19 Maja 2024 11:46:48
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.221.106.169
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
DMZ, QoS w Tomato v 0.09
szablix
Witam wszystkich

Jak widac jestem nowym uzytkownikiem i jest to moj pierwszy post w takim temacie wiec prosze o odrobine wyrozumialosci. Od 24h Pfft jestem posiadaczem WRT54GL v1.1 dziele internet z sieci kablowej na dwa komputery. Testowalem oprogramowanie standardowe i nie spelnilo moich oczekiwan. Po przejrzeniu strony, forum postanowilem wgrac oprogramowanie Tomato v 0.09.
Posiadam public ip, w ustawieniach routera przypisalem: static ip dla wan oraz static ip dla kazdego lan.
Chodzi mi o podzial lacza aby kazdy z komputerow mial rozny dl/ul do tego uzylem
skryptu WRT54 Script Generator v0.20, postepowalem zgodnie ze wskazowkami jakie tam sie znajdowaly.
QoS nie ustawialem w ogole. Dla swojego komputera mam przypisane DMZ.
Dokladnie chodzi o problem w programie utorrent mianowicie odnosze wrazenie ze DMZ nie dziala prawidlowo poniewaz mam bardzo mala liczbe polaczen, jest napisane ze peerow oczekujacych jest 90 jednak polaczylo sie tylko ze mna 2, wiem od swojego provider jaki jest limit sesji na p2p dla danego ip w mojej sieci, warunek ten zostal spelniony. Gdy nie mialem tego routera wszystko dzialalo prawidlowo przynajmniej tak zauwazylem, testowane na innym routerze tez dzialalo prawidlowo. Biore pod uwage takze rodzaj ip osob ktore probuja sie ze mna polaczyc jednak przy moim public ip chyba to nie powinno miec znaczenia oraz takze dostepnosc trackera i jego dzialanie.
Czy moglby ktos mi powiedziec dlaczego taka sytuacja ma miejsce ?? Czy blad lezy w zlej konfiguracji czy jakiejs kwesti nie dopatrzylem??
Z gory dziekuje wszystkim za pomoc

p.s. prosze nie pisac poszukaj na forum bo szukalem i niestety nie znalazlem odpowiedzi ktora pozwolilaby mi rozwiazac ten problem, jednakze biore pod uwage ze zle szukalem wkoncu nikt nie jest idealny Pfft

p.ps. jeszcze jeden problem zauwazylem ze dioda na routerze od WLAN sie nie swieci czy to jest wina Tomato bo na standardowym oprogramowaniu dzialala??

Edit
Chcialbym doinformowac iz posiadam lacze 1024//256.
Na pierwszego kompa przeznaczylem 700//160
Na drugiego kompa 270//80
Na drugim kompie pingi w cs wynosza rzedu 500 przy tak dobranych parametrach

Pozdrawiam
Szablix
Edytowany przez szablix dnia 09-11-2006 20:14
 
bigl
Moim zdaniem zamiast DMZ ustaw porty wychodzące w utorrent oraz potem włącz dla tych portów Port Forwarding na routerze. Wolę takie podejście bo nigdy nie wiadomo co dla developera znaczy DMZ a port forwarding to jasne i proste. Sam tak mam i bez problemu korzystam z klienta BT.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
szablix
@bigl, no ok rozumiem, po czesci zgodze sie z toba, ale moje podejscie jest troche inne do tego po co otwierac zakresy portow na dana usluge ?? skoro dmz powoduje otwarcie wszystkiego, przynajmniej tak ta usluga dzialala w d-link i tak byla opisywana w tym linksysie dlatego nie chce korzystac z otwierania portu dla dc, torrent, ftp hub'a itd dlatego korzystam z tej opcji
jesli istnieje mozliwosc moglbys mi jakos na PW wyslac screeny swoich ustawien, a co sadzisz o ustawieniu QoS zamiast korzystania z WRT54 Script Generator v0.20??
pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz

edit
czy miganie diody power jest normalne czy to sa jakies nieprawidlowe oznaki przy sofcie tomato ?? zauwazylem takze ze z miganiem diody zwiazane jest iz przestaja mi dzialac jakie kolwiek strony

Hmm moze mam pecha nie wiem, oprogramowanie tomato w porownaniu z oryginalnym wypadal w 100% lepiej jednakze z tych kilku powodow niekorzystnie do niego zaczynam podchodzic :/
Edytowany przez szablix dnia 10-11-2006 00:32
 
zip
Nie miganie diody nie jest normalne przy zwykłej pracy routera. Dioda miga np podczas zapisu zmian w ustawieniach. Jeśli reset nie pomaga i sytuacja się powtarza wgraj jeszcze raz firmware zgodnie z opisem "Poprawne wgranie firmware by Robson" bo możliwe że nie wyczyściłeś porządnie NVRAM.

