20 Kwietnia 2024 15:11:26
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.141.8.247
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
Asus WL-330NUL - World Smallest Router
shibby
Wprowadzenie

Routery przeważnie kojarzą nam się z czymś stacjonarnym, z urządzeniem, które na stałe mamy w domu. Rzadko kiedy myśląc o routerach mamy na myśli sprzęt mobilny. W czasach, gdy sprzętów mobilnych (komórek, tabletów, netbooków) przybywa jak grzybów po deszczu, również routery ewoluowały by umożliwiać nam odbiór i podział internetu wszędzie gdzie tego potrzebujemy. Zapraszam wszystkich do recenzji "kieszeniowego" routera Asus WL-330NUL.

openlinksys.info/images/330nul/asus-wl-330nul.jpg



Unboxing

Standardowo już wszystkie routery Asusa dostarczane są w czarnych opakowaniach. W tym konkretnym przypadku jest tak samo. Ciekawą rzeczą jest okienko, przez który widać prezentowany router. Już na pierwszy rzut oka producent chce nam pokazać z jakim "maleństwem" mamy do czynienia. Przeglądają pudełko dowiemy się pobieżnie co ten sprzęt potrafi i do czego może zostać wykorzystany.

openlinksys.info/images/330nul/IMAG0918.jpg openlinksys.info/images/330nul/IMAG0917.jpg


openlinksys.info/images/330nul/IMAG0919.jpg



Wnętrze pudełka zawiera:
- bohatera, czyli router WL-330NUL
- zasilacz sieciowy
- kartę gwarancyjną
- skróconą instrukcję obsługi, również w języku polskim

Asus WL-330NUL to router, charakteryzujący się naprawdę niewielkimi gabarytami R11; jest tylko nieco większy niż standardowe pendriveR17;y (ma 6,5 cm długości) i waży zaledwie 17,5 grama. Urządzenie wykonano z posrebrzanego plastiku z białymi wykończeniami. Z jednej strony widoczny jest port LAN o prędkości 10/100Mbps, z drugiej strony port USB2.0. Na górze urządzenia znajduje się ukryta biała dioda sygnalizacyjna. Z ciekawych informacji jakie można jeszcze znaleźć to:
- adres MAC nadrukowany na wtyczce porty USB
- Supervisior Code nadrukowany z boku urządzenia
- informacja o zasilaczniu: 5V 1A

openlinksys.info/images/330nul/IMG_20130623_091728.jpg openlinksys.info/images/330nul/IMG_20130623_091712.jpg



Specyfikacja:
- Interfejsy: 1x 100/10Mbps WAN, 1 x USB 2.0
- Antena: 1x wewnętrzna
- Częstotliwość operacyjna: 2,4 GHz
- Transfer danych: 802.11b/g/n Wi-Fi do 150 Mbps
- Szyfrowanie: 64-bit/128-bit WEP, WPA/WPA2-PSK
- Zarządzanie: szybka konfiguracja i zarządzanie, narzędzie WL-330NUL Ultra-Link, administracja za pomocą przeglądarki, serwer DHCP, zapora NAT
- Zasilanie AC: 110-240 V (50-60 Hz)
- Wyjście USB: 5 V o maksymalnym natężeniu 1 A
- Wymiary: 6,5 x 2 x 1,5 cm
- Waga: 17,5 g


Pierwsze uruchomienie

Przygodę z urządzeniem można zacząć dwojako. Pierwsza możliwość to podpięcie urządzenia do zasilania. Gdy dioda po ok 30 sekundach zapali nam się światłem stałym oznaczać to będzie zakończenie procesu uruchamiania. Odszukujemy wtedy sieć bezprzewodową o nazwie WL-330NUL-Private-xxxx, gdzie xxxx to 4 ostatnie litery adresu MAC. Jako hasło używamy Supervisor Code i mamy już połączenie z urządzeniem. Przechodzimy na stronę http://192.168.1.1 i możemy dokończyć konfigurację urządzenia.

