18 Maja 2024 08:10:43
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
13.59.254.80
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
router na bazie terminala
Maniek91PL
no więc w przyszłym tygodniu powinien być już konkretny terminal :
NetVoyager LX-1010 - tutaj coś o nim > http://www.parkytowers.me.uk/thin/NetVoy10/index.shtml

Teraz zastanawiam się, czy będe mógł przełożyć tą pamięć 128 mb do pc i wgrać na niego openwrt? Dodatkowo zastanawiam się już nad kupnem dodatkowej karty wifi pod usb. Dodatkow może bym wykorzystał pin10 (jeśli dobrze widzę- się tam znajduję) i użycia go do podłączenia własnie tych "rozebranych" 2 kart wifi pod usb.

Dobra to zdam relację jak juz będe miał go w domu.
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
W sumie to obojętne gdzie przeflaszujesz kartę cf, czy w terminalu czy na innym kompie, rób jak Ci wygodnie.
 
majkel152
swego czasu miałem router + nas na takim alixie, debian na cf +wifi 5ghz n300 + 2.4 n300 + dysk na usb i zapierniczał aż miło Smile do tego 12v 1.25A nawet letni nie był ;p jak już chcesz takie coś to atom jakiś np ten http://allegro.pl/intel-dn2800mt-2x1-...27346.html+ karta w pcie do wanu w razie przepięcia czy coś Smile sam takie rozwiązanie rozkminiam
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Maniek91PL
Na teraz najważniejsze chce użyć "tego czegoś" jako najtańszy odpowiednik routerka z 2 radiami :

- 2,4 / 5 Ghz do odbierania sygnału z głównego urządzenia wifi
*(5 ghz dlatego że napewno jeśli to wyjdzie, to zamieniam mój router Glówny(jakim jest asus n10u, na podobną/mocniejszą maszynkę z 2,4/5 Ghz kartą wifi)

- 2,4 Ghz (b/g/n) na rozsyłanie na parterze

Jeśli będzie dało się na nim płynnie pobierać coś, czy jako server samba/ftp to tym milej będe zadowolony Smile
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
To pewne, że terminal będzie szybszy (sam zegar już daje przewagę: 800MHz vs 300MHz).
Karty na usb 2.0 to dobry pomysł do standardu N, z AC trzeba już się rozglądać za maszynką z usb 3.0. Ale to już są duże koszty.

PS.
Z mocniejszych terminali masz Futro S550 i HP T5730/T5720. Na Allegro jest ich do wyboru do koloru.
Edytowany przez michalb dnia 21-02-2014 23:34
 
Maniek91PL
Ha, zabrałem na chwilkę podobny terminal znajomemu do potestowania
(1 Ghz procek,256 mb ramu ddr1 - więc prawie identyczny do mojego docelowego netvoyager'a )
, bez problemowo wgrałem i właczyłem openwrt, lecz nic mi nie chce działać prócz wbudowanej karty lan 10/100. Karta wifi USB tl-wn422G (którą mam z kiedyś - którą chce docelowo użyć do rozsyłania na parterze - lub może coś innego kupić !? ) Nie udało mi się jej w żaden sposób dodać :|

Bo tak to wszystko świetnie chodzi, bardziej podobał mi się interface pfsense (było tego spooro więcej wszystkiego , na którym też żadne karty wifi nie działały :/ ) Może ktoś coś doradzi w podobnym stylu jak pfsense/openwrt lecz na jądrze takim samym co ma ubuntu (gdzie wspominałem odrazu uruchomiony z livecd - widział mi wszystkie karty wifi- na pci jak i usb). Istnieje takie coś ? z możliwością "zabawy" przez www ?
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Nie będzie działać bo nie ma zainstalowanych sterowników/modułów kernela.
Sam kernel w Ubuntu ma ze 20MB a całe OpenWRT 6MB więc nic dziwnego, że nie wszystko chodzi od razu.

Krok pierwszy to uzyskanie na terminalu połączenia z internetem.

Terminal trzeba podłączyć do jakiegoś routera, który dostarcza internet.
Więc tak:
  • Ustaw na karcie sieciowej w komputerze adres na sztywno np: 192.168.1.13/255.255.255.0. Podłącz terminal kablem do komputera i otwórz GUI OpenWRT (jeżeli nic nie zmieniałeś w konfiguracji OpenWRT to będzie pod adresem http://192.168.1.1).
  • Przejdź do zakładki Network -> Interfaces i kliknij Edit przy interfejsie LAN (ilustracja)
  • Ustaw Static Address (z taką podsiecią jaką masz w routerze dostarczającym internet ale poza pulą DHCP routera), maskę, bramę i DNS tak aby wskazywały na adres routera. Wyłącz na dole strony DHCP dla tego interfejsu i kliknij Save & Apply. (ilustracja). Ja mam router z adresem 192.168.1.1 i na nim pulę dhcp 192.168.1.100-200 to ustawiłem sobie adres terminala spoza puli DHCP na 192.168.1.33.


