29 Kwietnia 2024 05:34:40
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.136.97.64
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: DYSKI SIECIOWE :: » Rozwiązanie dedykowane
 Drukuj wątek
Jaki RAID najlepszy do RN102
dar3k
Witam,
Z braku funduszy kupiłem RN102 bez dysków, używałem go z dyskami jakie miałem w domu, a że były to stare dyski to miejsca niewiele, teraz przymierzam się do zakupu 2x3TB WD Red i chciałbym ich używać w raid1 tylko zastanawiam się jaki RAID wybrać czy wchodzić w XRAID oferowany przez netgear, tylko co w przypadku awarii NASa czy da się dane odzyskać na jakimś komputerze PC? Czy wtedy jestem skazany kupić nowego NASa (oczywiście jeżeli taka awaria miałaby miejsce po gwarancji). Aktualnie używam xraid z 2x500GB i nie miałem z nim kłopotów - jeżeli użyję go też dla nowych dysków to nie będę miał problemów z przeniesieniem danych bo wystarczy podmienić dysk i poczekać aż przekopiuje wszystko i potem wstawić drugi 3TB i po restarcie teoretycznie będę miał xraid 3TB Smile Jeżeli chodzi o 500GB to danych jest na tyle mało, że te ważniejsze można kopiować lecz w przypadku 3TB to trochę się tego nazbiera i ciężko o kopie zapasowe.

Czy próbował ktoś odczytać dysk z xraid na komputerze ? lub odzyskiwać dane z takiego dysku?
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
shibby
xraid to dynamiczny RAID. Przy dwóch dyskach zrobi ci po prostu RAID1. Funkcjonalność X-RAID można zawsze wyłączyć.

Co do migracji to tak jak napisałeś. Włączasz X-RAID, wyciągasz jeden dysk i wsadzasz nowy, czekasz aż się odbuduje po czym wymieniasz drugi dysk. Po ponownej odbudowie automatycznie zwiększy przestrzeń do 3TB w RAID1.

Odczytać dane da się bez problemu ponieważ pomimo nazewnictwa to po prostu zwykły softwareowy, linuxowy RAID na MD. Zatem podpinasz taki dysk pod linuxa, montujesz narzędziem mdadm i gotowe. Oczywiście warunek: dane nie mogą być zaszyfrowane.

Pozdrawiam.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dar3k
A orientujesz się może czy RN102 odczytuje z obu dysków w przypadku RAID1 czy z jednego?
Jeżeli jest jakaś opcja (niekoniecznie w GUI) ustawienia odczytu z jednego to zastanawiam się nad kupnem 1x WD Red WD30EFRX 3TB (jako lustro) a drugiego jakiegoś szybkiego np. Seagate ST3000DM001 3TB (do "katowania" odczytami) czy to się opłaci czy lepiej brać 2x WD prędkości raczej nie zwiększę bo sam NAS ma mniejszą niż odczyt z dysku (a po drugie teoretycznie i tak nie uzyskam więcej niż 125MB/s bo tyle w idealnych warunkach wyciągnie Ethernet 1Gbit)

Zakup dwóch dysków do NASa jest dla mnie dość sporą inwestycją dlatego pytam bo nie chciałbym wyrzucać pieniędzy w błoto, a jednocześnie chciałbym zachować możliwość późniejszej rozbudowy systemu - gdy już miejsca będzie brakować.
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
Kontrolny
Kup jeden dysk WD Red i używaj NASa z jednym dyskiem. Jedyne co tracisz, to redundancja danych. Jak przyjdzie właściwy moment, dokupisz drugi taki sam WD Red i włożysz do NASa i będziesz miał redundancję.

Nawiasem mówiąc w swoim ReadyNASie mam 2×WD Green. Są sporo tańsze od WD Red, a po potraktowaniu odpowiednim programem wdidle3 sprawują się w NASie bez zastrzeżeń.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
dar3k
Jak już to kupować dwa bo chce tam trzymać dane, które muszą być bezpieczne - głównie zdjęcia, filmy z wyjazdów rodzinnych, trochę kopi zapasowych z komputerów osobistych itp. (co ważniejsze będę robić kopie bezpieczeństwa ale nie wszystko bo za dużo tego).

Dodatkowo jeszcze inne co przydadzą się online w chmurze via owncloud.
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
qba
jezeli kupisz dwa takie same dyski w tym samym czasie, to wydawało by się że oba powinny zepsuć się w tym samym czasie.
 
dar3k
Teoretycznie tak..
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,116
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,427,252 unikalnych wizyt