27 Kwietnia 2024 12:44:43
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Super Сasual Dating...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
· Super Сasual Dat... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.190.217.134
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
[Howto] Xpenology na baremetal lub Proxmox
kobrawerde
A czy jest gdzieś sprawdzony tutorial instalacji najnowszej wersji Synology (Xpenology) ....albo sprawdzonej wersji na Proxmox-a ? robiłem to według tego
https://www.youtube.com/watch?v=vZcx-BV1H6E&t=0s
niby wszystko OK ...poznawałem program i dokonałem pierwszych instalacji np. transmiss. itp. ale po wyłączeniu Xpenology z menu Proxmox-a i ponownego włączenia już nie mogłem dostać się przez www ( info po angielsku coś w stylu przepraszamy ale nie można wyświetlić itd ) nawet ping-owanie ip przez ssh nic nie dawało ...strasznie to wszystko zawodne :-(
Spróbowałem opcji z grub-a : Force reinstall DSM ... przez www IP była możliwość ponownej instalacji ale po 10min błąd ...zapętla się i lipa ponowne okno z możliwością instalacji :-)
z www : https://finds.synology.com/ mam tak
i.imgur.com/YdhEtex.png
ale ping już nie przechodzi ...czarna magia pewnie jakieś złe ustawienia Proxmox lub samej instalacji Xpenology lub wersji.
Ps. zrobilem uaktualnienie i na razie działa :-) nie wiem czemu w info Synology pisze iż cpu to INTEL Celeron J4125 a przy bootowaniu (proxmox consola) : intel N100 jak również 2 rdzenie procka proxmox i 4 rdzenie w NAS ? :-)
Edytowany przez shibby dnia 04-03-2024 09:12
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
zakk87
Miałem tak samo z bootloaderem arc loader (widzę że wygląda jak twój RR) emulując DS920+, teraz korzystam z https://github.com/AuxXxilium/arc i działają aktualizacje i wszystko chodzi.
Freshtomato 2024.1 AIO @ RT-AC66U_B1
OpenWRT 23.05 @ DIR-878
NAS OMV [CoolerMaster ELITE 110] [J1900I-C] [4GB RAM] [Toshiba HDWD130 + Hitachi 5K3000]
 
kobrawerde
Dzięki @zakk87 za namiar :-)
Na razie w chwili wolnej testuje w/w programy podpinając drugi dysk ssd bo to naprawdę moment z tym mini PC.

Scalony z 02 marca 2024 21:14:27:
Tak dla innych to botloader ARC (arc-24.3.2.img) z https://github.com/AuxXxilium/arc
z wersją DS220+ (zakładka beta przy konfiguracji loadera) instaluje się poprawnie i w info Xpenology pokazuje prawidłowe CPU N100 ( dla cup w proxmox : host ) po przestawieniu bo instalowałem z wersją : x86-64-v2-AES i procek był jako: virtual version 2.5

Scalony z 03 marca 2024 13:18:14:
Dziwne ale nie działa samba ani ftp ? nie można się zalogować ...wpisuję hasło i login Xpenology bo innego nie da się nigdzie zmienić ? i lipa ... ale używam teraz innego loadera może w tym problem ? zapora w proxmox wyłączona ...

Scalony z 03 marca 2024 14:20:10:
upss ..to chyba błąd w systemie linux na drugim działa OK ...włączyłem smb1 na Xpenology i loguje się OK ... a jak dodać innych użytkowników do FTP z własnym loginem hasłem ? ...
Edytowany przez kobrawerde dnia 03-03-2024 14:20
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby
Pomyslałem opiszę dla potomnych instalację Xpenology na dziś dzień

Są 3 wiodące obecnie projekty. Wszystkie one bazują na TCRP czyli TinyCore RedPill.
https://xpenology.com/forum/topic/628...elease-09/

1) ARPL (Automated Redpill Loader)

