09 Maja 2024 11:07:45
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Takedown 2000
· [Howto] Xpenology na...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [67]
· [Howto] Xpenology... [25]
· Takedown 2000 [3]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.138.33.87
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Tani, szybki dysk sieciowy z DLNA - co wybrać?
dragon79
Witajcie,
Mam laptopa z dyskiem SSD 128GB i ciągłe podłączanie zewnętrznego dysku USB ze zdjęciami, filmami i innymi dokumentami w celu ich odczytu lub synchronizacji jest już męczące.
Myślałem o podłączeniu dysku USB pod TP-Linka TL-WR1043ND, ale po pierwsze na Gargoylu musiałbym zrobić extroota, żeby zainstalować minidlna, co z kolei wiązałoby się z kupnem dodatkowego huba aktywnego itd., a po drugie podpięte do tego routera dyski twarde nie zapewniają satysfakcjonujących mnie transferów danych.
Dlatego zacząłem się zastanawiać nad kupnem dysku sieciowego.
Zależy mi na dobrym transferze danych - to priorytet (dane dostępne przez wifi dla dwóch laptopów pracujących pod win7).
Druga rzecz to DLNA - najlepiej takie, które będzie w miarę poprawnie działało z moim TV Samsung LE40B650, ewentualnie odtwarzaczem BD-D5300.
Nie potrzebuję dodatkowej funkcjonalności typu serwer www, php, obsługa torrentów...

Poważnie zastanawiam się nad WD My Book Live 2TB lub 3TB.
Co sądzicie o tym wyborze?
Co możecie innego zaproponować w porównywalnej cenie (czyli z dyskiem twardym 2TB w cenie około 550 zł)?

Za wszelkie sugestie z góry dzięki Smile
TL-WR1043ND V1.8 + Gargoyle 1.5.10.12 by obsy
TL-WDR3600 V1.2 OFW 130320
NSA310 (OFW 4.51) + WD20EARX
 
shibby
jak tani to Zyxel + osobn dysk. Jak wydajny i o większych możliwościach to Netgear readynas duo v2 ale to 500zł bez dysku.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dragon79
Zyxel NSA310 wygląda ciekawie, muszę mu się bliżej przyjrzeć.
Kosztowo wyjdzie trochę drożej niż My Book Live, ale ma kilka funkcji więcej.
Muszę porównać NSA310 vs My Book Live w temacie transferu danych...
Dzięki za podpowiedzi.
TL-WR1043ND V1.8 + Gargoyle 1.5.10.12 by obsy
TL-WDR3600 V1.2 OFW 130320
NSA310 (OFW 4.51) + WD20EARX
 
gooru2
Kolega ma my booka i na dniach kupuje synology ds212j. Akurat to urządzenie dla wybitnie nie wymagających użyszkodników.
DS920+
Asus RT-AC56U MarlinMod
Tp-Link Archer C2600 OFW
 
dragon79
Poczytałem... porównałem... i chyba się zdecyduję na NSA310.

Koszty zakupu:
- NSA310 270 zł + WD20EARX 350 zł = 620 zł
- WD My Book Live 2TB = 540 zł
Transfery dużych plików są trochę lepsze w MBL, ale przy dostępie przez wifi nie będzie to miało znaczenia.
Transfery małych plików lepsze w NSA.
Pobór prądu trochę mniejszy w MBL.
Możliwości zdecydowanie większe w NSA.
NSA310 zadziwiająco dobrze wypadł w czeskich testach... (link poniżej)

Pytania:
Jak radzi sobie TV Samsung z DLNA na NSA310?
Użytkownicy NSA310, co sądzicie o tym sprzęcie?



