28 Marca 2024 16:11:30
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.212.102.174
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Router pod łącze 600Mbit - 1Gbit
jurekk
n18u - Pasmo: 2.4GHz, max 600Mbps
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=18177
wez syna laptop gdzieś gdzie jest router AC i odpowiednie łącze i testuj.
Jak ścina nie żelbetowa to mi się wydaje ze na AC jednak będzie lepszy transfer.
A czy opłacalne to juz kwestia subiektywna. Uzywka R7000 koł0 400zł a uzywka n18u 200.
Ogolnie wszystkie te routery o kotrych piszesz to juz przezytek - one maja po 4,5 lat. Ale ludzie nie potrzebuje puki co szybszych wiec jest zastój. Problemem jest moc sygnału bo on jest prawnie ustawiony. I tu jest regres a nie postep. czyli kilka lat temu były dozwolone wieksze moce nadawania.
Czyli po ludzku mówiąc kupowanie wypasionego routera nei ma sensu . Musisz stworzyć siec. Czyli siec mesh i wtedy możesz grac na ful. Ewentualnie podłączyć w gorszych miejscach kablem punkty (lub tak ustawione routery) dostępowe AP z AC.
Ciekawe jest Power Line tez posiłkowanie sie

Połączony z 20 kwietnia 2020 20:20:48:
Miałem n18u koło roku. Fajny sprzet na leeco elit3 koło 100 Mbps po wifi wyciagał na Tomato lub nieoficjalnym Rmerlinie
Edytowany przez jurekk dnia 20-04-2020 20:20
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
hermes-80
Żaden szanujący się gracz nie gra na wifi - nie ważna w grze jest przepustowość lecz czasy dostępu.

Co do routera pod 1Gb to masz już sugestie ER4 + do wifi coś z Unifi. Nie bawić się w testowanie routerów tylko od razu coś markowego kupić. Zaoszczędzisz czasu i pieniędzy.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
jurekk
ok ale to koło 1000 pln min + jednak jak pisał Shibby trudna obsługa,
mówimy o kwotach 2 , 3 razy mniejszych co kolega chce wydac, nie gram bo za duzo lat mam , jak grałem to w gry strategiczne ale jak widze dzieciaki znajomych to po wifi graja.
Z tym zaoszczędzaniem to jak z Kondratem i ING Wink
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
hermes-80
Jaka trudna obsługa? Mam ERX i standardowe ustawiania intuicyjnie się wklepuje. Jak kto woli tak robi - ja nie mam czasu ciągle grzebać w sieci jak coś nie działa.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Fifiel
To takie pytanko, lepiej iść w starsza technologię z lepszym zasięgiem i jak się domyślam bardziej stabilnym połączeniem bo moc nadawania jest większa, czy zainwestowac w Wifi 6? Czym w ogóle charakteryzuje się to wifi 6? Bo w wielu artykułach na necie wspominają o tym wifi 6 i zachwalaja, że jest takie super...
Co do grania po Wifi to właśnie bardzo dużo graczy gra swobodnie po Wifi, tylko mają odpowiedni sprzęt żeby nie mieć opoznien. Kabel też ma swoje opóźnienia, tym bardziej jak jest długi. Najszybszym medium jest światłowód, ale kto to ciągnie po mieszkaniu czy domu.

Połączony z 21 kwietnia 2020 00:06:51:
P.S. zasięg mam w całym mieszkaniu na Full więc problemem nie jest u mnie zasięg, tylko raczej przepustowość wifi. Tylko czy tak jak wspomniałeś moc nadawania, która ustawowo zmniejszają wpłynie w jakiś sposób na przepustowość łącza? Czy raczej te nowe konstrukcje poprostu mają lepsze procesory i inne wnętrzności i dlatego przepustowość będzie lepsza? Co byś polecił z nowości? Budżet plus minus Max 500 zł. Więcej sądzę że bez sensu dawać na sieć w mieszkaniu do użytku domowego.
Edytowany przez Fifiel dnia 21-04-2020 00:16
 