GIT:
https://github.com/fbelavenuto/arpl

Forum:
https://xpenology.com/forum/topic/654...ader-arpl/

2) TCRP with M-Shell
GIT:
https://github.com/PeterSuh-Q3/tinyco...re-redpill

Forum:
https://xpenology.com/forum/topic/618...l-m-shell/

3) ARC Loader
GIT:
https://github.com/AuxXxilium/arc

Ja osobiście najwięcej używałem M-Shell, bo jego twórca bardzo szybko i chętnie rozwija projekt. Ma to też swoje minusy, bo zdarza się, że do repozytorium wpadają błędy, które czasami wręcz uniemożliwiają skompilowanie loadera.
Dla osób szukających bardziej stabilnych wersji proponuję ARPL lub ARC.

We wszystkich 3ch przypadkach do ściągnięcia mamy obraz IMG albo VMDK
- IMG używamy gdy stawiamy Xpenology bezpośrednio na maszynie (baremetal). Wtedy wypalamy plik img na pendrive np programem Win32DiskImager
- VMDK uzywamy gdy Xpenology stawiamy w wirtualizacji np w Proxmoxie. Wtedy importujemy plik vmdk i ustawiamy go jako SATA0 i z niego bootujemy wirtualkę.

W zależności od posiadanego procesora, generacji oraz potrzeb wybieramy odpowiedni model Synology do kompilacji. Do najpopularniejszych należy:
- DS918+/DS920+ - idealne dla tych co mają procesor intela minimum 4-gen (czyli minimum Haswell). Dodatkowo wspiera on iGPU z intela. Wspiera SSD Cache.
- DS923+ - nowe intele (minimum haswell) i Ryzeny. Wspiera SSD Cache ale również możliwość tworzenia macierzy z dysków M.2. Niestety nie wspiera iGPU.
- DS3622xs+ - dowolny procesor x86 (nawet starsze intele) z dużą ilością dysków. Zalecany gdy używamy karty HBA (np popularne H310 w IT mode)
- DVA1622 - Intel min 4gen, posiada wbudowane licencje do kamer (8szt) i wspiera iGPU do funkcji AI.
- DVA3221 - Intel min. 4gen i koniecznie GTX1650, posiada wbudowane 8 licencji do kamer a GTX wspiera funkcje AI

Xpenology na baremetal
1) ściągamy i wypalamy plik IMG na pendrive. Bootujemy z niego obraz (wskazane UEFI jeżeli dostępne).
2) po uruchomieniu Menu wskazujemy wybrany przez nas model (w M-Shell dodatkowo wybieramy metodę DDSML), generujemy Serial, wybieramy MAC (ja preferuję prawdziwy MAC) i budujemy obraz.
3) obraz zostanie skompilowany i wgrany od razu na pendrive
4) robimy reboot i wybieramy obraz z naszym Loaderem.
5) po kilku minutach możemy otworzyć stronę http://IP:5000 i dokończyć instalację identycznie jakbyśmy to robili na kupionym ze sklepu Synology.

Xpenology w Proxmoxie
1) tworzymy nową wirtualkę. Z ważnych ustawień to:
- machine type: q35
- bios ja mam Seabios ale można UEFI
- procesor type: host
2) ściągamy plik vmdk, rozpakowujemy i importujemy do wirtualki komendą
qm importdisk 100 plik.vmdk local-zfs
gdzie 100 to id wirtualki
3) zaimportowany dysk ustawiamy jako Sata0
4) w opcjach ustawiamy Boot na Sata0
5) możemy przekazać dyski fizyczne przez Passthrough. Opis jak to zrobić:
https://pve.proxmox.com/wiki/Passthro...chine_(VM)
a jeżeli posiadamy kartę HBA to przekazujemy urządzenie PCI
6) Reszta analogicznie jak wyżej, czyli bootujemy builder loadera, wybieramy model, serial, mac i kompilujemy. Następne reboot, odpalamy skompilowany loader i po kilku minutach wchodzimy na http://IP:5000

