23 Kwietnia 2024 15:06:52
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [551]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.218.127.141
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » D-Link
 Drukuj wątek
Dlink Dir-300 - ograniczenie prędkości sieci po kablu
maxikaaz
@shibby - przykład z zasilaczem jest mocno nietrafiony. Podejrzewam, że nikt nie planuje wymiany w routerze karty graficznej ani dokładania dysków Smile

Coraz częściej na tym forum porady "jaki router kupić" przypominają ten dowcip:

"Synek wielbłąda pyta tatę:
- Tato, po co nam są potrzebne te garby?
- Widzisz synku kiedy przemierzamy pustynię, przechowujemy w nich wodę, która jest nam potrzebna na długą wędrówkę.
- A po co nam takie szerokie kopyta?
- Żeby nam łatwiej było iść po piasku.
- A po co nam tak gęsta sierść?
- W dzień chroni nas ona przed palącym słońcem, a nocą przed chłodem na pustyni.
- Tato a po co nam to wszystko skoro my mieszkamy w ZOO?"


Nikt w sensowny sposób nie odnosi się do potrzeb, tylko proponuje swoją wizję z ogromną liczbą możliwości, których zainteresowany nawet nie zamierza wykorzystać.
"Na zapas" to się robi mięso w słoikach, a routery kupuje się do łącza.
Kolega inicjujący wątek określił swoje wymagania. Ja tam nie widzę wśród nich ani złącza USB 3.0, ani procesora ogarniającego zaawansowany QoS czy inne kształtowanie ruchu. Widzę za to "Przypomnę, że sieć składać się będzie w 99,99% tylko z 2 komputerów 1 wifi w trybie n i stacjonarny z kabla. I bardziej zależy mi, żeby z kabla była dobra szybkość".
Dopiero co zmienił prędkość łącza, do tej pory zadowolony był z podstawowych funkcji, które dawał prymitywny DIR300. Podejrzewałbym, że następną "przesiadkę" na szybsze łącze będzie miał najwcześniej za rok. Rok czasu w tej branży to długo. Dlaczego wskazujecie mu na takiego RT-N18u, który jest do Jego potrzeb na wyrost i to mocno ? Ma zapłacić za coś, czego nie będzie używał ? Takie porady w sytuacji, gdzie Kolega bierze mocno pod uwagę czynnik finansowy ?

Póki jest łącze 50Mbit/s to spokojnie przy swoim podejściu obsłuży je tanim TP-Linkiem kupionym za 20-30PLN, za rok jak przesiądzie się na 100Mbit/s lub więcej to sprzeda ze stratą 10PLN TP-Linka i kupi RT-N18u, sporo taniej niż dziś, albo router który będzie mu potrzebny, bo może się okazać, że ten RT-N18u już będzie za cienki.

Konkluzja jest taka, że nie podpowiadajcie ludziom chcącym napić się mleka kupna mleczarni, a później szukania sposobu na wykorzystanie mleka z całej gminy.
Niech sprzęt będzie kupowany do potrzeb, a nie tworzone potrzeby żeby wykorzystać możliwości sprzętu.
Edytowany przez maxikaaz dnia 10-07-2015 09:26
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
hermes-80
Skoro oscylujesz wokół Tendy60 to lepiej było by zainwestować w TL-WR1043ND v2 - (w sumie to samo wychodzi cenowo co TL-WDR3600).
Edytowany przez hermes-80 dnia 10-07-2015 10:14
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
shibby
maxikaaz - przelećmy cały wątek raz jeszcze od początku. Najpierw kolega napisał, że ma łącze 50mbps i nie podał pułapu cenowego dla nowego routera. Nie określił też swoich wymagań, tylko wskazał problem, że obecny router nie wydala z jego łączem. Zaproponowałem kilka routerów z mocnym akcentem na przyszłościowy RT-N18u.

