29 Marca 2024 07:58:40
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.242.191.214
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
HTPC na Thin ITX + Akasa Euler
kongiss
To mój pierwszy raz, pozdrawiam wszystkich serdecznie i prosze o wybaczenie ewentrualnych błędów Smile

Celem była bydowa jak najmnijeszego, cichego HTPC, który korzystał bedzie wyłączenie z zewnętrznych źródeł multimediów - cena zestawu nie ukrywam nie była istoną kwestią Smile
Próbowałem poskładać coś na kształt fabrycznych odtwarzaczy HDD na wzór xtreamera, dune itp ale działającego płynnie i bez kompromisów z XBMC.

I. płyta GA-H77TN
W okolicy lutego temu Gigabyte zaprezentował dwie nowe płyty Thin ITX z podstawką 1155 , będącymi w zasadzie klonami płyt intela DQ77KB (lub w starszej specyfikacji DH61AG).
Pierwotnym przeznaczeniem jest budowa komputera AIO - płyty posiadają złącze min. LVDC do podłączenia ekranu LCD.

dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/GA-H77TN.jpg

Na pokładzie dodatkowo znajdziemy slot na kartę wifi/BT oraz miejsce na dysk mSATA, pamięci jak widać to notebookowe SO-DIMM (DDR3).
Z poważniejszych braków: optycznego wyjścia dzwięku, złącza esasa, nie jest produkowana również niestety wysoka maskownica do portów co trochę komplikuje montaż w większości obudów.
dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/maskownica.jpg

Brak również w przeciwieństwie do Intela możliwości podłączenia odbiornika IR a
instrukcja jest bardzo uboga.

Zaletą jest zasilanie - wpisujące się w moje założenia - zewnętrzny zasilacz z notebooka, 12 lub 19V z wtyczką znaną z notebooków HP. Działają zasilacze HP 18.5V.

Całość dopełnia Intel Celeron 1610T (TPD 35W), 4GB RAM (SO-DIMM), karta wifi+BT, oraz dysk 16GB mSATA Sandiska.
dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/wifi.jpg
dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/SDSA3DD-016G.jpg

II. obudowa AK-ITX05-BK
Poszukiwania obudowy która będzie umożliwiać montaż płyty wysokości Thin ITX nie okazały się wcale takie łatwe jak mogło by się to wydawać Smile
Pierwotnie w plan przewidywał znalezienie obudowy maksymalnie małej wysokości i zastosowanie jakiegoś radiatora low profile (np. Noctuna NH-L9I) - ale większość dostępnych obudów odpadała ze względu na standardowej wysokości otwór do portów.

Jeśli ktoś chciałby to wykorzystać w innej obudowie - standardowy wentylator w połączeniu z tym procesorem pracuje bardzo, bardzo cicho. Radiator po zdjęciu wentylatora bez jakiegokolwiek chłodzenia staje się gorący (przy obciążeniu 40-50%) dopiero po około 30 minutach.

Ja zdecydowałem się jednak sprawdzić czy gdzieś przeczytana informacja że płyta Gigabyte bedzie pasować do obudowy Akasa Euler przeznaczonej do płyt Intela jest prawdziwa - w połączeniu z zewnętrznym zasilaczem z notebooka HP powinno stworzyć całkowicie pasywnie chłodzony zestaw.
www.akasa.com.tw/img/product/common/gallery/00/AK-ITX05-BK_g01.jpg

Inna możliwością jest zastosowanie obudowy Lian Li PC-005 w komplecie z radiatorem Intel HTS1155LP - zaletą jest miejsce na 2xhdd, łatwy dostęp - ale niestety nawet w stanie spoczynkowym zestaw nie należy do cichych, ponieważ to pojęcie bardzo względne uściślam że w całkowitej ciszy z 2m słychać delikatniy szum wentylatora.
www.lian-li.com/en/files/2012/12/PC-Q05-01.png


Zestaw Akasa nie należy podobnie jak obudowa Lian Li do tanich, w sprzedaży występują komplety z 120W zasilaczem (AK-ITX05-BK) i sama obudowa (AK-ITX05-BK).
Ze względu na chłodzenie całkowicie pasywne wg producenta zalecany jest procesor z max TPD 35W - czyli najlepiej Celeron/Pentium z literką 'T'

Dużą część środka zajmuje mocowanie radiatora (demontowalne) do obudowy:
dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/AK-ITX05-BK-1.jpg

jest miejsce na 1 dysk 2.5" (który prawdopodobnie nie będzie mieć komfortowych warunków pracy Smile
dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/dysk.jpg


W komplecie oprócz wszystkich niezbędnych śrubek, znajdują się: kabel sata + zasilający, pasta termoprzewodząca, śruby umożliwiające montaż obudowy do TV/monitora (VESA) oraz szyny umożliwiające instalację dysku 2.5" wewnątrz.

