenology... [15]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.235.22.225
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
prośba o zrozumiałe wytłumacznie
bogoria
witam wszystkich. zanim zadam pytanie chciałbym powiedzieć, że większość z Was jest dla mnie alfą i omegą na tym forum. już kilka razy pytałem jaki router kupić. zdaję sobie sprawę, że jest to jakby moja indywidualna sprawa, ale biorąc pod uwagę stan mojej wiedzy po to grzebię w tym forum, aby coś mądrego znaleźć.pewnie wielu lejków robi tak jak ja. juz kilka razy zdecydowany byłem na zakup konkretnego routerka, ale jak dalej zgłebiałem temat, to od euforii przechodzi się tu do totalnej zjebki sprzętu. jak tu można coś wybrać. pewnie i tak wybiorę w jakiś tam sposób, jednak chciałbym dokonać świadomego wyboru, a nie płynąć na fali mody. czy ktoś pokusi się o zestawienie plusów i minusów tuch modeli , o których najczęściej tu piszecie:tp-link 1043,netgear 3500L, wrt160NL, asus rt-n16. w tej chwili posiadam łącze w vectrze 8mb/512. jeden stacjonarny + 3-4 lapki. pewnie cudów z tego nie wycisnę, ale chciałybym mieć możliwość podąłćzenia drukarki i ewentualnie dysku z możliwością pobierania torrentów. sorki za upierdliwość, ale od dwóch dni siedzę na forum i jak tylko znajdę coś co niby mi pasuje, to czyttająć dalej mam coraz większe wątpliwości. wiem,ze macie większe problemy, ale wielu takich poszukiwaczy jak ja odwiedza to forum z ndzieją na poradę
 
obsy
Widzisz, plusów i minusów będzie tyle ile osób na forum - jednemu będzie przeszkadzał 100 przełącznik, drugiemu wbudowane anteny a trzeciemu że na tym openwrt chodzi.

Jeżeli kupić jeden z w/w wymienionych to znajdziesz tu wsparcie - więc po prostu kup jeden z nich Smile
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
bogoria
a do tych warunków, które podałem lepszy(pewnie subiektywny) lepszy będzie asus, czy netgear 3500 wystarczy. bo teraz widzę, że na forum pojawił się netgear 3700. obłedu idzie dostać. powiem tak, pieniędzy pewnie nikt nie ma za dużo, ale tego sprzętu nie kupuje się na co dzień i chciałbym kupić taki, który na wyrost zaspokoi moje potrzebyWink
 
Tytan69
Według mojej oceny parametrów technicznych ustawiam:
1. ASUS RT-N16
2. Netgar 3500L
3. TP LINK1034
4. Linksys WRT160NL

Routery bazują na różnych scalakach i mają różnicę w prędkości CPU oraz ilości ramu. Przy czym tka naprawdę różnice nie są znaczące przy podstawowych zastosowaniach. Ja wyciskam z tego WRT160NL ostatnie poty i dopiero zaczynam odczuwać potrzebę większej prędkości CPU i ciutkę RAMu.
Na Twoim miejscu dokonał bym jeszcze samooceny wiedzy o linuksie oraz oceny wsparcia softu alternatywnego.

Starczy na początek spojrzeć ile postów na tym forum mówi o jakim producencie i masz kolejny wstępny wskaźnik.

1. Linksys.
2. Asus.
3. TP-link.
4. Netgar (rażąco odstaje w popularności).

Wskaźnik wsparcia i dostępności softu alternatywnego dla ciebie będzie bardzo istotny więc przejrzyj który z tych sprzętów najłatwiej będziesz mógł wykorzystać (opisy, publikacje, tutoriale, gotowe kompilacje).
Jeśli linuksa nie znasz lub dopiero zaczynasz wagę wsparcia i popularności przy wyborze musisz podwyższyć według samooceny.