Następny komentarz kolegi wskazywał, że router ma być tańszy ale na obsługiwać łącza 50 100 200mbps a może i 300mbps. Kolega mocno szarżował ze swoimi wymaganiami z jednej strony chcąc uciąć cenę i kupować router ze zbyt słabym na jego wymagania prockiem, z drugiej strony jednak wciąż wracał do kwestii obsługi łącza 200mbps. Stąd moje stałe stanowisko przy RT-N18u i próba wyjaśnienia czemu tak ważny w routerze jest procesor. W moim odczuciu czynnik finansowy stawiany przez @gfc84 był tak samo istotny jak obsługa łącza 100, 200, 300Mbps. Starałem się to pogodzić a nie polecać coś na wyrost, bo RT-N18u na tle np. RT-AC3200 czy nawet twojego WRT1900AC jest malutkim, słabiutkim i taniutkim routerkiem Smile

Zatem jeszcze raz pytanie do kolegi @gfc84: co jest dla ciebie priorytetem i targetem? Obsługa jakiego maksymalnego łącza cię interesuje? Czy skupiamy się na łączach 50-100mbps czy jednak kupujesz coś z zapasem?

Jeżeli router ma obsługiwać dobrze łącze 50mbps, max 80 to proponowany przez maxikaaza tplink będzie wystarczający. Do łącza 100mbps proponuję już jednak router z gigabitowym przełącznikiem. Router z przełącznikiem 100mbps do łącza 100mbps to bardzo zły pomysł, gdyż wystarczy w jakimkolwiek stopniu zająć switch (np. kopiowanie danych między kompami lub streaming filmu z kompa do TV) i już prędkość maksymalna łącza leci na łeb na szyję. Tu polecić można:
- Tendę N60 - tania, ma gigabit, procek 500MHz i dual-band. Może być przydatny choć możesz jeszcze o tym nie wiedzieć Wink
- Netgear WNR3500Lv1 lub v2 - bardzo chwalony przez użytkowników, procek 453 lub 480MHz (w zależności od wersji)
- Asus RT-N16 - długoletni "król" routerów. Wg statystyk Anona, jeden z najchętniej użytkowanych routerów z Tomato na świecie. Procek 480MHz, gigagit i USB
- netgear 3600 lub 4300 - jest gigabit, jest dual band. Procek Atherosa a więc o tomato zapomnij. Pozostaje dd-wrt, openwrt lub gargoyle lub oczywiście soft oryginalny. Różnią się od siebie tylko i wyłącznie przepustowością drugiego pasma (300Mbps vs 450Mbps)
- tplink 1043nd v1 lub v2 - też atheros, więc podobnie jak wyżej.

Plusem routerów Tenda, Rt-N16 i 3500Lv2 jest fakt, iż po aktywacji modułu bcm_nat na tomato, można obsłużyć nim łącze rzędu 120-150mbps.

Jeżeli jednak masz apetyt na szybsze łącze i chcesz uniknąć kolejnej wymiany routera za jakiś czas to wciąż pozostaję przy wyborze RT-N18u.

Wybór należy do ciebie.
Edytowany przez shibby dnia 10-07-2015 10:49
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
maxikaaz
Ja tam widzę, że Kolega kilka dni temu zmienił łącze na 50Mbit/s, a później dopisał "(bo pewnie nie prędko będę zmieniał szybkość łącza)".
Widzę też z opisu, do czego chce to łącze wykorzystać, i w jaki sposób robił to do tej pory.
Biorę więc sporą poprawkę na te 100/200/300Mbit, bo nie ma na tą chwilę sensu brać takich prędkości pod uwagę. Jest 50Mbit/s, i przez jakiś czas jeszcze będzie.

Kupując buty dziecku nikt nie bierze 4 numery większych, bo "za rok mu stopy urosną". Pewnie, że urosną, ale może się okazać, że o 6 numerów, i te kupione dziś będą i tak za ciasne.
Analogicznie u Kolegi - dziś niech kupi router spełniający tylko i wyłącznie te wymagania, które postawił, bez zapasu, bo może przy następnej zmianie łącza okazać się, że ten zapas jest za krótki, i "przyszłościowy RT-N18u" pójdzie do ludzi ze sporą stratą, nigdy nie będąc wykorzystany w 20% swoich możliwości.

