29 Marca 2024 01:34:45
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
34.226.141.207
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
RT-N16
gips
Witam.

Mam w domowej sieci router RT-N16. Router trochę niedomaga bo ma czasem sporo pracy. Czytałem o przyczynach i muszę posprawdzać to i owo. Przyszło mi do głowy (bo w planach mam remont domowej sieci) żeby odciążyć od pracy tego asusa. Czy gdyby mu wyłączyć wifi i podłączyć jakiś nowoczesny AP to jest dobry pomysł? Asus zajmowałby się połączeniami przewodowymi (mam jeszcze switch
TL-SG108E), podziałem łącza i współpracą z osobnym AP.
Mieszkam w bloku. Mieszkanie jednokondygnacyjne jakieś 62 m2. W eterze (na 2,4 GHz) dużo innych stacji. Myślę o jakimś AP dwuzakresowym (coś z ubiquiti). Łatwej byłoby mi później taką sieć modyfikować, wymienić asusa czy switch lub AP na coś innego (w razie zmiany potrzeb i w miarę możliwości finansowych).
Co sądzicie o takim pomyśle? Smile
--
Asus RT-AX56U
 
Adooni
ogolnie to RT-N16 juz jest bardzo leciwy i przy projektowaniu nowej sieci to troche slaby - za bardzo go nie odciazysz CPU MIPS 480MHz to obecnie juz malo.

propozycja ER-X-SFP + UAP-AC-Lite jest bardzo ciekawa - no ja osobiscie ide w ER-12 ale to juz drozej wychodzi.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
gips
Przeglądam i czytam to forum i nadal jestem w rozterce. O ile już jestem pewny, że chcę zrobić osobno router i osobno wi-fi. Tylko nie wiem na czym. Frown

Jak wcześniej wspomniałem mieszkam w bloku, mieszkanie jedno-kondygnacyjne, powierzchnia jakieś 62 m2, ostatnie piętro, mieszkanie prawie skrajne (ale wokół mnie kilkanaście innych nadajników). W domowej sieci (przewodowo) stale 3 komputery + 1 drukarka, 4 smartfony (wi-fi), 2 laptopy (wi-fi), czasem z 2 lapki więcej. Z 3 urządzenia IoT. (gdy są goście to raptownie przybywa smartfonów na kilka godzin – wiadomo Wink )

AP planuję umieścić blisko geometrycznego środka mieszkania. Tu mam jeden z dylematów (bo rozwiązania pokroju UAP-AC-Lite) ładnie wyglądają i można zamocować w widocznym miejscu i na ścianie i na suficie. Ale jest coś takiego jak polaryzacja fal radiowych (pionowa lub pozioma) i czy wieszając np. taki UAP-AC-Lite na suficie nie spowoduję, że większość sygnału poleci w dół do sąsiadów. Jaką to to ma charakterystykę promieniowania? W materiałach marketingowych twierdzą, że nie ma to znaczenia.
Sygnał wi-fi będzie miał do pokonania góra jedną ścianę nośną + jedną działową (ściany z cegły) więc w teorii nie powinno być problemu z zasięgiem. Ale dopiero jak coś takiego włączę to się praktycznie przekonam jak jest.

2. Na takim metrażu nie wiem czy jest sens robić sieć typu AiMesh (tym bardziej, że Adooni napisał, że u jego znajomego był z tym problem co kilka tygodni, jurekk napisał, że kilka AP połączonych razem działa podobnie jak AiMesh i chyba jest tańsze w zakupie), ale w przypadku gdyby coś kalibru UAP-AC-Lite nie miało dobrego zasięgu na całej powierzchni mieszkania coś będę musiał wymyślić i być może dołożyć z 1 czy 2 jakieś expandery wi-fi.
Co mnie dzisiaj zaskoczyło. Czytałem opinie o UAP-AC-Lite na ceneo.pl (https://www.ceneo.pl/43073161/opinie-4) i niektóre osoby narzekały, że to urządzenie przy dużym obciążeniu delikatnie piszczy i nie nadaje się do zamontowania w cichym mieszkaniu. Czy to prawda? A jeśli tak to co innego z Ubiquiti można zastosować? (co na pewno nie piszczy)

