27 Kwietnia 2024 10:39:53
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
52.14.150.55
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Router do mieszkania
kazio772
Witam, jako że niedługo bede wynajmowal mieszknie z 3 osobami i chciałbym kupic router ktory pozwolil by mi podzielic neta.


Bedzie to dialog mb o ile wiem to jest etharnet, chcialbym jak najtaniej.

czy przy polaczeniu np dialog przez etharnet potrzebuje modemu adsl? ew. czy moge podlaczyc pod router modem ktory dostane od nich?



chcialbym podzielic na 4-6 komputerów


podział w mieszkaniu np:
1 laptop wfi 2mb
2 laptop wifi 2mb
3 laptop wifi 2mb
4 laptop wifi 2mb
5 pc 42mb


Czy duże są straty przy dzieleniu pasma przez router a nie serwer?
Wpływy na ping?
jak zabezpieczyc porzadnie siec w mieszkaniu
 
TF
Przy łączu Ethernet (nie etharnet) nie trzeba modemu.
Jeżeli dostaniesz modem, to możesz go podłączyć do routera. Nie każdy modemo-router da się skonfigurować do pracy w (preferowanym) trybie bridge, ale z każdym da się zrobić taką konfigurację, żeby działało (najwyżej będzie podwójny NAT).

Co do podziału łącza - na pewno potrzebujesz podziału na sztywno? (pytam, bo mam wrażenie, że wielu ludzi sądzi, iż to jedyny sposób) Nie robienie sztywnego podziału jest łatwiejsze.

Co do strat to jako takich nie ma (zakładając, że router ma wystarczającą moc obliczeniową). Jedyne straty może wprowadzić podział łącza, w szczególności sztywny - raz, że trzeba ustawić maksymalny transfer na nieco niższy, niż zapewnia łącze, by mieć pewność poprawnego działania, dwa, że przy sztywnym podziale jak ktoś nie wykorzystuje swojej części, to się ona "marnuje".

Ja uważam, że podział prędkości łącza na użytkowników należy stosować tylko, jeśli się uważa, że ktoś z nich może zjadać całe pasmo - przy kulturalnym użytkowaniu sieci nie widzę w tym sensu.

Wpływ na "ping" jest raczej minimalny. Za to ogromne znaczenie ma tu zapchanie łącza (w takie sytuacji warto rozważyć QoS, który podzieli pasmo ze względu na usługi).

Co do zabezpieczenia sieci (rozumiem, że chodzi o WiFi) to jedynym sensownym jest szyfrowanie WPA2 (filtrowanie MAC adresów nic nie da jeśli ktoś, kto chce się włamać ma chociaż trochę wiedzy na ten temat, a ukrywanie SSID nieraz może nawet zaszkodzić)

Skoro chcesz jak najtaniej to proponuję jakiegoś Tp-Linka + Gargoyle PL (OpenWrt).
Np model WR1043ND działa ludziom nawet przy łączach 120 Mb/s.
Jeżeli nie potrzebujesz gigabitowego ethernetu, to są też tańsze modele

Propozycje pod Tomato podadzą inni Wink
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
iroc
Przejdę od razu do sedna sprawy:
Od tańszego do droższego