Zaproponowałem TL-WR740N, w dodatku używany. Z praktyki wiem, że takie proste TP-Linki jak już pracują ponad pół roku, to niezawodnie, a z nowymi różnie bywa - trafiają się egzemplarze, które w ciągu miesiąca wracają na gwarancji.
Koszt minimalny, za różnicę w stosunku do nowego RT-N18u Kolega przez kilka miesięcy będzie opłacał rachunki za łącze, a w użytkowaniu pewnie nie zauważy różnicy.

To, że ja czy Ty korzystamy z routerów pokroju AC68u czy WRT1900AC nie oznacza, że każdy znajdzie dla takiego potwora zastosowanie. Zresztą - u mnie podstawowym routerem obecnie jest MR3220, a WRT to na razie hobbystyczny gadżet.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
gfc84
Bardzo dziękuję wszystkim, za wypowiedzi dużo mi się rozjaśniło w kwestii routerów i szczerze powiedziawszy temat ten mógłby zostać podwieszony bo dużo osób może z niego skorzystać Grin I szczerze to chyba nawet skorzystam z rady maxikaaz i przesiądę się na razie na tego TP-Linka bo póki co realnie korzystam z 20Mb i jest całkiem ok a skoro ten TP-Link pozwoli na maxa wykorzystać 50Mb na kablu i na Wifi to za 30-40zł się skuszę ;p Jak mi odbije i będzie mi mało Mb to wtedy rzeczywiście przesiądę się na coś z wyższej półki, ale skoro piszecie że nawet ten Tp link w miarę uciągnie nawet te 100Mb chociażby na kablu to nic więcej póki co nie potrzebuję. Będę polował na OLX-ie bo póki co w okolicy nie ma na niego ofert (może jakieś alternatywy?) Pytanie jeszcze czy jest sens też ruszać Firmware w tego typu routerach z niższej półki, żeby np. nie obciążać go dodatkowymi usługami a może taki nowy firmware poprawi szybkość działania?

I jeszcze raz bardzo dziękuję bo całkiem przypadkowo wpadłem na to forum (ktoś podesłał linka z tego forum jak zrobić twardy reset w D-linku) a widać, że są tutaj ludzie co się naprawdę znają w temacie sieci a z tym na forach bywa różnie. Tym bardziej, że po poście maxikaaz-a już myślałem, że zacznie się mega hejt, ale widać kultura też na wysokim poziomie Grin
 
maxikaaz
Jak będziesz szukał używki, to zwracaj uwagę na wersję, musi być 4.xx, np. 4.23, bo ma już Atherosa AR9331, wspierającego HNAT.
Wersję znajdziesz na spodzie obudowy, na naklejce:
1.bp.blogspot.com/-20uOZEZA0J0/UoogGA1aeoI/AAAAAAAAH3w/2zRqUSxde6w/s1600/IMAG0024.jpg

Wrzucasz najnowszy soft producenta, ustawiasz jedynie adresację na interfejsach i kodowanie na radiu, i router korzystając z HNAT przewraca bezboleśnie te 50Mbit/s. Do takich zastosowań, które opisałeś, wystarczy z zapasem.
Podejrzewam zresztą, że w tym przypadku ograniczeniem nie jest wydajność procesora a wbudowany switch.

Na alternatywnym oprogramowaniu, np. DD-WRT, HNAT nie działa, możliwości tego routera kończą się wtedy w okolicach 30Mbit/s.