hermes-80

Cytat

Co do grania po Wifi to właśnie bardzo dużo graczy gra swobodnie po Wifi, tylko mają odpowiedni sprzęt żeby nie mieć opoznien. Kabel też ma swoje opóźnienia, tym bardziej jak jest długi. Najszybszym medium jest światłowód, ale kto to ciągnie po mieszkaniu czy domu.
Proszę cię nie pisz takich głupot - na kablu masz poniżej 1 ms odpowiedz, a na wifi przy dobrym sprzęcie od 10 w gorę - podkreślam dobrym sprzęcie (i to tylko w sieci LAN, a gdzie tam jeszcze do serwera).
Nie wiem dlaczego tak gloryfikujesz wifi - przecież to jest komunikacja dwukierunkowa i nie zależy tylko od dobrych punktów dostępu tam jest tyle zmiennych, że nie ma co porównywać do kabla.

Jeśli zamierzasz zmieniać przepustowość do internetu to podstawą jest wydajny router brzegowy by nie dostawał zadyszki przy NAT-owaniu pakietów, a reszta to już szczegół.

Połączony z 21 kwietnia 2020 00:34:51:
Cena sprzętu po prostu rośnie z przepustowością jaką chcesz przerzucać - jeśli masz łącze do 100Mb/s to faktycznie nie ma sensu wydawać więcej jak 500 zł.
Edytowany przez hermes-80 dnia 21-04-2020 00:34
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
jurekk

Cytat

Fifiel napisał(a):
Budżet plus minus Max 500 zł. Więcej sądzę że bez sensu dawać na sieć w mieszkaniu do użytku domowego.


W tych pieniądzach to nowy to chyba to jest najlepsze rozwiązanie, nie do konca wiadomo co to jest ale nawet tomato powinno chodzi od ac68u c1 lub ac66u_B1
https://openit.center/topic/2591-rt-ac68u-vs-rt-ac1900-różnice/

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/routery-xdsl/router-asus-rt-ac1900

Połączony z 21 kwietnia 2020 07:44:00:
przy zamowieniu netowym mozna potestowac dwa tygodnie. Wchodzi na bank Rmerlin WRT. A Tomato tez zapewne.
Edytowany przez jurekk dnia 21-04-2020 07:44
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Fifiel
Kusi mnie ten AC68U C1 podobno to to samo co AC1900, w sumie nie jest aż tak drogi na sprzęt tej półki. No i ma AiMesh, jak będę przeprowadzał się do domku to będę miał już pod Mesha podstawę. Na pewno jest to wygodniejsze od stawiania wielu APeków.

Do tego jak nawet patrząc po budżecie to różnica w cenie jest nie wielka N18U to koszt 300 zł, AC1900 to koszt 450 zł. Różnica jak na inwestycje przyszłościową nie wielka, a sprzęt o wiele mocniejszy. Chyba wezmę tego AC1900

Swoją drogą nie ma może podobnego sprzętu od NETGEAR? Jakoś jestem przekonany do tej marki, sporo routerów jakiś czas temu przerobiłem od noname poprzez TP-LINKi i ASUSy i 8 lat temu wszystko było ekhm... Dopiero jak kupiłem NETGEARa to jak go skonfigurowałem tak o nim zapomniałem. Chyba, że od tego czasu się sporo zmieniło? No i NETGEAR ma gwarancje niezależnie od wgranego softu czego wtedy nie miały inne firmy.

