29 Kwietnia 2024 15:49:26
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
13.59.36.203
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » OpenWrt - firmware
 Drukuj wątek
Netgear WNDR3800 jaki firmware?
neotps
Witam.
Po problemie z ruterem (przestał łączyć się z internetem po kablu, lub przekazywać internet po wifi/lan dalej) wróciłem do oryginalnego firmware.
Teraz pytanie brzmi, jaki firmware polecacie? Zależy mi na jednej dodatkowej rzeczy. Łatwym podłączeniu zewnętrznego dysku na ntfs. Możliwość zamontowania dysku który będzie zaszyfrowany - AES. Udostępnienie zasobów w sieci, oraz przez DLNA. I ostatnia rzecz. Dostęp do danych przez www przez internet. Galeria zdjęć.
Co da się z tego zrealizować?
Alternatywnie rozważam PI2 jako serwer NAS. Ale wydaje mi się, że konfigurowania i instalowania będzie podobna ilość. Ruter jest, Pi nie ma.
 
michalb
OpenWRT BB lub trunk
Chociaż przy dysku z ntfsem i szyfrowaniu nie będzie to zbyt wydajny zestaw o ile wogóle
 
neotps
Dobrze, a czym się różnią..
luci-ar71xx-generic-wndr3800-squashfs-factory.img 2015-Mar-28 09:56:26 6.3M application/octet-stream
luci-ar71xx-generic-wndr3800-squashfs-sysupgrade.bin 2015-Mar-28 09:49:59 6.3M application/octet-stream
luci-ar71xx-generic-wndr3800ch-squashfs-factory.img 2015-Mar-28 09:52:51 6.3M application/octet-stream
luci-ar71xx-generic-wndr3800ch-squashfs-sysupgrade.bin 2015-Mar-28 10:14:21 6.3M application/octet-stream

Factory od sysupgrade? - sysupgrade powoduje zaktualizowanie bez usuwania konfiguracji?
Oraz wndr3800ch - co oznacza ch na końcu?
 
michalb
Factory stosujesz jak wgrywasz z poziomu softu innego niż Openwrt (np: oryginalnego softu)
Sysupgrade do aktualizacji gdy już masz Openwrt/Luci na routerze.
WNDR3800CH to model na rynek chiński, ma inną sygnaturę softu i nie łyka fw dla wndr3800, poza tym to ten sam sprzęt, wsparcie ma w trunku
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=49390
 
neotps
Dziękuję za odpowiedź. Teraz wszystko jasne. Pozostaje wgrać i testować.
 
neotps
Po aktualizacji pojawił się znany mi już problem.. Kiepska wydajność wifi. 20mbitów max..
 
lulo
Zassaj źródła i sobie skompiluj trunka - jest zdecydowanie lepiej - sam niedawno to robiłem - dodaj libiw, pełny wpad, zaznacz pomijanie znaczników czasowych i włącz domyślne szyfrowanie jako openssl, dodaj pakiet hostapad utils i zaznacz w drajwerze wsparcie dla regulatory - po tych zabiegach powinno przyspieszyć + możliwość wybierania na radiu 5 GHz kanałów DFS (najszybciej jest na 132 i 136 kanale i wzmocnienie 22dbm). Ntfs to nie jest system plików na routery...chyba się tylko na...łindołs nadaje...w ext4 albo w xfs sformatuj. Wink
Tak w ogóle dzięki dużym zmianom w zaporze na WAN jest w końcu szybciej - w końcu UPC 250 chodzi po całości, mały trick ze switchem i też spokojnie te 700-800 Mb/s w lanie leci.
Edytowany przez lulo dnia 02-06-2015 17:04
 
shibby
bez kompilacji można też sobie sciagnac snapshota codziennego z trunka ale będzie on golutki vzyli wiele pakietów będziesz musiał sobie doinstalowac przez opkg.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
neotps
Testowałem kilka wersji.
luci-ar71xx-generic-wndr3800-squashfs-factory - NAJLEPSZE GUI - naprawdę fajne, szybkie.. Bardzo pozytywnie przyjęte. Jednak wifi 130 w WWM i 56 bez. Transfer 20-25mb. Niestabilny.
openwrt-wndr3800-squashfs-factory_vargalex_1.1.7 - Używałem ponad 2 lata. Działało bardzo stabilnie. Przycinało też wifi o dobre 10mb/s. Aż padło..
gargoyle_1.7.1-ar71xx-generic-wndr3800-squashfs-sysupgrade - zupełnie bez sensu. GUI nieergonomiczne. Wifi przycina do 20-25mb/s. Wolne GUI.

