28 Marca 2024 11:23:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [26]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.81.30.41
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Co kupic do domu zamiast wl-500gP??
dodo02
Witam,

Chcialbym się Was poradzić co mogę kupić jako alternatywę dla Asusa WL-500gP do małej sieci domowej (2-4 komputery bezprzewodowo z internetem)? Jestem jak narazie zielony jesli chodzi o linuksa i w ogole sieci, ale jesli mi powiecie gdzie, co znalezc to mysle, ze szybko to ogarne. Dosc podobny temat zakladalem w dziale Asus wl-500xx, ale jak narazie pozostaje duzo watpliwosci, a niektorzy sugerowali mi jakis server NAS + ruter.

Mam nastepujace wymagania:

1. Ważną dla mnie sprawą jest pełna kompatybilność z Windowsami (XP). Chciałbym miec mozliwosc uzywania tylko windowsa XP do obslugi (przynajmniej tej podstawowej) i pelnego uzywania funkcji takiego servera tylko i wylacznie w windows. Bez zadnego skakania po systemach i najlepiej w jakims interfejsie graficznym. Przynajmniej obsluga dyska.

2. Druga rownie wazna dla mnie kwestia to to, ze chcialbym aby to urzadzenie mialo PrintServer i porty USB 2.0 pod ktore podłęcze drukarke (HP PSC 1315 ) i dysk zewnetrzny z wlasnym zasilaniem przez mostek USB Unitek Y-103 (SATA, ATA, IDE) posiadajacy wlasne sterowniki - nie wiem jak pod linuksem, ale ludzie tu pisali ze takie rzeczy chodza z asusem jak najbardziej.

3. I ostatnia wazna kwestia to chcialbym zeby teki server chodzil niezaleznie od komputerow, czyli zeby byl aktywny i gotowy do pracy przy wylaczonych komputerach. Chcialbym, aby niezaleznie ktorego kompa wlacze, miec mozliwosc drukowania skanowania (tu licze sie z odlaczaniem drukarki i skanowania normalnie po kablu), i dostepu do dysku (wraz z operacjami na plikach) najlepiej widocznego na wszystkich komputerach jako dodatkowy dysk, lub dysk sieciowy.

4. Dodatkowo fajnie by bylo miec w przyszlosci mozliwosc podłączania innych urządzeń jak kamerki internetowe, jakieś kontrolery itp. Generalnie chodzi mi o rozbudowe sprzetu za jakis czas. Fajnie by tez bylo kiedys dodac BlueTooth.

5. Sprzet ten mam zamiar połaczyć kablem sieciowym do bezprzewodowego rutera i wszystko do modemu z kablowka. Zalezy mi na w miare malych wymiarach bo chce to wrzucic w dziure za szafa Grin

Mam jeszcze pare pytań:

6. Jak jest z systemami plikow, jak narazie czytalem tylko specyfikacje jakiegos Linksysa i czegos tam jeszcze. Niepokoji mnie to ze one chodza tylko na FATach. Po pierwsze planuje kupno wiekszego dysku (przynajmniej 250 GCool, po drugie mam zamiar trzymac tam spore pliki (nawet po 5GCool. FAT chyba jest tu mocno ograniczony. Licze sie z koniecznością instalacji wtyczek do Windowsa aby miec podglad i ingerencje w ext2 i ext3.

7. Torrentow nie zasysam (narazie), ale uzywam czasami RapidSheare`a i eMula. Jest mozliwsoc nastawienia sciagania/programu wklepujacego adresy (wiem ze sa takie) i wylaczenie kompa na noc, tak aby to wszystko ciagle dzialalo? Czy daloby sie zaplanowac na takim serverze okresowe buckupy ze wszystkich komputerow w sieci? Ktores z urzadzen widzialem mialo taka ciekawo mozliwosc w sofcie.

8. Jak jest z mozliwoscia zwiekszenia ilosci portow USB np. podlaczajac zewnetrznego huba USB? To zadziała?

9. Jak jest z updatami softu i alternatywami? Przegladałem forum i wnioskuje, ze sa takie mozliwosci. Czy firmowe softy sa tak samo niefunkcjonalne jak to czytalem na temat Asusa? I czy bawiac sie softem tez mozna tak latwo zniszczyc te sprzety?

10. Jak jest z ochrona? Nie znam sie zabardzo na sieciach, ale czy ochrone wtedy realizuje tylko ruter czy mozna tez jakos zabezpieczyc dyski i drukarke na serverze?

