Na początku przepraszam jeśli moje pytanie będzie lamerskie - niemniej szukałem w kilku miejscach i nie mogę znaleźć rozwiązania.
Od niedawna używam routera Tenda N60 na Tomato - Tenda jest dualband, ale niestety karta sieciowa w moim lapie nie obsługuje 5GHz. W związku z faktem, iż mam mieszkanie 50m2 w bloku to zarówno zasięg routera w drugim pokoju nie jest zbyt duży i sieć 2,4GHz jest już dosyć obciążona. I stąd mam pytania:
1. Czy jest możliwość zmiany w tomato, tak, aby obie anteny routera działały na 2,4GHZ? Chcę wyłączyć 5GHz z czego nie korzystam i jednocześnie wykorzystać drugą antenę na 2,4GHz aby zwiększyć siłę sygnału. Czy można to jakoś zmienić programowo? Czy muszę dokupić sobie drugą antenę na 2,4GHz i dopiero wtedy będzie to możliwe? Czy będę w stanie wybrać na dwóch antenach ten sam kanał (znalazłem wśród sieci wolne kanały i chciałbym ustawić sobie w miarę wolny kanał. Nie bardzo wiem jak to zrobić.
2. Drugim rozwiązaniem nad którym się zastanawiam, to zrobić most pomiędzy routerami - ale w tej chwili nowa Tenda pracuje na Tomato (podstawowy router), a do tej pory używany router (stary D-Link DIR 300, który teraz lezy w piwnicy) pracował na DD-WRT. Czy jest mozliwość zrobienia mostu pomiędzy tymi routerami? Czy w ogóle waszym zdaniem ma to sens?
3. Trzecim rozwiązaniem nad którym się zastanawiam to dokupić kartę 5GHz do lapa (jakąś nano wpinaną do USB). Ale z tego co się orientuję, to zasięg 5GHz jest dużo mniejszy niż 2,4GHz (więc w moim przypadku może nie bardzo mi to pomóc). Pytanie czy nie lepiej jest zakupić repeater do takiego rozwiązania (rozumiem, że repeater byłby potrzebny w momencie, kiedy z moich 2 routerów nie uda się zbudować mostu.
Możecie doradzić co byłoby najlepsze w tym wypadku?
1) w Tendzie anteny są dualne, czyli każda z nich nadaje na obu pasmach.
2) masz na myśli repetear z dlinka? Nie ma sensu. Programowe repeteary z mojego doświadczenia się nie spisują. Dużo lepiej jest zakupić PowerLine z WiFi. Pierwszy powerline (bez wifi) wpinasz w gniazdo obok routera i łączysz skrętką do routera. Drugi (z Wifi) wpinasz w gniazdko gdzie masz słaby zasięg i konfigurujesz tam siec bezprzewodową.
3) "dedykowany" repetear to nadal repetear programowy, działający na dokładnie tej samej zasadzie co zrobiony na ddwrt. Odpuść, bo tylko wyrzucisz kasę w błoto.
Albo kup powerline z wifi, np.
http://www.ceneo.pl/26849969
albo bez wifi, np.
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=18746
i wtedy do niego możesz podpiąć swojego dlinka jako AP. Pamiętaj tylko że dir-300 ma wifi jedynie b/g 54Mbps.
Pozdrawiam
Router:Unifi Cloud Gateway Max Switch:Unifi USW-Lite-16-PoE Switch:Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2 Wi-Fi:Unifi U6-Lite - szt. 2 Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD VM #1:Synology SA6400 VM #2:Debian, WWW VM #3: Home Assistant OS
Czyli jeżeli dobrze rozumiem, wystarczy, że w tomato odznaczę opcję sieci 5GHz i w tym momencie z automatu obie anteny nadają na 2,4GHz? Bez żadnych zmian w ustawieniach?
Dzięki za podpowiedź odnośnie PowerLine - już zacząłem się rozglądać
nawet z włączonym pasmem 5GHz, radio 2.4GHz nadaje na obu antenach. Nie ma potrzeby wyłączania drugiego pasma.
Co do karty 5GHz i gorszego sygnału to prawdą jest, że pasmo 5GHz gorzej pokonuje przeszkody. Nie mniej jednak mając kartę N300 w laptopie na paśmie 2.4GHz mam pełny zasięg i jestem w stanie wyciągnąć ok 7-10MB/s. W tym samym miejscu po przepięciu na pasmo 5GHz siła sygnału spada mi do 3-4 kresek ale prędkość podczas kopiowania pliku po sieci wzrasta do ponad 20MB/s. Zatem siła sygnału to jedno ale jego moc oraz zaszumienie to drugie. Pasmo 5GHz w bloku jest zdecydowanie mniej zaszumione i pomimo gorszego zasięgu daje lepsze rezultaty.
PS zamiast karty WiFi nano na USB polecam jednak wymianę karty w laptopie (jeżeli whitelista biosu pozwala), z prostego powodu: karta na USB ma nano antenkę. Wymieniając kartę w laptopie wykorzystasz anteny wbudowane w obudowę matrycy, co da zdecydowanie lepszy sygnał.
Router:Unifi Cloud Gateway Max Switch:Unifi USW-Lite-16-PoE Switch:Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2 Wi-Fi:Unifi U6-Lite - szt. 2 Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD VM #1:Synology SA6400 VM #2:Debian, WWW VM #3: Home Assistant OS
· Łącznie użytkowników: 24,126 · Najnowszy użytkownik: goldi111
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
servee
24-01-2025 18:18
Światłowód + mediakonwenter. Ekranowana skrętka nie jest wymagana, taką sytuację już zastałem. Zamierzam ją wymienić na zwykłą. Da to coś?
shibby
17-01-2025 07:45
a ta skrętka ekranowana o której piszesz to jakiś wkopany przewód do bramy/furtki/kamer y zewn? Jak tak to jego też przez zabezpieczenie podepnij.
shibby
17-01-2025 07:43
no to pora zabezpieczyć kable LAN zabezpieczeniami przeciwprzepięciow ymi - tanio nie będzie. Jak przychodzi ci internet? Skrętką czy światłem? Jak skrętką to zacząłbym od tego.
servee
12-01-2025 12:52
Ponownie padły mi wszystkie porty sieciowe w routerze - to już 3-ci w 6 m-cy. Podejrzany to ekranowana, nieuziemiona skrętka - 12mb. Czy jest to możliwe?
dawidt
21-12-2024 01:09
siema
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.