18 Maja 2024 08:10:53
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
13.59.254.80
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
router na bazie terminala
Maniek91PL
witam, znalazłem za pare złociszy świetny .. moim zdaniem bo wielkością jak mój obecny router, teraz patrząc na złacza które mam, usb , pci, pin 44 . Chce jakoś zamontować tam 2x karta wifi z laptopa (mini pci,mini pcie) tylko nie mam pojęcia czy takie coś istnieje ? Szukam w google i nie zabardzo ;/

Chce zrobić sobie router dual band'a czy na bazie kart 2,4 Ghz czy na 5 Ghz + 1 lan który już jest wbudowany w płytę routera .

Oczywiście mógłbym podłaczyć 2x karta wifi pod usb, ale próbuje upchać to wszystko w malutkiej obudowie, co wymagało by właśnie jakoś użycia kart wifi laptopowych

Do tego widzę nawet możliwość podpięcia dysku hdd Grin ale to narazie nie jest priorytetem.

ps. nie wiedziałem w jakim dziale to napisać, wiec umieszczam temat tutaj.

Połączony z 12 luty 2014 00:30:14:
srry wtyki : usb2.0 , pin44, IDE
Edytowany przez Maniek91PL dnia 12-02-2014 00:30
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Na mini PCI są karty Intela, Ubiquity...
Zauważ, że taki terminal będzie brał 15-25W (czyli parę razy więcej niż standardowy router z dualband'em. Co do wydajności to lepiej dołożyć i mieć nowoczesną konstrukcję (itx: SB, IB, Haswell, Brazos) o dużo większej wydajności i podobnym albo mniejszym zużyciu energii.

Stronka o terminalach:
http://www.parkytowers.me.uk/thin/index.shtml

Połączony z 12 luty 2014 11:02:40:
Druga sprawa to to, pod jakim systemem ma chodzić termnal.
Na 64-256MB flash nie zmieści się raczej duży linux (Debian, Arch, ...), co najwyżej partycja boot lub OpenWRT, więc będziesz musiał kombinować z pendrajwami lub przejściówkami sd2ide.
Edytowany przez michalb dnia 12-02-2014 11:02
 
Maniek91PL
hmm jakoś przetrawie to podpinająć 2 karty wifi na usb.
800 mhz procek i chyba 512 mb ddr2. No pobór prądu na zasilaczu 5v x 4 A - wiec max 20 W. Lecz jeśli bym podłaczył pendrive czy przejściówkę jakaś ide na kartę cf'a pare GB + te 2 karty wifi usb (myśle że max 10-12W by szło)

No zostaje sprawa na czym to postawić, mam podstawy uniksów.. wiec zostaje zabawa na czymś od m$'a . mówisz boot i openWRT?
A jakaś możliwość na postawienie tomato? pewnie abstrakcja Smile

A co do poboru prądu i ceny terminala (śmiecio biurowego z zeszłej epoki) hmm routerki pobierają widziałem w granicach 3-6 W (chyba tyle max bierze asus n66u - który niby już kupiłem i zaklepałem, ale gość się odmyślił) dlatego chce coś sam złożyć.
Który kosztuje w graniach 300-500 czy nawet widzę 600 zł.. A cena terminala nie przekroczy z kartami wifi myślę ze max 80-100 zł. wiec niech będzie różnica około 300 zł, teraz kwestia różnicy kasy w skali np. roku na 6w a niech będzie tych 20 W ? pare zł ? nigdy nie miałem czasu w obliczenia ile co dokładnie kosztuje, ale wydaje mi się że porównanie drogie routerka z takim terminalem .. jest śmieszne Smile

A najważniejszym zadaniem chyba by było zrobienie właśnie takiego dual banda , żebym rozsyłał neta na dole.

* myślałem postawić to na jakimś mini xp ? czy zawsze widze terminale z windows CE czy jakoś tak? nigdy nie widziałem na oczy ale to na nich jest myśle że sobie poradzi.

A wydajnościowo ? net w przeciągu rok'u czy 2 lat będzie max 20 mb (chociaż wątpie) powinien sobie chyba poradzić?