Druga możliwość to podpięcie routera do portu USB komputera. Router przestawi się na chwilę w tryb Storage i uruchomi instalator oprogramowania. Po chwili urządzenie zostanie wykryte i zainstalowane w naszym systemie jako USB Ethernet Adapter. Niewielki programik umożliwi nam wskazanie dostępnej sieci bezprzewodowej i uzycie jej jako nasze łącze główne - WISP. Po chwili nasz komputer uzyska dostęp do internetu. Co ważne router rozgłasza internet w tym czasie również drogą bezprzewodową. Nie ma więc problemu by sieć odbieraną przez Wifi, nie rozgłaszać dalej drogą bezprzewodową. Przechodzimy na stronę http://192.168.1.1 ...

openlinksys.info/images/330nul/1.png



Oprogramowanie

... zostaniemy poproszeni o hasło Supervisora. Po pomyślnym uwierzytelnieniu ujrzymy panel główny GUI. Jeżeli kabel LAN jest podpięty do urządzenia staje się on automatycznie naszym WAN`em. Gdy nie jest od podpięty uaktywnia nam się część do konfiguracji łącza drogą bezprzewodową.

openlinksys.info/images/330nul/2.png



Router posiada również możliwość konfiguracji sieci gościnnej, wraz z listą użytkowników zaakceptowanych oraz odrzuconych (coś ala Hostspot).

openlinksys.info/images/330nul/3.png openlinksys.info/images/330nul/4.png



Dostępna jeste również możliwość klonowania adresu MAC, aktualizacja oprogramowania urządzenia oraz podstawowe logi systemowe.

openlinksys.info/images/330nul/5.png openlinksys.info/images/330nul/6.png



Zabrakło jednak bardzo fundamentalnych możliwości takich jak przekierowanie portów, DDNS lub jakiś minimalistyczny QoS, który można by użyć chociażby względem sieci gościnnej. Szkoda, że producent nie przewidział takiej możliwości.


Wydajność

Postanowiłem przeprowadzić szybki test prędkości tego łącza. Moje domowe łącze uzyskuje wynik:

openlinksys.info/images/330nul/net2lan.png



Wynik ten przyjmijmy jako wyznacznik.

Test nr1 - LAN2USB) internet podpięty do routera przez LAN, komputer odbiera internet przez port USB:

openlinksys.info/images/330nul/lan2usb.png



Test nr2 - LAN2WiFi) internet dopięty do routera przez LAN, komputer odbiera internet po Wi-Fi:

openlinksys.info/images/330nul/lan2wifi.png



Test nr3 - WiFi2USB) internet podpięty do routera przez Wi-Fi, komputer odbiera internet przez port USB:

openlinksys.info/images/330nul/wifi2usb.png



Test nr4 - WiFi2WiFi) internet podpięty do routera przez Wi-Fi, komputer odbiera internet po Wi-Fi:

openlinksys.info/images/330nul/wifi2wifi.png



Jak widać, router nie radzi sobie z wysokimi prędkościami, chociaż wyniki trzeba uznać za bardzo zadowalające. W teście LAN2USB uzyskaliśmy wynik prawie 55Mbps co w moim przekonaniu daje pozytywne zaskoczenie. Również wynik testu WiFi2WiFi na poziomie 24Mbps można uznać za przyjemny.


Podsumowanie

Prezentowany dziś router z pewnością nie zagrzeje miejsca w naszych domach lub mieszkaniach jako główny router, ze względy na bardzo prymitywne i ograniczone funkcje routera. Natomiast nie do takich celów został on stworzony. Router WL-300NUL docenią wszyscy ci, którzy często podróżują, nocują w hotelach, gdzie dostęp do internetu jest dodatkowo płatny od każdego urządzenia. Gdy jedziemy z rodziną na wakacje, mamy przy sobie komórki, tablet, notebooka, po co płacić za każde urządzenie. Wykupujemy abonament na jedno urządzenie i podpinamy nasz routerek . Oszczędność z pewnością będzie zauważalna. Pytanie tylko czy na tyle by zrekompensować jego cenę, która na dzień dzisiejszy wynosi ok 160zł.