Druga część to instalacja sterowników do kart sieciowych usb

Sprawdź sobie na WikiDevi jaki driver linuxa obsługuje twoją kartę:
Np: dla TL-WN422G v2 będzie to "ath9k_htc"
W GUI OpenWRT najpierw uaktualniasz listę pakietów (jeżeli działasz przez ssh/w konsoli to piszesz:

opkg update
) a później instalujesz odpowiedni sterownik
(odpowiednik w konsoli to:

opkg install ath9k-htc
). Do wifi potrzebny będzie jeszcze pakiet wpad/wpad-mini - zainstaluj go też.
Zrób restart terminala, po ponownym uruchomieniu powinieneś mieć w zakładce Network nową zakładkę WiFi.
Jeżeli nie będzie to z konsoli spróbuj:

modprobe ath9k-htc
wifi detect > /etc/config/wireless


Każda karta wifi w OpenWRT jest domyślnie wyłączona, żeby ją włączyć naciśnij przycisk Enable w GUI albo z konsoli

vi /etc/config/wireless
i usuń klawiszem dd (2 x litera d) linie z "disable"
Oczywiście Twoje karty mogą korzystać z innych sterowników, musisz to sprawdzić na WikiDevi albo pod linuxem na kompie.

Pozdrawiam
Michał
Edytowany przez michalb dnia 22-02-2014 12:57
 
Maniek91PL
mam już terminal w domu, walczę od 15 ze zbotowaniem czego kolwiek aby wgrać na pamięć 128mb openwrt - lecz bezskutecznie - slax/puppy/slitza/damn linuksy botowane z usb (tworzone przez lili usb creator lub unetbootin'a) , sprawdzane na 2 różnych pendrive.

Po botowaniu na terminalu , wybraniu usb > czarny ekran ;/

Ps. jest to pamięć 128mb podłączana do pinu 44 (takiego zminiaturyzowanego) > tutaj foto : http://www.kompy.net/allegro/lx1010/tn_DSC_0066.JPG
po lewej podłaczony na złaczu

Jakieś rady jak cokolwiek tam zbootować :/ ?
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Może spróbuj grub4dos:

1. Grub GUI installer
Ściągnij instalator i rozpakuj, podłącz pendrive!, uruchom menadżera dysków:

Start -> Uruchom -> diskmgmt.msc

zanotuj pod którym numerem dysku jest pendrive, odpal plik grubinst_gui.exe, na samej górze wybierz dysk z numerem który zanotowałeś, klikasz install i powinno wyskoczyć okno, że Grub został zainstalowany w mbr.

2. grub4dos. Ściągnij i rozpakuj (przy pomocy 7zip'a lub innego który obsługuje 7z), znajdź plik grldr (bez rozszerzenia, około 260KB) przegraj do katalogu głównego pena.

3. Utwórz na penie w katalogu głównym, katalog boot a w nim katalog images (na obrazy iso)

4. Plik memdisk z projektu syslinux. Ściągnij i rozpakuj do jakiegoś katalogu tymczasowego, wyszukaj w nim plik memdisk (funkcja szukaj w windows - skrót F3, załatwi to szybko), przegraj go na pendrive do katalogu \boot, który utworzyłeś w kroku 3.

5. Utwórz sobie w notatniku plik menu.lst i po wklejeniu poniższej zawartości zapisz w katalogu głównym pendrivea (uważaj żeby notatnik nie dodał na końcu rozszerzenia txt bo będziesz miał plik o nazwie menu.lst.txt)


default 0
timeout 20
color light-gray/blue black/light-gray

title Slitaz
kernel /boot/memdisk iso
initrd /boot/images/slitaz-4.0.iso

title Debian
kernel /boot/memdisk iso
initrd /boot/images/debian.iso

title Uruchom ponownie komputer
reboot

title Wylacz komputer
halt


6. Wgraj sobie wszystkie obrazy iso na pena do katalogu \boot\images i wyedytuj plik menu.lst aby dodać lub usunąć nowe pozycje w menu (kopiujesz 3 linijki od title do initrd i zmieniasz na nowe)

Pozdrawiam
Michał
Edytowany przez michalb dnia 24-02-2014 20:46
 
Maniek91PL
zrobiłem jak mówisz dostałem takie coś
(oczywiście slitza miałem w folderze gdzie podałem w notatniku

bufffer I/0 error on device hda, logical block xxx (cyfry)