*** srry że odrazu takie dywagację, ale pisanie nic nie kosztuje.. a jak już bym wydał te 400 zł na routerek .. narazie próbuje to rozwiązać taniej i innym sposobem Pfft możę akurat Grin
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Jeżeli chcesz to wykorzystać tylko do rozsyłania sieci to ok. Jako NAS może mieć trochę małą wydajność.
Mam dwa terminale HP T5520 właśnie z OpenWRT (obrazy z openwrt.org - AA lub trunk na architekturę x86). LUCI (GUI OpenWRT) chodzi płynniej niż np: w WDR3600. Miałem swego czasu nawet konfigurację z dwoma kartami wlan na usb - ważne żebyś wybrał te które mają sterowniki w OpenWRT - z chipsetem Atheros, Realtek, Zydas... wszystko chodziło płynnie i szybko.
Procedura wgrania OpenWRT zajmuje dosłownie minutę. Wgrywa się to za pomocą dd - nadpisujesz dysk flash obrazem dysku OpenWRT. Jedynym problemem może być uruchomienie jakiegoś linuxa żeby to zrobićSmile, ja robiłem to za pomocą bootowalnego pendrive'a z dystrybucją Slitaz.

Jeżeli chciałbyś większą dystrybucję na nim postawić to w instalatorze ustawiasz partycję boot na flashu a resztę partycji na pendrive albo na dysku 2.5" usb.

Jednak myślę, że to co oferuje OpenWRT w zupełności Ci wystarczy, jeżeli potrzebna Ci będzie jakaś dodatkowa funkcjonalność to masz repozytorium z dużą ilością dodatkowych pakietów.

Połączony z 12 luty 2014 13:57:03:
Mam też terminal Wyse S30 ale do tej pory nie udało mi się zainstalować na nim jakiegokolwiek linuxa, po pierwsze ma blokadę portu ide, jeżeli ładujesz system z sieci albo z pendrive'a, port ide jest ukryty i w konsekwencji pamięć flash też, przez co nie można wgrać żadnego innego systemu. Trzeba wtedy ładować ręcznie sterowniki pata/ide z odpowiednimi parametrami żeby system zobaczył pamięć flash.
Podsumowując to bierz coś od HP, Compaqa a omijaj Wyse.
Edytowany przez michalb dnia 12-02-2014 13:57
 
Maniek91PL
Dziękuje za odpowiedz , jedyne zainteresowanie jakże ciekawym tematem Smile

Poczytałem troszkę i od razu trafiłem na temat z pfsensem (gotowcem pod pc-router) chwilka i wgrany Smile

Na razie testuje to na moim starym pc który ma wszystkie gniazda pci itp. Wmontowałem do niego kartę wifi + kartę lan pod pci . Plus do testów kartę usb wifi. Wszystko to realteck a na usb to coś tp-linka z radiem chyba atheo'sa (czy jak to się tam pisało ) Lecz pfsense przy pierwszym uruchomieniu widzi tylko kartę lan wlutowaną w płytę :/

Ale nie omieszkałem sprawdzić jak to widać przez www po ip, kartę ustawiłem jako wan z pobraniem ip po DHCP. po wpisaniu ip na 2 pc.. wooo! miazga! że takie coś można postawić w pare minut na starym pc.

Czemu nikt nie poleca na lewo i prawo budowy za ułamek ceny budowy takiego routerka ? pomijajać że można odpalić na nim co się chce.

Lecz martwi mnie fakt że nie działaja mi karty moję ;/ Wiec na chwilkę zostawiłem temat i sprawdzam jak to będzie chodzić na mini xp

Co do openwrt - zapewne będzie to samo z kartami (czyli ich brakiem odrazu po właczeniu)

A co najlepsze dla testu odpaliłem sobie puppy linuks z usb, pare sekund i właczony gdzie.. wchodzę w sieć i odrazu wszystkie 4 karty sieciowe !? że coo ? odrazu ? czemu tak nie jest na tym pfsense :/
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Pfsense jest oparty na FreeBSD, przez co część sprzętu może być nieobsługiwana, dlatego lepiej sprawdzi się do tego linux (na którym bazuje OpenWRT).
 