Openwrt na WRT160NL.
 
bogoria
wielkie dzięki. mam nadzieję, że to co napisał tytan 69 jeszcze oprócz mnie komuś się przyda. dziwi mnie trochę pozycja netgeara. bo z jednej strony pozytywne oceny, a z drugiej niska ppularność
 
arteq

Cytat

Tytan69 napisał/a:
4. Netgar (rażąco odstaje w popularności).


heh, netgera w Polsce ma małe zainteresowanie, wiec to nie kwestia postów na forum :-)
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
rzerzuch
Netgear był mało popularny w śród routerów z radiem G i 100Mb/s switchem bo nić ciekawego nie oferował. W tym królują linksysy WRT54xx i asusy WL-500Gp. Teraz gdy wchodzą routery z radiem N i gigowym switchem Linksys nic ciekawego nie ma, Asus ma ale cena z kosmosu a netgear odrobił pracę domową i wypościł fajny router w przystępnej cenie.
 
Tytan69

Cytat

arteq napisał/a:

Cytat

Tytan69 napisał/a:
4. Netgar (rażąco odstaje w popularności).


heh, netgera w Polsce ma małe zainteresowanie, wiec to nie kwestia postów na forum :-)


Posty są tego odzwierciedleniem.
Openwrt na WRT160NL.
 
bogoria
jeśli mogę o coś poprosić, to mówcie "dużymi literami", bo znowu ja i mnie podobni pogubią się w tych rozważaniach. chcę po prostu kupić dobry router do którego podłączę HDD(torrenty) i o czasu do czasu drukarkę. kusi mnie asus, ciekawie wygląda netgear 3700, ale znowu zaczynam się gubić. wam jest o tyle łatwiej, że znacie się na tym i pewnie sprzęt często wymieniacie.
Edytowany przez bogoria dnia 02-03-2010 09:31
 
Tytan69
Chodzi o to, że Netger ostatnio wypuszcza fajne sprzęciki a np. lider Linksys przyspał. Zainteresowanie marką rośnie szybko ale trudno aby nagle prześcignęło lidera w popularności od kilku lat.
Konkretny model Netgar 3500L jest ceniony i działają na tym wszystkie trzy
alternatywne firmware (poprawcie mnie jak się mylę). Na wrt160nl działa Opewrt i ostatnio ruszyło DDWRT - Tamato nie chodzi.

Spójrz ile postów na tym pod-forum mówi o którym pudełku i porównaj ilość postów generalnie o marce sprzętu - pełny obraz sytuacji Wink
Edytowany przez Tytan69 dnia 02-03-2010 09:59
Openwrt na WRT160NL.
 
bogoria
dzięki. to zaczyna do mnie docierać. w tej chwili waham się już tylko między netgearem a asusem. kolega, który mi przekłada z komputerowego na polski niestety wyjeżdża na miesiąc, więc przez jakiś czas muszę pociągnąć na firmowym oprogramowaniu
 
obsy
Tylko pamiętaj, że dla obu firmware jest w fazie beta-alfa i jak tam jeszcze zwał. Czyli - nie wszystko może jeszcze działać tak jak byś oczekiwał. Żeby później nie było że słabo działa radio czy usb ma słabą wydajność.
Edytowany przez obsy dnia 02-03-2010 10:56
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
bogoria
czyli na razie nie ma do nich stabilnego w pełni działającego softu. ale pewnie za jakiś czas coś się pojawi
 
shibby
Asus i netgear to blizniacze urzadzenia.

Asus rt-n16 jak dla mnie przoduje. Ma 32MB flash i 128MB ram. Ma tez zewnetrzne anteny i 2x USB. Dziala na nim w pelni tomato i ddwrt.

Co do netgear 3500l ma 8mb flash i 64mb ram, jeden port USB (czasami wiec sa problemy z zasilaniem dysku) i ma wbudowane anteny. Dziala na nim ddwrt i raczkuje tomato.