Połączony z 25 luty 2014 01:29:55:
to może szybciej będzie, przejściówka jakaś , kabelek aby podłączyć tą pamięć do normalnego złącza ata > podłączyć do normalnego pc i tam wgrać co trzeba. Tylko to nie są zwykłe wtyczki, wszystko takie malutkie.. jakieś porady jak to zrobić ? bo botoować nie chce mi kompletnie z niczego

Połączony z 25 luty 2014 02:00:40:
**********************
dla ostatecznego sprawdzenia czy w ogóle cos tutaj działa, podłaczyłem tą przejściówką mój hdd stary (na którym testowałem wszystko przedtem + zasilanie do hdd 3,5" podłaczyłem do 2 pc) uprzednio chyba miałem na hdd botowalnego openwrt. Właczam ... odrazu wyskoczyło okienko openwrt Grin
chwilkę się pobawiłem , to co odkryłem : (załączam screeny)

Nie ma w ogóle ath9.. ? coś wgrałem ale to przecież coś innego
nie wiem mam jakieś inne menu openwrt niż ty, moze mam jakaś starszą ? hmm ale przecież polecenie opkg update, powinno wszystko sobie pobrać a tego nie robi :/

Aaahha ale i tak zostaje główny problem jak wrzucić to na pamięć , bo przecież podłączanie teraz hdd mija się z celem (znaczy 2 zasilacz etc. )
Maniek91PL załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Maniek91PL dnia 25-02-2014 02:00
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Wgrałeś przedpotopową wersję....
Podałem Ci przecież linki do stabilnej (Attitude Adjustment 12.09 dla x86).
 
Maniek91PL
tylko jak zbotować cokolwiek z usb :/
albo jaką przejściówkę kupić aby podpiąć pamięć 128mb do zwykłego pc z ata ?

próbowałem też win32DiskImager z debian-7.4.0-i386-netinst > po botowaniu mam znaczek zachęty w rogu po prawej u góry _ i stoi tak :/
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
A na komputerze z tego pendrive'a co wczoraj opisałem sposób to botuje się cokolwiek?
 
Maniek91PL
twój sposób sprawdziłem napewno na terminalu - zero reakcji. Ale z penów spokojnie na innym pc botuje slitaz czy jaki kolwiek inny, sprawdzałem jeszcze debian'a , slax'a wszystko odrazu idzie.
A na terminalu nic :/

* dodaje w załączniku foto tej pamięci - jak ją podłaczyć do zwykłego pełnowymiarowego ata?
Maniek91PL załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Maniek91PL dnia 25-02-2014 17:14
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
shibby
poszukaj przelotki na allegro ata40-ata44
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Maniek91PL
ps. takiego czegoś nigdzie nie ma ;/ chyba że ty shibby miałbyś chwilkę i zajrzał na allegro, napisałęm do paru osób , ale nikt nawet nie raczył nic odpisać

udało mi się zbootować jakiś kolwiek linuks > nanolinuks ufff..

Nawet szło dobrze, do chwili kiedy miałem wypakować poleceniem gunzip , dostawałem info "guznip: invalid magic" próbowałem pare razy pobrać ze strony openwrt ale cały czas to samo ;/
A jeśli rozpakuje sobie plik i wrzuce na hosting jakiś, pobiore na terminalu poleceniem wget, chce pózniej dd if=open.. to nic nie rozpoznaje..

ps. czemu ten "najnowszy obraz" jest w .iso ? a tamte stare , np. ten co mi działał na pc( co był przedpotopowy jest jako .image?

***
aha mam.. cokolwiek pobierze przez polecenie wget - zajmuje to dokładnie (34.1 KB) - dlatego nie idzie tego wypakować - bo niby jak !?

**
to pobiera normalnie > http://noc.gts.pl/1mb.gts , lecz pliki gdzie są openwrt.. (34.1 KB..)

Połączony z 27 luty 2014 20:53:58:
******

przyszło mi do głowy aby wrzucić te obrazy openwrt na pendrive z którego botuje - zobacze czy to coś da

Połączony z 27 luty 2014 21:16:30:
***
klikam sobie np. w przeglądarce czy w open files etc. zawiesza mi sie system + mrygają diody na klawiaturze .. oco chodzi :? ?

Połączony z 27 luty 2014 22:01:20:
***
Woo poszło za n'tym razem - zapisałem plik (lecz nie stety z tego "najnowszego" pobrało, lecz nie chciało zadziałać polecenie dd fi.. jakieś błędy zapisu.
Wgrałem więc dla testu to z filmiku > http://www.youtube.com/watch?v=cL81DQk4WL8
Poszło bez problemowo , lecz musiałem wejść do folderu /tmp i tam to pobrać - widać jakieś blokady były.

Teraz pytanie można to zaktualizować do najnowszej ?
Lub ostatecznie jak to usunać używająć zbotowanego linuksa i czemu ten obraz nie chce pójść co podałeś michał ?