Zgadzam się z bigl że ustawianie u ciebie DMZ jest trochę dziwne... Wystarczy ustawić dostępne UPnP na firewallu i tottenty sobie poradzą.
WRT54GL v1.1 Tomato v1.11
WRT54GL v1.1 Tomato v1.11
PAP2t Stock firmware 5.1.3-LS + IPFON
Script Generator 1.00 robsonn'a Smile
 
bigl
Co do forwardowania to ustawienia mam proste - w kliencie BT (Azureus) ustawiłem, że port komunikacyjny to 9871 i taki port forwarduję na routerze. Tyle. Po co do tego od razu DMZ i otwieranie się całkowite? Ze względów bezpieczeństwa zawsze lepiej otworzyć parę zakresów portów niż po prostu "iść na całość".

A co do QoS to zdecydowanie jeśli nie wymyślasz jakichś "cudów" to użyj standardowego QoS. Przypisz ruch z kompów po IP albo MAC do klas, klasom daj limity i tyle.

Miganie diody power niestety zdarza się na WRT54GL. Wystarczy z konsoli dać "led diag off". Ale u mnie nie ma to żadnego związku z działaniem lepszym czy gorszym. Po prostu po paru dniach zaczyna migać, wydaję polecenie "led diag off" i po kłopocie. Mam je nawet wpisane ww skrypcie startowym, al pomimo tego po jakimś czasie od startu dioda zaczyna migać i trzeba je wpisać z konsoli. Ale jak ssię je raz wpisze to do rebootu dioda ie miga. Smile
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
bigl

Cytat

zip napisał/a:
Nie miganie diody nie jest normalne przy zwykłej pracy routera. Dioda miga np podczas zapisu zmian w ustawieniach.

Tak jest na normalnym FW ale w Tomato na WRT54GL to normalne niestety. Na początku (wersje do powiedzmy 0.05) migała wszystkim a teraz miga tylko w GL-ach.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
zip
ja też mam GL jak widać w podpisie i mi miga tylko przy resecie i zapisywaniu...
WRT54GL v1.1 Tomato v1.11
WRT54GL v1.1 Tomato v1.11
PAP2t Stock firmware 5.1.3-LS + IPFON
Script Generator 1.00 robsonn'a Smile
 
bigl
A na moim GL 1.1 miga od kiedy zacząłem używać Tomato. Tak jak pisałem po poleceniu "led diag off" mam spokój do rebootu. Zgłaszałem to (jak wiele innych osób) jako błędy w poprzednich wersjach Tomato i odpowiedź jest taka, że na razie Tomato ma jeszcze trochę kodu debugowego i to on to robi (zresztą polecenie "led diag off" to by sugerowało). Podobno w wersji finalnej ma nie być tego kodu i wszystko będzie OK.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
szablix
Dzieki wielkie za udzielenie wszystkich odpowiedzi i wskazowek
Postanowilem od nowa wgrac caly soft, zrobilem czyszczenie ramu i skonfigurowalem polaczenie na nowo oraz na nowo wygenerowalem nowy podzial lacze teraz bede obserwowal co sie bedzie dzialo z moim routerkiem

Pozdrawiam
szablix
 
szablix
Witam
Mam prosbe do userow znajacych sie na QoS w tomato czy moglby ktos mi wyjasnic jak: np dla grupy highest ustawiam 80-100% tzn ze program ktory ma przypisany taki piorytet moze korzystac z calosci lacza ??
Inne pytanie: jeden program ma piorytet najwyzszy z zakresu 80-100% i drugi program z piorytetem wysoki z zakresu 20-80%, to jak obydwa programy sa uruchomione to wychodzi na to ze ten z piorytetem wysoki nie bedzie prawidlowo dziala ?? dobrze rozumuje ?? i czy w ogole ustawienie tak Outbound Rate / Limit jest prawidlowe
Podobnie rozumuje jesli chodzi o Inbound Limit, jeden program nalezacy do klasy najwyzjesz majacej piorytet 90% i drugi program nalezacy do klasy wysokiej o piorytecie 80% takze nie bedzie dzialal z maksymalna wydajnosci ?? czy tu takze moje rozumowanie jest bledne??
Zaznaczam ze to sa poczatki z korzystamien QoS tomato w routerah, w ogole z korzystaniem z takiej funkcji jak QoS dlatego moje pytanie dla niektorych moga wydac sie bardzo trywialne, szukalem informacji na forum jednakze nie znalazlem odpowiedzi ktora by rozwiazala moje watpliwosci, nikt od razu specjalista w swojej dziedzinie nie zostal wiec prosze o troche wyrozumialosci
Zapytuje rowniez osob ktore sie znaja czy by mogly mi w jasny sposob napisac jak mam prawidlowo skonfigurowac QoS tzn klasy oraz jak mam przypisywac dane programy do danych klas.

pozdrawiam
szablix
 
bigl
Jeśli chcesz to możesz popatrzeć po prostu na ustawienia innych - są tutaj:

http://www.openlinksys.info/forum/vie...ead_id=695

U mnie tylko zmieniło się to, że źle rozumiałem limity i teraz zamiast limitu 5% na klasę highest mam 90% na klasę lowest. Reszta jest taka sama.