Obudowa jest ciężka (dobre 2.5kg), a sam montaż wymaga odrobinę kombinacji wynikających głównie z tego że odbywa się z dołu - jest to też niestety chyba największa wada, jakakolwiek operacja wymaga wymontowania/zamontowania całej płyty.

dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/AK-ITX05-BK-2.jpg

dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/AK-ITX05-BK-3.jpg

z dołu widać zaczepy do mocowania do TV - w komplecie nie znajdziemy jakichkolwiek gumowych nóżek do przyklejania.
dl.dropboxusercontent.com/u/1336505/GAH77TN/AK-ITX05-BK-4.jpg

Po skręceniu całość pracuje u mnie na XBMCbuntu z odbiornikiem IR na USB i pilotem Harmony.

Obudowa nawet pod intensywnym obciążeniem - jest ledwo ciepła, temeratura rozkłada się mniej więcej równomiernie - najcieplej jest miejscu styku procesora, najbardziej chłodne zostają boki obudowy, dół również delikatnie się nagrzewa - przy testach 1080p nie udało mi się osiągnąć więcej niż 43 stopnie CPU.

Oczywiście całość jest całkowicie bezszelestna Grin - brak jakichkolwiek elementów ruchomych.

Na pewno całość nie nadaje się dla kogoś kto potrzebuje instalacji dodatkowej karty w obudowie, chce mieć wewnętrzny napęd DVD/BR lub ma określone wymogi dot. wyprowadzenia dźwięku.

Zestawienie cenowe (kolejna wada Smile tej przyjemności:
- płyta 370PLN
- procesor 190PLN
- ram 70PLN
- karta wifi/BT 50PLN (używana)
- dysk mSATA 80PLN
- obudowa 350PLN
- zasilacz 40PLN (używany)

co daje sumę około 1150PLN... Smile jest miejsce na jakieś małe oszczędności przy odrobinie chęci.
 
shibby
fajny zestawik. Podoba mi się dysk SSD. Cena płyty trochę powala no ale to minus płyt z wbudowanym układem napięciowym - intel też do tanich nie należy. Za obudowę tyle bym nie dam Smile Końcowa cena też do przyjemnych nie należy. Ale w sumie nie o to chodzi w składaniu zestawu ITX. Liczy się radość, że się złożyło coś co spełnia nasze wymagania Smile Satysfakcja ponad wszystko Wink

Pozdrawiam
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
rzerzuch
Prawie 200zł idzie zaoszczędzić kupując BLKDH61AGL Smile
 
martinforester
Moja konfiguracja:
- AKASA EULER 300zł
- DQ77KB 470zł
- I3 3225 460zł
- WIFI/BT INTEL 6235 70zł
- MSATA 128GB 200zł
- 4 GB RAMU 0 zł
- zasilacz 0zł

Zależało mi na debianie, więc jest debian tekstowy i do tego xbmc w autostarcie, a w tle serwery: samba http, ftp, vpn i funkacja routera poprzez hostapd

razem 1500zł
cichy ale niepokoi mnie temperatura chipsetu, w BIOSie wynosi w idle po 2 godzinach 65"C a po 2 godzinach filmu nawet 87"C, natomiast procesor w idle max 45"C a po filmie max 55"C. Czy np używanie WIFI na minipcie może wpływać na temperaturę chipsetu?
Edytowany przez martinforester dnia 03-07-2013 23:06
 
branetre

Cytat

martinforester napisał(a):

Moja konfiguracja:
- AKASA EULER 300zł
- DQ77KB 470zł
- I3 3225 460zł
- WIFI/BT INTEL 6235 70zł
- MSATA 128GB 200zł
- 4 GB RAMU 0 zł
- zasilacz 0zł

Zależało mi na debianie, więc jest debian tekstowy i do tego xbmc w autostarcie, a w tle serwery: samba http, ftp, vpn i funkacja routera poprzez hostapd

razem 1500zł
cichy ale niepokoi mnie temperatura chipsetu, w BIOSie wynosi w idle po 2 godzinach 65"C a po 2 godzinach filmu nawet 87"C, natomiast procesor w idle max 45"C a po filmie max 55"C. Czy np używanie WIFI na minipcie może wpływać na temperaturę chipsetu?


Jak zrobiłeś działający hostapd na intelu ? i to jeszcze na 6235 który pod linuxem nawet w adhoc nie chciał działać Pfft

Ktoś tu trochę pokolorował możliwości ...

Próbowałem z bardzo dobrze obeznanym kolegą postawić hostapd na intelu i się po prostu nei da ... Brak otwartego sterownika.

Prism, Atheros to tak ...


Do autora : Fajne zestawienie Grin Mam te mobo i właśnie szukam ubranka dla niej. Ta akasa korci ... ale ta cena Sad
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 37

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,438,212 unikalnych wizyt