Połączony z 28 luty 2014 08:57:58:
dobra mam aktualną wersję, z webui dodałem poprostu ten pliczek żeby sobie zflashował. Po resecie terminala- wpisałem config od nowa i działa Smile
Teraz tylko zabawa kartą wifi

Połączony z 28 luty 2014 09:52:39:
**
wgrałem kmod-ath9k-htc , wpad,mini wpad . Podłaczyłem pod usb kartę wifi. Zresetowałem terminal. > nie pojawiła się nigdzie zakładka wifi.

podłaczyłem się przez shh > wklejam (załączam screen'a) w załączniku

dalej: wifi detect > /etc/config/wireless
vi /etc/config/wireless

mam pusty plik (tylko czarny obraz)

Jakieś pomysły ?
Maniek91PL załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Maniek91PL dnia 28-02-2014 09:52
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
Kurde Maniek skąd Ty bierzesz te pliki? na stronie openwrt.org nie ma żadnego iso (przynajmniej nie w linkach, które podałem)
Jak podajesz adres wget'owi to najbezpieczniej umieścić go w cudzysłowach bo inaczej traktuje kropki jako rodzielenie adresu i jest klops.

Takie dziwne jest nazewnictwo: pakiety są z myślnikiem a moduły kernela z podkreślnikiem. Spróbuj:

modprobe atk9k_htc
wifi detect > /etc/config/wireless


wpad jest rozszerzoną wersją wpad-mini, także wpad-mini odinstaluj z systemu.

Na tej stronie masz listę kart i driverów w formie tabelki, możesz wybrać producenta, sterownik itd...

Połączony z 28 luty 2014 09:12:42:
Przepraszam, błąd, miało być

modprobe ath9k_htc
wifi detect > /etc/config/wireless


Połączony z 28 luty 2014 09:18:53:
Jeszcze tutaj masz bazę vid:pid

Połączony z 28 luty 2014 09:48:45:
Jeżeli będziesz chciał kiedyś zainstalować jakieś nowe/nieznane urządzenie i nie będziesz wiedział jaki sterownik je obsługuje to podłączasz ten sprzęt do kompa, odpalasz linuxa i za pomocą lsusb i lspci szukasz tego sprzętu na liście, jeżeli jest to spisujesz VID i PID i na stronach takich jak:
- http://wireless.kernel.org/en/users/Devices
- http://wikidevi.com
- http://www.linux-usb.org/usb.ids

dowiadujesz się jaki sterownik masz zainstalować.
Edytowany przez michalb dnia 28-02-2014 09:48
 
Maniek91PL
usiadłem wgrałem jeszcze raz wszystko.resetuje (karta ciągle w usb) po resecie dalej nic się nie pojawiło. Wyłączyłem terminal. Wyciągam kartę wifi. Podłączam monitor - włączył się- podłaczam kartę wifi. Chwilka i widzę na ekranie wlan.. i nazwę sterowników + świeci się dioda na karcie wifi .. Oo wchodzę po ip do configa i działa Grin

ps. Usunięcie wpad-mini - przestaje działąć karta wifi, po ponownym wgraniu, resecie - działa

Zaraz chciałem sprawdzić np. czy działa ekg , no ooczywiście Grin jak należy Grin

Dobra to może pytanie, czemu jak podłaczam pendrive (bo chce sprawdzić jak idzie przez ftp,czy sambę(sam opis jak to zrobić znalazłem) tylko mam problem z podłaczeniem/zamontowaniem go do systemu. Podłaczam pendrive pod usb , wpisuje fdisk -l , wyświetla mi np. /dev/sda1 , no to chce go zamontować wpisuje mount /dev/sda1 /mnt - wszystko się zawiesza - muszę wyłaczyć terminal z zasilania. (musze o tym poczytać w google)

Wracająć do tematu, polecisz możę jakaś kartę wifi na usb dual band? (która oczywiście będzie obsługiwana) + oczywiście karta musi być z gniazdem na antenę zewnętrzną
Edytowany przez Maniek91PL dnia 03-03-2014 19:12
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
michalb
1. Musisz mieć wpad-mini albo wpad, nie oba naraz. Inaczej nie będziesz miał szyfrowania.
2. Do sprawdzenia jakie masz dyski możesz użyć też "lsblk". Żeby zamontować pena musisz mieć zainstalowane moduły kernela (kmod-*) od usb, scsi, fat32, nls, ...
http://eko.one.pl/?p=openwrt-konfiguracja#usbstorage. Przed instalacją rób zawsze "opkg update".
3. Nie podam Ci modelu karty bo nie miałem styczności z żadną z dualband.
 
majkel152
tani tplink jest ok 40-50zł dualband ale niem czy ma ufl /rpsma
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,067,635 unikalnych wizyt