20 Kwietnia 2024 14:48:09
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.142.173.227
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
QoS - sprawdzone konfiguracje
Robek
Cześć,
może ktoś mi ustawić QoS na łączu 5M/0,7M ?
http://www.speedtest.net/result/1245344769.png

Po godzinie 23:30 do 13:00 mam łącze 15M/2M

Da się ustawić na dwie strefy czasowe ?Smile

Internet do pobierania p2p (ut), przeglądania www+poczty, do tego chodzi tu telefon voip i chciałbym aby była wykorzystywana linia,
bez szmerów bajerów, da się tak ustawić, że jak telefon zadzwoni i będę przez niego rozmawiał, to p2p mi zwolnią i nie zrobią problemów na linii?

Dziękuję za pomoc przy ustawieniu.
Router wrt54gl + tomato 1.28
 
iroc
Tu chyba odpowiednim ustawieniem będzie skrypt.
Poczytaj o generatorze skryptów by robson.
Proud winner of NETGEAR WNR3500L
tomato,ddwrt,gargoyle
 
kondziu
czesc.
macie moze sprawdzona konfiguracje QOS dla Open VPN'a ( na porcie 1194; VPN uruchomiony na Tomato)?
 
suprnowa
Prosiłbym o konfigurację QOS dla łacza 64Mbps DL i 2 Mbps UL.
Internet do pobierania p2p (ut), przeglądania www+poczta
Linksys E4200 + Tomato
www.speedtest.net/result/1523211196.png
 
rysiu453
Witam, widzę, żę temat stary i nierozwijany, w nowym tomato inaczej wyglądają ustawienia qos:
i44.tinypic.com/1zflg5z.jpg

Załóżmy, że chcę tylko nadać priorytety dla gier, to mam ustawić default class VOIP/GAME, czy to nie jest zautomatyzowane i mam ręcznie poustawiać, jeżeli tak to jak dokładnie to poustawiać, zależy mi tylko na priorytetach dla gier.
 
Marshallo313

Cytat

rysiu453 napisał(a):

Witam, widzę, żę temat stary i nierozwijany, w nowym tomato inaczej wyglądają ustawienia qos:
i44.tinypic.com/1zflg5z.jpg

Załóżmy, że chcę tylko nadać priorytety dla gier, to mam ustawić default class VOIP/GAME, czy to nie jest zautomatyzowane i mam ręcznie poustawiać, jeżeli tak to jak dokładnie to poustawiać, zależy mi tylko na priorytetach dla gier.


Dołączam się do prośby.
Przydałby się jakiś taki mini poradniczego odnośnie nowszego Tomato.
 
lis3k
popieram, potrzebowałbym ustawienia QoS dla netii 8mbit
priorytety:
-strony www
-gry online (kurnik, haxball)
-streamy video (weeb.tv, drhtv)
-ograniczony do maksimum upload/download w torrentach

wrt54gl v1.1, tomato 1.28en
 
stalminator
Dużo szybciej i prościej i imo skuteczniej jest podzielić łącze przez Bandwidth Limiter.
--
VDSL2 FG4B+WNR3500L[Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-116 K26 USB VPN]
 
sszpila

Cytat

Robek napisał(a):

Cześć,
może ktoś mi ustawić QoS na łączu 5M/0,7M ?
http://www.speedtest.net/result/1245344769.png

Po godzinie 23:30 do 13:00 mam łącze 15M/2M

Da się ustawić na dwie strefy czasowe ?:)



Myślę, że można to zrobić w ten sposób. W shedulerze ustawić dwie akcje odpowiednio przestawiające limity QOSa i restartować usługę, mniej więcej w ten sposób:


nvram set qos_ibw=22000 # limit pobierania 22Mbit/s
nvram set qos_obw=1400 # limit wysylania na 1.4Mbit/s
service qos restart # nie pamietam jak nazywa się usługa qos, być może tak właśnie.


To by nam załatwiało przestawianie limitów o odpowiednich godzinach.
 
PawelM78
Ja chciałbym osiągnąć priorytet dla www,skypa, voip przycinać max P2P


@stalminator

Dlaczego Twoim zdaniem lepszy jest limiter niż QOS?
Edytowany przez PawelM78 dnia 17-02-2013 20:08
2x ASUS RT-N66U + Tomato by Shibby VPN(Nka)
 
Miveal
Mam prośbę o pomoc przy ustawieniu ograniczeń.

