20 Kwietnia 2024 05:16:56
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.224.63.87
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
[HOWTO] Kompilacja "redpill" dla Xpenology
shibby
@evangelion69 - i tak i nie. Ogólnie autorzy redpill nie chcą upubliczniania gotowych obrazów. Wolą by każdy sobie sam skompilował obraz pod siebie.

Z jednej strony nie problem opublikować podstawowy obraz. Problem w tym, że każda wersja wymaga osobnego obrazu, czyli inny obraz masz dla 6.2.4, inny dla 7.0 a jeszcze inny dla 7.1. Osobne dla apollolake i osobne dla bromolow. To już na dzień dobry daje 6 obrazów. Najgorzej jednak jeżeli chodzi o dodatkowe sterowniki (moduły). Wcześniej mieliśmy uniwersalną paczkę extrasów którą wystarczyło skopiować na pena. Teraz trzeba dodawać moduły na etapie kompilacji a nie można ich dodać zbyt wiele z racji ograniczonego miejsca. Dlatego też lepiej nauczyć się kompilować obraz samodzielnie, stricte pod siebie, swój sprzęt i swoje potrzeby.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
stary330
Jako, że to mój pierwszy wpis to witam wszystkich.
Zacząłem kilka dni temu zabawę z Xpenology, na bazie gotowego miniPC Fujitsu na procesorze AMD G-Series GX-222GC (pozdrawiam użytkownika @Cuma). Już po pierwszym dniu wiedziałem, że obrazu DS918+ nie uruchomię bo on wymaga procesora z instrukcjami FMA3, a ten procesor pomimo że dość nowy to ich nie wspiera. Każda próba instalacji DSM kończy się niepowodzeniem. Zainstalowałem DS3615xs 6.1.7 na loaderze 1.02b Jun, 1.03b mi nie wchodził bo mój komputerek mimo prawidłowych ustawień w bios botuje tylko po UEFI. No ale szukając dalej możliwości instalacji nowszej wersji DSM trafiłem na opisy redpill i to forum, wraz z wpisami @shibby.
Postanowiłem skompilować swój obraz DS3615xs, jako że nie mam linuxa postanowiłem wykorzystać posiadany VPS, pierwsze podejście error już na starcie. Co poszło nie tak? Maszyna jest na ARM i tam kompilacja się nie uda, musi być x64. Druga próba, klops, kompilator chyba się zawiesił, nawet cała maszyna bo już nie mogę się z nią połączyć, będę musiał ją resetować.
Już miałem się poddać, ale chciałem jeszcze poprosić o pomoc tutaj. Jednak zanim mi przyszedł mail aktywacyjny na to forum odkryłem tinycore-redpill od użytkownika pocopico forum https://xpenology.com/. Jest to obraz małego linuxa, wraz ze skryptem i źródłami do redpill. Wgrywamy obraz na pendrive, wpinamy w naszą maszynę, logujemy się zdalnie, lub lokalnie i w 10 minut mamy zrobiony obraz DSM.
Bardzo dobry opis całości jest tutaj: https://xpenology.club/install-dsm-7-...tal-or-vm/
polecam spróbować jak ktoś ma problem z kompilacją.
 
Dixsu
Witam,

Instalacja do DSM v7.0.1-42218 RedPill DS918+ przebiegła pomyślnie z DSM 6.2.3-25426 Jun's 1.04b. Czas około 20 min.

Mój sprzęt to Nas WD Sentinel DX4000 (4 kieszenie).

Otóż mam 2 problemy:

- Chciałbym by dyski były odpowiednio umieszczone. np dysk w pierwszej kieszeni był widziany jako Dysk 1

Aktualnie mam Dyski w 1 i 4 kieszeni, lecz widzi jako 3 i 6.

Próbowałem różnych ustawień z "DiskIdxMap" np. "03" widzi jako 6 i 9
Nie jest to aż takie ważne, ale aż kusi by pasowało.

- Transkodowanie w VideoStation nie działa mi w tej wersji, nie mogę odtworzyć .avi, w DSM 6.2 było ok, czytałem, że to może być problem z numerem seryjnym, użyłem generatora tego z instrukcji.
jak ktoś zna inny generator, lub inne rozwiązanie to jestem chętny.

Podziękowania dla @shibby

i.imgur.com/6GKkJcZ.jpg


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------





Scalony z 01 lutego 2022 17:45:00:
@stary330

Mam rozwiązanie kompilacji jeśli ktoś nie ma zainstalowanego linuxa.

Otóż można użyć WSL czyli podsystem Windows dla systemu Linux.

Zamiast używać maszyny wirtualnej lub kontenera, WSL wirtualizuje interfejs jądra systemu Linux na jądrze systemu Windows.

Czyli mamy linuxa na windowsie. Ułatwia nam łatwą nawigacje po plikach, można użyć kopiuj - wklej...

