19 Kwietnia 2024 01:17:12
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [15]
· dodatkowe złącz... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.17.75.14
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Wstęp do migracji z Tomato na EdgeRouter
grzech19912
Ja się nie znałem i właśnie puściłem ER-8 PRO na allegro, jeszcze zarobiłem na tym z 40 zł.

ER-8 pro, o ile rozmiary ma jakie ma - myślałem o racku, to er4/6/12 da się i na rack wrzucić i położyć sobie. A ER-8 pro jest głośny, żre w cholere i wolny w porównaniu do tych, to taki er-x na sterydach. Wolałbym już er-x sfp niż to.
 
aros
Czekam aż się gdziekolwiek pojawią, np. ER-12 albo ER-12P. Taka bryndza niestety teraz, że nigdzie nie można kupić Sad
Zdarzają się jakieś kwiatki, które ktoś sprzedaje, ale przy tak zaporowej cenie, że się odechciewa.
 
Maniek91PL
To jeśli mam światłowód dociągnięty do drzwi. To mogę sobie kupując wkładek do stf podłączyć to pod router? Tylko ze widzę że ER-8 nie ma tego gniazda. Tylko. Wersja Pro. Która pisze grzech wyżej ( nie jest taka pro) zwykła 8 i pro biorą po 35/40 W to rzeczywiście sporo Shock. Porównując do tych mniejszych ER gdzie one potrafią brać 10-15W

bo ogólnie się zastanawiam co by mi starczyło na łącze 1000/1000 Smile ale jak zobaczyłem rzeczywiście te 35/40W Shock
jednak u rodziców, patrzę router switch , włącznik zarządzany pobiera chyba 18W całość Shock
Rzeczywiście przy tych ostatnich wzrostach cen za prąd - chyba warto też i na to spojrzeć , pewnie taniej już nie będzie .
Edytowany przez Maniek91PL dnia 03-09-2022 11:06
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
grzech19912
w przypadku gpona jest ta wkładka https://www.cdr.pl/p7112,opton-gp801r-wkladka-kliencka-gpon-epon-onu-stick-do-switcha-routera.html natomiast nie ma gwarancji, że zadziała. Z orange udało się im zakombinować.

W point 2 point, wtedy wkładkę uzgadniasz z tego co wiem z operatorem.

Co do er8 pro, jest wolny i bierze dużo prądu. Szukaj er4, 6 i 12. Nie chodzi nawet o pobór, ale to wolny router i głośny.
 
Maniek91PL

grzech19912 napisał:

w przypadku gpona jest ta wkładka https://www.cdr.pl/p7112,opton-gp801r-wkladka-kliencka-gpon-epon-onu-stick-do-switcha-routera.html natomiast nie ma gwarancji, że zadziała. Z orange udało się im zakombinować.

W point 2 point, wtedy wkładkę uzgadniasz z tego co wiem z operatorem.

Co do er8 pro, jest wolny i bierze dużo prądu. Szukaj er4, 6 i 12. Nie chodzi nawet o pobór, ale to wolny router i głośny.


tak też myślałem że trzeba to uzgadniać z operatorem, bo mam w szafie jakieś urządzenie, które podłączam ten światłowód do tego zasilacz i mam gniazdo u góry jr45 - czyli jest to swego rodzaju konverter - ale od nich org

a co do routerów, "er4, 6 i 12" , ER8 - zwykły, zwykły, bo tego namierzyłem za 80e
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
grzech19912
Jak masz ONT to pewnie gpon, trzeba wyciągnąć dane z niego numer seryjny itd. albo zadzwonić do operatora aby wkładkę zarejestrował na OTLu

Co do er8 Twój wybór, ja miałem wersje pro i od razu to pogoniłem.
 