3. Router to druga ważna sprawa i jeszcze większy dylemat. Grin Bo z jednej strony lubię soft Asus-Merlin ale nowy router (asus) to koszt od jakichś 500 zł w górę (i do tego wi-fi na pokładzie, którego raczej bym nie używał bo będę miał osobny AP). Chciałbym w sumie coś nowego poznać – bo „trochę mnie kusi (żeby rozstać się z dotychczasowym RT-N16) i trochę potrzeby cisną” (bo aktualny router czasem nie wyrabia z całym ruchem) . Z drugiej strony Ubiquiti Networks ER-X-SFP ciekawy, mały (mam ograniczone miejsce więc wielkość ma znaczenie), nowoczesny i oszczędny w eksploatacji ale nie wiem czy poradziłbym sobie z ustawieniem podstawowej konfiguracji. Shibby pisał, że łatwo nie jest na początku. Z trzeciej strony kusi coś jak pfSense bo miałbym na czym postawić (brakuje mi tylko obudowy rack-owej) ale będzie to trochę bardziej prądożerne, trochę większe gabarytowo, no i nie wiem czy miałbym takie funkcjonalności jak w Asus-Merlin (tj. sieć gościnna (może nawet 2 takie sieci gościnne), ochronę treści www dla dzieci, koniecznie QoS bo nie mam na razie zbyt szybkiego łącza, logi, ograniczenie czasu pracy niektórych komputerów (kalendarz na tydzień), ograniczenie czasu działania wi-fi (kalendarz na tydzień) jakieś graficzne statystyki, itp.

Ktoś z Was coś by podpowiedział … ? Smile
--
Asus RT-AX56U
 
Adooni
ok to tak RT-N16 to rok 2009 czyli ma juz 11 lat - jak czesto wymieniasz komorke i ile na ja dajesz?
router jest wazniejszy od komorki i jak chcesz RMErlina to 1 model jaki szczerze moge polecic z ktorym nic sie nie dzieje, ma najlepszy zasieg wi-fi, niezawodnosci itp to AX86U a to 1200zl. Jak zalozysz ze router masz na 5lat to wychodzi 20zl misiecznie czy to duzo zeby miec spokoj

alternatywa to Ubiquity i bardzo dbore sprzety ale sry wszystko zalezy od lacza i planow na przyszlosc przy laczy 300Mbit i szybszym to juz nie ER-X-SFP ale bardziej ER-12 czy ER-4 (jak masz osobny switch)

wszystko zalezy co uzywasz np jak VPN to np takie AX86U pociagnie lacze okolo 250Mbit, jak QoS to okolo 350Mbit. Jak nic Tobie z tego nie potrzeba to wtedy OK jest taki ER-X-SFP, czy RT-AX56U. Na 62m2 powinnien wystarczyjc jeden router AiMesha nie trzeba. QoS np na AX56U (nie pisze o addaptive bo szczerze to nie dziala) to wycagniesz ponizjej 200Mbit

to tak podsumowujac

jak Asus to AX56U albo wrecz AX86U - nie bierze AC86U (bardzo sie przegrzewa i szybko przestaje dobrze dzialac wi-fi siada, AX58U (ostatnio sa z nimi problemy). Ja polecam AX86U jak z niego nie bedizesz zadowolony to z zadnego innego Asusa nie bedziesz,

Ubiquiti to bym szedl w ER-12 + AP ale zastanowilbym sie nad nowymi wi-fi

w dziale Ubiquiti wklejalem testy roznych in AP - gdzies to jest nie bede teraz szukal Smile

jak potrzebujesz parental control to sry ale ani Asus and Ubiquity tylko router Synology. Wiekszos olewa ten temat i maja gdzies a synology (tez pisalem o tym na forum to super powaznie do tematu podchodzi nawet mzoan ich urzadzenie ustawic w tryb bridge przed np Asusem i bedzie ochrona dzialala)
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
jurekk

gips napisał:

Witam.

Mam w domowej sieci router RT-N16.

