29 Marca 2024 09:04:19
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.201.94.1
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
opnsense vs pfsense vs openwrt + odpowiedni sprzęt do tego..
maxi77
Postanowiłem zmienić dotychczasowe routery, które używam do tej pory (RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN i Ubiquiti ER-12) na nowy router.
Po oczytaniu internetu, postanowiłem, że nie ma sensu kupować nowego routera tylko samemu zbudować sprzęt+soft.

Zalety: będę miał wszystko co chcę i nie będzie mnie nic ograniczać, nauka sieci jeszcze w większym stopniu
Wady: wszystko mogę popsuć Smile

Myślałem o komputerze w obudowie desktop, ale to za duża buda + pobiera swoje.

Postanowiłem, że poszukam czegoś małego ale na tyle wydajnego by mi wystarczyło + switch zarządzalny/głupi + AP.

Obecnie mam AP co do switcha, na razie wykorzystam ER-12 jako switch dopóki nie kupię czegoś polecanego. Co do routera to myślałem o n6005, N5105, j6413 taki mały komputerek w obudowie z 4-6 portami LAN + 4x porty USB + HDMI/DP

Oszczędność miejsca na biurku, minimalizm i możliwość grzebania i nauki na tym routerze.

Co myślicie o sofcie w topicu jak i sprzecie do tego?
1. Chciałbym mieć możliwość podłączenia dysku 2.5" do USB i korzystania jako tako domowy NAS,
2. Parent Control na dzieciaki/innych userów.
3. Dosyć łatwość instalacji + ustawień
4. Przejrzysty UI
5. Popularność
6. Dot. urządzenia by nie grzało się tak, było wydajne (np. włączenie OpenVPN działało z odpowiednią prędkośćią), obsługiwało przepustowość łącza od 1000Mbit/s do 2000Mbit/s i było przyszłościowe.
- czy w takim urządzeniu wystarczy 30GB dysku SSD/M2 na system? Widziałem te małe komputerki z różnymi konfiguracjami i procesorami/pamięciami jaka jest uniwersalna konfiguracja co starczy na kilka lat (bądź na dodatkowe pluginy) - 4GB/8GB/16GB ?

Wg tego co widziałem to OPNsense -> openWRT -> pfsense

Do tej pory zainstalowałem na VB pfsense i ustawiłem sobie routerek nawet działa fajnie (net rozdzielony na inne VM-ki).

Co sądzicie o tym? Czy lepiej to zostawić i brać router Asus RT-AX68u Pro i mieć to z głowy?
*****************
Router 1: Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
*****************
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-HD
*****************
 
shibby
Ja w grudniu przeszedłem z ER-12 na taki sprzęt

https://pl.aliexpress.com/item/100500...21754.html

dołożyłem RAM i NVMe i postawiłem OpenWRT na NVMe. Chodzi to naprawdę świetnie.

cdn.discordapp.com/attachments/698219835716534364/1077502175028183061/image.png

Mam na nim 2x openvpn, w tym jeden pod multiroom nc+, mam też na USB podpiętą sieciówkę i pod nią podpięte LTE jako łącze zapasowe (pakiet mwan3). Prędkości między NASem a PC na 2.5G po sambie dochodzą do blisko 240MB/s

cdn.discordapp.com/attachments/698219835716534364/1054467539914199060/image.png

Doinstalowałem sobie dodatek netport (widziałem że obsy finalnie zrobił z tego pakiet ipk)
cdn.discordapp.com/attachments/698219835716534364/1055401770513346560/image.png

Co do temperatur... grzeje się. U siebie wymieniałem nawet pastę co zbiło ze 2 stopnie ale mimo wszystko i tak obudowa jest naprawdę gorąca bo robi za radiator. Więc jak chcesz niższe temperatury to weź sobie coś na N5100 zamiast N5105. Ale z drugiej strony szukaj na i226 zamiast i225, bo tej drugi ponoć ma problem zarówno wydajnościowy (nie wysyca 2.5g) jak i stabilności sterowników (przynajmniej pod openwrt). Dlatego za namową obsego szukałem i226.

