20 Maja 2024 05:28:07
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [MOD] Tomato64 (x... [35]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.225.149.232
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
WNR3500l vs RT-N16? Czy Tomato jest koniecznością?
apsikus
Witam,

To mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość i uwagę zarazem.
Aktualnie w domu korzystam z routera Planet WRT-414 (http://planet.pl/produkty_archiwalne/sieci_bezprzewodowe/wrt_414).

Jednak pozbyłem się PC, do którego miałem podpięty dysk zewnętrzny do ściągania danych.
Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zakupienie routera posiadającego port USB i obsługującego P2P i hostingi premium.

Przejrzałem kilka(naście) tematów na forum, i wybór padł na Netgear WNR3500L lub Asus RT-N16.
Netgear - http://allegro.pl/netgear-wnr3500l-v2-router-wifi-mimo-tomato-pl-usb-i3929831231.html
Jak rozumiem z postów na forum, P2P nie pociągnie bez zmiany FW na OpenSource, np Tomato. W powyższym linku na alleDrogo, można go nabyć z zainstalowanym Tomato. Ale...
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale żeby działało P2P trzeba doinstalować optWare i odpowiednie paczki.
"Problemem" może też być to, że posiada wbudowane anteny.

Asus - http://allegro.pl/asus-rt-n16-router-wifi-n-2-x-usb-gigabit-i3923653202.html
Dwa USB, P2P doinstalowywane z dysku w standardowym FW.

Podstawowe pytanie, czy laik/zwykły użytkownik zauważy różnicę działania routera zmieniając FW? Mój aktualny działa na standardowym, a przez te kilka lat logowałem się na niego tylko kilkukrotnie.

Co do dysku zewnętrznego, jak rozumiem żeby poprawnie wszystko działało musi zostać sfotmatowany jako ext3 (aktualnie jest NTFS)?

Mam też dodatkowe pytanie: czy ktoś w Tomato badz innym OpenSource próbował używać P2M? Istnieje jakaś aplikacja?
 
kamilj
Tomato jest o wiele bardziej rozbudowanym systemem ale bez kłopotu powinieneś go ogarnąć.
Jeżeli będziesz miał jakieś pytania na pewno znajdziesz odpowiedź na forum lub ktoś ci pomoże.
Torrenty naprawdę świetnie działają na tomato.
Przy WNR3500l v2 nie potrzebujesz optware żeby mieć transsmision do ściągania plików przez torrenty.
Może się wydawać że brak anten to duży problem ale wszystko zależy od tego gdzie jest umiejscowiony router itp.
Ja miałem go ustawionego w domku jedno rodzinnym na piętrze a spokojnie odbierał mi net po drugiej stronie domu czy przed domem.
RT-N16 to również naprawdę świetny sprzęt, zresztą na forum było gdzieś porównanie.
Wszystko zależy od Ciebie. Największa różnica to cena. Używanego Asusa można dostać za 190-200zł a WNR za 150 już kupisz.
Niestety ale P2M nie ma obsługi na tomato.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
shibby

Cytat

Jak rozumiem z postów na forum, P2P nie pociągnie bez zmiany FW na OpenSource, np Tomato. W powyższym linku na alleDrogo, można go nabyć z zainstalowanym Tomato.


zgadza się. Oryginalny soft nie ma klienta BT w obrazie

Cytat

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale żeby działało P2P trzeba doinstalować optWare i odpowiednie paczki.


i tak i nie. Na ten router (i na rt-n16 też) możesz wgrać tomato AIO i on ma już wbudowanego klienta torrenta. Tak więc żadne optware nie są ci potrzebne. Jednakże wersja wkompilowana jest mniej stabilna niż ta z optware. Duzo lepiej więc jest zainstalować optware i binarki dla transmission a resztę robisz już z gui tomato.

Cytat

Podstawowe pytanie, czy laik/zwykły użytkownik zauważy różnicę działania routera zmieniając FW?


Moim zdaniem tak. W obecnych czasach router nie pełni tylko roli routera.