Na moim przykładzie:
openlinksys.info/forum/attachments/bf9f939d0e5e6461dfb63988940843985fb2e818.png

sata0 to właśnie plik vmdk
sata1-3 to fizyczne dyski ssd przekazane do wirtrualki przez Passthrough
usb0 - to UPS Eatona
hostpci0 to iGPU do akceleracji Plexa
shibby załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde
Super ...dzięki @shibby bardzo się przyda bo Xpenology to "kombajn" a instalacja nie jest tak intuicyjna zwłaszcza na Proxmox-ie. Ja jak widzę to prawie wszystko to przerobiłem i na tym mini PC poprawnie zainstalowały się wersje :
ARPL (Automated Redpill Loader) : arpl-i18n-23.10.4.img ( DS920+ ) ale zawsze trzeba wybrać opcje default przy instalacji w proxmox mowa o cpu / karcie sieciowej / typie maszyny itd po instalacji można spróbować zmienić. ale z innej lokalizacji chyba made in China :-) https://github.com/syno-community/arpl-i18n
ARC Loader : arc-24.3.3.img (DS224+ / beta DS220+) i jw. dopiero po instalacji zmieniam cpu na host ( i w xpenology dostałem info CPU : N100 )
Szukałem wersji stricte pod N100 czyli Alder Lake i na 100% nie mogę załapać czy takowa istnieje ... arpl wyświetla : INTEL Celeron J4125 / arc z cpu virtual na host podaje poprawnie : Intel N100. Na razie testuje arpl i działa OK choć podaje inny procek :-)
Robiłem też błędy instalując z pliku .img zamiast vmdk na proxmox ...ale działa metoda instalacji troszkę inna i po załadowaniu pliku .img wybiera się w opcjach zawsze sata1.

qm importdisk 100 /var/lib/vz/template/iso/arc.img local-lvm

Edytowany przez kobrawerde dnia 03-03-2024 20:14
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby
a widzisz, ARC też posiada obraz vmdk i jego pod wirtualizację powinno się stosować zamiast img Smile

Co do wyświetlania CPU to synology wyświetla w DSM procesor z którym dany model formalnie wychodził. To jest oczywiście tylko wizualnie tak pokazane, bo jak się sprawdzi cpuinfo spod konsoli to jest poprawnie. Niektóre wersje loaderów mają doinstalowany dodatek ch_cpuinfo i to on pozwala na zmianę wyświetlanego procesora

Tu link do dodatku, można go samemu pobrać, odpalić i "naprawi" on wyświetlanie cpu w dsm
https://github.com/FOXBI/ch_cpuinfo
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde

Cytat

To jest oczywiście tylko wizualnie tak pokazane, bo jak się sprawdzi cpuinfo spod konsoli to jest poprawnie

To dobra informacja bo myślałem że zainstalowałem nie ten loader co trzeba pod ten miniPC i jego podzespoły.

Scalony z 08 marca 2024 17:13:50:
Udało mi się na tym miniPC uzyskać na Proxmox i wirtualce Debian 12.5 audio / video / hdmi :-)

Scalony z 08 marca 2024 17:16:36:
ustawienia w proxmox-ie
i.imgur.com/cS57z41.png

Scalony z 08 marca 2024 17:42:16:
Oczywiście musimy w BIOS uruchomić virtualizację : VT-d lub inny wpis jak u mnie trzeba poszukać :-) i uruchomić w systemie proxmox opcję : IOMMU robimy to przeważnie w grub -ie odpowiednim wpisem (proxmoxa) najlepiej przez ssh. Ja robiłem według tego howto:
https://www.servethehome.com/how-to-pass-through-pcie-nics-with-proxmox-ve-on-intel-and-amd/
Ale obecnie mam taki wpis:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet intel_iommu=on iommu=pt pcie_acs_override=downstream,multifunction initcall_blacklist=sysfb_init video=simplefb:off video=vesafb:off video=efifb:off video=vesa:off disable_vga=1 vfio_iommu_type1.allow_unsafe_interrupts=1 kvm.ignore_msrs=1 modprobe.blacklist=i915"