To z troszkę starszej wersji Tomato, ale myślę, że załapiesz ideę.

A co do pytań:

Ad. 1 - Tak, oznacza to, że mogą korzystać z całego łącza.

Ad. 2- to są limity maksymalne. Tyle te programy MOGĄ (nie muszą) zabrać z łącza. To oznacza słowo limit - to nie jest stałe ograniczenie "na sztywno". Także jeśli program z najwyższym priorytetem będzie potrzebował to zabierze 100% łącza. A program z priorytetem wysokim będzie mógł zabrać do 80% łącza. Ale wszystko jest dynamiczne - jeśli program z najwyższym priorytetem potrzebuje tylko 30% łącza to zabierze tylko tyle a reszta zostanie do podziału dla innych.

Ad. 3 - podobnie ja wyżej. to są limity i konkretna sytuacja zależy od potrzeb. W każdym razie ustawiasz ile komu wolno a nie ile dostanie "na sztywno".

Generalnie w sekcji QoS/Basic ustawiasz limity na dane klasy dla połaczeń przychodzących (inbound) oraz wychodzących (outbound).

W sekcji QoS/Classification ustawiasz reguły na jakiej podstawie przypisywać połączenia do jakiej klasy.

W sekcji QoS/Chart masz pokazane działanie reguł - klasyfikowanie aktualnych połączeń (pamiętaj - pokazywane są połączenia a nie ilość przesyłanych danych). Czyli tutaj możesz zobaczyć czy to co wpisałeś w QoS/Classification prawidłowo działa.
Edytowany przez bigl dnia 12-11-2006 01:41
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
szablix
@bigl dziekuje bardzo za udzielenie wyczerpujacej odpowiedzi

1. Tak obserowalem ustawienia innych jednak jestem osoba ktora nie lubi ustawiac czegos bo tak inni maja, lubie poglebiac wiedze jesli moze mi sie to przydac do prawidlowego skonfigurowania czego kolwiek, jednakze zdaje sobie sprawe ze konfigurujac klasy oraz klasyfikacje popelnie jeszcze kilka bledow ale napewno juz mniej.

Cytat

U mnie tylko zmieniło się to, że źle rozumiałem limity i teraz zamiast limitu 5% na klasę highest mam 90% na klasę lowest. Reszta jest taka sama.

Chodzi ci o to ze klasa lowest ma zakres od 0-10% ?? dobrze rozumuje a klasa highest ma od 5-100% ??

pozdrawiam
szablix

edit
w klasyfikacji mozna usatwic dodatkowo KB Transferred czy ta funkcja dziala niezaleznie od przypisanej klasy czy dodatkowo pomimo ze aplikacja jest przypisana do danej klasy mozna jeszcze ograniczyc transfer ??
Edytowany przez szablix dnia 12-11-2006 02:08
 
bigl

Cytat

szablix napisał/a:
Chodzi ci o to ze klasa lowest ma zakres od 0-10% ?? dobrze rozumuje a klasa highest ma od 5-100% ??

Nie - chodziło mi o Inbound Limit. Miałem w nim 5% dla Highest. W klasie Highest jest VoIP a w Lowest jest P2P. Dając te 5% chciałem zapewnić pasmo przychodzące na VoIP. Ale zrozumiałem że jest to limit czyli ograniczanie z góry czyli żeby zapewnić pasmo klasie Highest trzeba ustawić limit na inne klasy a nie na nią. W efekcie mam teraz w Inbound Limit 80% na Lowest. Reszty nie ograniczałem chociaż idąc tym tokiem myślenia jeśli chciałbym mieć pewność to też powinienem ustawić limity żeby mieć 100% pewności, że zawsze będzie pasmo Inbound VoIP czyli klasę Highest.

Cytat

szablix napisał/a:
w klasyfikacji mozna usatwic dodatkowo KB Transferred czy ta funkcja dziala niezaleznie od przypisanej klasy czy dodatkowo pomimo ze aplikacja jest przypisana do danej klasy mozna jeszcze ograniczyc transfer ??

To pojawiło się dopiero w ostatnim Tomato także najwięcej jest o tym w Readme do niego. Nie wiem czy ktoś to już zauważył i używa. Poczytaj Readme.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,107,503 unikalnych wizyt