Oba sprzety maja taki sam procek czyli 480MHz chociaz, asus chwali sie ze chodzi na 533MHz (pewnie podkrecony na oryginale), natomiast netgear pokazywany jest jako 453MHz.

decyzja nalezy do ciebie.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
bogoria
dzięki. szkoda shibby, że mieszkasz z jednej strony blisko mnie, a z drugiej dość daleko(legnica). zaczyna mnie to coraz bardziej interesować i chyba rozpocznę swoją naukę od przedszkola openlinksys
 
Daimon01
Hm, wybaczcie za odkopywanie tematu, ale mam ten sam problem co kolega bogoria. Kilka dni się zastanawiam nad wyborem sprzętu dla siebie i nie mogę się zdecydować. Właściwie myślałem o tych 4:

1. ASUS RT-N16
2. Netgar 3500L
3. TP-Link TL-WR1043ND
4. Linksys WRT160NL

ale odrzuciłem Asusa ze względu na cenę, chociaż wydawał mi się najlepszym rozwiązaniem (jednak uznałem że 300 zł to wystarczająca kwota na sprzęt dla mojego użytku).

Moje potrzeby są podobne do podanych w pierwszym poście (no może oprócz torrentów których nie potrzeba mi) ... dysk podłączyć i ew drukarkę. Żeby to działało i nie było większych problemów z działaniem(2 stacjonarki i 3 lapki), zależy mi częściowo też na wifi, ale tu rożnie bywać może - domek jednorodzinny, piętrowy, około ok.90-100m na poziom - więc możne być problem z objęciem całości, chyba ?

Najbardziej się skłaniałem do Netgar 3500L, tylko martwi mnie wewnętrzne anteny, czy wystarczą, ale z drugiej strony czytałem opinie niektórych, że Linksys WRT160NL pomimo zewnętrznych anten, aż tak wielkiej różnicy nie robi. Ceny podobne, no może na małą korzyść Netgear'a. Linksys ma porty 10/100, właściwie nie wiem czy wykorzystałbym 1000 port... w lapkach mam karty tylko 100 z wifi b/g :]

Testów i statystyk widziałem już bardzo wiele, tylko tutaj jest wiele, są różnice, ale może ktoś miał oba (3500L i 160NL) i może coś więcej powiedzieć? Netgear czy linksys, a może TP-Link TL-WR1043ND (najtańszy, ale w porównaniach ładnie wychodził, tylko jak z trudnością ustawienia?)
Edytowany przez Daimon01 dnia 24-06-2010 00:38
 
shibby
zadaj sobie pytanie jak bardzo znasz sie na linuxie i ktora z alteratyw chcesz uzywac (tomato, ddwrt, openwrt). To takie kolo ratunkowe 50/50 Smile Po tym wyborze odejdzie ci polowe routerow. Wg mnie inwestucja w asusa jest oplacalna.

tplink i linksys to atherosy a wiec lepsza wydajnosc po usb ale brak tomato. Za to asus i netgear mala pelne wsparcie ze strony tomato. Wszystkie 4 routery sa tez wspierane przez ddwrt, jednak instalacja optware na atherosach jest skomplikowana i klopotliwa!! I miej to na uwadze.

Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Daimon01
Średnio, jakieś podstawy mam, coś kiedyś robić na linuxie porobiłem, ale nic specjalnego.
Wiem, że Asus ma najlepsze parametry (2 usb, anteny zewn, 3 alternatywne opr) ale jest jak na moje studenckie warunki przydrogi Grin
Jak się w takim razie ma Netgear na tomato do powiedzmy Linksysa na orginalnym oprogramowaniu ? Grin (wiem wiem, jestem marudny Wink)

Pomimo kilku poleceń przez znajomych Linksys'a (głównie chyba na wzgląd na firme i historie) wybiore Netgear'a... tylko jeśli możecie powiedzcie jak wygląda zasięg wifi, czy po przejściu jednej ściany, albostropu... nie pada od razu ?
Edytowany przez Daimon01 dnia 24-06-2010 09:36
 
sasukepl
Netgear to prawie to samo co asus tylko go różni procek mniej pamięci 1 port usb i wewnętrzne antenki(w środku ma wyjścia na 3 zewnętrzne). Jeżeli cię nie stać na asusa to netgear lub tplink.Pfft
Asus RT-AC3200 Tomato shibby 140
Wouxun KG-UVD1P w celu nas?uchu wiecie czegoSmile
 
eRd
@sasukepl dla ścisłości w WNR nie ma wyprowadzeń na zewnętrzne anteny, te gniazda na PCB nie służą do podłączania anten tylko z tego co wyczytałem do testów układu radiowego.
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,442,860 unikalnych wizyt