Dodajemy moduły
nano /etc/modules

vfio
vfio_iommu_type1
vfio_pci
vfio_virqfd

reboot systemu
Dodajemy na virtualce Debian12.5 urządzenia PCI : video / audio ... u mnie : wideo:0000:00:02 / audio:0000:00:1f
do zidentyfikowania zastosowałem wpis w terminalu (proxmox):

for d in /sys/kernel/iommu_groups/*/devices/*; do n=${d#*/iommu_groups/*}; n=${n%%/*}; printf 'IOMMU group %s ' "$n"; lspci -nns "${d##*/}"; done 

np. u mnie :

Cytat

IOMMU group 0 00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Alder Lake-N [UHD Graphics] [8086:46d1]
IOMMU group 10 00:1c.3 PCI bridge [0604]: Intel Corporation Device [8086:54bb]
IOMMU group 11 00:1c.6 PCI bridge [0604]: Intel Corporation Device [8086:54be]
IOMMU group 12 00:1d.0 PCI bridge [0604]: Intel Corporation Device [8086:54b0]
IOMMU group 13 00:1d.1 PCI bridge [0604]: Intel Corporation Device [8086:54b1]
IOMMU group 14 00:1d.2 PCI bridge [0604]: Intel Corporation Device [8086:54b2]
IOMMU group 15 00:1f.0 ISA bridge [0601]: Intel Corporation Device [8086:5481]
IOMMU group 15 00:1f.3 Audio device [0403]: Intel Corporation Device [8086:54c8]
IOMMU group 15 00:1f.4 SMBus [0c05]: Intel Corporation Device [8086:54a3]
IOMMU group 15 00:1f.5 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Device [8086:54a4]


Scalony z 08 marca 2024 17:43:58:
powodzenia ! :-)

Scalony z 08 marca 2024 19:54:54:
Ps. zapomniałem o wpisie na wirtualnym systemie Debian 12.5 ( nie wiem czy wszystkim będzie potrzebny ) :

echo "options snd-hda-intel enable_msi=1" >> /etc/modprobe.d/snd-hda-intel.conf


Scalony z 08 marca 2024 20:08:24:
zgodnie z tym howto odnośnie : HDMI audio crackling / broken
https://pve.proxmox.com/wiki/PCI_Passthrough

Scalony z 09 marca 2024 14:54:33:
Mam dziwny problem ...nie wiem czy jest to związane z proxmox-em czy virtualkami ale dziwnie po pewnym momencie użycie ramu wzrasta mimo iż nic prawie nie robię na w/w ?
wyłączyłem : balloon w opcjach ram ( nie na wszystkich bo np. Debian się bez tego nie uruchamia ) ale chyba nic to nie dało ... jednak dalej testuję

Scalony z 09 marca 2024 15:29:05:
Teraz na Xpenology (przydzielone 8GB-ram z 32gb) używam tylko transmission dla testów i coś tam seed-uje ( nie jest to jakieś duże obciążenie ale ciągłe ) i ram nieustanie wzrasta :-) Podobnie jest na Debianie (8GB-RAM) ale tylko jak coś przesyłam netem samba / ftp itp np. dla testów po ftp. przesyłam dwa pliki po: 6GB i ram z 18% ma już 95% ..nie wiem czy to normalne zachowanie :-( ... pewnie dlatego PC na drugi dzień już nie wstał pewnie zabiło go brak pamięci ram uppss ...muszę poszukać gdzie tkwi problem może coś nie tak z moją pamięcią ?