ovislink wl-1600gl
linksys wrt54gl 1.1
netgear WNR3500L

Sprzęt pod tomato, ddwrt oba są po polsku.
-asus rt-n18u-
tomato,ddwrt,gargoyle
 
TF
@iroc
To ja przebiję Tp-Linkiem MR3420 / MR3220 + Gargoyle PL by obsy Wink

A tak bardziej poważnie - @kazio772 - napisz coś więcej czego oczekujesz od routera i sieci. W jakim standardzie są karty sieciowe w komputerach? Czy sieć ma służyć wyłącznie do stępowi do internetu, czy będą też wymieniane pliki pomiędzy komputerami? Zamierzasz podłączać do routera dysk/drukarkę/? Zamierzasz jakieś usługi na nim uruchamiać?
Im więcej informacji, tym trafniejszej porady będzie można udzielić.
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
kazio772
net bedzie 50mb z dialogu.
Poprostu mieszkam ze znajomymi i zrzucamy sie na neta, zrzucamy sie roznie 2 osoby placa mniej bo net im potrzebny tylko do "fejsa" i "gadu" a 2 osoby wiecej poniewaz potrzebuja neta szybkiego bo duzo sciagaja. i teraz chodzi o to ze jak te 2 osoby beda sciagac to zeby nie zapchac neta tym 2 osobom ktore chca tylko normalnie korzystac ze stron, ew ogladac np filmy czy cos online.
DLatego wydawalo mi sie ze scisly podzial bedzie lepszy, no chyba ze cos tego typu ze jesli np 1 osoba jest zalogowana to ma 100% neta a jak sa wszystkie to podzial taki jak wyzej.

iroc, czym tak naprawde beda sie roznic te 3 routery? i czy ten ovislink starczy do moich potrzeb?




ps. czy moze jest taka mozliwosc zeby router dawal wifi 10mb a kablem 40? niezaleznie kto jest do niego podlaczony?
bo rozumiem ze zeby dzialal taki podzial jak mowilem w pierwszym poscie to kazdemu laptopowi musial bym przypisac ip i wtedy dzielic to tomatem na poszczególne ip?








Nie bede podlaczal zadnej drukarki, dysku itp. plikow tez raczej nie bede wymienial.
 
TF
To proponuję dać dynamiczny podział łącza - każdemu przydzielić osobną klasę, tym, co mniej płacą dać gwarantowane pasmo minimalne i powinno działać (a jak podejrzewasz nieuczciwość, to po prostu cały pozostały ruch do jakiejś jeszcze jednej klasy z ograniczeniem prędkości do 1 Mb/s, albo i mniej) - przynajmniej tak robił bym to pod Gargoyle (coś jak tu, tylko odwrotnie).
Raczej musisz im przypisać stałe IP, ale możesz to kazać robić routerowi - nie musisz tego konfigurować na każdym laptopie osobno.

Czy da się dzielić WiFi - kabel? Zapewne - na alternatywnym sofcie zrobisz niemal wszystko. Tylko tego już raczej nie wyklikasz, poza tym nie widzę sensu takiego podziału.
WiFi w standardzie G nie przepchnie więcej niż jakieś 22 Mb/s (a i to w idealnych warunkach i dla pojedynczego klienta)
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
jarek7714

Cytat

net bedzie 50mb z dialogu.
To ovislink wl-1600gl i linksys wrt54gl 1.1 odpadają, pozostaje netgear WNR3500L

Cytat

chcialbym jak najtaniej.
pozostają tak jak podał @TF

Cytat

To ja przebiję Tp-Linkiem MR3420 / MR3220 + Gargoyle PL by obsy
Wink
jareq
 
adrian414
Ja mogę polecić tp-link 1043nd i ddwrt
ASUS RT-N16 / ASUS RT-AC56U
WLA-9000AP DD-WRT v24 14896
ASUS RT-AC3200 #FreshTomato 2019.2
 
iroc
Tplinki jak najbardziej też proponuje z uwagi na dobrą jakość i niską cenę oraz możliwości zmiany softu. Nie pisałem o tym wcześniej bo już polecił @TF
-asus rt-n18u-
tomato,ddwrt,gargoyle
 
kazio772
czyli nie pchac sie w tomato? wybrac tp linka? chcialbym jednak sztywny podzial, troche sie zmienilo a mianowicie\
Pc 35mb
pc 5mb
2x laptop 5mb
Wszystko na wifi.
Jaki mi sprzet do tego potrzebny? prosil bym o konkretny jak najtanszy ktory pozwoli mi tak podzielic lacze na wifi ktore bedzie puszczalo te 50mb i musze instalowac na nim jakies inne oprogramowanie? zeby moc to na sztywno zrobic?
 