By go zainstalować wpisujemy w cmd

wsl --install
(domyślnie instaluje się Ubuntu), po instalacji restartujemy i po chwili ukazuje nam się okno z wybraniem nazwy konta i hasła, to już wszystko, uruchamiamy go jak aplikacje z pulpitu.
następnie instalujemy Dockera na potrzebę kompilacji ( W wyszukiwarce wpisujemy "Docker WSL") też go uruchamiamy jako aplikacje.
kolejno już nam pozostaje tylko jak wykonać instrukcje według @shibby.

skompilowany obraz znajdziemy wpisując w eksploratorze

\\\wsl$\Ubuntu\home
następnie wchodzimy w folder z nazwą naszego konta w którym znajdziemy folder images.
Edytowany przez Dixsu dnia 01-02-2022 17:46
 
shibby

Cytat

- Chciałbym by dyski były odpowiednio umieszczone. np dysk w pierwszej kieszeni był widziany jako Dysk 1


u mnie co prawda numeruje od 1 ale mam 6 dysków więc i tak nie widać ich na grafice Smile odpuściłbym osobiście. Nie wiem czy warto tracić na to czas.

Cytat

czytałem, że to może być problem z numerem seryjnym


jeżeli faktycznie rozchodzi się o SN to raczej mają tu na myśli oryginalny SN. Musiałbyś z jakiegoś prawdziwego 918+ zczytać SN oraz MAC karty sieciowej i przepisać je do Xpenology.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
BartAcid
Mam problem z dodaniem wtyczek do loadera. Można prosic o pomoc co źle robię?

Chodzi o wtyczke z powerbutton figuruje pod nazwą redpill-acpid



root@ubuntu-virtu:/home/serwis/nas/redpill-load# ./ext-manager.sh add https://github.com/pocopico/rp-ext/tree/main/redpill-acpid/rpext-index.json
[#] Checking runtime for required tools... [OK]
[#] Adding new extension from https://github.com/pocopico/rp-ext/tree/main/redpill-acpid/rpext-index.json...
[#] Downloading remote file https://github.com/pocopico/rp-ext/tree/main/redpill-acpid/rpext-index.json to /home/serwis/nas/redpill-load/custom/extensions/_new_ext_index.tmp_json
######################################################################## 100,0%#-#O=#  #                                                                     

[-] JSON file "/home/serwis/nas/redpill-load/custom/extensions/_new_ext_index.tmp_json" is invalid:

parse error: Invalid numeric literal at line 7, column 10
[-] Extension loaded from https://github.com/pocopico/rp-ext/tree/main/redpill-acpid/rpext-index.json (id: ) is invalid: index JSON file is unparsable. Please report that to the extension maintainer via help URL
[!] The index file for https://github.com/pocopico/rp-ext/tree/main/redpill-acpid/rpext-index.json extension is invalid - please report that to the extension maintainer

*** Process will exit ***


 
shibby
bo złe dodajesz. Otwórz sobie ten link to otworzy ci się strona internetowa. Tam plikasz na RAW i dopiero masz czysty plik i jego dodajesz. Zatem komenda powinna wyglądać:

./ext-manager.sh add https://raw.githubusercontent.com/pocopico/rp-ext/main/redpill-acpid/rpext-index.json
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
BartAcid
Dzięki ci za radę. Wygląda na to że wszystko poszło ok porównując z twoim tutorialem. Niestety jednak extras nie bangla. Nie wyłącza się NAS po wciśnięciu przycisku power.

Teraz już wiedząc jak dogrywać poszukam bo widziałem jakiś z dopiskiem v6 więc może on zaskoczy. A jak nie to lekturka forum xpenology mnie czeka.
 
kacperek
Witam nie wiem czy sie dobrze opowiem:

Mam Xpenology redpill-DS918+_7.0.1-42218 na Esxi 6.7. Z wydzielonej czesci fizycznego dysku1 stworzyłem wirtualny gdzie stoi całe Xpenology . Moj serwer posiada jeszcze2x 14TB. Jak zrobić aby je dodać bezpośrednio do XPenology, żeby to on zarządzał tymi dyskami. Rozwiązania z internetu nie przyniosły rezultatu. Stworzyłem 2 szt RDM. Ale po dodadniu ich do Xpenology przez Esxi ,system nie startuje. Napewno jest to wina braku obslugi scsi przez Xpenology.
 
ka30r
mam problem wyskakuje mi błąd gdzieś coś... ktoś poratuje ?


oot@debian:/home/lukasz/Pobrane/ppp# ./redpill_tool_chain.sh auto apollolake-7.0.1-42218
Checking if redpill-lkm sources require pull.
  Nothing to do.
Redpill-load sources are mapped into the build container, skipping pull of latest sources.
Lay back and enjoy the show: Magic is about to happen!
make[1]: Entering directory '/opt/redpill-lkm'
make -C /opt/toolkit_dev-apollolake-7.0.1-42218 M=/opt/redpill-lkm RP_MODULE_TARGET="prod" RP_MODULE_TARGET_VER="7" modules
make[2]: Entering directory '/opt/toolkit_dev-apollolake-7.0.1-42218'
RP-TARGET SPECIFIED AS prod v7
  CC [M]  /opt/redpill-lkm/compat/string_compat.o
/bin/sh: 1: scripts/basic/fixdep: Exec format error
make[3]: *** [scripts/Makefile.build:278: /opt/redpill-lkm/compat/string_compat.o] Error 2
make[3]: *** Deleting file '/opt/redpill-lkm/compat/string_compat.o'
make[2]: *** [Makefile:1445: _module_/opt/redpill-lkm] Error 2
make[2]: Leaving directory '/opt/toolkit_dev-apollolake-7.0.1-42218'
make[1]: *** [Makefile:94: prod-v7] Error 2
make[1]: Leaving directory '/opt/redpill-lkm'
make: *** [Makefile:23: build_redpill_lkm] Error 2