Scalony z 09 marca 2024 20:05:01:
Już doczytałem iż jest to ponoć prawidłowe zachowanie na virtualkach :-) ... szukam dalej czemu system sam się zawiesił ... bo na tzw zwykłym Linux-ie tego nie robił przez tydzień.

Scalony z 17 marca 2024 16:41:13:
Po licznym testowaniu na procek intel N100 najlepiej zainstalować loadera tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell.img.gz i wybrać ( procek :host ) wersję urządzenia: SA6400
na nim dobrze działa streaming w programie : Audio station / DS audio ...chodzi chyba o prawidłowe transkodowanie na cpu N100.
Ps. uwaga na tym miniPC na dyski nvme ! (zwłaszcza niektóre modele + szyfrowanie) powodują dużą temperaturę i ... zawieszanie systemu jedyna rada radiator na pamięciach + ewentualnie wentylator.
Edytowany przez kobrawerde dnia 17-03-2024 16:41
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
Adooni
tak widz e od lat się męczycie z XPenology a jak ktoś uzywa VM to do czego go potrzebuje robi sie dockera w VM i wszystko podegrane. Osobiscie to nie widzę sensu dodatkowej warstwy robić aby i tak finalnie to samo osiągnąć.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
jimmy
Shibby, kobrawerde - dzięki za podzielenie się instrukcjami i doświadczeniami. Poza xpenology jest jeszcze wersja oparta o dokera https://github.com/kroese/virtual-dsm/ -świetna do celów poznania softu Synology przed zakupem ich sprzętu.

Adooni - nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Dockery są świetne do wielu zastosowań. Natomiast całe oprogramowanie Synology (czy to na ich sprzęcie czy w formie xpenology lub dockera) daje w jednym zestawie narzędzia, których zastąpienie wymaga użycia różnego, często niedopasowanego oprogramowania. Sam wiele lat korzystałem z OMV i ew. proxmoxa ale soft od synology jest po prostu wygodniejszy. W OMV brakowało mi głównie odpowiednika Active Backup for Business i HyperBackup (kopie przyrostowe). Do tego własna bezpłatna poddomena w domenach synology (odpada ddns typu duck czy afraid) + wbudowany reverse proxy z certyfikatem SSL i wiele rzeczy się po prostu upraszcza. Zrobienie tego samego na sofcie opensource wymaga poznania i konfigurowania wielu różnych narzędzi. A tego czego synology nie ma w pakietach można zawsze dodać przez dockera/Container Manager.
 
d00d3k
witam, wrzucałem arc i mam taki problem:
zapodaj.net/images/0d3d514ec7230.png

zapodaj.net/images/dfe0ec2888681.png

zapodaj.net/images/8a334a7233e6c.png

Stworzony nowa vm ;( a nie chce pobrać DSM, nawet jak pobieram manulanie też nie wchodzi. Zamiast witamy, wyświetla migracja, coś nie tak. Dysk dodany przez Passthrough
 
kobrawerde
Ja polecam instalować loadery na standardowych ustawieniach czyli np. cpu jako host wybrać po instalacji DSM tak samo rodzaj maszyny: q35 tak samo dodatkowy fizyczny dysk dodawałem na końcu po instalacji przez Passthrough bo na tym pierwszym oczywiście był proxmox + tworzone dyski virtualek. Trzeba też odpowiednio dobrać model synology pod swój sprzęt (cpu) ...u mnie (intel N100) prawidłowo zainstalowały się np. : arc: SA6400 / DS224+ / DS920+ (loader arpl-i18n)
Edytowany przez kobrawerde dnia 27-03-2024 20:06
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
Adooni
no własnie u mnie nastał ten dzien i po świetach bedę sprzet kupował potem proxmox. Moze przyda sie i Xpenology zobaczymy ale mam pytanie do prockow i VM dokladniej P i E core przypisywaniu i stabilnosci Xpenology. Proc N100 ma tylke E cory wiec tutaj nie ma znaczenia ale czy nie ma problemow jak proc ma P i E cory i VM przypisze rożne cory do VM?