TF
Jak chcesz pchać 50 Mb/s po WiFi, to tylko pełne N (i to raczej wszyscy klienci muszą mieć karty zdolne odebrać dwa strumienie, żeby nie zajmować pasma na zbyt długo - musi zostać odpowiedni kawałek dla tego, który ciągnie najwięcej).

Do tego wszyscy powinni być blisko routera (należy umieścić router centralnie w mieszkaniu) ze szczególnym uwzględnieniem komputera, który ma dostać 35 Mb/s.

Upewnij się, że masz wolny od zakłóceń spory wycinek pasma (optymalne dolną lub górną połowę).
Proponowałbym też powyłączać wszystkie niepotrzebne usługi sieciowe (udostępnianie plików itp), żeby niepotrzebny broadcast ograniczyć.

Ogólnie ryzykowna sprawa. Może się nie udać.

Co do routera, to, jak wspomniałem, koniecznie coś z N 300, czyli co najmniej 2 antenki (choć 3 dały by lepsze pokrycie - mniejsza szansa, ze ktoś znajdzie się w "dziurze" i będzie zajmował czas przez małą prędkość linku). Darował bym sobie wszystko, co ma wbudowane anteny.

Teoretycznie MR3420 mógłby wystarczyć (MR3220 odpada), ale radziłbym dołożyć do WR1043ND, albo do kabla, którym pójdzie to 35 Mb/s.

Podział na sztywno da się zrobić - po prostu każdemu ustawiasz pasmo minimalne i maksymalne na daną wartość (warto zostawić pewien margines).
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
kazio772
Cena WR1043ND nie jest dla mnie jakas tragiczna. do miejsca w ktorym stal by router to jest jakies hmm 8 metrow? w linni prostej no i 2 sciany. troche nie bardzo widzi mi sie puszczanie kabli po domu :/ od poczatku planowalem puscic to kablem a lapki tylko na wifi tylko ze sytuacja wyszla taka ze gniazdko jest nie w tym pokoju co trzeba.
czyli tak kupuje WR1043ND (zmieniam na nim oprogramowanie?)
do pc'ta musze kupic karte sieciową.. tylko teraz... jaka?
I mam posprawdzac lapki czy obsluguja b/g/n?? a co jesli tylko b/g?
 
jarek7714

Cytat

a co jesli tylko b/g?
To że w praktyce nie przerzucisz łącznie więcej po wifi jak ok.20Mb/s Wink
jareq
 
kazio772
ale lapki musza tez miec n skoro beda dostawac tylko po 5 mb?
do peceta kupie karte z n?
jestem przekonany chyba do routera WR1043ND
tylko nie wiem czy musial bym w nim zmieniac oprogramowanie?


no i podstawowe pytanie czy ten router uciagnie te 50 mb?
no bo jak mam miec 20 tylko to...:/

szkoda zed nie mam mozliwosci puscic tego kabla....;/ czytalem jeszcze cos o tym puszczaniu kablem przez gniazdko od prądu... ale ceny:/....
Edytowany przez kazio772 dnia 22-09-2011 20:54
 
TF
@kazio772
WiFi nie jest łączem równoległym - router komunikuje się po kolei z każdym z urządzeń, nie ze wszystkimi na raz.

Tak jak napisał jarek7714, w standardzie G masz w dobrych warunkach 20 Mb/s.
Mówiąc obrazowo oznacza to, że przesłanie 5 Mb do laptopa zajmie routerowi 0,25 sekundy. Jeżeli masz 3 urządzenia z G, 5 Mb dla każdego daje już 0,75 sekundy.
N 300 pozwala w dobrych warunkach przesłać około 100 Mb/s (w idealnych można więcej, ale śmiem twierdzić, że opisane przez Ciebie nie są nawet dobre), czyli na przesłanie 35 Mb trzeba co najmniej 0,35 sekundy.
Wszytko razem (przesłanie 50Mb w podanych proporcjach) zajmuje 1,1 sekundy, czyli za długo (wypadkowa prędkość to mniej, niż 50 Mb/s).