Plusy:
- naprawdę niewielkie rozmiary
- dziecinnie prosta konfiguracja
- dość wysokie jak na takie maleństwo transfery
- niewygórowana cena

Minusy:
- brak fundamentalnych funkcjonalności tj: port forwarding lub konfiguracja DDNS
- brak QoS`a, chociażby dla sieci gościnnej
- brak trybów pracy jako Wireless Adapter lub Repetear
- wsparcie obsługi modemów 3G podniosłoby uniwersalność tego routera


Podziękowania

Podziękowania należą się firmie Sieciovo, która dostarczyła sprzęt do testów.

openlinksys.info/images/baner_ol_sieciovo.jpg


Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 23-06-2013 11:00
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
belliash
1) Skoro zadajesz pytanie czy funkcjonalnosc i oszczednosci sa w stanie zrekompensowac jego cene, to czemu ta umieszczasz w plusach? Troche konsekwencji, bo po przeczytaniu podsumowania sam juz nie wiem czy uwazasz te cene za plus czy minus....

2) Nie wydaje Ci sie ze 23ms to troche za duzo? Probowales ponawiac testy by wyciagnac jakas srednia z wynikow? Bo nie wiadomo teraz czy takie opoznienia to norma, czy jakas anomalia w Twojej sieci...

Ogolnie niczego ciekawego sie nie dowiedzialem z tego opisu.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
shibby
to czy wydatek 160zł na taki router będzie opłacalne to indywidualna sprawa każdego z nas. Nie napisałem, że cena jest atrakcyjna. Napisałem, że nie jest wygórowana i to dla mnie plus.

te opóźnienie nie jest normą, bo to zależy jaki serwer się załapał na test. Tak samo 0ms jest wynikiem tego, że trafiło na serwer mojego operatora, do którego po świetle mam <1ms. Te 23ms to na pewno nie norma. Ciężko zrobić screen ze średniej Wink Transfery zawsze były podobne i właśnie bardziej o pokazanie transferów mi chodziło.

A co jeszcze chciałbyś wiedzieć? Urządzenie jeszcze mam więc "dopieszczę" opis o twoje uwagi.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
belliash
OK, inaczej - cena nie jest wygorowana, co jest dla Ciebie plusem, ale z 2 strony poddajesz pod watpliwosc to czy funkcjonalnosc i oszczednosci sa w stanie zrekompensowac jego cene. Wiec w domysle mozna przyjac ze ta jest zbyt wysoka lub czytaj inaczej produkt jest nieoplacalny biorac pod uwage mozliwosci i cene. Nic innego nie da sie wywnioskowac z tak lakonicznie napisanego tekstu.

Poza tym jesli robisz test, to mogles go powtorzyc, aby nie zawieral takich anomalii, ew wykonac test kilkukrotnie, opatrzyc obrazki stosownym komentarzem, podac wartosci srednie a na screenach przedstawic np najlepsze wartosci jakie udalo sie uzyskac na tym routerze.

Wybacz, ale same screeny nic nie mowia tak na prawde.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
shibby

Cytat

Wybacz, ale same screeny nic nie mowia tak na prawde.


widzisz a ja myślałem, że obrazki lepiej przekawiają i lepiej wyglądają niż zwykła tabelka z suchymi danymi. Myliłem się i obiecuję poprawę.

Cena nie jest wygórowana co jest plusem. Jeżeli ktoś dużo jeździ (podróże służbowe, wakacje, urlopy) i często korzysta z płatnych hotspotów to taki routerek pomimo lichej funkcjonalności sprawdzi mu się i zwróci po kilku takich wyjazdach. Dla takiej osoby zakup ów routerka będzie korzystny.