ASUS RT-N16 - Tomato PL 1.28.0000 MIPSR2-115-PL K26 USB AIO
Ubiquiti Nanostation Loco M5 - XM-v5.3.5.build11245
QNAP TS-251 - 4.2.0
 
ghost18
Witam
Ja mam problem z zalogowaniem na konto synology, czy to wogóle działa na xpenology aby łączyć się z zewnątrz
 
shibby
by korzystać z konta synology musiałbyś wpisać prawdzimy numer seryjny dla twojego modelu Synology.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
BartAcid

kacperek napisał:

Witam nie wiem czy sie dobrze opowiem:

Mam Xpenology redpill-DS918+_7.0.1-42218 na Esxi 6.7. Z wydzielonej czesci fizycznego dysku1 stworzyłem wirtualny gdzie stoi całe Xpenology . Moj serwer posiada jeszcze2x 14TB. Jak zrobić aby je dodać bezpośrednio do XPenology, żeby to on zarządzał tymi dyskami. Rozwiązania z internetu nie przyniosły rezultatu. Stworzyłem 2 szt RDM. Ale po dodadniu ich do Xpenology przez Esxi ,system nie startuje. Napewno jest to wina braku obslugi scsi przez Xpenology.


Podejrzewam że może tak być, wtedy analogicznie jak to zrobił Shibby w tutorialu, musisz do loadera dodać obsługę swojego kontrolera.

Miałem to samo ze starą kartą Della SAS to SATA. Działała w 6.2.3 po dodaniu extraxów, ale pod 7 już nie. Zarzuciłem temat sterowników, gdyż nie jest mi ona już potrzebna.
Nie wiem czy też nie trzeba jakoś inaczej ustawić grub.cfg, nie wgłębiałem się aż tak w temat.
 
Cuma
Podpowie ktoś w jaki sposób zrobić klona swojego pendriva startowego z xpenology redpill-DS918+_7.0.1-42218? Chciałbym mieć kopię na wypadek jakiejś awarii?
 
BartAcid
Wystarczy wiedzieć gdzie się trzyma plik .img z którego się robiło loader. Ten plik to przecież obraz twojego loadera redpill. Tylko trzeba pamiętać o PID i VID jak by się miało zmienić pendrive.

Jak nie masz pliku .img to zapewne obraz pena dowolnym programem do takich rzeczy też da radę.
Edytowany przez BartAcid dnia 15-04-2022 13:56
 
shibby
Jw. Win32 Dość Imager potrafi zapisać obrać na pełną ale i zgrać zawartość pełna do pliku IMG. Tak jak napisał BartAcid pamiętaj tylko o podmianke pod i vid nowego pendrive'a w grubie.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tomatos
Aktualizował już ktoś z was do wersji 7.1-42661 ? (DS918+)
 
shibby
próbowałem ale wywala mi się sterownik do karty 10gbe (nas jest wykrywany przez 30sek po czym tracę z nim kontakt), tak więc nie zaryzykuję migrację. Póki co siedzę na bardzo stabilnym 7.0.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kaio
Obecnie dostępna jest wersja DSM 7.0.1-42218 Update 4
Jak wygląda sprawa aktualizacji? Czy nie ma z nimi problemów?
W przypadku loader'a Jun po aktualizacji wystarczył restart serwera.
Jeżeli dla Redpill'a należy wykonać coś więcej, przydałby się tutorial. Smile
 
shibby
po koleżeńsku powiem: odpuść.

w teorii małe aktualizacje (gdy nie zmienia się wersja buildu) można robić natomiast duże aktualizacje (gdy zmienia się wersja) wymagają rekomcpilacji redpill.

Rzeczywistość jednak pisze własne scenariusze i ja właśnie mając "7.0.1-42218 Update 2" pokusiłem się o update do "7.0.1-42218 Update 4" i mam teraz problem bo system wchodzi w stani "migracji" i tak w kółko... Tak więc ciesz się z działającego Xpenology i nie goń króliczka Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kaio
A próbowałeś tak jak opisali w wątku dla aktualizacji DSM 7.1-42661 Update 2?
https://xpenology.com/forum/topic/62919-dsm-71-42661-update-2/

booted into TCRP and:
./rploader.sh update
./rploader.sh fullupgrade
./rploader.sh postupdate <yourplatform>
exitcheck.sh reboot

Chyba lepiej pozostać przy Jun 1.04b i DSM 6.2.3-25426 Update 3 Wink
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,182,977 unikalnych wizyt