Maniek91PL
nie wiem, nie mogę sobie poradzić z wgraniem openwrt przez physdiskwrite 0.5.3 + PhysGUI (ze strony http://m0n0.ch/wall/physdiskwrite.php)

Jakieś błędy przy kopiowaniu na hdd, albo go nie widzi wcale.
A przy pfsense - zero problemów - wchodzi odrazu.

Chyba mam jakiś "niepewny" obraz . Możesz coś doradzić jak go wgrać i sprawdzić czy będą widoczne karty sieciowe?
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
grz3si3k

Cytat

michalb napisał(a):
Pfsense jest oparty na FreeBSD, przez co część sprzętu może być nieobsługiwana, dlatego lepiej sprawdzi się do tego linux (na którym bazuje OpenWRT).

Wszystko co na intelu poleci bez zająknięcia...
RT-AC68U
 
michalb
@Maniek:
Obrazy OpenWRT bierz zawsze z squashfs w nazwie (na nich można przywrócić soft do ustawień fabrycznych jak coś poknocisz w konfiguracji):
Attitude Adjustment
jeżeli chcesz nowsze (mniej stabilne) wydanie to bierz trunka (nie zawiera GUI - możesz zainstalować je później)
Trunk
Twój terminal ma CompactFlash'a jako pamięć flash?
Zrób pod linuxem po prostu:

dd if=obraz-openwrt.img of=/dev/dysk-flash && sync

gdzie:
/dev/dysk-flash => zamień na /dev/hda lub /dev/sda ....
w zależności od tego pod jakim dyskiem pojawi się pamięć flash (możesz to sprawdzić za pomocą "dmesg") - tylko nie dodawaj numeru partycji! (np: /dev/sda1), ma być jako cały dysk.

@grz3si3k:
miałem na myśli karty sieciowe na usb, z którymi FreeBSD sobie nie zawsze radzi.
Edytowany przez michalb dnia 16-02-2014 23:55
 
grz3si3k

Cytat

michalb napisał(a):
@grz3si3k:
miałem na myśli karty sieciowe na usb, z którymi FreeBSD sobie nie zawsze radzi.

Ok to niezaprzeczalny fakt.
RT-AC68U
 
Maniek91PL
narazie mam podłaczony hdd jak te wszystkie karty które chce sprawdzić do starego pc ze złaczami wszystkimi i możliwością bootowania z usb etc.

Wiec :
- wrzuciłem ten obraz z squashfs - wrzucony na usb.
- hdd podpięty - który docelowo chyba będzie w terminalu, lub jakaś kartę pamięci załatwie pod cf (bo przejściówki mam)
- live ubuntu(jakiś starszy chyba 7 coś..) botujacy z cd

Sprawdzam czy się da wgrać to twoją instrukcją

Połączony z 17 luty 2014 00:45:28:
** a gdzie.. widzę z komputer hdd jak i pendrive pod usb, lecz nie wiem jaka ścieżkę mam wpisać .. aby wgrać z polecenia dd.. jak to sprawdzić co gdzie jest zamontowane?
Edytowany przez Maniek91PL dnia 17-02-2014 00:45
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
"mount" albo "df -h"

Oczywiście powyższe polecenia mają sens jeżeli urządzenia są już podmontowane w systemie plików. Jeżeli nie to "dmesg | less" i przeglądasz logi kernela...
 
Maniek91PL
no nie zabardzo mi coś to pomogło..

ps. srry wiem ze da się to szybko zrobić screena w systemie, ale szybciej napewno było tel Pfft

* pendrive to fat32
* hdd to również fat32

- oba są zamontowane, bo mogę wyklikać prawy na nich i od montuj
Maniek91PL załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Przy if= musisz podać dokładną ścieżkę do obrazu, widzisz przecież że nie nie może znaleźć pliku z obrazem. Nie nadpisuj tylko pendrivea bo OpenWrt nie uruchamia się z usb - musi być kość flash, compact flash/sd lub hdd. Patrz po rozmiarach łatwo dojść wtedy które to urządzenie. Cały dysk flash'uj nie partycję - ma byc bez cyfr.
 