zastanawiam sie czy brac i3 N305 czy i5 1335U na Proxmox OpenWRT, NAS itd. N305 będzie tylko albo aż 2 razy wydajniejszy od obecnego Xeona e2-1265l ma tez tyle samo corow wiec mysle o i5 aby miec ich wiecej i do routera pod VPN moge sie przydac P core wyzej taktowane
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
kobrawerde
Z perspektywy powiem iż jeśli ktoś chce się bawić w proxmox-a i wirtualki to najlepiej by był najwydajniejszy sprzęt i najwięcej ram-u :-) ale wiadomo cena + prąd itd :-( trzeba wszystko przemyśleć co komu potrzeba i na co stać do czego ten sprzęt będzie służył / na jak długo. Ja obecnie zmieniłem dysk ssd na "zwykłego" linux-a ( ftp /kodi /plex / torrek ) i kombinuję z chłodzeniem ssd. zabawa jest przednia :-)
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
d00d3k

kobrawerde napisał:

Z perspektywy powiem iż jeśli ktoś chce się bawić w proxmox-a i wirtualki to najlepiej by był najwydajniejszy sprzęt i najwięcej ram-u :-) ale wiadomo cena + prąd itd :-( trzeba wszystko przemyśleć co komu potrzeba i na co stać do czego ten sprzęt będzie służył / na jak długo. Ja obecnie zmieniłem dysk ssd na "zwykłego" linux-a ( ftp /kodi /plex / torrek ) i kombinuję z chłodzeniem ssd. zabawa jest przednia :-)


Nie chcesz zostać moim mentorem? Cool
Generalnie posiadam mini pc od chińczyka Wink na procku
Procesor N5105 (4-core)
Po prostu muszę pokombinować które będzie można zainstalować oprogramowanie. Spróbuję kilka i zobaczymy. Raz udało mi się zainstalować dva1622 (jak dobrze pamiętam) i chyba spróbuję jeszcze raz to spróbować zainstalować.
Generalnie te wszystkie opcje cm co piszesz oraz dodanie dysku to już spróbować poustawiać po instalacji dsm?
 
kobrawerde
Ja tak miałem że jakaś wersja DSM nie chciała się zainstalować wybierając cpu : host itd ...ale dla sportu zrobiłem jak wspomniałem na ustawieniach default -owych i o dziwo poszło OK :-) ...potem dopiero zmieniłem na host i q35 i na końcu do virtualki Ubuntu dodałem drugi dysk przez Passthrough.
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby

Cytat

witam, wrzucałem arc i mam taki problem:

[..] Dysk dodany przez Passthrough


dodałeś loader jako sata1 a dysk jako scsi2. Teraz zrób tak jak pisałem w instrukcji wyżej czyli loader daj jako sata0 a dyski podpinaj pod sata1, sata2 i dalej kolejno.

cdrom możesz usunać.


Cytat

Z perspektywy powiem iż jeśli ktoś chce się bawić w proxmox-a i wirtualki to najlepiej by był najwydajniejszy sprzęt i najwięcej ram-u


co do procka to tak połowiczne się zgodzę, bo nawet mając i5 4-core spokojnie można narzutem te 8vcpu rozdać - raczej nie planujemy by wirtualki zużywały 100% przydzielonych zasobów.

ale co do RAMu to bez dwóch zdań. Zaczynałem od 12GB (tyle miałem gdy xpenology stał na baremetal i wirtualka stała w VMM), dziś mam 48GB i już myślę o 64GB. Wirtualizacja lubi ram, lubi cache.