Czy ten Rmerlin jest podobny do Tomato? Nie miałem z tym softem nigdy do czynienia.
Edytowany przez Fifiel dnia 21-04-2020 09:23
 
Steel_Rat
I tak i nie. Generalnie Merlin to trochę zmodyfikowany soft Asuswrt. Parę rzeczy dodanych od modera np. Tor. Trochę modyfikacji w GUI. Pozwala bez problemu zainstalować entware. Ale nie ma możliwości modyfikować skryptu startowego przez przeglądarkę tylko przez ssh. Wifi działa hak na OFW. Brak łatwej konfiguracji vlan.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
jurekk
Rmerlin to rozszerzony interfejs AsusWrt ( historycznie to AsusWRt bardziej chyba na Rmerlinie sie wzrował) i nie jest blokowany przez producenta czyli mozna z gui wgrac.
Jak wchodzi Rmerlin to na 90% tomato wejdzie ktores. Zalezy jaki tam procesor. Albo ng od AC66u_B1 albo od AC68u C1 albo jak jest starszy ( to obstawiam) to od ac68u B1 i A1
Na tomato nie ma mesh, można sie posiłkować trybem AP

Asus ten lepszy ( cena) bo alternatywą tu mzoe byc R6400v2) ale Netgera to mozna uceglić przypadkowo przy zmianach softu. A Asusa normalny uzytownik nie jest w stanie raczej.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Fifiel
Właśnie natrafiłem na taki teścik:

https://www.purepc.pl/asus-rt-ac68u-vs-netgear-nighthawk-r7000-test-routerow?page=0,8

Jest tam ujęty też AC66U, jak na niby starszy sprzęt z gorszym procesorem to świetnie sobie radzi, w standardzie AC wyłącznie w paśmie 5 GHz radzi sobie lepiej niż mocniejsza konkurencja. W Dualbandzie już jest średnio choć jakoś nie odstaje znacząco, a w standardzie N jest w czołówce. Na wszystkich zakresach jest wyżej od innych na dużych odległościach, ale to może być spowodowane tym co mówiłeś, że jeśli chodzi o moce to jest regres i nowe konstrukcje są przytłumiane stąd też pewnie na większych odległościach AC66U radzi sobie lepiej.

Dodam, że AC66U to Broadcom 600MHz, AC1900 to 2 rdzieniowy Broadcom 800 MHz, a R7000 to 2 rdzieniowy Broadcom 1GHz.

Mimo, że AC66U ma najsłabszy procesor to radzi sobie bardzo podobnie, a w niektórych wypadkach lepiej od dwóch pozostałych z mocniejszymi jednostkami. Przy przepustowości WAN wszystkie 3 miały podobne osiągi.

Po przeanalizowaniu wszystkich opcji postawiłbym właśnie na te 3 konstrukcje, ale zupełnie nie wiem w którym kierunku pójść... W starszy 66, nowszy 68 lub w Netgeara? Netgear nie ma Mesha i ma okrojony soft, podobno nie intuicyjny i bardzo biedny. Za to sprawdza się lepiej przy sieci AC, choć różnice nie są tak gigantyczne znowu...
 
jurekk
AC66u v b1 a AC66U_B1 to calkiem inne sprzety. ten pierwszy ma procesr Miopsel i ten drugi to Ac68u C1 z gorszym radiem w obudowie od n18u.
Netger ma sens jeeli wczytasz tomato an niego a to R7000 i R6400 v1 i v2 oraz bodajze R6700v3.
Bierz tego z mediamrkt AC1900 ( to klon ac68u ). Kup prez net i pare dni bedziesz mogł testowac i oddac jezeli ci nie podejdzie.
Mowimy oczywscie o nowym sprzęcie bo z uzywkami to ianczej sie przedstawia.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Fifiel
W teście piszą o poprzedniku AC68U więc pewnie to będzie ten AC66U_B1, to nie wiem jak oni robią te testy skoro niby starszy miał lepsze osiągi...