Zapodaj mu klona Rmerlina by John , ciągle aktualizowany soft i ponoc dostaje kopa na tym N16.
Wgrac raczej poprzez asus reucvre tool muissz bo tak to za dyz przeskok jest firmware byc moze by poszlo .
https://onedrive.live.com/?authkey=%21ALJXk06IprzMMDc&id=9332FC159A7E129%216211&cid=09332FC159A7E129
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Adooni
jak chcesz sie pobawic to mozesz zainstalowac ssoft John- ja nie proponowalem gdyz np QoS to nie paciagnie nawet 10Mbit na RT-N16

Scalony z 09 września 2021 12:52:27:
VPN nie wyciagnie 10Mbit a QoS troche wiecej moze z 50Mbit

nie napisales nawet jakie masz lacze. np ten Adaptive QoS to nie dziala Smile a tradycyjny nie pozwoli uzyc hardware acceleration
Edytowany przez Adooni dnia 09-09-2021 12:52
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
gips
Witam po dłuższej przerwie. Dziękuję wszystkim za porady.

Adooni napisał:

ok to tak RT-N16 to rok 2009 czyli ma juz 11 lat - jak czesto wymieniasz komorke i ile na ja dajesz?
router jest wazniejszy od komorki i jak chcesz RMErlina to 1 model jaki szczerze moge polecic z ktorym nic sie nie dzieje, ma najlepszy zasieg wi-fi, niezawodnosci itp to AX86U a to 1200zl. Jak zalozysz ze router masz na 5lat to wychodzi 20zl misiecznie czy to duzo zeby miec spokoj


Komórkę i router zmieniam wtedy kiedy trzeba. Nie mam ciśnienia na posiadanie najnowszego sprzętu z najwyższej półki czy wymianę sprzętu zaraz po gwarancji. Zmieniam wg potrzeb bo lubię wygodę i praktyczność i nie przepadam za częstymi zmianami. Jak coś dobrze mi służy to używam latami, (naprawiam jeśli trzeba i ma to sens) i używam dopóki nie padnie. Obecny smartfon wiernie służy od wiosny 2018. To był dobry zakup. Szkoda tylko, że android w wersji 7 już się nie zaktualizuje do nowszego. W miarę dobry smartfon (pod moje potrzeby) to z tysiak trzeba mieć przygotowany. Analogicznie ma się sytuacja z routerem. Cool

Scalony z 07 czerwca 2022 12:04:22:

@Adooni
Posłuchałem Cię i kupiłem w zeszłym roku AX56U. Router zainstalowany, skonfigurowany (na razie na oryginalnym sofcie). No działa to jakoś.
Trochę nowszy GUI. W międzyczasie jakaś aktualizacja softu się przytrafiła.

Moje wrażenia po kilku miesiącach eksploatacji. Działa ogólnie. Chociaż przytrafiło się mi już chyba z 2-3 razy, że po jakichś 3 tygodniach pracy nagle brak internetu. Pomaga tylko krótkie wyłączenie zasilania. (Ustawiłem jakiś reboot co tydzień i raczej pomaga. Jednak stary RT-16N wieszał się zdecydowanie rzadziej. Smile )

Bardzo podoba mi się w tym modelu możliwość "zapuszczenia" więcej niż dwóch sieci wi-fi. Co do zasięgu jest w miarę dobrze ale dla zakresu 5 GHz przydałby się jednak jakiś wzmacniacz sygnału bo w najdalszych fragmentach mieszkania sygnał wi-fi ma minimalną wartość.

Co do prędkości łącza. Mam na poziomie jakieś 22/3 Mb/s - taka "lepsza neostrada" Wink (mamy własną, sąsiedzką sieć w bloku) Przy tej prędkości QoS jest niezbędny w tej sytuacji. Brak rozsądnych alternatyw, jest drogi internet z kablówki, neostrada na miedzi, netia na miedzi, LTE z chwiejnym transferem i nic ponadto. Z tego co wiem Inea okablowała tylko okoliczne wioski i obrzeże miasta gdzie mieszkam. Natomiast spore blokowisko nie bo nie ma zgody od władz miasta (podobno).