Finalnie od ponad dwóch miesięcy zapomniałem o tym, że mam jakiś router w domu. Loguję się do niego tylko jak potrzebuję dzierżawę DHCP dopisać. Co więcej część problemów które miałem na ER-12 wręcz odeszło w zapomnienie. Więc ogólnie jak masz chęci się pobawić to jak najbardziej jest to dobry kierunek, tym bardziej, że przy okazji robisz sobie upgrade sieci do 2.5g Smile

BTW sprzedam ER-12 - weźmiesz za niego świetne pieniądze jeszcze (ok 1000pln). Szkoda by robił za switch Wink

Scalony z 21 lutego 2023 09:11:05:
btw, na takim sprzęcie nie głupim pomysłem jest postawienie sobie najpierw proxmoxa i router w "wirtualce" Wink
Edytowany przez shibby dnia 21-02-2023 12:53
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Adooni
co to Twoich pytań to jak kupisz router Asus nawet najdroższy to nie eidzesz mial niczego z głowy zalezy co tam będziesz chciał postawic jak QoS to nawet nie pociagnie 500Mbit - proc za slaby i nie przeskoczysz tego.
jak do nauki to polecam postawic Proxmox i miec OPNsense i openWRT postawiony jako wirtualne maszyny VM i bedizesz mogl potestowac co Tobie bardziej pasuje
potem tez na V postawic openmediavault i na nim mozesz odpalic dockera wiec sky is the limit

sensowne gotowe rozwizanie na rynku jak chodzi o parental control to ma SYnology router nie asus - jak to potrzebujesz to zapomnij o Asusach i innych. Np na OPNsense masz mozliwosc dogrania seen zenarmor (sensei) albo uzycia AdGuardHome transparentnym Proxy i shalla list. Ogolnie to na dobry parental controll poswiecisz najwiecej czasu Sad ja na szczeście tego nie potrzebuje częśc osob np żeby sie z tym nie bawić kupuja Synology router i ustawiaja parental control i router w tryb bridge aby tylko tym sie zajmował.

co do ilosci RAM to testowalem to na OPNsense i do normalnego uzytku wystarczy 4GB wiadomo nawet producent zaleca 8GB - roznica jest taka ze przy 8GB nie uzywa on SWAP a przy 4GB juz tak. Wiec zalezy gdzie masz go postawionego na jakim nosniku czy SWAP nie bedzie przeszkadzal.


sam mam na proxmox postawionego OPNsense ale ostatnio troche narozrabialem i po utracie pradu nie wstal router. Ogolnie to zajelo troche czasu az na to wpadlem czyscilem obrazy ISO i router nie wstal gdyz szukal obrazu ISO - trzeba pamietac aby po zinstalowaniu wywalic z listy hardware danej maszyny Smile


Shibby czy testowales przy Twoim rozwiazaniu ile pociagnie max QoS, czy w openWRT uzywasz dockera?

potrzebuje dokladnie 5xLAN + 1WAN a widze że takie rozwiazania też na 6LAN czy nawet na 8LAN są wtedy odpadnie mi dodatkowy switch.
Edytowany przez Adooni dnia 21-02-2023 10:59
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
shibby
nie używam QoS bo nie widzę sensu jego używania przy łączach 400, 600, czy 1000mbps. Na potwierdzenie moich słów powiem, że openlinksys, groov a nawet Anon i TTB stoją obecnie na moim domowym łączu i to w wirtualce Wink Mimo tak wielu połączeń do mnie kompletnie nie odczuwam dyskomfortu i problemów z działaniem moim usług żebym musiał korzystać z QoS.

OpenWRT mam wprost na NVMe postawione. Od wirtualizacji i dockerów mam inny serwer. Miałem pierwotnie plan by i router zrobić w wirtualce (tylko dołożył bym sieciówki do NASa) ale stwierdziłem, że w razie awarii maszyny od wirtualizacji będę z niczym, więc jednak wolałem by router był osobnym urządzeniem.

