28 Marca 2024 22:48:17
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.238.142.134
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Jaki router wybrać-prośba o poradę
mnemonic
Ok a jak już iść w ax to może jednak ax58u? Vpn nie jest dla mnie szczególnie ważny.
 
jurekk
Jednak drozszy- choc nei sprawdzalem roznicy cenowej , ja kupilem okazujnie okolo 400 pln ax56u a ax58u byl wtedy cos ponad 600 zł
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Adooni
poczytaj np tutaj https://www.snbforums.com/threads/ax5...86u.73199/
AX58U ma kanal 160MHz i core do wi-fi co duzo zmienia - im wiecej klientow wi-fi tym bedzie lepszy. Wiekszosc uslug i tak dziala tylko na 1 core.

tu nie ma lepszego wyboru bo zaraz dokladajac do AX58U 30-40 zl mozesz kupic AX68U
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
mnemonic
W Ac86u bardziej martwi mnie problem grzania się o czym już czytałem na innych forach. Chciałbym jednak uniknąć niestabilnej pracy. Stąd też to małe niezdecydowanie. Ax68u też oglądałe. Ma dwa rdzenie ale za to wysoko taktowane. Generalnie byłby bardzo dobrym wyborem. Patrząc od strony ekonomicznej to wymiana mojego Ac68u na inny sprzęt wygląda tak:
Ac86u- 40zl
Ax56u- 54 zl
Ax58u-184 zl
Ax68u-204zl
 
jurekk
Jakoś ni widziałem wspisów by sie komus router spalił Grin a tempertury kolo 95 st Celcujsza to czesto sie zdarzaja u Asusów i szokuja jak ktos sie z tym styka pierwszy raz.
Miałem AC86u bardzo fajny router ma trzy antenki a ax56u dwie wiec ma lepsze parametry do rozgłaszania chocby dla tego.
To jest poprostu srednia polka tak jak i ax58u
ax56u czy ax68u to nizsza polka
tylko upływ czasu jest i technologia idzie do przodu
i parametry siredniej polki wyrownuja sie z niska jezeli jest przdzial czasowy.
Jezeli bierzez pod uwage ekonomie to najracjonalnijszy jest i ja takiego dokonalem wyboru ax56u
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
mnemonic
Na Ac68u mam temp rzędu 75 stopni max więc różnica jest. Oczywiście bez dodatkowych wentylatorów i modów chłodzenia.
 
Adooni
no ja mialem na AC56U na tomato 95C i router robil sie nie stabilny npo midzie na AC68U i z RMerlin mam 85C i jest OK

bierz AX56U albo pomysl o o przesiadce na ER-X-SFP + UAP-AC-Lite albo ER-12 +AP

ogolnie im wiecej w necie czytam tym bardziej cche mi sie zrobic router z miniPC Smile
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
mnemonic
Hmmm z minipc powiadasz? Mam nieużywanego Intel nuc więc może go jakoś wykorzystam. Tylko co wtedy z WiFi i lanem?
 
Adooni
wi-fi AP np Unifi a LAN to jak masz w mini PC 2 LAN to kupujesz switch a jak nie to kupujesz karte 4 portowa na pci-e
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
mnemonic
Sprawa fajna ale dla mnie przerost formy nad treścią bo mam 3 urządzenia LAN i 6 WiFi. Także raczej wybiorę gotowe rozwiązanie w postaci routera. Dziś dotarł do mnie Ac86u ( w ramach testu wziąłem) i jest naprawdę szybszy od Ac68u. Wgrany Merlin i chodzi to naprawdę przyzwoicie. Po testuje przez weekend i zwrócę, wezmę ax56u i zobaczymy co będzie lepsze. Na tą chwilę WiFi 5ghz mam w całym mieszkaniu i jestem zadowolony.

Scalony z 01 sierpnia 2021 11:17:46:
No i wybór dokonany. Zostawiłem Ac86u ponieważ zasięg WiFi jest dużo lepszy a przy tym transfery bo również wyższe w stosunku do ax56u. Niestety ale wraz ze wzrostem odległości od routera ax56u naprawdę sporo tracił. dzięki wszystkim za rady, pomoc oraz poświęcony czas ??
Edytowany przez mnemonic dnia 01-08-2021 11:17
 
rafi22
Witam.
Ponieważ niewiele wiem o routerach i sieci proszę Was o konkretne rozwiązania w zakresie WIFI w domku.
Mam internet INEA 300Mb/s; ich modem w garażu Nokia G010GQ oraz ich router w salonie ZTE_H298Q (router połączony kablem do instalacji wewnętrznej budynku).
Dom jest piętrowy i na piętrze mam tylko prędkości od 30 do 80Mb/s (wg strony speedtest.pl), testowane na karcie sieciowe TP-Link Archer T9UH.