Przy okazji - mniejsze rachunki za prąd, zastosowany w tym routerze układ jest bardzo oszczędny.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
shibby
dobrze ze dodales info o tej rewizji bo bylby zonk.

btw przykład z butami jeszcze bardziej nietrafiony jak mój z zasilaczem Wink Kupujac zasilacz do kompa nie jesteś w stanie przewidzieć czy i za ile zechcesz go rozbudowac. Może okazac się ze prędzej komp odmowi posluszenstwa niż zdarzysz pomyslec o jego rozbudowie. Podobnie jest z laczem i routerem (mam np. kolege który od 8 lat ma neo 6mbps i choćby bardzo chciał to na więcej nie ma szans). Natomiast noga dziecka rosnie mimowolnie i na to wpływu nie masz. Zatem przyrownujac zakup router do zasilacza chodzilo mi o stan na dziś i/lub niedaleka przyszlosc a taka wiedze ma tylko i wyłącznie tworca tego watku Smile

Cytat

Na alternatywnym oprogramowaniu, np. DD-WRT, HNAT nie działa, możliwości tego routera kończą się wtedy w okolicach 30Mbit/s.


i to jest bardzo zla moim zdaniem informacja. HNAT potrafi wylaczyc się przy wielu prostych funkcjonalnościach i wcale nie musi to być qos. Rownie dobrze może być już jakas funkcjonalność w OFW, która niepostrzeżenie FastNAT wylaczy.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
maxikaaz
Daję sobie rękę uciąć, że HNAT nie zostanie wyłączony w przypadku ustawienia adresacji na interfejsach i kodowaniu na WiFi.
Wiem, bo dwa takie pracowały u mnie jako "fronty" przed DualWAN-em na RT-N16, po to, żeby zdjąć enkapsulację z Asusa.
Przy dwóch PPPoE RT-N16 nie dawał rady wykorzystać 2x50Mbit/s z Dialogu, z TP-Linkami spokojnie to robił.

Router w przypadku opisywanym w tym wątku ma za zadanie podzielić łącze między stacjonarkę na kablu (z naciskiem na nią) a laptopa po WiFi.
Podstawowa najprostsza konfiguracja routera wyżej opisana wystarczy, żeby to realizować bezproblemowo.

Co do wersji routera - gdybym zapomniał ją zaznaczyć, i Kolega kupiłby jakąś wcześniejszą wersję, np. 2.xx, która wyszła w takiej samej obudowie, to za to niedopowiedzenie poniósłbym ja konsekwencje, zapłaciłbym za router i przesyłkę do mnieSmile
Ciekawy jestem, który z Kolegów proponujących dziś router "na zapas" zobowiązałby się do tego samego, gdyby okazało się za rok czy dwa lata, że ów "zapas" jest za mały, żeby obsłużyć przyszłe szybsze łączeWink

Już w innym wątku napisałem, że realizacja swoich wizji za czyjąś kasę jest najłatwiejsza.
Nie zaryzykowałbym lekką ręką wydawania czyichś 300-400 PLN z zapowiedzią, że za jakiś czas się to opłaci, bo najzwyczajniej nie wiem, czy ten sprzęt nie będzie za słaby.

Wiem, że porad udziela się tu bezpłatnie, więc i trudno oczekiwać, że ktoś doradzający poniesie konsekwencje nieudanego zakupu, wszakże to nabywca podejmuje ostateczną decyzję.
Apelowałbym jednak do Kolegów, żebyście tych porad udzielali trochę bardziej odpowiedzialnie, z uwzględnieniem aktualnych wymagań pytającego, a nie przyszłych niesprecyzowanych okoliczności.
Edytowany przez maxikaaz dnia 10-07-2015 13:43
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
hermes-80
A może kolega po prostu nie wie co można zrobić z routerem na alternatywny soft i portem USB - ile taki router może zaoszczędzić czasem prądu w porównaniu do PC, na którym ma odpalone usługi, które można by było z powodzeniem przerzucić na router?
Może w tym kierunku można uświadomić kolegę?
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
maxikaaz
@hermes-80 - a to już inna bajka Smile
Niemniej zbliża się do to opcji, gdy spragnionemu mleka podpowiadasz, żeby kupił mleczarnię, a później zastanowił się nad linią do produkcji sera.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
shibby
maxikaaz - po to jest forum by dyskutować, by podać wszystkie możliwości, zarówno te idealnie pasujące, te z lekkim zapasem (i za takiego uważam właśnie 18tkę) i takie na wyrost.