Cytat

Co do dysku zewnętrznego, jak rozumiem żeby poprawnie wszystko działało musi zostać sfotmatowany jako ext3 (aktualnie jest NTFS)?


i tak i nie. Jeżeli będziesz instalował optware to dsk musi być sformatowany na ext2 lub ext3. Jeżeli używał będziesz wbudowanego klienta torrenta to może być NTFS. Jedynie musisz pamiętać o tym, że NTFS dużo bardziej obciąża procesor routera niź ext2/3 a co za tym idzie na NTFS będą blisko 3-krotnie niższe transfery z dysku. Dlatego tak bardzo zalecany jest format dysku na system plików ext2/3.

Cytat

Mam też dodatkowe pytanie: czy ktoś w Tomato badz innym OpenSource próbował używać P2M? Istnieje jakaś aplikacja?


a co to?

Cytat

Przejrzałem kilka(naście) tematów na forum, i wybór padł na Netgear WNR3500L lub Asus RT-N16.


Patrząc na obecne ceny obu routerów mój wybór padłby na Asusa.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kamilj

Cytat

shibby napisał(a):

Cytat

Mam też dodatkowe pytanie: czy ktoś w Tomato badz innym OpenSource próbował używać P2M? Istnieje jakaś aplikacja?


a co to?

.

P2M > Peer2Mail.
Zamiast ściągać dane od kogoś jak w przypadku P2P ściągasz je z kont pocztowych na które ktoś je wysłał.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
Kontrolny
Na Twoim miejscu nie kupowałbym z zainstalowanym Tomato, tylko kupiłbym normalny WNR300L v2. Dlaczego? Kupując nowy router z oryginalnym software miałbym więcej zaufania, że jest to autentycznie nówka z fabryki, a nie jakiś router z odzysku, na którym ktoś potem zainstalował Tomato. Druga sprawa, to na routerach, które są sprzedawane przez sprzedawców z zainstalowanym Tomato najczęściej jest wgrana wersja, która jest już mało aktualna i/lub niekoniecznie jest dokładnie tą wersją, która najbardziej nam będzie pasować. Więc może się okazać, że i tak musisz instalować samodzielnie firmware na nowo zakupionym routerze.
Tak, czy inaczej w wersji Tomato by Shibby AIO dla tego routera jest już zawarty klient P2P i nie trzeba nic jeszcze dodatkowo doinstalowywać. Nie miałem okazji przekonać się, czy klient z Optware jest stabilniejszy, ponieważ u mnie klient zawarty w AIO nigdy się nie wykrzaczył, a specjalnie wyłączyłem opcję "keep alive" i chodzi nieraz przez kilka dni, a nawet tygodni bez przerwy.
Różnice między WNR3500L v2 i Ausem RT-N16 były wałkowane wielokrotnie, więc nie ma co się rozpisywać. Przy dzisiejszych cenach wybrałbym WNR3500L v2, który jest do kupienia nowy za 202 zł brutto + koszt przesyłki. Moim zdaniem nie warto dopłacać do wyższej ceny Asusa tylko za psychologiczny masaż wynikający ze sterczących anten.
Gdybyś nie decydował się na Tomato, to firmware fabrycznym dla WNR3500L v2 nie ma klienta P2P. Można go jednak ściągnąć z marketu Netgear Genie i sobie doinstalować do oryginalnego firmware. Jest on jednak płatny, chyba coś ok. 2,69 EUR.
P2P będzie działać z pamięcią masową USB sformatowaną na FAT32, NTFS, EXT2 i EXT3. Najlepiej jednak sprawdzi się to z EXT2 lub EXT3.
U siebie mam przypięty obecnie tani pendrive Sundiska 16GB na ext3 i odczyt do LAN śmiga w porywach do 10 MB/sek. a stabilnie prawie 9MB/sek.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
maxikaaz
Nie byłbym sobą, gdybym nie skontrował zdania @Kontrolnego Wink
Oczywiście, że jedynym słusznym wyborem będzie RT-N16.