11. Jakie sa predkosci przesylu danych z dyskow? Chcialbym na takim zewnetrznym dysku trzymac glownie multimedia i jakies wspolne programy. Teraz mam poprostu polaczone kablem dwa kompy i nawet wymagajace programy smigaja jednoczesnie gdy cianie sie je z tej samej lokacji. No ale to jest minimum, tu dojdzie jeszcze siec bezprzewodowa.

12. Czy bedzie mozliwosc instalacji niektorych programow na takim serverze tak aby uzywac ich na paru komputerach jednoczensie, a nie instalowac wszedzie osobno? Np taki HP menager do mojej drukarki?.

Ufff to juz chyba wszystko Smile
Zalezy mi przede wszystkim na wszechstronnosci i latwosci obslugi takiego urzadzenia podczas codziennej pracy. Nie ukrywam ze kasy za duzo nie mam, ale jak wspominalem szukam czego do domu dla amatora. Moze mam duze wymagania, ale teraz wszystko porownuje do asusa wl-500gP.
Edytowany przez dodo02 dnia 09-12-2007 21:44
 
obsy
1-5 tak, nie powinno być problemu.
6. możesz mieć ext2/ext3. Jak najbardziej, przecież to linux.
7. nie. Przynajmniej nie w standardzie. Albo trzeba to samemu oprogramować, albo szukać odpowiednich rozwiązań
8. tak
9. Upgrade wychodzi jako nowy firmware. Firmowe fw zawiera podstawową wymaganą funkcjonalność, więc sam sprawdz jak są funkcjonalne. Tak, można zniszczyć sprzęt przez niewłaściwą zabawę.
10. No tylko ruter, gdzyż tam jest cały fiirewall. Tylko od Ciebie zależy jak to całość na świat otworzysz.
11. Bardzo kiepskie. Nie uzyskasz więcej niż 2-3MiB/s, a i często obsługa USB2 siada.
12. Na pewno nie. Nie zainstalujesz na ruterze HP managera (a tym bardziej nie ma wersji na ten procek), ruter będzie robil tylko za głupią prześciowkę IP-> drukarka.

Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
dodo02
A, zapomnialem jeszcze poprosic Was o porownanie moich wymagan z konkretnymi modelami. Chodzi mi jakie konkretnie urzadzenia byscie polecili.

@obsy
Czyli rozumiem ze jak ktos gdzies tu pisal (tak mi sie wydawalo) ze zasysa torenty to sam to zaprogramowal jakos w linuxie? Ehhh u mnie to narazie napewno nie przejdzie :/

Co do firmware to chodzi mi o to czy jest tak jak z Asusem - producent pisze super opcja dowloadMaster, a tak naprawde nikomu to nie chodzi. Zdarzaja sie tez takie buble w tych urzadzeniach? Ja wiem ze pewnie wiekszosc odrazu wrzuca jakis alternatywny soft, ale ja przez pewien czas z braku czasu i wiedzy, napewno bede musial uzywac firmowego.
 
obsy
Z torrentami nie ma problemu - są odpowiednie rozwizania (rtorrent, ctorrent/gui, transmission). Amule oficjalnie nie ma. Jak kompilowałem, dziala tak sobie i często się wywala. O samym rozwiązaniu do rapidshare nie słyszałem.

Download manager działa, tyle ze kiepsko. Często zrywa i np. nie dociąga do końca. Więc więc ile wytrzymasz, to go używaj....
Edytowany przez obsy dnia 09-12-2007 22:20
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
dodo02
Glownym powodem dla ktorego zaczalem sie rozgladac za alternatywa dla wl-500gP w formie servera to fakt ze moze z nim nie dzialac moja drukarka. Hp twierdzi ze ta drukarka w ogole nie ma mozliwosci drukowania po TCP/IP i ze nie chodzi z printserverami, ale mam wrazenie ze oni nawe nie wiedza jak wyglada. W tabelach zgodnosci drukarek np Edimaxa ten model widnieje jako w pelni dzialajacy, a tam tez sie laczy przez TCP/IP. Moze w jutro bede wiedzial czy jest mozliwosc przetestowania drukarki u dystrybutora.
 
arteq
co do pobierania z http/ftp polecam i dziala to na asusie. Banalna nakładka na wget'a - wget4web Smile
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 16

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,416,538 unikalnych wizyt