Źródła:
Zyxel NSA310
http://www.bit-tech.net/hardware/stor...0-review/2
http://thewirecutter.com/reviews/zyxe...cheap-nas/

WD My Book Live
http://www.anandtech.com/show/4952/wd...k-review/3
http://www.storagereview.com/western_...ive_review
http://www.expertreviews.co.uk/networ...-book-live

Konfrontacja po czesku Wink
http://extrahardware.cnews.cz/trojtes...strana/0/5

Połączony z 28 styczeń 2013 14:40:53:
Jaki dysk 2TB polecacie do takiego NASa?
Priorytet: niezawodność.
Wydaje mi się, że nie musi być szybki do tego NSA310, bo on i tak go ograniczy...
Edytowany przez dragon79 dnia 28-01-2013 14:40
TL-WR1043ND V1.8 + Gargoyle 1.5.10.12 by obsy
TL-WDR3600 V1.2 OFW 130320
NSA310 (OFW 4.51) + WD20EARX
 
branetre
@dragon79 Pojęcie niezawodny dysk niestety nie istnieje Sad

Bierz taki który ma najwięcej GWARANCJI WD1002FAEX ma 5 LAT i jednocześnie jest doś wydajny (tylko głośny) Warto by było sprawdzić ile GW jest na Nową serie RED od WD http://www.frazpc.pl/artykuly/922162,...y_247.html
 
dragon79
W pełni rozumiem, co piszesz, ale zawsze jakieś serie są lepsze a inne gorsze...
Z drugiej strony najważniejsze dane będę miał zabezpieczone na zewnętrznym dysku USB więc chyba po prostu kupię najtańszy Wink
Myślę o WD Caviar Green WD20EARX 2TB - jak to dyski twarde - zbiera różne opinie, ale powinien dać radę.
TL-WR1043ND V1.8 + Gargoyle 1.5.10.12 by obsy
TL-WDR3600 V1.2 OFW 130320
NSA310 (OFW 4.51) + WD20EARX
 
branetre
Nie wiem jak w tym NAS-ie ale Synology miał swoje lubiane i mniej lubiane dyski Mianowicie nie na każdym demonie było szybko ... Poczytaj trochę opinii ludzi którzy już go mają Czasem lepiej dołożyć 50zł i mieć +10MB/s po SAMBIE więcej Grin
 
Kontrolny
Jaki to jest dla Ciebie dobry transfer danych?

Z własnego doświadczenia - żal kasy na droższy sprzęt, więc kupuje się coś taniego. Jak już to zaczyna działać, to okazuje się, że jednak coś więcej potrzeba - lepszych transferów, więcej funkcji, więcej bezpieczeństwa, więcej stabilności itd. I wtedy trzeba wysupłać się na ten lepszy sprzęt. Czyli płaci się dwa razy.

Osobiście doradzam ReadyNAS Duo. V2 (ARM) jeżeli zależy Ci na szybkości, V1 (SPARC) jeżeli zależy Ci na funkcjach i chcesz oszczędzić kasy. Obydwa pracują normalnie z jednym dyskiem w środku. Drugi dokupisz, kiedy będzie taka potrzeba i budżet.
 
dragon79
@branetre
Ciekawe.

Szkoda tylko, że nie ma jakiegoś zestawienia w tym temacie Wink
W kilku testach, jakie widziałem, jest używany właśnie ten WD, o którym wspomniałem wyżej, 1TB Samsung, 500GB Maxtor lub brak było informacji o użytym twardzielu...

Na WuDeku miał całkiem niezłe osiagi, ale jeszcze nie widziałem testów z Seagatem.

Połączony z 28 styczeń 2013 20:09:27:

Cytat

Kontrolny napisał(a):
Osobiście doradzam ReadyNAS Duo. V2 (ARM) jeżeli zależy Ci na szybkości, V1 (SPARC) jeżeli zależy Ci na funkcjach i chcesz oszczędzić kasy. Obydwa pracują normalnie z jednym dyskiem w środku. Drugi dokupisz, kiedy będzie taka potrzeba i budżet.


Ponad 5 stów bez dysku... Drogo...
To już bym chyba wolał dopłacić do Synology.
Idąc tym tokiem myślenia można dojść stosunkowo łatwo do produktów za 1000 zł, a przecież nie o to chodzi.
Tak czy inaczej na razie zostanę przy wyborze NSA310.

W mojej sieci domowej działają maksymalnie 2 laptopy przy czym Moja Luba korzysta w zasadzie tylko z Internetu...
Laptop ma po wifi 150Mbps - maksymalna teoretyczna przepustowość zatem to 18,75MB/s. Dlatego uważam, że transfery 12MB/s przy małych plikach są w moim przypadku wystarczające.