Do routera łączy się pc stacjonarny po kablu oraz laptop, telefon i tablet po wifi. Taką sytuację potrafię ustawić, ale chcę dołączyć do tego klient torrent z routera, sieć gościnną (wg tutoriala z tego forum) i ustawić czas (od 8 do 23:45) w którym to limity będą obowiązywać.

Jak dodać sieć gościnną jako użytkownik do podziału łączą?

Co do ustawienia godziny w której skrypt ma się uruchomić, to zgaduję ze muszę go wkleić w Administration > Scheduler, w dowolnym Custom wybrać godzinę startu (8:00). A jak zrobić by o innej godzinie (23:45) się wyłączył? Oraz jak dodać klienta torrent do podziału transferu użytkowników w generatorze Robsona?
Edytowany przez Miveal dnia 01-04-2013 22:35
 
Marco76
Ciężko zrozumieć co dokładnie chcesz zrobić - ja to zrozumiałem tak, że ograniczenia (czyli limity) mają obowiązywać tylko w określonych godzinach, ale co z aktywnością sieci gościnnej? Też chcesz ją wyłączać/włączać?
Co do sposobu z poleceniami w Scheduler dobrze kombinujesz, zużyjesz wówczas dwa bloki Custom, jeden do zmiany ustawień (polecenia zmieniające ustawienia routera), drugi do przywracania sytuacji domyślnej (drugi zestaw poleceń).
Jak chcesz włączać wyłączać sieć gościnną to najpierw sobie taką tworzysz, a następnie skryptem z tego forum (lub z tego linka http://monter.techlog.pl/tomato-wlacz...godzinach/) sobie ją włączasz lub wyłączasz. Jak chodzi zaś o ograniczenia to w grę wchodzi albo QoS albo limiter pasma, z tym, że obu nie można naraz używać - jak uściślisz o co dokładnie Ci chodzi można będzie szukać dedykowanego rozwiązania - prawdopodobnie przyjdzie Ci ustawić router na limity jakie planujesz mieć a następnie odpowiednimi poleceniami włączać/wyłączać np. QoS, czy limiter.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Miveal
Możliwe że trochę namieszałem, ale dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. Postaram się to trochę poukładać.

W godzinach od 8 do 23 chcę ustawić:
1) Ograniczenia dla:
- pc po kablu
- laptop wifi
- telefon wifi
- tablet wifi
- torrent/pyload na routerze
- siec gościnna
2) Sieć gościnna włączana ręcznie (różnie to bywa więc ustawianie wg godzin czy dni odpada, jak ktoś przyjdzie to najwygodniej byłoby mi to włączyć ręcznie).
Od godziny 23:45 do 8 ograniczenia mają zostać wyłączone (o tej godzinie leci tylko torrent i pyload na routerze).

Nie planuje ograniczać wg QoS (czyli ograniczenia dla aplikacji), tylko podzielić ile jaki ip ma dostać zapewnionego i max transferu. Jak to poustawiać to ze skryptu wiem.

Nie wiem natomiast:
- jak w generatorze dodać sieć gościnną jako użytkownik do podziału (ip sieci głównej to 192.168.1.2-10, natomiast sieć gościnna to 192.168.2.1-5; generator pozwala podać tylko ip z sieci głównej lub porty)
- jak przywrócić ustawienia domyślne (czas kiedy skrypt ma być wyłączony). W sensie, jak go wyłączyć o określonej godzinie.


Jeśli coś znowu namieszałem lub potrzebujesz jeszcze innej informacji, wal śmiało. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
 
andrzejw3
Witam.
A ja mam pytanie czy jest lub czy ktoś mógłby mnie oświecić odnośnie skryptu włączającego i wyłączającego bw limiter?
Chodzi mi o to żeby ogranicznik pasma działał tylko w wyznaczonych godzinach np od 6:00 do 23:59 a w pozostałych godzinach był wyłączony.

Połączony z 07 kwiecień 2013 21:03:03:
Odpowiedź, którą dostałem od kolegi "Marco76"

Aby włączyć limiter:

nvram set new_qoslimit_enable=1
service qoslimit start


Aby wyłączyć:

nvram set new_qoslimit_enable=0
service qoslimit stop
Edytowany przez andrzejw3 dnia 07-04-2013 21:03
Wrt54gl Tomato by shibby
WNR3500L x2 Tomato-K26USB-1.28.RT-MIPSR2-128-BTgui-VPN
TP-LINK TL-WA5210G
MT RB711 Level 4
WAG200G
 
Osimaru
Witam.