W rzeczywistości nawet w dobry warunkach pewnie będzie gorzej, bo dojdą kolizje między urządzeniami, wynikające z tego potrzeby dodatkowego czekania i retransmisji.

Do tego na 8 metrów i 2 ściany (wspominałem, że minimalizacja odległości jest istotna) możesz mieć problem z przepchaniem 50 Mb/s nawet po WiFi N 300. Jeżeli masz jakieś sieci WiFi w sąsiedztwie może być jeszcze gorzej.

WiFi to zawsze kompromis (niby wygodne, ale tracisz sporo przepustowości, szczególnie w środowisku z wieloma klientami).
Pociągnij kabel.


Oprogramowanie do zmiany - fabryczne (jeśli dobrze pamiętam) nie ma opcji podziału transferu. A nawet jeśli to IMO i tak warto zmienić.


Ewentualnym wyjściem (choć niezbyt eleganckim) mogło by być zakupienie dwóch AP - jeden ustawiasz na dolną połowę pasma, drugi na górną (dwa kanały 40 MHz zajmują całe pasmo 2,4 GHz). Do jednego podłączasz "szybkiego" PCta, do drugiego całą resztę.
Edytowany przez TF dnia 22-09-2011 21:04
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
kazio772
czyli routerem polaczyc 50mb nie da rady?
jesli nie mam mozliwosci puszczenia kabla powiadasz ze najlepszym rozwiazaniem bedzie drugi router postwaiony przy pececie i podlaczenie do niego kablem tylko peceta?

a co myslisz o tej technologi podlaczania przez gniazda sieciowe?
 
TF
Podałem Ci, jak to wygląda, gdy pozostałe komputery mają karty w standardzie G. Jeżeli wszystkie komputery będą pracować w N - jest szansa.
Co do dwóch AP (routerów) - oba muszą być spięte kablem (co pewnie w Twoich warunkach znaczy, że będą stały obok siebie).
Po prostu mając dwa pracujące na różnych częstotliwościach masz 2 razy więcej pasma do dyspozycji (teoretycznie) i może się wtedy udać (35 Mb/s powinieneś przepchnąć przez N 300 nawet przez 2 ściany) nawet jeśli pozostałe urządzenia pracują w G (bo mają własny AP i nie przeszkadzają "szybkiemu" komputerowi).

Co do gniazdek elektrycznych - osobiście nie mam doświadczeń, ale z tego co czytałem to chyba sobie poradzą z transferem 35 Mb/s.

Kabel sieciowy (tak, będę męczył ten temat Wink) nie musi iść w linii prostej przez ściany. Możesz go puszczać pod ścianą, przez drzwi, wokół pokoi, jakimiś szafkami. Standard przewiduje 100 m kabla pomiędzy dwoma urządzeniami, więc może da się go upchnąć.
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
kazio772
nie no poprostu musial bym go puscic przez srodek przedpokoju gdzie sa plytki wiec na ziemi nie wygladal by ladnie;/ no i gorzej z zamykaniem drzwi....

mogl bym zrobic tak:?
gniazdko etharnet ------> router (ten dla pecetna z n) ------>kablem do routera najtanszego z b/g ktory by przerzucal neta na lapki?
 
jarek7714

Cytat

nie no poprostu musial bym go puscic przez srodek przedpokoju gdzie sa plytki wiec na ziemi nie wygladal by ladnie;/ no i gorzej z zamykaniem drzwi....
Jeżeli sieć w 2 pokojach jest zasilana z 1-fazy 230V to idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest DLAN http://allegro.pl/listing.php/search?...category=2 Wink
jareq
 
kazio772
a czy moge polaczyc przy routerze jeden taki a w drugim pokoju dwa? i pojsc na dwa kompy? bedzie to dzialalo wtedy jak jakis switch?
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 15

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,400,560 unikalnych wizyt