Jeśli za jakiś czas okaże się, że jest tak jak mówisz, to sprzedam ten sprzęt i kupię inny. Stracę 100 zł, ale będę przekonany o słuszności takiego kroku. Być może będzie już wtedy coś jeszcze lepszego w niższej cenie do wyboru. Jeśli natomiast okaże się, że sprzęt jest dla mnie wystarczający, to będę zadowolony, że nie kupiłem czegoś droższego, bo to co mam mi wystarcza.

Połączony z 07 luty 2013 12:08:37:
No i stało się.
Kupiłem NSA310 (272 zł) + WD20EARX (345 zł).
DLNA działa wyśmienicie. Dysk sieciowy podłączony w Windzie także.
Mój TV Samsung LE40B650 odtwarza po DLNA obrazy, muzykę i filmy z napisami - o to chodziło. Żeby jeszcze ten TV odtwarzał dźwięk DTS to byłoby idealnie Wink

Szkoda tylko, że mój laptop ma wolną kartę wifi, bo transfery jakie osiąga po wifi to maksymalnie 5-5,5 MB/s, a tam, gdzie zwykle siedzę z laptopem około 4 MB/s.

Sprawdziłem także jak radzi sobie NAS przez połączenie kablowe i tutaj mam mały problem.
O ile zapis 36 MB/s jest do zaakceptowania o tyle odczyt 26 MB/s jest poniżej oczekiwanych wartości.
Takie same wyniki mam po podłączeniu bezpośrednim NSA310 z laptopem jak również przez sieć, czyli za pośrednictwem TL-WR1043ND.
Czy może to być spowodowane mało wydajną kartą sieciową w laptopie?
Inny powód nie przychodzi mi do głowy...
Niestety nie mam komputera stacjonarnego, a jedynie możliwość sprawdzenia na innym laptopie...
Edytowany przez dragon79 dnia 07-02-2013 12:08
TL-WR1043ND V1.8 + Gargoyle 1.5.10.12 by obsy
TL-WDR3600 V1.2 OFW 130320
NSA310 (OFW 4.51) + WD20EARX
 
Kontrolny

Cytat

dragon79 napisał(a):

Połączony z 28 styczeń 2013 20:09:27:

Cytat

Kontrolny napisał(a):
Osobiście doradzam ReadyNAS Duo. V2 (ARM) jeżeli zależy Ci na szybkości, V1 (SPARC) jeżeli zależy Ci na funkcjach i chcesz oszczędzić kasy. Obydwa pracują normalnie z jednym dyskiem w środku. Drugi dokupisz, kiedy będzie taka potrzeba i budżet.


Ponad 5 stów bez dysku... Drogo...

W mojej sieci domowej działają maksymalnie 2 laptopy przy czym Moja Luba korzysta w zasadzie tylko z Internetu...
Laptop ma po wifi 150Mbps - maksymalna teoretyczna przepustowość zatem to 18,75MB/s. Dlatego uważam, że transfery 12MB/s przy małych plikach są w moim przypadku wystarczające.


Na początku pisałeś, że najważniejsze są transfery, teraz okazuje się, że 12 MB/s Ci wystarcza... Te 12 MB/s i nawet sporo więcej da Ci ReadyNAS Duo v1 (SPARC - w porywach do dwudziestuparu MB/s). Nowego już raczej nigdzie nie kupisz. Używany na znanym portalu aukcyjnym czasami się pojawia i schodzi za śmieszne ceny rzędu 100 zł w stanie ideał. A to jest urządzenie bez porównania wyższej klasy niż Zyxel. I może pracować z dwoma dyskami w konfiguracji X-RAID - super sprawa - a może też pracować z jednym dyskiem. Naprawdę nie rozumiem, czemu ludzie kupują te Zyxele i inne wynalazki, jeżeli można za tańsze pieniądze mieć prawdziwego NASa fabrycznie na Debianie.
 
dragon79

Cytat

Kontrolny napisał(a):