Zresztą zobacz na screen: z mojego i7 (4C8T) zużywam ok 10-12% czyli nieco ponad 1 rdzeń, za to RAM już się kończy.
shibby załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez shibby dnia 29-03-2024 12:19
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
d00d3k

shibby napisał:

Cytat

witam, wrzucałem arc i mam taki problem:

[..] Dysk dodany przez Passthrough


dodałeś loader jako sata1 a dysk jako scsi2. Teraz zrób tak jak pisałem w instrukcji wyżej czyli loader daj jako sata0 a dyski podpinaj pod sata1, sata2 i dalej kolejno.

cdrom możesz usunać.


Cytat

Z perspektywy powiem iż jeśli ktoś chce się bawić w proxmox-a i wirtualki to najlepiej by był najwydajniejszy sprzęt i najwięcej ram-u


co do procka to tak połowiczne się zgodzę, bo nawet mając i5 4-core spokojnie można narzutem te 8vcpu rozdać - raczej nie planujemy by wirtualki zużywały 100% przydzielonych zasobów.

ale co do RAMu to bez dwóch zdań. Zaczynałem od 12GB (tyle miałem gdy xpenology stał na baremetal i wirtualka stała w VMM), dziś mam 48GB i już myślę o 64GB. Wirtualizacja lubi ram, lubi cache.

Zresztą zobacz na screen: z mojego i7 (4C8T) zużywam ok 10-12% czyli nieco ponad 1 rdzeń, za to RAM już się kończy.


Czyli na to wychodzi , że będę potrzebował, więcej ramu, więcej niż te 16gb.

Ps. Wesołych i smacznego jajka Wink
 
piecornik
Witam, mam pytanie. Jak sobie radzicie z przenoszeniem dysków między instalacjami xpenology? Ponownie spotyka mnie sytuacja, że zmieniam hardware (z HP T630 na chińczyka z intelem n100), xpenology jest jako VM w proxmoxie i po fizycznym przeniesieniu dysku HDD, kopia synology nie jest w stanie zamontować puli pamięci. W obydwu przypadkach dysk był podpięty do kontrolera SATA.
 
kobrawerde
Pewnie ktoś bardziej doświadczony może udzieli Ci podpowiedzi np. @shibby ...albo popytaj na forum proxmox vel xpenology
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby

piecornik napisał:

Witam, mam pytanie. Jak sobie radzicie z przenoszeniem dysków między instalacjami xpenology? Ponownie spotyka mnie sytuacja, że zmieniam hardware (z HP T630 na chińczyka z intelem n100), xpenology jest jako VM w proxmoxie i po fizycznym przeniesieniu dysku HDD, kopia synology nie jest w stanie zamontować puli pamięci. W obydwu przypadkach dysk był podpięty do kontrolera SATA.


Główne pytanie to czy miałeś dyski przez passtrough przekazane do virtualki (albo wręcz cały kontroler pcie)?? Czy miałeś na dyskach potworzone dyski wirtualne?

Ja dotychczas robiłem następujące migracie:
- z synology na xpenology (baremetal)
- z xpenology (baremetal) na synology
- z xpenology (baremetal) na proxmoxa (+ perc H310 w IT mode)
- z proxmoxa (+ H310 w IT mode) na xpenology (baremetal)

i za każdym razem migracja się udawała. Mialem tylko dwa przypadki gdy było inaczej:
- migracja z xpenology (baremetal) skompilowanego pod DS923+ na kupnego DS923+. Całość się niby zmigrowała ale pula była uszkodzona. Wyglądało to jakby definicja portów sata była zła. Przekompilowałem więc redpill na DS3622xs+ i zmigrowałem całość na baremetal a następnie przełożyłem dyski do DS923+ i wtedy poszło.
- migracja z xpenology baremetal u znajomego na proxmox z passtrough dysków do wirtualki - tu migracja się nie udała bo kolega miał dyski natywne 4K. Pod proxmoxem natomiast ustawiały się jako 512e i dlatego redpill nie widział danych.

Reasumując: pokaż jak masz wirtualkę ustawioną przed migracją i po migracji to podpowiem w czym problem.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,402,322 unikalnych wizyt