A złośliwie dorzucę, że jak ktoś nie miał u siebie obydwu pracujących, i nie oglądał obydwu od środka - to rzeczywiście jedyna różnica będzie się sprowadzać do zewnętrznych anten Wink
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
kamilj
A ja skontruję Ciebie @maxikaaz Grin

Mam nadal WNR u siebie.
Jak pisałem wcześniej zasięg jest naprawdę dobry i router jest świetny wg. mnie.
Tak naprawdę te routery nie różnią się aż tak bardzo.
Natomiast kwestia anten... dobrze wiesz że wystarczy naprawdę nieduży nakład pracy i pieniędzy i masz zew anteny Grin
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
apsikus
dzięki za wszelkie słowa wyjaśnienia.
Wiedziałem, że temat przemieni się w prztykanie Asus<>Netgear, bo podobnie było w tematych obu, gdy ktoś pytał co wybrać. Jedni pisali Asus, drudzy Netgear.

Tego wątku, że wgrane oprogramiwanie może być starsze nie brałem pod uwagę.
Rozejrzę się, za WNR fabrycznym.

Co do P2M, istnieje klient Ygoow, którego można zainstalować na linux. Szłoby to zainstalować w Tomato? https://ygoow.com/pl/top/pobieranie/#

@shibby, a jaką rolę jeszcze pełni?
 
maxikaaz
@kamilj - kontruj Smile przecież im więcej tu napiszemy, tym bardziej świadomy wybór podejmie Kolega, który założył wątek.
Tak jak napisałem - ktoś, kto nie miał obydwu, będzie różnicę sprowadzał do zewnętrznych anten. Ten, kto miał na żywo obydwa - będzie tych różnic widział sporo więcej.
Pierwszy przykład - powieś WNR-a na ścianie, hehe...
Drugi - podepnij mu pięć kabli z tyłu i spraw, żeby stabilnie stał tak, jak to przewidział producent.
Trzy - jakie to modyfikacje fabrycznego softu znasz dla WNR-a...? Podpowiem - a kto by chciał to badziewie modyfikować...
Cztery - odczytaj model procesora w Asusie. Nie da się tak prosto...? Ups, Asus nie oszczędzał i przykleił radiator...
Pięć (tak dla maniaków) - lubisz grzebać w sprzęcie...? To wsadź Netgearowi drugie radio, albo rozszerz pamięć...

I można sobie tak dodawać... Przy tej różnicy cen Asus jest po prostu wyborem z rozsądku. Konstrukcja przemyślana i na start dobrze oprogramowana, z potencjałem na przyszłość. Netgear tylko w danych technicznych jest porównywalny, w praktycznym użyciu przy Asusie jest kastratem, pułapką na oszczędnych.

Dyskusja "RT-N vs WNR" rozpętała się już przy okazji porównywania R7000 i AC68u. Jej rozwinięcie zostało wydzielone, i można się z nim zapoznać tutaj.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
apsikus
@kamilj i @maxikaaz, tylko Panowie wchodzicie już na wyższy poziom abstrakcji.

Ad.1 Po co wieszać router na ścianie? U mnie stoi pod szafką. Przecież to nie ozdoba.
Ad.2 W zasięgu routera masz 5 urządzeń podłączonych kablowo? Współczuję. W dobie WiFi n...
Ad.3/4/5 Tu wrócę do pierwszego zdania, zwykłemu użytkownikowi nie zależy na grzebaniu w sprzęcie. Poczytaj opinie na stronach sklepów, wielu jedzie na OFW i są zadowoleni.

Nie będąc geekiem router powinie być:
łatwo konfigurowalny, z dobrym zasięgiem WiFi, obsługiwać w standardzie dostępne łącza. Ustawiasz, i zapominasz, że tam stoi.
Ktoś kto nie moduje routera zauważy różnicę w ilosci MB ramu na jego pokładzie?

Ja np najpierw się skłaniałem do WNRa, ale jednak nie mając tortow w standardowym sofcie USB byłoby niewykorzystane aż tak, i trzeba by mu zmieniac FW. Trochę mnie to przeraziło, czytając tutoriale tutaj, bo z sieci i Linucha jestem beztalenciem.
Asus kusił dwoma USB, z założenia lepszym zasięgiem WiFi. Ale jednak ma zaporową cenę przekraczającą 250PLN.
Później znalazlem w sieci myopenrouter.org, i tam instalacja Pomidora jest jakoś przystępniej opisana, mimo, że po angielsku.
Więc podsumowując: jako laik nie widzę rożnicy, i chciałem się dowiedzieć od mądrzejszych od siebie czy ilość MB, dodatkowe USB jest warta dodatkowych 50PLN. Bo jeśli nie to po co przepłacać.

