28 Marca 2024 18:10:15
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
35.171.159.141
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
RT-N18U - ARM z jednym radiem
Adooni
do takich pytan to masz dzial "Ogłoszenia, pytania, porady w zakupie" gdzie wazne aby dokladnie opisac lacze, jakie uslygi chesz uzywac itd. Np jak podasz lacze 300Mbit i ma VPN tyle pociagnac to odpadaja wszystkie routerki z tomato itd.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Diabolique
Widziałeś kiedy tam ostatni raz odpisano na post? i wcale nie piszę tego złośliwie.
modem: Technicolor CGA2121
router: Asus RT-N18U + freshtomato
NAS: HP T630 + xpenology DSM 6.2
 
Adooni
no jakies 10 dni temu - nie patrz na przypiete tematy Smile

jest tam nawet temat nastepcy RT-N18 z listopada https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22715
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
tamtosiamto

Diabolique napisał:

Jak mam wybulić 100 zł to faktycznie nie ma sensu. Tym bardziej, że jestem sceptyczny co do poprawy po naprawie. Napięcie na usb 5V więc niby wszytko ok. Do łącza 150 mbit mi wystarcza, może przy 600 będzie kulał, a usb by się przydało do kolejnego dysku sieciowego.

Scalony z 23 stycznia 2022 18:38:27:

tamtosiamto napisał:

jest sens ekonomiczny? N18 kosztuje grosze i ma siwa brode. Za wymiane usb zaplacisz stowe. Wyrzuc i kup cos nowszego.

Co nowszego do instalacji fresh tomato miałbym kupić? Wszystko kombajny, ale dziadki.


ac3200? Co z tego ze ma swoje lata, jak jest lepszy niz wiekszosc nowych ruterow?
nic nie mam
 
Adooni
szczerze do lacza 150Mbit to RT-N18U wystarczy jak nie potrzebujesz radia 5GHz. Jak musisz podlaczyc wiecej dyskow to kupujesz aktywny (z zasilaczem) HUB USB 2.0 ale tak sie nie robi tylko skladasz NAS moze byc profesjonalny np na mini PC albo nawet na malince Pi4.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Diabolique
Dwa usb w zupełności wystarczy, ale muszą oba działać.
Zamierzam zwiększyć łącze do 600Mbit. Przy kopiowaniu z dysku na laptopa po wifi i jednoczesnym oglądaniu po kablu z tego samego dysku, zatyka się z czasem procek.
Znów kupię coś starszego i używanego po prostu, ale wydajniejszego no i z tomato.
modem: Technicolor CGA2121
router: Asus RT-N18U + freshtomato
NAS: HP T630 + xpenology DSM 6.2
 
Adooni
tak naprawde to RT-N18U radzi sobie bardzo dobrze z laczem prawie do 1Gbit (jest szybszy od AC68U) jak nie uzywasz QoS, VPN itp - szybciej na AC3200 nie bedziesz mial a 2 rdzen az tak duzej roznicy nie zrobi - zalezy od uslugi np OpenVPN uzywa tylko 1 rdzenia. Jak bedzies chcial odpalic VPN to na zadnym routerku z tomato czy RMerlin bez HW acceleracji (ma ja np AX86U) nie uzyskasz 100Mbit, QoS podobnie - nie mowie tutaj o adaptacyjnym.
QoS czy inna nazwa jak np trafic shaper itp robi roznice przy laczu nawet 1Gbit tylko ogolnie jest opinia ze jest nie potrzebny gdyz zaden router Asus nawet 4 rdzeniowy nie radzi sobie z laczem ponad 300Mbit. A dzialanie w gierkach i mitygacja bufferbloat z dobrze ustawionym OPNsense na 1Gbit robi roznicę.