Miałem taki przypadek, że znajomy jechał na 2tyg wakacje za granicę - mąż, żona i 3ka dzieci. Każdy smartfon laptop lub tablet, dodatkowo dzieciaki PSP. Sumatycznie z 12-15 mobilnych urządzeń rządnych dostępny do internetu Wink Hotel naliczał opłatę bodajże 10euro za każde urządzenie (na 2 tyg). Gdyby miał wykupić dostęp do neta dla wszystkich tych urządzeń, popłynąłby i to nieźle. Mając takie urządzonko zaoszczędziłby konkretną kasę. Dla takich osób właśnie kierowane jest to urządzonko Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jarek7714

Cytat

shibby napisał(a):
to czy wydatek 160zł na taki router będzie opłacalne to indywidualna sprawa każdego z nas.
Optymistyczne podejście do ceny. Wg mojej oceny jest kosmicznie wygórowana jak na produkt wchodzący na rynek (nie spodziewam się sukcesu rynkowego tego produktu-chyba że Asus będzie dodawał to cacko w komplecie do innych routerów z oferty np. RT-15n, RT-16n, RT-66u..., z bonusem cenowym). To już nie chodzi o to że MR3020 kosztuje ok. 100zł (WR703n na eBay kupiłem nówkę prosto z fabryki za 72zł brutto) ale o to że TL debiutując z tymi produktami na rynku jako nowością jednocześnie przedstawił atrakcyjną ofertę cenową dla nich. Wink
jareq
 
shibby
tylko że z MR2020 nie będziesz jeździł po hotelach prawda? Wink A ten router jest wielkości pendrive lub zapalniczki. Podałem zresztą wyżej przykład z życia wzięty, gdzie takie urządzenie zwraca się już po pierwszym użyciu i to z nawiązką. To nie jest router dla mas, to sprzęt dla osób, szukających routera do bardzo specyficznych zadań.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
belliash
A widziales mr3020? Jest moze nawet krotszy ale za to szerszy... Ogolnie rzecz ujmujac niewiele wiekszy... i dziala na tym openwrt.

Tak masz racje - obrazki sa fajne, pod warunkiem ze sa obarczone jakims komentarzem i przedstawiaja "normalne" wartosci a nie jakies anomalie. Skoro w 1 momencie tak Ci ping skoczyl, to nie mozna miec pewnosci co do pozostalych wynikow. Mogles zadbac chociaz o to, zeby za kazdym razem wykorzystywany byl ten sam serwer.

Połączony z 24 czerwiec 2013 13:29:26:
mr3020 - wymiary: 74x67x22mm; waga: 59,2g.
Edytowany przez belliash dnia 24-06-2013 13:29
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
johnny86
takie maleństwo nie może być wydajne więc nie ma co od niego za wiele wymagaćSmile
Szkoda jest że brakuje mu jeszcze baterii do szczęścia.
Do korzystania z internetu w podróży wolę np Samsung gt-b3800 lub Huawei E5776

+ Karta LTE i można jechać w podróżSmile

Ale to już inna kategoria cenowa.
 
belliash
mr3040 ma chyba baterie
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
MichaelMyers

Cytat

shibby napisał(a):

to czy wydatek 160zł na taki router będzie opłacalne to indywidualna sprawa każdego z nas. Nie napisałem, że cena jest atrakcyjna. Napisałem, że nie jest wygórowana i to dla mnie plus...


patrząc na cenę trzeba brać pod uwagę co dostejemy w zamian (nie tylko od strony technicznej ale równiez żywotności, gwarancji, jakości wykonania czy funkcjonalnosci interfejsu), dlatego w tym przypadku cena jest dośc rozsądna
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 14

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,189,426 unikalnych wizyt