Maniek91PL
mam z polecenia :

dd if=/media/A/openwrt.x86.generic=combined.squashfs.img of=/dev/sda && sync

wyświetla mi takie coś:

13231+1 records in
13231+1 records out
6774276 bytes (6,8 MB) copied, 0,117414 seconds, 57.7 MB/s


Lecz na hdd nic się nowego nie pojawiło , czyżby trzeba go sformatować pod linuksa?

kiedy wpisuje fdisk -l, mam:

/dev/sda1
/dev/sda2 = gdzie widzę po rozmiarze że to mój hdd 20 GB..

Jak próbuje dać do ścieżki własnie .. sda2 to mam permission denied
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Nie montuj nic, nic ma sie nie pojawać. Wsadź teaz dysk do terminala i go uruchom, pamiętaj żeby w biosie zmienić kolejność bootowania.
Ten terminal nie ma pamięci flash, że musisz z dysku korzystać?
 
Maniek91PL
znaczy, fizycznie nie mam jeszcze mojego docelowego terminalu (który chce użyć ) w domu, wiec przygotowuje co mam aby jak będę miał tylko wsadzić hdd lub szybko to zrobić właśnie jak mówisz na pamięci flash (którą ma - jeśli pamiętam 128 mb).

Tia, gdzie na hdd mam mini xp który mi startuje jak uruchomiłem ponownie , zero śladu po openwrt

*czyli co ? odmontować hdd przez wyklikanie ? i próbować ponownie poleceniem kopiować? pewnie to nic nie zmieni, bo nic nie skopiuje na niego..

Połączony z 17 luty 2014 01:45:23:
włączyłem od nowa ubuntu z live cd. Teraz nic nie klikam właczam konsole , wpisuje :fdisk -l

widzę to samo :

/dev/sda1
/dev/sda2

po wpisaniu mount, nie widzę pendrive. wiec nie mam jak to skopiować

Połączony z 17 luty 2014 01:49:18:
poddaje się, nic nie działa, nie kopiuje mi nigdzie tego. pomimo iż coś robi.. Wiec zostaje minixp który zawsze i wszędzie działa

Połączony z 17 luty 2014 01:54:30:
HA! biore wymontuj hdd, znika mi pendrive pod usb i tak w koło macieja

Połączony z 17 luty 2014 01:58:19:
chyba już wiem czemu ludzie są skłonni zapłacić nawet 500 zł za routerek, gdzie za 1/5 ceny można to zrobić na pc.. aleee pomijajać fakt że nawet nie można skopiować 1 pliku przy użyciu konsoli..

Połączony z 17 luty 2014 02:08:20:
zrobiłem format'a pendrive pod fat32 i jeszcze raz to samo, poszło.. Ale dalej nie startuje z hdd

a najlepsze że na pendrive takie cos sie zrobiło (oczywiście z niego również nie startuje)

Połączony z 17 luty 2014 02:09:16:
oczywiście pod windowsem chce go formatować, screen z minitool partition , ocb teraz ?!?!?

Połączony z 17 luty 2014 02:14:10:
wiec jedynie zostaje coś zrobienie żeby hdd był nie widoczny kiedy wpisze mount? nie mam pomysłu, spóbuje jeszcze raz zrobić to za pomocą : physdiskwrite

Połączony z 17 luty 2014 02:22:44:
wyzeruje cały hdd , nie robie żadnych partycji itp. zobaczy co z tego wyjdzie..

ps. nie wiem czemu.. ale własnie przez to wpisywanie robi mi coś jakby partycję tą co ma robić na hdd robi mi na usb - a przecież openwrt nie wystartuje z usb (gdzieś tak czytałem)
Maniek91PL załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Maniek91PL dnia 17-02-2014 02:22
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
No sory ale trzeba miec jakies podstawy, zwlaszcza przy zabawie dyskami...
W sumie to nic nie napisales o tym terminalu, co to za model, wielkosc pamieci itd... robota po omacku. Opisuj stan faktyczny, a nie pozniej okazuje sie ze nie masz jeszcze tego sprzetu, zamiast na flash wgrywasz na dysk itd.
Jak bedziesz juz go mial u siebie to lepiej bedzie jak wgrasz system na flash a dysk bedzie sluzyl jako dodatkowa pamiec (np: na torrenty, sambe, ftp...).
 