Od siebie dodam, że pojawiła mi się inna perspektywa - Raspberry Pi - ale po podliczeniu wyjdzie nawet drożej niż ten Asus.
 
kamilj

Cytat

maxikaaz napisał(a):

@kamilj - kontruj Smile przecież im więcej tu napiszemy, tym bardziej świadomy wybór podejmie Kolega, który założył wątek.
Tak jak napisałem - ktoś, kto nie miał obydwu, będzie różnicę sprowadzał do zewnętrznych anten. Ten, kto miał na żywo obydwa - będzie tych różnic widział sporo więcej.
Pierwszy przykład - powieś WNR-a na ścianie, hehe...
Drugi - podepnij mu pięć kabli z tyłu i spraw, żeby stabilnie stał tak, jak to przewidział producent.
Trzy - jakie to modyfikacje fabrycznego softu znasz dla WNR-a...? Podpowiem - a kto by chciał to badziewie modyfikować...
Cztery - odczytaj model procesora w Asusie. Nie da się tak prosto...? Ups, Asus nie oszczędzał i przykleił radiator...
Pięć (tak dla maniaków) - lubisz grzebać w sprzęcie...? To wsadź Netgearowi drugie radio, albo rozszerz pamięć...

I można sobie tak dodawać... Przy tej różnicy cen Asus jest po prostu wyborem z rozsądku. Konstrukcja przemyślana i na start dobrze oprogramowana, z potencjałem na przyszłość. Netgear tylko w danych technicznych jest porównywalny, w praktycznym użyciu przy Asusie jest kastratem, pułapką na oszczędnych.

Dyskusja "RT-N vs WNR" rozpętała się już przy okazji porównywania R7000 i AC68u. Jej rozwinięcie zostało wydzielone, i można się z nim zapoznać tutaj.


Ad.1 No fakt nie można tylko po co go wieszać ? Rozumiem że jest to wygodne ale nie koniecznie jest to dobre rozwiązanie. Czy nie lepiej mieć mały, zgrabny, nieźle wyglądający stojący w koncie router bez anten?
Ad.2 Miałem podpięte 5 kabli + zasilanie + pena i nie miałem kłopotu żeby stał prosto.
Ad.3 Po co modyfikować OFW skoro sama firma wspiera alternatywne oprogramowanie?
Dobrze wiesz że można śmiało wgrywać na niego tomato i działa świetnie.
Ad.4 Asus przykleił radiator bo procek się grzał. Nie widzę problemu z przegrzewaniem w WNR.
To raczej jest jego zaleta niż wada.
Ad.5 Jeżeli jesteś maniakiem wtedy kupujesz router który możesz modyfikować sprzętowo.
Jeżeli jesteś użytkownikiem który chce kupić tani i dobry router z alternatywnym oprogramowaniem WNR jest dobrym wyjściem.

Możemy tak wyciągać wady i zalety obu sprzętów dosyć długo Wink

@apsikus
Ja mam na dachu 2 AP więc muszę podpiąć je kablem...
Do tego dochodzi NSA310 i komp stacjonarny.
Ostatni kabel leci do modemu. Więc 5 urządzeń to nie tak dużo a miejsca w routerze by się przydało na kolejne 2-3 urządzenia Wink