Budżet w trakcie rozmowy określony został na 200zł. Za takie pieniążki z powodzeniem można kupić używaną N16, 3500L czy nówkę RT-N15U (w sumie to o nim zapomniałem a też wart uwagi). Po taniości jest Tenda N60.

Choć i tak uważam, że naprawdę warto dołożyć te 69zł do podstawowego budżetu i kupić 18tkę.
http://allegro.pl/router-asus-rt-n18u...85908.html

Te 69zł to nie są jakieś ogromne pieniądze i kwota niemożliwa do przeskoczenia.

Ja nikomu nie każę patrzeć na rok, dwa, trzy w przód. Ale na najbliższe miesiące. Może kolega ma w planach zakup NASa i gigabit będzie jak znalazł. A może zechce podpiąć sobie dysk pod USB routera i zrobić miniNASa a nie wiedząc, że tak można nawet się nad tym nie zastanawiał. O tym jakie faktycznie dany user ma potrzeby wie tylko on albo jeszcze o tym nie wie i trzeba mu je uświadomić. Dobrze wiesz, że router w obecnych czasach jako urządzenie tylko i wyłącznie dzielące internet to po prostu bajka. Obecnie router to mały komputerek/serwerek potrafiący naprawdę wiele, niestety wielu o tym nawet nie wie.

Mógłbyś mieć do mnie (do nas) jakieś pretensje, gdybyśmy koledze proponowali router za 700zł i wmawiali mu na siłę, że mu taki jest koniecznie do szczęścia potrzebny. Ja zaproponowałem mu sprzęty w cenie 100-269zł przy podanym budżecie 200zł.

Pytanie do kolegi @gfc84 - czy np zdarza ci się ściągać torrenty na komputerze domowym? Zostawiać go godzinami by coś się ściągnęło? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi tak, to czy wiesz, że na obecnych routerach bez problemu uruchomisz klienta torrenta (i nie tylko) i może on ściągać zadane rzeczy na dysk/pendrive podpięty wprost do routera bez udziału komputera oszczędzając w ten sposób wiele prądu? To jest tylko jeden z przykładów możliwości routerów.

Cytat

Daję sobie rękę uciąć, że HNAT nie zostanie wyłączony w przypadku ustawienia adresacji na interfejsach i kodowaniu na WiFi.


a czy dasz sobie rękę uciąć, że fastnat nie wyłączy się przy zmianie dowolnej funkcji najnowszego oprogramowania? Np. po włączenio upnp, przekierowaniu portu lub aktywacji DMZ lub np aktywacji modułów do optymalizacji połączeń FTP, SIP lub PPTP? To są tylko przykłady bardzo standardowych funkcjonalności każdego routera.
Moim zdaniem proponowanie routera, które może, powtarzam może mieć problem z uciągnięciem 50mbps przy nieoczekiwanej konfiguracji użytkownika to też zła rada. Jest budżet to go nie zaniżajmy proponując archaik.

Cytat

Ciekawy jestem, który z Kolegów proponujących dziś router "na zapas" zobowiązałby się do tego samego, gdyby okazało się za rok czy dwa lata, że ów "zapas" jest za mały, żeby obsłużyć przyszłe szybsze łącze


Proponowana 18tka obsłuży łącze nawet 300mbps bez CTF i ponad 900 z CTF. Mowa była o 50, 100, 200, max 300. Zatem w każdym przypadku warunki mamy spełnione i nie musimy się martwić, że jakaś funkcjonalność wyłączy nam FastNAT i stracimy część łącza. Na pewno nie ryzykowałbym stawiając kogoś przed dylematem: HNAT i pełne łącze a funkcjonalność na której nam zależy.