Maniek91PL
no sorry, ale czym ten docelowy terminal różni się od innego pc (na którym teraz chce to sprawdzić ? ) prócz tego że nie ma złącz pci ,sata etc ?!. Niczym. Wiec jeśli tutaj to będzie działać - wystarczy przełożyć hdd czy to zrobić na pamieci flash i lotto.

A że akurat mam wolny czas, bo za pare dni mogę go nie mieć wcale - chce to sprawdzić teraz.

Jak windows sobie radzi z przekładanym hdd , to linuks na 101% również.

Podstawy ? hmm z pfsense sobie poradziłem wręcz odrazu przez gotowce tylko ten openwrt jest.. nie jest tak łatwy

Połączony z 17 luty 2014 04:13:34:
http://www.youtube.com/watch?v=cL81DQk4WL8

dochodzę do chwili gdzie robie reboot'a po pobraniu , rozpakowaniu i dd na dysku.

Po czym reset i takie coś:

GRUB loading, please wait...
Error 22 Shock

Połączony z 17 luty 2014 08:06:22:
po ponownym wyczyszceniu hdd, i powtórzeniu całej procedury z filmiki, utykam na chwili po resecie z info :

Booting from local disk...
GRUB _

Połączony z 17 luty 2014 08:46:06:
dobra, prosił bym o linka do wersji którą mogę odpalić z hdd pod ata. Wszystko bez problemowo działa kiedy to robie z windowsa przy użyciu tego samego programiku co robiłem obrazy hdd pfsense.

Lecz podczas botoowania mam kernel panic etc. Lub coś piszę o partycji ext4. Nie ogarniam tematu, ale napewno są odpowiednie wersję które mogę sobie odpalić z dysku ata.
Edytowany przez Maniek91PL dnia 17-02-2014 08:46
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Standardowe obrazy OpenWRT (z openwrt.org) są przeznaczone głównie dla routerów i prostych komputerów takich jak terminale i starsze PC-ty, ich zbiór wkompilowanych sterowników chipsetu, kontrolera pamięci, chipów pata/sata jest ograniczony i jeżeli masz trochę nowszy sprzęt to kernel nie znajdzie root'a albo "spanikuje" - potrzebna byłaby kompilacja kernela z dodatkowymi modułami. Dlatego uruchamianie tego na komputerze nie ma za bardzo sensu bo terminal to inny sprzęt. Tak jak mówiłem wcześniej, lepiej wrzucić system na flash'a (przeważnie terminale mają od 32-512MB) a dysku używać jako dodatkowej pamięci. Poza tym jeżeli system będziesz miał na dysku to cały czas dysk będzie musiał chodzić nawet przy bezczynności terminala (nie będziesz mógł go uśpić). Jeżeli chcesz się zaznajomić z systemem to ściągnij obraz dla maszyny wirtualnej (vmdk lub vdi) i odpal go pod VirtualBox'em albo QEmu.

Możesz spróbować jeszcze wgrać
obraz z ext4:

Rozpakuj go np: 7zip'em albo innym rarem żeby mieć plik:
openwrt-x86-generic-combined-ext4.img

przegraj go na pendrive'a, uruchom linuxa (lub program do zapisywania dysków) i nagraj obraz na dysk:
dd if=/sciezka_do_pliku/openwrt-x86-generic-combined-ext4.img of=/dev/dysk_na_ktorym_chcesz_zainstalowac && sync
Edytowany przez michalb dnia 17-02-2014 17:21
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 23

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,067,638 unikalnych wizyt