Adooni
masz pewnie tz ONT Terminal i niestety zalezy od sieci operatora ja sie spotkalem kiedys ze ONT musial byc konkretnego producenta nawet inaczej netu nie było. A czy uda sie ONT pominac to samemu trzeba przetestowac.

nasi oparatorzy nie chca nic co nie jest ich rejestrowac w swoich sieciach Sad
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Maniek91PL
oki, wyszło że mogę sobie wymienić na "swoją" wkładkę, tylko zapytałem na forum i mi piszą że edgerouter'y nie radzą sobie z wydajnością kiedy chce użyć np, w tym ER-4, jako switch. bo pod eth0 podłączam od dostawcy , eth1 jako server dhcp , chce użyć eth2, jako kolejny port. Jak normalnie robi to inny router.

Zakupiłm teraz ER-6P, chce użyć jako switch , oco chodzi z tymi portami ?

* chociaz nie jestem pewny czy pisać tutaj czy utworzyć temat w innym miejscu
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
Adooni
nie kumam o co pytasz Smile ER-4 nie ma switcha wiec musisz zrobic tz LAN bridge https://help.ui.com/hc/en-us/articles...-Interface

to samo dla ER-6P
wystarczy w necie poszukac https://www.broadbandbuyer.com/advice...son-chart/ oba modele ktore masz nie maja wbudowanego switcha
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Maniek91PL
tak, tak dokładnie oto mi chodziło, że z pozostałych nie wykorzystanych portów mogę użyć jako switch .

To że zapytam od razu, wtedy do czego taki router jak ER4 czy ER6 ?

albo w nich zrobić osobne podsieci z inną numeracją , albo jak w poradniku "zmostkować" , tylko nie do końca wiadomo jakie prędkości się osiągnie po mostkowaniu

* to tak samo jak Shibby pisał ,że wersje P, to jakieś nieporozumienie , bo mają :
PoE OUT voltage 16 - 30V

urządzenia np, U6 Pro ma "Supported voltage range 44—57V DC"
To tak czy siak trzeba używać zasilaczy osobnych albo inne urządzenia Shock
Kurcze a myślałem że wpiąłbym któregoś unifi do portu i nie martwił bym się dodatkowymi zasilaczami i kablami
Edytowany przez Maniek91PL dnia 07-11-2022 15:30
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
shibby
Skoro z wanem gigabitowym daje radę przy offload to moim zdaniem powinien dać też radę ze zmostkowanym lanem.

No niestety, ER to podstazala seria i ewidentnie powinni się nim zająć, dać jakies porty 2.5g lub 10g, dać poe 11af, bo obecnie 24V passive to jakiś żart - jeszcze póki popularne były ac-lite to ok ale przy serii u6 to nieporozumienie.

Sam czekam na taki UDM-lite, by miał moc Pro ale bez dysku albo bez wbudowanego AP jak UDM...
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Adooni
ciekawe czy w ogóle będą rozwijać jeszcze EdgeRouter gdy np zmieniają nazwę/ albo promują Dream Machine (bez PRO) na Dream Router https://ui.com/consoles
ten Dream Router to jakies nieporozumienie zgodnie z tym ma procek Dual-Core® Cortex® A53 at 1.35 GHz https://eu.store.ui.com/products/drea...eam-router

ale pojechali marketingowo wręcz oszukują ludzi patrzcie tutaj https://sklep.ui.pl/126-unifi-dream-m...am-machine na polskiej stronie po lewej macie wyprzedaż UniFi Dream Machine (UDM) (procek Arm Cortex-A57 Quad-Core at 1.7 GHz, cena 1817zl) a po prawej Ubiquiti UDR | Router WiFi | UniFi Dream Machine (no i tutaj nie podaja procka Sad, cena 1617zl)

@Shibby może przejdziesz na MikroTika? przydałyby sie fajne tutoriale. te 2 routerki wygladają dobrze https://mikrotik.com/product/rb5009up...09upr_s_in a jak ktos chce wi-fi https://mikrotik.com/product/hap_ax3
Edytowany przez Adooni dnia 08-11-2022 09:40
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Maniek91PL
Shibby switch z POE od ubnt ?
Mam obecnie U6 Lite który ma zasilanie POE AF (12W) , czy dobrze rozumiem że kupując switch np,
UniFi Switch Lite 8 PoE USW-Lite-8-PoE (który ma 4 porty POE, reszta 4 to switche bez poe ) - ma standard POE AT będzie to działać ?