Wszystkie miały podobną wadę. Transfer nie przekraczał na łączy 60mb/s prędkości 20-24mb/s. Na oryginalnym firmware też tak sobie. Koło 50mb/s. Po kablu ciągnie pełną prędkością. Skąd takie różnice?
Ps. Dla siebie to bardziej piszę na przyszłośćSmile. Po wgraniu nowego firmware, trzeba zrobić reset 30-45sekund trzymać wciśnięty wykałaczką przycisk resetu. Bez tego dhcp szaleje. Przydziela ip jak mu się podoba i nie łączy z internetem.

Ogólnie mam złe doświadczenia z firmą netgear. W przyszłości pójdę w kierunku tp-linka/asusa.


lulo - co do kompilowania.. jestem userem windowosowymSmile Do tego ojcem z wielkim deficytem czasu na naukę. Jak możesz podesłać gotowca, byłbym wdzięczny. Przetestuje. Zrobienie tego samemu to przerasta ilość czasu który mogę poświęcić na to.

Co ciekawe. Stock firmware radzi sobie ze wszystkim bardzo dobrze. DLNA udostępnianie zasobów pod windowsem. Dobrze sprawdza się wifi.. Brakuje tylko szyfrowania dysku. Zmiana na EXT4 nie jest problemem. Najważniejsze to opcja szyfrowania dysku. Tak by po odłączeniu dane były nie do odczytania baz hasła.
Edytowany przez neotps dnia 02-06-2015 21:42
 
lulo
Spoko - jak znajdę chwilę czasu to Ci skompiluje w miarę w kierunku czego oczekujesz...oczywiście najpierw przetestuję u siebie, żeby popeliny nie odstawiać... Grin
Będzie z LuCi - pytanie - czy coś z multimediów jak jeszcze wlezie zapodać do obrazu ? samba ?
Napisz konkretniej lub zdam się na wyobraźnię... Wink

Generalnie to nie zapominaj, że co do WIFI to są ważne 2 końce nitki - jak masz nie za ostre radio u klienta, to nie licz na cuda wianki...
Wink
Edytowany przez lulo dnia 03-06-2015 05:22
 
lulo
Oczywiście niewiele wlezie - tylko 16 MB flaszki - jak coś więcej trzeba kombinować z extroot, ale wtedy jest różnie (wydajność, problemy z nośnikami, gubi czasem tego extroota, i.t.d.) - tak czy inaczej skompiluję Ci do kompletu ile się da w modułach.
 
neotps
Samba mile widziana. Jakie moduły sam nie wiem - nie miałem za bardzo czasu przejrzeć listę i zobaczyć co się przyda, a co nie. Podstawa to DLNA i Samba oraz dobre stabilne wifiSmile
 
shibby
paczki które się zmieniają jak samba czy dlna lepiej sobie doinstalować na extroota niż wkompilowywać w obraz. W obrazie najważniejsze by były wszystkie moduły niezbędne do bezproblemowego odpalenia neta, wifi i usb.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
lulo
Masz rację generalnie shibby - ale postaram się zrobić jak pisze kolega - niestety już nie wlazły motion i mjpeg-streamer i stery do kamerki - ale reszta jakoś dziwnym trafem się upchała (dodane pełne wsparcie do modemów 3G/4G Wink ) - no nic - późniejszym wieczorkiem testy Wink (w ogóle ciekawe czy to się zainstaluje - jest prawie na styk max. rozmiaru - 14.4 MB ma obraz - hehe Grin ).
 
neotps
Przepraszam trochę za offtopic, ale zapytam przy okazji. Jaki ruter do powiedzmy 200-300 zł alternatywnie XDSL polecacie? Tylko nie netgear.. Nie mam zaufania do tej firmy i lekką paranoje od czasu problemów z WNR3500L. Czy może pójść w kierunku powerlink? Internet 50/100mbitów.

Kamerki nie będę używał. Modem 3G może..
 
lulo
Gotowe - odczytaj PW... Wink
 
lulo
Czytałem Twoją odpowiedź - także jak zainteresowany możesz zasysać przez ftp (anonim) z wiadomego adresu - port 21 też otwarty na świat.
 
lulo
Odnośnie szyfrowania dysku i lepszej metody, niż opisanej na wiki openwrt polecam ten poradnik - także przedłużam czas aktywności dostępu do jutra w południe, abyś mógł ewentualnie zassać bardziej dopasowaną (na potrzeby szyfrowania) wersję obrazu (jakby co). Wink
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 22

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,441,171 unikalnych wizyt