Wspomniałem w tym poście o RT-N15u. Na allegro jest oferta za 100zł. Nówka z oleole jest za 149zł, nówka z x-kom za 179zł. Mieści się w budżecie, ma gigabit, ma procka 500MHz, uciągnie łącze 100-120Mbps (z bcm_nat może i 150Mbps) - na oryginalnym sofcie z CTF nawet 250Mbps. Wszystkie warunki mamy spełnione.
Recenzja do poczytana: https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=14414
Edytowany przez shibby dnia 10-07-2015 14:35
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
maxikaaz
Heh, czyli nadal sytuacja wygląda tak, że Kolega chce wypić szklankę mleka.
Ma w kieszeni kasę na stado krów. Ja mu proponuję butelkę mleka, i podpowiadam, że jak nie będzie jej otwierał odwróconej wylotem do dołu, to spokojnie napije się dwa razy.
Ty go niepokoisz tym, że butelka może się stłuc, gdy mu się ręce zatrzęsą, może mu się większość mleka wylać, więc niech na zapas kupi nie stado krów, tylko całą mleczarnię, i niech w niej zamieszka, oszczędzi na butach, nie chodząc daleko, gdy mu się znów tego mleka zachce.
W dodatku jak znajdzie kiedyś więcej kasy, to może sobie kupi linię do produkcji sera, masła i jogurtów, bo może kiedyś mu się także zachce tych produktów, a podstawy, czyli mleczarnię już będzie miał Smile

Pewnie, dyskusja jest fajna, tylko w pewnym momencie zaczyna być teoretyzowaniem. Można nazwać TL-WR740N "archaikiem".
Co z tego, skoro ten "archaik" spełnia wszystkie założenia i do tego nie marnuje energii na podgrzewanie klocka aluminium do 80 stopni ?

Każdy z nas próbujących tu doradzić ma swoje doświadczenie, i próbuje pomóc przez pryzmat tegoż doświadczenia.
Miło, że jest wiele opcji, Kolega ma w czym wybierać.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
hermes-80
No i tu chyba trzeba zakończyć - wszystko co trzeba było napisać zostało napisane decyzja i wiążące się z tym konsekwencję należy do @gfc84.
Edytowany przez hermes-80 dnia 10-07-2015 15:22
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
shibby

Cytat

Heh, czyli nadal sytuacja wygląda tak, że Kolega chce wypić szklankę mleka.


Skoro już taki przykład podałeś, to niech będzie. Ja to widzę tak: Kolega ma kasę na mleczarnie a ty mu proponujesz szklankę mleka, która zaspokoi jego potrzeby na krótko Smile

Cytat


Każdy z nas próbujących tu doradzić ma swoje doświadczenie, i próbuje pomóc przez pryzmat tegoż doświadczenia.
Miło, że jest wiele opcji, Kolega ma w czym wybierać.


i do tego cały czas zmierzam. Podaję różne propozycje ale koniec końców decyzja należy do autora wątku Smile

Co do zużycia energii to zaczyna być powoli obsesja. Sprawdzałem ostatnio ile ciągnie EA-AC87. W idle wyszło 4.9W a w stresie 6.5W. To daje średnio 4kWh miesięcznie. Przy stawce 0.55gr/kWh daje całe 4,20PLN miesięcznie. Faktycznie są to wartości, które mogą zrujnować domowy budżet Smile

Połączony z 10 July 2015 15:20:43:

Cytat

hermes-80 napisał(a):

No i to chyba trzeba zakończyć - wszystko co trzeba było napisać zostało napisane decyzja i wiążące się z tym konsekwencję należy do @gfc84.