Nie ma problemu z wgraniem tomato.
Przywracasz do ustawień standardowych router, wchodzisz w opcję aktualizuj oprogramowanie wskazujesz plik tomato i koniec. Przynajmniej w WNR Wink
Ilość pamięci RAM w obu urządzeniach jest taka sama.
Asus ma mniejszy flash bo tylko 32MB ale tak naprawdę nie wykorzystasz tego a nie powiem juz o 128MB w WNR Wink
Edytowany przez kamilj dnia 30-01-2014 15:46
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
maxikaaz
Ad.1 - nie zauważacie Panowie głębi problemu.
Netgear musi stać, i wiąże się to także z innymi sprawami. To nie jest tylko kwestia "zgrabności". Producent wymusił takie ustawienie, bo zaoszczędził na radiatorze. Ratuje go zwykłe grawitacyjne krążenie powietrza w obudowie, po to są dziurki od spodu i od góry. Żeby się nie wydało, że procesor nie jest prawidłowo schładzany - oprogramowano go tak badziewnie, a nie inaczej. Dorobiono metkę "open router", i przerzucono odpowiedzialność za przegrzewanie się na użytkownika, który wgrał oprogramowanie alternatywne. Dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli Ad.3 nie trzeba się spuszczać przy sofcie, i nie ma problemu ze wsparciem technicznym.

Ad.4 - wynika z powyższego. Asus zabezpieczył procesor termicznie, wyposażając go w radiator. Bo dobra praktyka inżynierska przewiduje, że układ może podczas intensywnego wykorzystywania się grzać. Nie, @kamilj, on się nie grzeje sam z siebie konstytutywnie, ale projektujący uznał, że może się grzać. To samo zrobił Linksys - dał radiatory. Netgear uznał, że skoro fabryczny soft nie pozwoli wykorzystać urządzenia w pełni - to po co radiator. A soft alternatywny - to już nie problem Netgeara.

I tak na koniec - zobaczcie, ile jest ofert sprzedaży RT-N16, i jak procentowo używane tracą na wartości, i jak się to przedstawia dla Netgeara.

I na koniec Ad.2 - miałem WNR-a, wiem jak stoi i wygląda z kompletem kabli. Ani nie stoi, ani nie wygląda...

@apsikus - w tej klasie sprzętu (N300) - wybór transmisji po kablu gigabitem jest wyborem w pełni uzasadnionym, o ile wykorzystujesz swoją domową sieć do czegoś więcej, niż przeglądanie WWW.
U mnie na kablach są dwa modemy od Dialogu, stacjonarka, printserwer i NAS. Jest pięć...? Współczuj mi dalej...

A opcja "nie będąc geekiem..." o ile chcesz uzyskać ponadprzeciętne rezultaty - w każdej dziedzinie życia wiąże się z kosztami, albo coś umiesz, albo za to płacisz. Tak jest w temacie, który omawiamy, tak jest w motoryzacji, tak jest nawet w gastronomii i usługach hydraulika.

@kamilj - a powiedz o tych 128MB flasha w WNR ;) i dodaj, jakie to hipotetycznie rozbudowane oprogramowanie da się do tego wgrać :P a może da się tam stworzyć dużą partycję JFFS...?

A wracając do drugiej część pytania, zawartego w tytule wątku: nie, Tomato nie jest koniecznością.
Ba - fabrycznie nowy router nie jest koniecznością.
Jeśli nie masz jakiegoś wybitnie szybkiego łącza, czyli coś do 20-30Mbit/s, to kup za 5-6 dych używanego TP-Linka TL-WR1043ND, wrzuć mu Vargalexa i ciesz się z wydajnego routera z gigabitowym switchem, mocnym WiFi, szybkim USB i świetnie oprogramowanego alternatywnie.
Edytowany przez maxikaaz dnia 30-01-2014 16:27
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
kamilj
Moja kolej Smile
Ad.1
Wymuszenie pionowej pozycji routera nie wynika tylko z przepływu grawitacyjnego powietrza.
V1 jak i v2 nie mają zew anten, jednak sygnał musi być jakoś rozsyłany. Tu do gry wchodzą 2 kabelki które robią za anteny wew. obudowy. Dzięki postawieniu w pionie mamy znacznie większe pole pokrycia niż w przypadku gdy router byłby w pozycji leżącej. Chłodzenie grawitacyjne się sprawdza inaczej by go nie zastosowali. Oczywiście mogliby go zamontować ale skoro nie jest potrzebny i dzięki temu można obniżyć cenę routera po co go montować?