Na początku pisałeś, że najważniejsze są transfery, teraz okazuje się, że 12 MB/s Ci wystarcza... Te 12 MB/s i nawet sporo więcej da Ci ReadyNAS Duo v1 (SPARC - w porywach do dwudziestuparu MB/s). Nowego już raczej nigdzie nie kupisz. Używany na znanym portalu aukcyjnym czasami się pojawia i schodzi za śmieszne ceny rzędu 100 zł w stanie ideał. A to jest urządzenie bez porównania wyższej klasy niż Zyxel. I może pracować z dwoma dyskami w konfiguracji X-RAID - super sprawa - a może też pracować z jednym dyskiem. Naprawdę nie rozumiem, czemu ludzie kupują te Zyxele i inne wynalazki, jeżeli można za tańsze pieniądze mieć prawdziwego NASa fabrycznie na Debianie.


Pisałem, że 12 MB/s wystarczy, bo laptop po wifi i tak nie pociągnie więcej.
Dlaczego Zyxel?
Po pierwsze lubię mieć urządzenia na gwarancji, więc kupuję nowe.
Po drugie NSA310 radzi sobie dobrze i jestem z niego zadowolony.
Po trzecie ma mniejsze wymiary niż ReadyNAS i łatwo go wepchnę w jakąś wolną lukę w szafie.
Po czwarte nie potrzebuję RAIDa i innych mega wydajnych systemów przechowywania danych.
Po piąte nowy Zyxel jest najtańszym tego typu urządzeniem na rynku (jeśli wziąć pod uwagę tylko nowe urządzenia).

BTW Kontrolny, co ty masz z tym polecaniem ReadyNAS Duo w co drugim swoim poście? Wink
Już wcześniej napisałeś, co sądzisz o moim wyborze i odniosłem się do tego, więc czemu męczysz temat?
TL-WR1043ND V1.8 + Gargoyle 1.5.10.12 by obsy
TL-WDR3600 V1.2 OFW 130320
NSA310 (OFW 4.51) + WD20EARX
 
gooru2
Jeśli zależy Ci na oszczędności to albo kup zyxela. Ale ja bym dołożył do readynas. Albo poczekał. Podobno na dniach następca. Więc v2 stanieje.
Co do dopłaty do synka - wiele zależy jak wiele czasu chcesz poświęcić na konfiga. W synku masz ładnie wszystko podane na tacy. W ready możesz więcej, ale wymaga odrobię więcej czasu. Choć mi to zajęło jeden wieczór. W tym instalacja pyload z
I w zasadzie pod ip nasa zaglądam już wyłącznie w celu dorzucania danych do galerii.
Synology jest łatwiejszy, ale sprzętowo nie odbiega od netgeara czy qnapa.
DS920+
Asus RT-AC56U MarlinMod
Tp-Link Archer C2600 OFW
 
Kontrolny

Cytat


BTW Kontrolny, co ty masz z tym polecaniem ReadyNAS Duo w co drugim swoim poście? Wink
Już wcześniej napisałeś, co sądzisz o moim wyborze i odniosłem się do tego, więc czemu męczysz temat?


Polecam ReadyNASa, bo takiego jednego mam i uważam, że jest to bardzo dobry sprzęt w tych pieniądzach. Zauważ, że polecam przede wszystkim ReadyNAS Duo v1 (SPARC), czyli nie jest to naganianie komercyjne, ponieważ ten sprzęt nie jest już dostępny jako nowy. Za to, jeżeli trafi się używanego, to za ok. 100 zł można mieć prawdziwego NASa dwudyskowego (z możliwością pracy z jednym dyskiem), printserwerem, Ready DLNA, sqeezecenter, iTunes, TimeMachine, iSCSI targetem, FTPeS, web dav i co tam jeszcze oraz masą możliwości wynikających z faktu, że natywnie działa na Linuxie Debianie. Do domu, gdzie jest kilka komputerów + jakiś tablet i chcemy mieć także bezpieczny dostęp z zewnątrz, to jest luksusowe rozwiązanie. Owszem, nie jest tak szybki, jak Duo v2, czy inne bardziej wypasione ReadyNASy (Pro, Ultra itd), ale za to jest kilka razy tańszy.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,654,436 unikalnych wizyt