Pytanie do Was co powinienem zrobić, aby polepszyć sieć Wifi na piętrze
1. dokupić inny router np. ASUS RT-AX58U lub ASUS RT-AX86U?
- jak tak, jak podłączyć?
2. czy może do tego routera Inea dokupić ASUS ZenWiFi AX XD4 MESH?
3. może inne rozwiązanie? jakie?
Proszę o konkretne pomoc, ponieważ w tym temacie nie znam się, a chciałbym mieć dobrą sieć na piętrze. Czytałem dużo dobrego o routerach Asus, stąd te wybory.
 
Adooni
tutaj masz post https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22638

mozna ten Twoj ZTE wywalic i to super Smile

ASUS ZenWiFi AX XD4 MESH - o tym zapomnij same problemy

masz albo mozesz pociagnac siec - przewod?
jak tak to np ER-12 (jakies 1100)+ wi-fi AP - czy AP ma byc AX czy AC wysytarczy
to 1 rozwiazanie Ubiquity jest leszym wyborem ale jak cos bardziej zazwansowanego bedziesz chcial zrobic bedzie troche zabawy. Na forum u nas masz caly dziala i pomocnych ludzie wiec chyba warto Smile
co do AP https://sklep.ui.pl/ubiquiti-unifi-ac...AC-LR.html albo ten https://sklep.ui.pl/ubiquiti-unif...U6-LR.html
osobiscie uwazam w AX nie ma co sie pchac
i np mozna by zamotowac 2xAP https://sklep.ui.pl/ubiquiti-unifi-ac...-LITE.html jeden na dole 1 na gorze ale wtedy rozwaz router ER-12P (czasami jest w promocji, czasami ktos nie chce dolaczonego PoE adaptera laczyc) gdyz z niego mozna przez PoE zasilic bezposrednio te 2 podane AP. Oczywiscie juz nowych AP AX sie nie da bo sa na ponad 48V a ER-12P ma 24v PoE.

Ostateczność. ja np juz Asusa nie kupie dla siebie to nie znaczy ze innym nie polece szczegolnie jak maja 2 lewe ręce. Jak sie nie czujesz dobrze z ustawieniami to Asus RT-AX86U na niego RMerlin i potem amtm https://diversion.ch/amtm.html on ma dobre wi-fi moze wystarczy sam na caly domek jak nie to bedzie trzeba dokupic AX56U jako node do siecie AiMesh - kup AX86U (1200zl) masz 2 tyg na potestowanie i zwrocenie
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
rafi22
A jak kupię Asus AX86U to jak go ma podłączyć? zamiast router ZTE czy Asusa do ZTE?
 
Adooni
powinno zadzalac jak w linku ktory podalem i bedzie mozna usunac ZTE czyli "nadać na swoim routerze MAC z ich routera i ustawić WAN na DHCP."
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
rafi22
Witam.
Ostatecznie kupiłem ASUS RT-AX58U. Sprawdziłem testy (w tych samych punktach) na router ZTE_H298Q i tym Asusie. O ile na parterze (gdzie znajduje się router) parametry wzrosły (w niektórych miejscach od 64/50Mb/s do 305/298Mb/s - sygnał przechodzi przez 3 ściany), to niestety nie szczególnie poprawiła się wydajność na piętrzę. W miejscu komputera stacjonarnego wynika naprawdę potrafią być różne tj. od kiepskich ~30Mb/s, po dobre (142/75; 4ms); ale czasami internet "stoi" w miejscu. Komputer jest podłączony kartą sieciową TP Link Archer T9UH i sygnał przechodzi przez 3x ściany. Natomiast w identycznym miejscu telefon Samsung S9+ notuje jeszcze gorsze wyniki, niekiedy tylko po kilka Mb/s. Ogólnie więc, nie jestem zadowolony. Co w takim razie powinienem jeszcze zrobić?
 