AC66U - z przesyłką 420 zł
AC68U C1 (AC1900) - z przesyłką 459 zł w promocji (normalna cena to 649 zł)
R7000 - z przesyłką 649 zł

Więc mówisz tego AC66U od razu odrzucić bo jest po prostu gorszy i test nie do końca pokazał prawdę? Netgear'a jakbym brał to tylko z opcją Tomato, tylko czy teraz w Netgarach jest tak proste wgranie Tomato jak w 3500Lv2? Czy jest to trudniejsze i jest duża szansa na uwalenie routera?
 
jurekk
Bierz AC1900
R7000 to zacny sprzet.
Shibby go miał przez 2 lata i toamto jest dopasowane do niego.
Ten sprzet ma swe lata juz wg mnie cena jest juz za wysoka. Lepiej dołozyc i isc w te routery kablowe o któch tu koledzy pisali.
Potrzebny jest plik pośredni inital . Jest na stronie projektu. Czyli z gui wczytujesz inital i do initial wczytujesz aktualne toamto.
Najnowsze routery podbno taiwańskiej produkcji ( sa inne) maja blokady na bootloaderze ze normalny czlowiek nei jest w stanie ich pokonać.
Jak cos pojdzie nie tak jest ryzyko uceglenia routera a wtedy to rozkrecanie i utrata gwarancji i kabelek szeregowy
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
djwujek
Ja tam bym brał Asusa Np RT-AC68U. Jeśli w R7000 pójdzie coś nie tak tak jak kolega wspomniał bez kabelka szeregowego nie podchodź więc na twoim miejscu bym nie ryzykował.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
shibby

Cytat

hermes-80 napisał(a):

Shibby a z wyłączonym Offloadem jak sobie radzi?


Coś koło 600mbps z tego co pamiętam.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
djwujek
@Shibby a z włączonym qos per ip do 500 Mbps wyrobi ???
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Fifiel
Troszeczkę inaczej zapytam... czy warto wydać 2 tys na router z Wifi w technologii ax? Chodzi dokładnie o to: https://www.asus.com/pl/Networking/ROG-Rapture-GT-AX11000/
Jedyny minus to to, że nie można wpiac światłowodu...
Za to ma już port 2,5 Gb na WAN. Coś niecoś się znam na ustawieniach routerow, jednak z poziomu konsoli sprawia mi to trudnosc bo po prostu nie znam komend, ogólnie mam trudności w konfigurowaniu sprzętu z poziomu konsoli... Nie wiem jak to potem sprawdzać , co jest włączone, a co nie itd... Jak mam "ptaszka" to widzę co włączyłem, a co muszę włączyć... Więc wolałbym coś z rozbudowanym softem co nie będzie wymagało bawienia się konsolom...

Połączony z 26 kwietnia 2020 18:37:44:
Dodam że większość ruchu idzie po Wifi tylko NAS jest podłączony po LAN, zależy mi na QoS, Limiter i na kilku SSID i z tym wszystkim żeby sprzęt miał opcje uciagnac przy 1Gbit necie, więc tutaj sądzę że procesor musi być wydajny... Oczywiście jeśli byłoby coś tańszego to chętnieSmile Co w ogóle myślicie o sprzęcie TP-Linka jest o 700 zł tańszy od tego Asusa, a też ma WAN 2.5 Gbit. Tylko nie wiem jak że sportem, czy taka bida jak w Genie od netgeara, czy też coś pod Asus WRT..

Połączony z 26 kwietnia 2020 18:38:53:
P.s. softem miało być A nie sportem, a nie umie już edytować posta.
Edytowany przez Fifiel dnia 26-04-2020 18:38
 
tamtosiamto

Cytat

Fifiel napisał(a):

.
Za to ma już port 2,5 Gb na WAN. .
a po kiego ci to w domu? Malo ci porad koledzy dali?
nic nie mam
 
jurekk
Jezli masz wifi łaczność to nie ma sensu. Bo to dwukierunkowa łączność a o jego szybkosci decyduje słąbszy element. Starsze laptopy nie maja kart z pasmem AC a nowsze to raczej max 865 Mbps. Wymiana kart wifi w latopach jest trudna a czasem niemozliwa na szybsze z powodu blokad programowych producentów. Czyli taki sens by sie pojawiał jakby karta wifi w laptopie była powyzej 865Mbps
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 34

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,421,495 unikalnych wizyt