Też pierwotnie chciałem 6x 2.5G ale na Black Friday ceny 4-portowców mocno zleciały w dół. Swoj kupiłem za 730pln z podatkiem (620 bez podatku) a za 6-portowca wolali ponad 1000 - to zbyt duża różnica. Switcha i tak długo zmieniał nie będę bo następca mojego obecnego z portami 2.5g i poe (zasilam obecnie 5 innych urządzeń przez poe) to wydatek ok 2500!!! Tak więc wchodzi mi WAN, NAS(2.5g) i PC(2.5g) i ostatnim portem wychodzę na switch z VLANami. Więcej na chwilę obecną nie potrzebuję. W sumie jakby się tak zastanowić to z tej sieciówki na usb pod łącze backupowe też mógłbym zrezygnować i wpiąć LTE do switcha i obsłużyć osobnym VLANem do routera Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Adooni
ja sie kłócić z expertem nie będę co do QoS gram w gry online i latency muszę miec ponizej 20ms. Ja QoS to nawet przy 150Mbit kiedys nie uzywalem do czasu jak potestowalem z i bez w grach online. Jak wiesz QoS to nie tylko szybkosc lacza ale i jego stabilnosc czy tranfery nie spadaja np jak masz duża predkość i stabilne lącze i do tego dobry HW to inna sprawa. Ja np zauważylem że UPC jest bardziej stabilny od Orange ale to już off topic.

moglbys u siebie sprawdzic jak wychodzi Tobie w tym tescie https://www.waveform.com/tools/buffer...ufferbloat

jak nie wyjdzie A/A+ i chcialbyś sprawdzić czy będzie różnica u Ciebie z QoS to super.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
tamtosiamto
@shibby a masz tez mesh na openwrt?
nic nie mam
 
maxi77
@shibby
A ile masz ramu w swojej maszynce i jaka pojemność NVMe?
Czy 8GB RAM + 64GB HDD wystarczy najmniejszy?
Ten miniPC to chinczyk Sad czy nie ma jakiegoś markowego miniPC z 4x-6x portami?

Zastanawiam się nad switchem 8x lan portów wystarczy, czy lepiej głupiego czy zarzdzalnego coś tutaj doradzicie?

Tak się zastanawiam, dlaczego wiele osób w pewnym momencie przechodzi właśnie na takie miniPC, co jest tym powodem?
*****************
Router 1: Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
*****************
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-HD
*****************
 
tamtosiamto

maxi77 napisał:



Tak się zastanawiam, dlaczego wiele osób w pewnym momencie przechodzi właśnie na takie miniPC, co jest tym powodem?


wydajnosc
nic nie mam
 
shibby
@Adooni

bez QoS
cdn.discordapp.com/attachments/1077940658460954685/1077942323876462712/image.png

i speedtest.pl
cdn.discordapp.com/attachments/1077940658460954685/1077942482815422545/image.png

po włączeniu SQM w openwrt mam
cdn.discordapp.com/attachments/1077940658460954685/1077941844127776788/image.png

i speedtest
cdn.discordapp.com/attachments/1077940658460954685/1077942856444026950/image.png

Zatem prócz minimalnie niższych prędkości po włączeniu SQM (bo kazali wskazać predkości o 5% niższe od uzyskanych) to różnicy praktycznie brak. A to wszystko przy działającym openlinksys, tomatoanon, TTB itd w tle Wink
Ale zdarza mi się pograć PVP w Destiny 2 więc zostawię sobie póki co SQM włączone i zobaczę czy odczuję w PVP różnicę.

Obecnie mam nie za szybkie łącze bo raptem 400/100mbps. Na starym mieszkaniu miałem łącze 1/1gbit i gdzieś za rok na obecnym też będę miał takie (a może i więcej) i wtedy będę ciekaw czy taki SQM nie będzie obcinał mi łącza lub negatywnie wpływał na działanie usług. Tym bardziej, że QOS/SQM nie do końca jest kompatybilne z Software flow offloading

@maxi77 - ja mam 8GB i 256GB NVMe (ważna uwaga, w takich miniPC jak mój dysk M.2 Sata nie zadziała) i to jest zdecydowany overkill - po prostu takie części miałem to takie użyłem. RAMu mam zajęte 200MB w obecnej chwili a partycję root openwrt mam powiększoną do 120GB i drugą 120GB na wypadek aktualizacji openwrt by mieć dual-boot, bo temat aktualizacji openwrt na takim PC to też nie jest prosta sprawa swoją drogą Wink

@tamtosiamto - nie, za wifi robią mi dwa unifi u6-lite Smile
Edytowany przez shibby dnia 22-02-2023 14:37
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Adooni
no to widac super net no i HW wydaje to tylko sie cieszyc. 0 dodatkowego latency przy obciazeniu kurde mi to sie nigdy nie udalo z QoS zmniejszam jakies 4razy a i tak mam kilkanascie ms.

u mnie teraz za wi-fi robie Asus AC68U jako AP

tego sie obawiam z openWRT updatow w OPNsese clickam update i sie wszystko samo robi - robie tak juz od 5 lat update'y i nigdy nie bylo problemow.
Edytowany przez Adooni dnia 22-02-2023 15:50
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
shibby
Największy problem z aktualizacją openwry na x86 jest wykasowanie wszystkiego. Trzeba po prostu zrobić sobie kopie plików i listę zainstalowanych pakietów.