jurekk
Np kupić używkę ac68u i wgrać jej najnowsze firmware i ustawić jako node do "main router" ax58u , najlepiej po kablu czyli łączymy lan to lan a jak nie to po wifi.
Zbudowac siec Aimesh po prostu i doświetlić te słabsze miejsca .
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
rafi22
Sprawdziłem stan mojej sieci przewodowej w domku (kupiłem gotowy domek od developera). W garażu mam modem Inea, gdzie okazało się że do salonu (na parterze) i trzech pokoi (na pierwszym piętrze) są poprowadzone przewody sieciowe. Teraz do modemu Inea jest podpięty jeden kabel (bo jest tylko jedno wyjście) do salonu w którym jest router Asus RT-AX58U. W garażu zamontowałem drugi router Inea aby sprawdzić czy kable są podłączone i okazało się że komp (na piętrze) działa przewodowo. Mam teraz takie pytania:
1. ponieważ jest problem z sygnałem wifi na piętrze, to dokupić mam polecany AC68U, czy jednak jakiś router Asus AX aby wszędzie mieć wifi "6" i sieć Aimesh?
2. nie wiem dlaczego, na kablu komp ma ograniczenie prędkości do 100Mb/s (co ogranicza)
2. jaki jest najtańszy Asus AX obsługujący Aimesh? Wszystkie AX obsługują Aimesh?
3. czy ten router z garażu Inea ZTE_H298Q mogę zamienić na jakiś tańszy model? Bo potrzebuje routera w innym wynajmowanym mieszkaniu? (praca w delegacji)
 
jurekk
Wifi 6 to w obecnych czasach gadżet bardziej bo mało jest urządzeń klienckich typu karty sieciowe czy telefony obsługujące ten standard. On ma znaczenie jeżeli Aimesh routery łączy sie po Wifi nie po kablu bo tym kanałem może odbywać się miedzy nimi komunikacja ale ... ty masz kable poprowadzone wiec nie ma to znaczenia bo kabel to kabel.
Wiec zapomnijmy o standradzie WIFI6.
Aimiesh jest obsługiwany przez routery również z serii AC.
Generalnie oprogramowanie alternatywne ale dozwolone pzez Asusa RMerlin jest lepsze niz oficjalne.
Routery przez niego obslugwane sa długo w cenie i na dzień dzisiejszy obsługują Aimseh
https://www.asuswrt-merlin.net/about
Czyli kup ktorys z nich.
Jeeli milabys kupowac nowy ac68u ac66_B1 itp moim zdaniem lepszym wyborem bedzie kupienie na black friday ax56u, on powinien byc dłuzej wspierany choc kto wie.
AC68u zdaje sie niesmiertelny.
Jezeli chodzi o ten router Inei to z tego co piszesz możesz sie bez niego obyć co? To zalezy od operatora. Z tego co piszesz modem (routeromodem) rozsyła net.To zalezy od tego tez czy masz tv po necie. operatorzy blokuja dostep do konfiguracji i jej nie przeniesiesz na inny sprzęt.
Co do neta prędkości, wymieniaj gniazda na trasie czy kable łączące modem z gniazdkiem czy ac68u z gniazdkiem.
Ktores jest felerne i router zestawia powleczenie 100 MB/s nie 1000 MB/s
Edytowany przez jurekk dnia 17-11-2021 12:34
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
rafi22
Dzięki za odpowiedź. Kupię w takim razie AX56U aby mieć jedną sieć Aimesh. Nie muszę mieć routera od operatora Inea (ZTE_H298Q). Natomiast potrzebuje w delegacji router i zastanawiam się czy w domu (w garażu) zostawić ten router ZTE a w delegacji kupić jakiś tani (jaki?) czy na odwrót. Chyba, że można z modemu rozrzucić sygnał na kilka przewodów w inny (tańszy) sposób, niż przez router?
 
jurekk
Aimesh bedzisz miał taki sam czy zastosujesz Ac68u czy ax56u.
Ac68u ma trzy anteny wiec pewnie lepiej sygnał sie kształtuje ale to nieistotne w gruncie rzeczy bo jedno pietro domuku jednorodzinnego i ten i ten dobrze pokryje.
Ax56u jest nowszy i tyle.

Co do tego routera na dole to trudno zrozumieć Cie.
Bo jezeli modem INEI jest routeromodemem to on nadaje adresy (natuje) chyba ze to tylko modem wtedy inna sprawa.
Jezeli natuje to zamiast routera kup switch 1 giga jakis tani i zrobi lepsza robote niz ten router co jest niekonieczny. Skoro zas jest to sam modem nie routero- modem wtedy potrzebujesz routera w tym mijscu.
Uzywasz sprzetu Asusa a nie zależy ci na wifi za bardzo w tym miejscu kup uzywke asusa rt-n18u (nie zbudujesz aimesha tu) to bardzo dobry router z radiem tylko 2.4 Ghz - koszt około 100 PLN, łatwej ci to bedzie konfigurować wszystko.
Gdybs zas chciał poszalec tu wstaw najslinjszy router z Aimesh a wyzej coraz slabsze spiete z tym w sieci Aimesh- nie bedzie podwojnego natowania wtedy. Wtedy tam bedzie serce tego systemu a ty bedziesz laczyl sie z nim poprzez wezły.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,429,540 unikalnych wizyt