Mam łącze 2048/256 i zainstalowałem Tomato Firmware v1.27.8744 ND USB Ext na moim D-linku DIR-320. Niestety QoS w tej wersji ogranicza się do priorytetów dla aplikacji, a ja potrzebuje ustawić limit na drugim komputerze. Przypisałem już stałe IP, próbowałem ustawić limit poprzez klasy/usługi, ale wtedy na obu komputerach internet działa tragicznie - nie mogę normalnie rozmawiać na skype.

Mógłbym prosić o jakieś wskazówki?
 
krystianman
szukam sprawdzonej konfiguracji dla Teamviewera, przy włączonym QoS transfer jest tragiczny. Statystyki pokazują że teamviewer jest przypisany do WWW, która ma wysoki priorytet jednak w praktyce jest inaczej.
 
Manieck
Podłączam się do tematu i trochę go odświeżę.

Jestem zielony w temacie. Siedzę od wczoraj w necie i czytam o ustawieniach QOS i skryptach Robsona.
Przeczytałem naprawdę już dużo i myślałem, że jakoś sobie poradzę, ale...
...im więcej czytam tym mniej z tego rozumiem.

Ale od początku.
Mam w domu sieć 16Mb/3Mb.
Jednego Ważnego Gracza i trzech normalnych użytkowników.
Linksys E2000 + Tomato 1.28.0000 MIPSR2-138 K26 Max

Jak ten Gracz jest w domu sam to wszystko działa idealnie. Ping 18-21, ściąganie dochodzi do Max 2.5Mb.

Jak pozostali użytkownicy wrócą ze szkoły i/lub pracy i oglądają strony www to jeszcze jest OK.
Ale jak zaczną oglądać filmy na TV/komputerze/smartfonach to Gracz zaczyna krzyczeć i wali rękoma o biurko i zaczyna się tragedia.

Jak mu pomóc?

Nawet jak wtedy sprawdzam obciążenia łącza to oscyluje między 6-10Mb. Jest zapas.
Włączam testy (speedtest.net speedtest.pl) i uzyskuję Max przepustowość.


Czyli reasumując.
Jak ustawić aby zawsze Gracz miał minimalne Pingi i dać mu te gwarantowane minimum 3Mb z łącza?
Uwaga. Gracz podczas gier korzysta ze Skype do komunikacji z innymi graczami.
Reszta użytkowników w tym ja jakoś się dogadamy. ;-)

Swoją drogą ciekawe jak to jest zrobione, że speedtest potrafi wyciągnąć Maxa z łącza nawet jak inni z niego korzystają?????

Dziękuję z góry za pomoc.
 
kille72
Wylacz QOS i wlacz Bandwidth Limiter. Przydziel pasmo kazdemu userowi i daj graczowi priority high a innym normal. Moze to zda egzamin.

Wklej tu print screena jak ustawiles BW, to Ci powiemy czy to wyglada ok.
 
Manieck
OK.

A co oznaczają kolejno
DLRate DLCeil ULRate ULCeil Priority TCP Limit UDP Limit ?

D - down. Czyli ile będzie miał minimum niezależnie od innych. OK. Tak?
U - Upper. Ile maksymalnie mu dam. Ale co jeśli inni nie korzystają czy będzie miał więcej niż to ustawienie?

Ceil -????

Priority - wiadomo

Dlaczego jest rozgraniczenie TCP od UDP?
Na jakich pakietach chodzą gry i Skype?

Czy jest w ogóle jakiś dostępny poradnik dla takich ZIELONYCH jak ja ;-)


Pozdrawiam
 
kille72
Sa poradniki jak szukasz w google. Uzytkownicy maja przydzielane zawsze te same IP czy bedziesz wpisywac ich MAC?

Wylacz QOS i Wlacz BW Limiter, Enable Limiter, Max Available Download/Upload wpisz 90-95% lacza
DL Rate/UL Rate = minimum jaka bedzie mial uzytkownik (suma wszystkich DL/UL Rate nie moze przekraczac Max lacza)
DL Ceil/UL Cell = Max jaka bedzie miec uzytkownik
Priority = graczowi daj high innym normal

Na razie to wszystko, TCP/UDP na razie nie ruszaj, zrob 1 konfiguracje i wklej screena, zobaczymy jak to wyglada.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,189,138 unikalnych wizyt