router nie jest do tego aby pod 2 USB podlaczac dyski i to jest normalne ze moze tego nie pociagnac. Tym bardziej z uplywem czasu gdyz spada sprawność zasilacza. Port USB 2.0 moze pobierac do 0.5A przy5V a USB 3.0 do 0.9A przy 5V zobacz jaki masz zasilacz (możliwe 1.5A, 12V gdyz taki montowali) i powiedz jak ma router dobrze dzialac jak 40% "pradu" zasilacza (po przeliczeniu z 12 na 5V wychodzi przy 100% sprawnosci 3.6A) bierzesz na dyski dlatego polacza sie HUB USB aktywny. Mozliwe że Twoj port USB 3.0 jest OK ale przy takim duzym poborze prądu po prostu zasilacz/ przetwornik 12/5V robi sie niestabilny.
A gdzie zasilanie podzespołow routera, wi-fi jak 40% prądu biorą dyski? a i zaleznie od zródła, producenta i zasilacza zaklada się że nie powinno sie go obciązać powyzej 70-80%.

Przy łaczu 600Mbit to warto pomyslec o miniPC i postawic OPNsense czy OpenWRT. Szczegolnie ze dysk podpiety pod USB podaczas transferu moze brac 100% CPU. Dlatego router ma byc do routinggu a NAS do danych.
Edytowany przez Adooni dnia 24-01-2022 17:50
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
tamtosiamto

Adooni napisał:

tak naprawde to RT-N18U radzi sobie bardzo dobrze z laczem prawie do 1Gbit (jest szybszy od AC68U) jak nie uzywasz QoS, VPN itp - szybciej na AC3200 nie bedziesz mial a 2 rdzen az tak duzej roznicy nie zrobi - zalezy od uslugi np OpenVPN uzywa tylko 1 rdzenia. Jak bedzies chcial odpalic VPN to na zadnym routerku z tomato czy RMerlin bez HW acceleracji (ma ja np AX86U) nie uzyskasz 100Mbit, QoS podobnie - nie mowie tutaj o adaptacyjnym.
QoS czy inna nazwa jak np trafic shaper itp robi roznice przy laczu nawet 1Gbit tylko ogolnie jest opinia ze jest nie potrzebny gdyz zaden router Asus nawet 4 rdzeniowy nie radzi sobie z laczem ponad 300Mbit. A dzialanie w gierkach i mitygacja bufferbloat z dobrze ustawionym OPNsense na 1Gbit robi roznicę.

router nie jest do tego aby pod 2 USB podlaczac dyski i to jest normalne ze moze tego nie pociagnac. Tym bardziej z uplywem czasu gdyz spada sprawność zasilacza. Port USB 2.0 moze pobierac do 0.5A przy5V a USB 3.0 do 0.9A przy 5V zobacz jaki masz zasilacz (możliwe 1.5A, 12V gdyz taki montowali) i powiedz jak ma router dobrze dzialac jak 40% "pradu" zasilacza (po przeliczeniu z 12 na 5V wychodzi przy 100% sprawnosci 3.6A) bierzesz na dyski dlatego polacza sie HUB USB aktywny. Mozliwe że Twoj port USB 3.0 jest OK ale przy takim duzym poborze prądu po prostu zasilacz/ przetwornik 12/5V robi sie niestabilny.
A gdzie zasilanie podzespołow routera, wi-fi jak 40% prądu biorą dyski? a i zaleznie od zródła, producenta i zasilacza zaklada się że nie powinno sie go obciązać powyzej 70-80%.

Przy łaczu 600Mbit to warto pomyslec o miniPC i postawic OPNsense czy OpenWRT. Szczegolnie ze dysk podpiety pod USB podaczas transferu moze brac 100% CPU. Dlatego router ma byc do routinggu a NAS do danych.

kazdemu radzisz opensense itp a nie kazdy ma i sprzet i wiedze zeby to skonfigurowac Smile tu jest watek tomatowy Wink
nic nie mam
 