Ja po to właśnie mam druga partycje. Wrzucę drugi Kernel do gruba, rozpakuje rootfs na druga partycje i przekopuje między systemami konfigurację a w razie czego zawsze będę mógł wrócić do wcześniejszego systemu.

Oczywiście jest to trudniejsze i bardziej czasochłonne ale liczę że nie będzie tak trudne i uciążliwe jak wygląda. Po prostu planuje skakac tylko między dużymi wydaniami.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
maxi77
@shibby

Ten link co podałeś na początku wątku to do takiego samego miniPC jaki Ty masz tak?
Tam na tej stronie alliexpress jest podana wersja w opisie

Czy się opłaca brać zamiast 4x portowego np. 6x portowy miniPC?
https://pl.aliexpress.com/item/100500...iRSSm91BSQ
tam są dwa modele procka:
1. 10nm Elkhart Lake Intel Celeron J6412 4 rdzenie 4 wątki 2.0GHz do 2.6GHz TDP 10W Intel UHD Graphics.
2. 10nm Elkhart Lake Intel Celeron J6413 4 rdzenie 4 wątki 1.8GHz do 3.0GHz TDP 10W Intel UHD Graphics.

Czy na tych prockach będzie chodził openWRT? pfSense czy OPNsense instalacja łatwa, jak to wygląda z openWRT?

W domu chce postawić sobie jakiś mały serwerek z wyjściem na świat, mam stałe IP. Dodatkowo też gram online (Pubg, WoW) więc też ważne by działał tak jak router, bądź nawet lepiej niż router.
Czy na takie opensource oprogramowanie jest jakaś aplikacja na telefon by zainstalować i mieć tak jak w Asusie czy większości innych producentów również na telefonie aplikacje co się dzieje się z routerem?

Mógłbym takie coś kupić, nie musiałbym wtedy switcha dokupować, ale kupić 4x lan + switch kupić, ale pewnie drogie są na 2.5Gb/s to może by chociaż 1x lan port w switchu był 2.5Gb/s wtedy mógłbym taki mini PC połączyć router 2.5Gb/s<->2.5Gb/s switch (dobrze by miał też PoE) do zasilenia 1x AP.

Widziałem też miniPC z LANem 1Gbit zamiast 2.5Gbit (ale czy jest sens brać) wtedy mamy ograniczenia do 1Gb/s max, na tą chwile starczy do domu/rodziny ale za kilka lat czy nie wymieni się tego na coś nowego bądź szybszego?

Czy mając łącze synchroniczne (600/600) wykorzystam na lanie te 2.5Gbit ?
Oczywiście operator oferuje większe prędkości.

Mam pytanie, bo to chiński wynalazek, czy nie ma z tym problemu? Działa stabilnie? Szukałem vendora bardziej znanego, ale raczej nie robią, jak coś to 2x lan np. Zotac.

Takie moje przemyślenia przed zakupowe.
*****************
Router 1: Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
*****************
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-HD
*****************
 
Adooni
Na android masz taką apke do OPNsense [https://github.com/Red-Swingline/OPN...nseManager

Scalony z 24 lutego 2023 20:18:21:
@Shibby mam pytanie do experta co do upgrade OpenWRT znalazlem taki filmek https://www.youtube.com/watch?v=FFTPA...FTPA6GkJjg i tutaj sa opisane niby 2 sposoby na latwiejszy update systemu Czy Ty wlasnie tak to robisz?

1. attended sysupgrade na 15min 29s
2. attended sysupgrade from the router 17min 15s - to wyglada że wszystko sie auto robi i nic nie trzeba zapisywac, doinstalowywac, ustawiac po upgrade itp

mozliwe że źle to rozumiem. Chce przejsc na OpenWRT ale miec pewnosc ze przy upgrade nic nie skopie. Ty pisales o 2 partycji i ustawienaich po upgrade ze tylko wieksze update'y bedziesz robil. Moze to rozwiazanie nr 2 zalatwia temat wyzwan przy upgradach.
jak tego nie uzywales moglbys przetestować i dać nam znać.