Ad.2
To samo mogę powiedzieć o RT-N16.
Biały brzydki bo jak się ubrudzi to już go nie doczyścisz. Stylizacja routera to tylko mały dodatek do jego funkcjonalności.

Ad.4
Nie wiemy jakie testy obciążenia routera zastosował Netgear. Nie wydaje mi się żeby taka firma jak oni stwierdziła że skoro na OFW się nie grzeje to nie montujemy radiator a jak ktoś zainstaluje inny soft to jego sprawa. Mój z uruchomionym transmission + lighttpd + php + mysql + owncloud działał bez zarzutu mimo że specjalnie bo obciążałem żeby sprawdzić jego możliwości i nie miałem żadnych problemów.

Odnośnie oprogramowania.
Rozbudowane oprogramowanie to jakby nie patrzeć tomato który zajmuje więcej miejsca we flashu niż OFW.
Nie da się stworzyć partycji JFFS ze względu na kość pamięci, tylko tak napraw po co ci taka partycja?
Dla optware? Do tego masz USB. Skoro zakładasz że będziesz coś zapisywał na dysku/pendrivie możesz śmiało zrobić sobie tam partycję na optware.
Nie mów mi tylko po co... a po to że skoro już masz USB to czemu by go nie wykorzystać. Rozumiem że RT-N16 ma 2 wejścia USB ale zawsze można użyć aktywnego huba. Jeżeli już użytkownik chce wykorzystać w pełni router a tak jest skoro zaczyna się bawić z optware to beż problemu znajdzie coś grosza żeby dokupić pena 1-2GB których cena jest tak naprawdę śmieszna obecnie.

Możemy tak jeszcze długo rozmawiać który jest lepszy i naprawdę każdy z nas będzie miał swoje zdanie.
Użytkowałem WNR przez prawie 2 lata, żadnych kłopotów sprzętowych itp. Kopiłem RT-N66U typowo dla for fun bo czemu nie skoro mam taką możliwość.
Mogę śmiało do niego wrócić póki go nie sprzedałem.
Ilość sprzętu na sprzedaż nie jest jednoznacznym powodem dla którego możemy stwierdzić że Asus jest lepszy od Netgeara.

Nie no zmusiłeś mnie do napisania tego wszystkiego... Grin
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
maxikaaz
@kamilj - motasz się w zeznaniach Smile
"Czy nie lepiej mieć mały, zgrabny, nieźle wyglądający stojący w koncie router bez anten?"
"Stylizacja routera to tylko mały dodatek do jego funkcjonalności."
To stylizacja ma znaczenie, czy nie ma...? Bo wcześniej przytoczyłeś to jako argument.

Ten router musi stać pionowo, anteny nie mają nic do tego.
Myślisz, że E4200 albo E3200 mają słabszy sygnał niż np. RT-N16 przy takich samych ustawieniach postawione w tym samym miejscu...?
Uwierz, różnice są niezauważalne, a anteny mają wewnętrzne jak Netgear, i o dziwo - leżą...

Nie chce mi się powtarzać tego, co napisałem wcześniej.
Każdy, kto potrafi myśleć, widzi przewagę konstrukcji Asusa, bo inną mają koncepcję inżynierowie z tej firmy, a inną panowie od Netgeara.
Asus robi routery topowe, Negear - dorównujące im na papierze, i trochę tańsze.
Taki "VW z Czech", trochę tańszy, więc nie miej pretensji, że plastiki twarde i skrzypią, bo przecież pod maską technologia ta sama. Porównanie jak ulał.

Ten brak kawałka aluminium na procesorze, to dziadostwo w fabrycznym sofcie, to wymuszenie jednego słusznego ustawienia jest dowodem na to, że Netgear to koncepcja obcinania kosztów po to, żeby złapać nieświadomego użytkownika w pułapkę "takie samo, więc nie przepłacaj".
Miałem Netgeara. Kupiłem, bo wtedy relacja ceny w stosunku do Asusa była dużo bardziej korzystna. Przy dzisiejszej proporcji - nie ma sensu skąpić, i jasno napisał to wyżej Shibby.
Za kilkadziesiąt złotych więcej masz urządzenie zbudowane wg całkowicie innej koncepcji.
Kupując Netgeara zgadzasz się na wieczne "po co ci to...": "po co ci zewnętrzne anteny ?" "po co ci jffs ?" "po co ci 2xUSB ?" "po co ci możliwość powieszenia urządzenia na ścianie ?".
To zwykłe dziadowanie, na które skusi się ktoś, kto nie miał do czynienia z prawidłowo skonstruowanym sprzętem, z oprogramowaniem przemyślanym i wciąż rozwijanym.
Nie ma co dodawać, że Asus jest nie tylko fabrycznie lepiej oprogramowany, alternatywnie też jest dużo weselej.