Adooni
dla mnie po prostu nie ma sensu zmieniac RT-N18U na RT-AC3200 za okolo 400zl
dla normalnego tz "kowalskiego" RT-N18U wystarczy a dla zaawansowanego uzytkownika przy laczu ponad 500Mbit tylko zlozenie swojego PC albo wydanie ponad 2k na sprzet dedykowany pod inne oprogramowanie. Taka jest rzeczywistosc AX86U ledwo radzi sobie z 300Mbit z QoS np to sa fakty. Ja doradzam zeby kolega nie marnowal 400zl lepiej dac na Owsiaka no chyba ze potrzebuje wi-fi 5GHz inaczej N18U mu styka. Juz N16 mial porty 1Gbit a np na tomato wyciagal okolo 180Mbit i to bez QoS itp producenci po prostu w jaja robia i naciagaja userow informacjami na pudelku. Dobry producent podaje w specyfikacji predosc VPN, IPsec itd. Mirotik np podaje wyniki testow np tutaj https://mikrotik.com/product/rb5009ug...estresults a nie wypisuje ze router ma port 10Gbit itd

2 strona medalu. No i tez nie ma tez sensu podnosic predkosci lacza np patrzac na srednie predkosci tutaj https://worldpopulationreview.com/cou...by-country. Ja fakt dawno temu mialem 1Gbit ale wtedy mialem 1 server DirectConnect w naszym kraju i podlaczony do sieci TASK, potem mialem 500Mbit teraz mam 300Mbit/25Mbit a za 2 miesiace bede mial 150Mbit/50Mbit i po kiedo mi wiecej. kwestia ustawienai wszystkiego QoS, programy do sciagania torrentow jak sonarr, radarr itd i czy o 3-4 rano sciagnie mi sie serial/ film w kilka min czy 2 razy dluzej co za roznica. Do NVidia GF now wystarczy 20Mbit na wyjsciu - problem w tym ze w PL wieksosc firm dostarcza slaby net tz nie symetryczny i temu trzba miec te 300Mbit zeby miec na wyjscu cos sensownego - i tutaj moze nawet warto miec 500Mbit/50Mbit itp ale nie ma co sie upierac ze musi byc te 500Mbit na wejscu wystarczy 100Mbit wazne aby sensowny parametr na wyjsciu wyszedl Smile Ile tutaj jest postow na forum zmienilem net na 500-1000Mbit i czemu router nie ciagnie 300Mbit itd...

a jak chcesz miec odpowiedz tematyczna to jak kolega nie potrzebuje wi-fi 5GHz to nie ma sensu zmieniac RT-N18U.
Edytowany przez Adooni dnia 24-01-2022 19:39
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Diabolique
Dzięki @Adooni za rozjaśnienie tematu. Będę myślał może nad jakimś tanim nasem, chociaż nie wiem czy to nie przesada.
modem: Technicolor CGA2121
router: Asus RT-N18U + freshtomato
NAS: HP T630 + xpenology DSM 6.2
 
sw1
A powiedzcie mi proszę, którą najbardziej aktualną wersją tomato by shibby wgrać na ów router rt-n18u?
Tak by działał owy vpn, tap, bridge i vlany. I by w cudzysłowie;-) był przyjazny granicznie dla zwykłego Kowalskiego.

Szukać tuhttps://tomato.groov.pl/?page_id=119
Czy tu https://freshtomato.org/downloads/freshtomato-arm/

I rozumiem, że wgrywaniem takiego softu jest z poziomu panelu admina routera?
 
hermes-80
https://freshtomato.org/downloads/fre...-NOSMP.zip
https://freshtomato.org/downloads/fre....2/K26ARM/
https://wiki.freshtomato.org/doku.php...patibility

Przydatne linki. Najpierw router przywróć do fabrycznych ustawień.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
sw1
Dziękuję. Dopytam tylko:-)
1. Freshtomato jest niejako kontynuacją projektu tomato by shibby?
2 Czy zawsze można wrócić do oryginalnego softu.
3. I nadpisać choćby go softem z innej stajni. Pytam bo czasem w innych urządzeniach to proces w 1 stronę ;-)
 
hermes-80
1 Tak
2 Tak
3 Raczej Tak
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
sw1
Dziękuję @Hermes-80
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 27

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,424,557 unikalnych wizyt