Scalony z 24 lutego 2023 20:22:53:
jest tez opcja 3. attended sysupgrade from the shell na 19min 18s ale wiadomo niektorym bedzie latwiej z LuCI to zrobic.
Edytowany przez Adooni dnia 24-02-2023 20:22
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
maxi77
@Adooni
Ty używałeś "długo" OPNsense? Jak Ci się spisywało? Czy są dodatki (pluginy) do pfSense/OPNsense/openWRT które można sobie zainstalować, czy raczej nie (wszystko masz się w image)?
Jaki powód przejścia na openWRT? OPNsense nie jest wydajne dla Ciebie?
Tak pytam...
*****************
Router 1: Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
*****************
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-HD
*****************
 
Adooni
Wiesz ja nie mam żadnych problemów z OPNsense i używam od 5 lat. Po prostu chce poznać openWrt którym do tej pory mało się zajmowałem gdyz stawianie gargoyle to mało. Wlasnie dlatego że OPNsense tak dobrze u mnie działa i to z Orange wcześniej UPC to jeszcze openWRT nie postawiłem na VM/LXC. Ale będę chciał sprawdzić czy tak samo OPNsense i openWRT zachowują się przy obciążeniu np ten wynik @shibby latency 0ms dla mnie kosmos jak tak będę tak miał to zostanę przy openWrt. Chce tez sprawdzic jak bedzie bralo zasoby itp. Lokalnie w chacie chce zrobic 2.5Gbit i potestowac najwiekszy problem dla mnie teraz to te chipy i225 i i226 intela jak wpiszesz w net to ludzie same problemy z tym maja. i225 v1 i v2 to nawet musza ustawiac 100Mbit inaczej potrafi zerwac polaczenie na kilka s. Sam intel pojawił że i225v3 juz naprawił ale te same problemy raportują ludzie powyżej 1Gbit. No I jak mam wersję v3 musze dokładnie potestowac nawet dla 1Gbit. Tutaj jest nawet pokazane jak to sprawdzic https://www.techpowerup.com/303854/ps...-available. Jak ktos nie gra w gry online to mzoe nawet nie byc tego swiadomy. Najciekawsze jest ze proceder jest od poczatku i225 (Q4 2019) i nie ma rozwiazania. Ludzie po prostu dokladaja 2go NIC na usb albo pci-e zeby wszystko bylo OK.

Co do pluginow to jest tego od groma np tutaj https://www.sunnyvalley.io/docs/netwo...n-opnsense Jak jakiś szczególnie szukasz to mogę sprawdzić czy jest.
Albo np community repo https://www.routerperformance.net/opn...ense-repo/

tutaj wrzucilem w excela co jest dostepne standardowo: paki i pluginy https://megawrzuta.pl/download/10f0ab...0aafb.html
Edytowany przez Adooni dnia 25-02-2023 07:36
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
shibby
@Adooni - ekspertem tu nie jestem a upgrane openwrt na x86 jeszcze nie robiłem ale ten filmik wyżej nie zadziała. Ogólnie w routerach masz ROM we flashu (tu wgrywa się obraz openwrt) i drugą partycję na której trzymasz wszelkie zmiany (configi, zainstalowane paczki itd) i między tymi partycjami jest robiony pivot. W x86 tak nie masz. Wypalasz obraz openwrt na partycję root i na tej samej partycji robisz zmiany. Zatem jak zrobisz upgrade (wgrasz nowy obraz openwrt) to on usunie ci wszelkie zmiany, (cibfugu i paczki) i to trzeba sobie odtworzyć.

Dlatego ja będę szedł w drugą partycję z drugim openwrt, na która wgram nowe openwrt i przekopiuję sobie resztę ze starego openwrt.

zobacz tu
https://forum.openwrt.org/t/sysupgrad.../112043/14
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Adooni
dzieki za info, teraz juz wszystko jasne.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
maxi77
@Adooni & @Shibby
No ale jak Wy macie te karty sieciowe 2.5Gb/s i225 Intela to macie w swoich maszynkach, to jak gracie to czy Wam wszystko działa?
Kiedy pojawia się ten błąd, że nie ma się sieci na kilka sekund?