Wracając do mojego WNR-a... męczyłem się z nim pół roku, zanim opatrzność litościwie go (bez mojego udziału) ucegliła skutecznie i nieodwracalnie.
Od ręki mi go wymienili, ale... w tym samym dniu, w którym padł, byłem kupić RT-N16, bo nauczyłem się przez te pół roku, że spokój jest najcenniejszy.
Routera, który przyszedł z wymiany, nawet chyba nie obrałem z folii na kartonie, poszedł do ludzi.
Niech moje doświadczenie i wnioski będą nauką dla Kolegi, który wątek założył.

A tak już zupełnie z innej strony, bardziej humorystycznie:
maxikaaz - data rejestracji 4.11.2006, postów - włącznie z tym 224, używa i chwali sobie RT-N16.
kamilj - data rejestracji 28.12.2011, postów na tą chwilę - 613, używa i zachwala WNR-a...

@apsikus - wyciągnij prosty wniosek Pfft kupując Netgeara szybko z konieczności staniesz się geekiem, często i aktywnie odwiedzającym forum.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
hermes-80
Postami to ja bym się nie podpierał wspominając ostatnią twoją akcje na forum (tak na marginesie).
Nie wiem jakie są ceny ale jak to nie jest więcej niż 50 zł wybrałbym RT-N
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
kamilj
O nie teraz ci nie odpuszczę Pfft za ostatni 4 linijki tekstu Wink

Cytat

"Czy nie lepiej mieć mały, zgrabny, nieźle wyglądający stojący w koncie router bez anten?"
"Stylizacja routera to tylko mały dodatek do jego funkcjonalności."
To stylizacja ma znaczenie, czy nie ma...? Bo wcześniej przytoczyłeś to jako argument.


Jedno nie wyklucza drugiego... Dla mnie stylizacja nie ma znaczenia, za to miejsce miało przynajmniej w pewnym okresie Wink
Czy Asus, Netgear, Linksys czy tp-Link to sprzęt SOHO.
Jeżeli ktoś kupuje taki router tylko żeby dzielić łącze w domu naprawdę nic więcej nie potrzebuje.
Jednak na pewno sam po sobie wiesz że z czasem potrzeba więcej i więcej Wink
Równie dobrze możemy doradzić koledze kupno NAS-a bo przecież czemu nie skoro może używać nie tylko transmission czy pyload.

Nadal twierdzę że każdy z nas ma swoje podejście do tematu i każdy inaczej patrzy na możliwości czy budowę sprzętu który się posiadało czy nadal posiada.

Ja na przykład przy początkach zabawy z sieciami budowałem szkielet na sprzęcie typu Planex GW-AP54SP-P (klon Ovislinka WL-5460AP v2 ) jako AP na dachu. Duża cześć osób polecała go jako dobry sprzęt dla małej sieci. Jednak dla mnie okazał się za słaby po krótkim czasie i na dachu wylądował Ubiquiti Bullet2. Planex jest do tej pory u jednego znajomego ustawiony jako client i sprawuje się świetnie jak na jego potrzeby.

Kolega @apsikus musi sam zdecydować czy wydać te kilkanaście złociszy więcej i kupić Asus-a czy może mniej na Tp-linka.
Wszystko zależy czy myśli przyszłościowo czy chce zobaczyć jak to będzie an takim sprzęcie a w razie czego kupić coś lepszego.
My jedynie możemy coś doradzić i w razie czego pomóc gdy wybierze sprzęt z którym mieliśmy doczynienia.