** Już sam sobie odpowiedziałem, uzywając google , Więc chyba spoko :)

Is PoE AT compatible with AF?
802.3at is backward compliant with 802.3af, which means that 802.3at equipment will be able to send power to 802.3af devices

Myślę że docelowo zainstaluje 2 urządzenia typu U6 Lite (które pewnie bym chciał wymienić na U6 Pro) , ale już wolał bym raz kupić switch, bo tego to nie są aż tak duże ceny, chociaż nie wiem czy nie lepiej użyć najtańszego + 2 poprostu adaptery POE, które są duuużo tańszę :)

Kurcze szkoda tych edgerouter'ów, dostępność używanych nie jest aż taka zła, można już dorwać je , chociaż ja za swoje grubo zapłaciłem. A wychodzi że już nie są wspierane i już będę musiał dokładać coś , bo nie będę mógł użyć tego edgerouter ER-6P tak jak zakładałem do zasilania POE tych U6 Lite : /

ps. do czego te inne urządzenia od ubnt ?
np, Unifi Security Gateway ?
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
baca01
Witam! Dawno nie zaglądałem na forum. Doskonale pamiętam czasy Linksysów wrt54gl z softem alternatywnym (do dziś jeden jeszcze działa!). Widzę że Shibby jakiś czas temu "przeniósł się" z Tomato na moją ulubioną serię routerów Ubi Smile Uwielbiam czytać Twoje recki i tutki. W sumie mam niewiele do dodania w wątku. Podzielę się jedynie działającą od kilku lat konfiguracją dwóch ER-X spiętych VPN-em (ipsec). Pierwszy routerek stoi w miejscu gdzie jest światełko Orange 1 Gbit. Tutaj mam starego Funboxa 2+ONT i na razie trzymam się tej konfiguracji (z wiadomych powodów!). Dopełnieniem jest Ubiquiti UAP AC LR które zasilane jest POE 24V z ostatniego portu ERX-a. Natomiast ERX zasilam podwyższonym napięciem do 24V (domyślnie 12V). Dzięki temu zabiegowi mogłem sobie pozwolić zbudować UPSa niskonapięciowego - używając zwykłego zasilacza buforowego, stabilizatora 12V oraz modułu step up (tylko do zasilenia ERX i UAP), 12V z buforowego zasila SmartThings-a (użyty step down 12->5V), oraz switche. Firewall mam dość mocno rozbudowany, w domu sieci podzielone na LAN, WiFi, IoT, gość - ale nie ruszam traffic'a.. Transfery maksymalne na kablu oscylują w granicach 930-940 Mbps (nie miałem okazji sprawdzić czy to max routera czy max Orange). Do zarządzania przepustowością używam switchy zarządzalnych oraz...fizycznego ograniczenia przez technologię (jedna z sieci WiFi przeznaczona na IoT oraz sporadyczne użytkowanie, została zdegradowana do standardu 802.11 b/g). Drugi ERX jest w odległym miejscu, podłączony do kablówki. Oba mają uruchomione usługę typu dyndns. Sprzęt działa na zasadzie "podłącz i zapomnij". Z racji ich ceny, mam dwa zapasowe, z wgranym backupem w razie "w" szybka podmiana i od razu działa. Pracują na frimware v1.10.11. W chwili kiedy wyszła dwójka" (dość dawno temu), stabilność nie przekonywała mnie do upgrade. Nie wiem jak jest teraz. PozdrawiamSmile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,149,028 unikalnych wizyt