Bardzo ciekawy artykuł podesłałeś.

@shibby to jak to jest u Ciebie? Masz taki router właśnie z kartą sieciową i226
Czy u Ciebie nie ma problemów?
*****************
Router 1: Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
*****************
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-HD
*****************
 
Adooni
No ja mam i225 v3 (sprawdzić to w urzadzeniach Device manager w windows wersja to ta cyfra w nawiasie (3)) w PC z płyta Asus z chipem Z690. Oczywiście inni producenci też ro mająSad I faktycznie jak w artykule w procesach systemowych to widać I czasami mi zrywało na chwilę neta np jak oglądałem filmy z NASa. Przycinało na chwilę i musiałem ustawić bufor w VLC z 1s na 10s. Kompa ostatnio zmienialem i jeszcze wykańczam mieszkano więc mało gram ale w Eve online mnie ilk eazy wywalało wtedy nie laczylem tego z tym a o problemach z i225/6 dowiedzialem się 2 dni temu. Wiedziałbym wcześniej to pomyślałbym o kupieniu płyty głównej z innym NIC. Co zauważyłem w procesie systemowym było wtedy napisane że urządzenia nie jest zainstalowane i jakiś bezsensowny tekst. Od wczoraj tego nie mam ściągnąłem że strony Intela package wersję 28 do wszystkich kart. W PC odinstalowalem sterownik LAN reset, po rsecie wgral defaultowy Windowsa, jeszcze raz odinstalowałem ale już bez resetu i wgrałem pack Intela. Teraz pojawią mi się tylko w systemie logu info kiedy uspi się PC że wyłączone połączenie (wół mam wylaczone) i jak wybudze PC że złapał polaczenie 1Gbit full duplex - OPNsense na VM z 1Gbit teraz jest. Wygląda że teraz jest ok będę dalej testował. Jak masz v1 albo v2 to może być gorzej.
No i w necie jak poszukasz to więcej problemów jest jak łącze działa na 2.5Gbit teraz nie mam jak tego przetestować na sterowniku Intela.
Ogólnie jak nie sprawdzisz w procesach systemowych to ciężko to namierzyć u niektórych to raz na jakiś czas wystąpi na eedicie jest o tym dużo, jednym po prostu gubi pakiety i jak siedzisz tylko w necie i przeglądasz to nie zważysz tego, inni testują ping do routera i co któryś albo nie dochodzi albo ping jest wysoki. Ale w procesach ja miałem w ciągu miesiąca kilkanascie przypadkow. W Eve Online przez coś takiego w kilka sek możesz stracić wartościowy statek więc teraz będę redtowal zanim gierke odpalę.
No chyba że masz tą najgosza opcje jakiegoś to konfliktu i wywala sterownik traci się połączeni sieciowe i trzeba wylaczyc I wlaczyc ponownie urządzenie sieciowe. W tym przypadku kazdy to zauważy. Nawet skrypty już na to są LolSmile
Ludzie się wpienili gdzy na najnowszych płytach z z790 i i226 mają to samo I ciężko zrozumieć że tylko introduce ma problemy i to od kilku lat.

Scalony z 26 lutego 2023 12:13:04:
koncząc off topic to dzisiaj z rana znowy było cos nie tak i sprawdzilem win11 zupdatowal sterownik na Asusa znowu wiec wylaczylem automatycznia aktualizacje sterownikow i wrocilo do normy.
Edytowany przez Adooni dnia 26-02-2023 12:13
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
maxi77
@Adooni
Ja ma w swoim komputerze (płyta Asrock Taichi X470) kartę sieciową intel I211 Gigabit

Nie wiem, ale bardzo ciekawe informacje podałeś i przyjżę się im bliżej. Sam miałem jak streamowałem z dekodera (TVSAT) film na komputer czasem miałem zatrzymanie obrazu, czy też w grze nagle mnie wyrzuciło czy miałem przerwane połączenie z serwerem i myślałem, że to wina połączenia internetowego czy serwera, ale nigdy bym nie przypuszczał, że może być karta. Czy to co opisywałeś wcześniej jest możliwość sprawdzenia karty pod tym kątem czy jest z wadą? Czy sterowniki nie pomogą Intela? Też mam Windows 11 zainstalowany.
*****************
Router 1: Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
*****************
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-HD
*****************
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,438,983 unikalnych wizyt