Humorystycznie dodam że ja nie miałem kłopotów z moim WNR jak kolega @maxikaaz co może znaczyć że albo on nie umiał się z nim obchodzić albo po prostu trafił na jakiś lipny egzemplarz Grin
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
maxikaaz
hermes80 - postów 2327, używa WNR-a w wersji pierwszej... wolał się rozpisać na forum, niż przyznać do życiowego błędu Pfft

BTW - jakbym miał dziś wybierać jednozakresowca, to atakowałbym TL-WR1043NDv2.
Wg mnie będzie przy tej cenie hit, podobnie jak była "jedynka".
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
hermes-80
Oprócz wifi, które ma swoje kaprysy (nie używam), to reszta działa tak jak oczekuje (trans, pyload, ntpserv, smb, itd).
Nie znajdziesz mojego ani jednego tematu który by się odnosił do mojego WNR i problemów z nim związanych.

Ilość postów to wynik nieobrażania się na forum i brak masowych czystek z tym związanych.

Cytat

jakbym miał dziś wybierać jednozakresowca, to atakowałbym TL-WR1043NDv2.

To prawda ale tam jeśli chce się odpalić dodatkowe usługi trzeba trochę pokombinować w konsoli.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
bychol
Ja sam mam v1 i szczerze powiedziawszy nie przesiadł bym się na nic innego na dzień dzisiejszy co innego jak bym miał kupować dziś ruter z tego co autor tematu podał wybrał bym asusa rt-16, lub TPlinka TL-WR1043NDv2 ale moje przyzwyczajenie do tomato jest tak silnę że jak na dzień dzisiejszy nie ma dla mnie fajnego sprzętu za przystępną cenę, chciałem raz sobie zmienić na rt66u ale pomyślałem po co mi to 5ghz nie wykorzystam, zmienił by się jedynie wygląd rutera zamiast netgara miał bym diament z antenkami
 
apsikus
Panowie,

Żeby Was trochę uspokoić.
Nie mam żadnych wygórowanych wymagań co do routera. Częśc opisałem w jednym w wcześniejszych postów.
Obecnego używam od 7 lat, skonfigurowałem na standardowym FW zgodnie z zaleceniami kolegi, i przez ten czas sie do niego nie musiałem w dotykać.

Po co kupiłem router? Dla rozdzielenia neta w mieszkaniu. Po kablu podłączony był PC, który działał 24/7 i czasem coś ściągał na dysk zewnętrzny 1TB, ale głównie służyl do www. Po WiFi lapek służbowy, tablet, telefon.

Niestety z przyczyn osobistych musiałem się pozbyć PC.
Straciłem łącze 24/7 do netu (inna sprawa żę od jakiegoś czasu nic nie ściągałem).
I teraz szukam rozwiązania, które pozwoli na nowo wykorzystać dysk zewnętrzny, ale bez konieczności posiadania otwartego laptopa 24/7. Padło na router z USB.

Więc jestem sieciowym laikiem. Nie potrzeba mi wodotrysków. Choć oczywiście jak zaczynam się wczytywać to widzę coraz więcej możliwości, których teraz nie potrzebowałem.
Jak podłączę dysk do routera, to będzie potrzebna Samba by się na niego dostać z każdego urządzenia. Może podłączę TV do WiFi i będę mógł filmy odtwarzać strumieniowo, bez konieczności kopiowania ich na pendrive podłączany do odtwarzacza DVD.

Co do cen nowych urządzeń:
Netgear - redracoon ma najlepsza cene (http://www.redcoon.pl/B192790-Netgear-WNR3500L-100PES-USB_Routery?refId=ceneo) mam tylko nadzieję, że to V2
Asus - xkom ma go w najniższej (http://www.x-kom.pl/p/47488-router-asus-rt-n16-80211b-g-n-300mb-s,-printserver-ftp.html?ceneo_spo=true)
Różnica właśnie 50PLN.
Na forum jest tylko oferta WNRa.

Sądzę, że jak na moje potrzeby to pewnie i WR1043ND da radę. Tylko wygląda na to, że ma swoje wady (wolne WiFi).
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,130,268 unikalnych wizyt