Miałem okazję być u kogoś z 1,5 km w linii prostej ode mnie gdzie dotarła Inea światłowodem i mają (zdaje się symetryk) 1Gb/s za mniej niż stówka na miesiąc.
Ech na razie mogę pomarzyć o takich szybkościach i trochę z zazdrością patrzę na prędkości łącz jakie na tym forum ludzie podają. Jak dożyję do emerytury to może też w końcu będę blisko 1Gb/s. Cool

Wracając do głównej myśli - ogólnie jestem zadowolony z nowego routera to był dosyć dobry zakup. Dziękuję za pomoc.
Edytowany przez gips dnia 07-06-2022 11:07
--
Asus RT-AX56U
 
tamtosiamto
Ax56 troche przestrzelony zakup na lacz3 22/3, ale zycze szybkiego lacza jak najszybciej Smile ja w pl mam radio 30/6 i zero alternatyw jak na razie, wiec rozumiem problem :/

Btw blokowiska nie sa wlasnoscia miasta, pewnie developer czeka na sowity bakszysz, bo setki mieszkan to lakomy kasek :/
nic nie mam
 
Adooni
proponuje tez wgrac na to RMerlin i poustawic amtm fitrewall, QoS z niego itp.
co do zsiegu wi-fi 5GHz to zawsze bedzie slabszy niz 2.4 no i normy go ograniczaja - z Asus to z moich doswiadcznei na wi-fi 5GHz najlepiej wypada AX86U ale to ina polka cenowa.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
tamtosiamto
na tak marny upload qos niewiele pomoze, a tak wogole wstyd oferowac w tych czasach takie parametry a co do 5ghz to nie normy sa problemem, bo na 2.4 tez sa normy sily nadawania, tylko to, ze ze wzrostem czestotliwosci spada sila sygnalu i sila rzeczy 5ghz jest slabszy mim0, ze na 2.4 jest 100mW a na 5 bodajze 1000mW i wiecej niz moze byc, bo usmazone golebie zaczna z dachow spadac Smile

@gips mowisz ze, 1.5km od ciebie ludzie maja 1Gb, nie masz tam dobrego ziomka jakiegos? Zrobcie most point to point, na takim linku na byle czym mozna to zrobic, dorzucisz sie do abo i 10zl na rachunek za prad
nic nie mam
 
d00d3k
Hejo, zakupiłem ostatnio używkę n16.
Czy doradzicie jak postawić vpn na tym routerze? Czytam instrukcje z protonvpn i jest tam info, żeby wrzucić plik z vpn, a w Merlinie nie widzę takiej opcji Sad
No i na takim routerze nie ma opcji szybkiej obsługi dużych prędkości jak pisaliście wcześniej czy po prostu jest to opcja dobrej konfiguracji?
 
mosfit

d00d3k napisał:

w Merlinie nie widzę takiej opcji Sad

serio? pierwsza strona u wujka goo..le

https://protonvpn.com/support/openvpn...in-router/
Router- Ubiquiti USG-Pro-4 (FTTH)
Lan- Ubiquiti Switch US-8-150W , GS724Tv4 ProSafe
Wifi- 2x UAP-AC-Pro + 2x Ap OpenWrt 23.05 802.11r
Nas- DS918+
 
d00d3k

mosfit napisał:

d00d3k napisał:

w Merlinie nie widzę takiej opcji Sad

serio? pierwsza strona u wujka goo..le

https://protonvpn.com/support/openvpn...in-router/


tak serio, gdzie wybrać:

na moim routerze: vpn1.jpg bez oznaczeń

instrukcja protonvpn: 2 ostatnie jpg z czerwonym zakreśleniem czego nie mam aktualnie na routerze

Więc teraz zgłupiałem jak to ma być zrobione.

374.43_47EBj9527
Merlin LTS fork
d00d3k załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez d00d3k dnia 07-01-2024 17:08
 
Adooni
poszukaj dobrze czy OpenVPN bedzie dzialal bezposrednio pod RMerlinem dla N16 - jakos sam autor pisze w ponizszym wątku że nie.
https://www.snbforums.com/threads/asu...ent.11557/

to ze w gui forka jest nie znaczy ze jest obslugiwany albo ma po prostu zminimalizowana obsluge i trzeba postawic to na entware itd.

i 2 link do poczytania https://www.snbforums.com/threads/ope...n16.28957/

na DD-WRT i FT sie da postawic OpenVPN tylko pytanie jaka będzie prędkość czy na takim róiterku wyciagniesz ponad 1Mbit.

sry ale taki mamy kleint chcesz do VPN uzyc router z 2009 roku Sad
Edytowany przez Adooni dnia 07-01-2024 20:54
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,432,550 unikalnych wizyt