święta racja.
Edytowany przez shibby dnia 10-07-2015 15:20
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
gfc84

Cytat

a czy dasz sobie rękę uciąć, że fastnat nie wyłączy się przy zmianie dowolnej funkcji najnowszego oprogramowania? Np. po włączenio upnp, przekierowaniu portu lub aktywacji DMZ lub np aktywacji modułów do optymalizacji połączeń FTP, SIP lub PPTP? To są tylko przykłady bardzo standardowych funkcjonalności każdego routera. Moim zdaniem proponowanie routera, które może, powtarzam może mieć problem z uciągnięciem 50mbps przy nieoczekiwanej konfiguracji użytkownika to też zła rada. Jest budżet to go nie zaniżajmy proponując archaik.


Teraz to mi namieszaliście w głowie ;p To w końcu ten tp link uciągnie spokojnie te 50mb czy nawet tego nie da rady? Wcześniej kolega maxikaaz twierdził, że i przy łączu 100Mb nieźle sobie poradzi chociażby na kablu. Osobiście to w powyższym cytacie żadnej z tych funkcji na pewno świadomie bym nie używał chyba, że one mogą się włączyć same? Ja naprawdę router używam tylko do podzielenia łącza między te 2 komputery Smile nic więcej. A czy router będzie ciągnął 5W czy 7W to już śmieszne różnice zważywszy, że cały komp z peryferiami ciągnie pewnie ze 200-300W ;]

Trochę podejrzane, że ten ASUS RT-N15U z allegro kosztuje tylko 100zł?
 
maxikaaz
Pozwolę sobie zacytować swojego głównego adwersarza w tej dyskusji:

Cytat

shibby napisał(a):
Zatem jeszcze raz pytanie do kolegi @gfc84: co jest dla ciebie priorytetem i targetem? Obsługa jakiego maksymalnego łącza cię interesuje? Czy skupiamy się na łączach 50-100mbps czy jednak kupujesz coś z zapasem?

Jeżeli router ma obsługiwać dobrze łącze 50mbps, max 80 to proponowany przez maxikaaza tplink będzie wystarczający.


Od siebie nie dodam nic więcej Smile

Jedyne co mogę jeszcze zaproponować, to częstsze zaglądanie na forum, może się okazać, że z nas wszystkich hermes-80 miał najlepsze wyczucie, i za jakiś czas, gdy zorientujesz się w ewentualnych korzyściach, przemyślisz zakup urządzenia, któremu znajdziesz więcej zastosowań niż tylko podział łącza między dwa komputery.
Edytowany przez maxikaaz dnia 10-07-2015 16:09
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
shibby
nie ma nic mowy o gwarancji. Może stąd taka cena.

Wracając do pytania: jeżeli kupisz wersję wskazaną przez maxikaaza to przy aktywnym wspomaganiu sprzętowym HNAT ten router uciągnie 50Mbps a maksymalnie przy idealnym warunkach może i 90Mbps. Jeżeli zaś z jakiegoś powodu wyłączy ci się HNAT to wydajność routera spadnie do ok 30Mbps z tego co pisze maxikaaz.

Ja tego routera w rękach nie miałem więc nie potwierdzę tych informacji w 100%. Polecałem to co miałem i fizycznie testowałem/użytkowałem.

Pozdrawiam
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
gfc84
Najprawdopodobniej jutro będę miał tego TL-WR740N ver 4.26 i zobaczymy jak ogarnie te 50Mb Grin Ten HNAT trzeba jakoś włączyć? I czy ważne jest tu jaki rodzaj firmwire ma router żeby mieć ten HNAT?
 
shibby
nie trzeba. W oryginale jest domyślnie włączony.

Co do softu to maxikaaz pisał o najnowszym, oryginalnym sofcie. Na mój stan wiedzy ani openwrt ani ddwrt HNATu nie wspiera. Jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
gfc84
W tej samej cenie mogę też kupić TL-WR841ND jest chyba trochę lepszy czy to tylko złudzenie i wersja też ma znaczenie? ver: 7.2 Albo jest jeszcze TL-WR473ND.
Edytowany przez gfc84 dnia 10-07-2015 20:18
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,260,999 unikalnych wizyt