28 Marca 2024 14:11:18
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.192.75.131
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Reanimacja ASUS RT-AC68U
Dziadek
Witam wszystkich po dłuugiej nieobecności Smile
Mam (a właściwie, to miałem) router ASUS RT-AC68U z długo nieaktualizowanym firmware Merlin v. 384.13_0 i coś mnie podkusiło żeby firmware zaktualizować Sad
Ponieważ aktualna wersja FW to 386.2_6, więc z ostrożności postanowiłem aktualizację zrobić w dwóch etapach: najpierw do wersji 384.19_0, a potem w drugim etapie do wersji docelowej.
Pierwszy etap się udał bezproblemowo: router wstał i pracował poprawnie.
Ale gdy przeprowadziłem aktualizację do wersji 386.2_6, router po restarcie już nie wstał Sad
Obecnie stan jest taki, że po włączeniu zasilania na chwilę zapala się LED od złącza USB 2.0 który po chwili gaśnie, a za to lekko zapala się LED od zasilania.
Podłączenie laptopa do portu LAN powoduje zapalenie się LED-a odpowiedniego portu, naciskanie przycisku WIFI nie wywołuje żadnego efektu, wifi się nie włącza.
Znalazłem w necie porady, żeby włączyć zasilanie z wciśniętym przyciskiem RESET; podobno router miał wstać z adresem IP 192.168.1.1 co miało umożliwić transmisję, ale nic takiego się nie dzieje, router nie odpowiada na pingi kierowane na ten adres.
Ze strony Asusa ściągnąłem narzędzie Firmware Restoration Tool v. 2102 i próbowałem nim wysłać na router plik .trx, ale FR oczekuje w tym celu połączenia bezprzewodowego, więc i ta próba kończy się niepowodzeniem.

Czy ktoś coś pomoże?
 
Adooni
po wgraniu softu 386.2+6 trzeba pozostawic wlaczony router na min 1godz czasami nawet dluzej
sprawdza sie czy gui dziala na firefox
czy przy wlaczeniu routera z wcisnietym reset zaczyna migac dioda power? - to znaczy ze router jest w recovery
Firmware restoration najlepiej uzywac z linka http://tomato.groov.pl/?page_id=164 - podlaczasz do LAN2 albo LAN3 i ustawiasz na szytno IP w PC na 192.168.1.10.
aletrnatywnie wchodzisz w tryb recovery i za pomoca Firefox logujesz sie na 192.168.1.1 jak pojawi sie miniCFE to czyscisz nvram i ponownie wgrywasz soft i potem czekasz ponad 1godz
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Dziadek

Adooni napisał:

po wgraniu softu 386.2+6 trzeba pozostawic wlaczony router na min 1godz czasami nawet dluzej
sprawdza sie czy gui dziala na firefox

Po ukończeniu flashowania wyświetlił mi się komunikat, żeby ręcznie zresetować router, więc przyciskiem wyłączyłem i włączyłem zasilanie.
Ponieważ przez jakieś 15 minut przeglądarka nie była w stanie połączyć się ze stroną zarządzania routerem, wiec zacząłem robić różne czary-mary z restartowaniem, z przyciskiem reset itp., ale wszystko bez skutku.
Pozostawienie routera włączonego na całą noc również nic nie zmieniło.

Cytat

czy przy wlaczeniu routera z wcisnietym reset zaczyna migac dioda power? - to znaczy ze router jest w recovery

Nie, najpierw dość jasno zaświeca się LED USB 2.0, potem ten LED gaśnie i bardzo słabym stałym światłem zapala się LED POWER.
Po jakimś czasie gaśnie POWER i na chwilę jasno zapala się USB 2.0 i ten cykl w kółko się powtarza.

Cytat

Firmware restoration najlepiej uzywac z linka http://tomato.groov.pl/?page_id=164

Na tej stronie nie widzę tego FR tool.
Tu na Forum gdzieś widziałem inny link do pobrania FR tool, ale tamten był do innej wersji Asusa niż moja, chyba do RT-AC55.
Najpierw używałem Rescue2000, który dostałem chyba razem z routerem, potem ze strony Asusa pobrałem Rescue2102, ale i jeden i drugi po uruchomieniu oczekują połączenia wifi, chociaż do routera kablem podłączony jest laptop z ustawionym na sztywno IP 192.168.1.10.

Cytat

aletrnatywnie wchodzisz w tryb recovery i za pomoca Firefox logujesz sie na 192.168.1.1 jak pojawi sie miniCFE to czyscisz nvram i ponownie wgrywasz soft i potem czekasz ponad 1godz

Rzecz w tym, że właśnie nie mogę wejść w ten tryb recovery Smile
 
Adooni
widziesz w chenge log RMErlin wyraznie napisal

- NOTE: Some users upgrading might have to go through some
          database maintenance on first boot, which means the
          router might be slower or have a non-responsive webui
          for a while.
          This can take anywhere from 5 minutes up to an hour,
          depending on your model, just give it time to complete
          the process.


a tz hard reset z przyciskiem WPS cos robi? Trztmasz WPS i potem wlaczasz power - po 10-20s zaczyna power szybko migac, wyl/wl router
zostaw router na 1 godz i nic nie rob wlaczony
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Dziadek

Adooni napisał:

a tz hard reset z przyciskiem WPS cos robi? Trztmasz WPS i potem wlaczasz power - po 10-20s zaczyna power szybko migac,

Bingo!!!

Ja poprzednio puszczałem przycisk WPS gdy tylko LED Power sie zaświecił, ale tym razem trzymałem go uparcie dalej i dopiero po upływie ok. 40 sekund LED Power zaczął migać!

Cytat

wyl/wl router
zostaw router na 1 godz i nic nie rob wlaczony

A tym razem było na odwrót: router wstał już po ok. 15 minutach z załadowaną wersją FW 386.2_6.
Teraz jeszcze muszę router od nowa skonfigurować "z palca", ale to już mały pikuś w stosunku do poprzedniej sytuacji.

Wielkie dzięki za pomoc! Smile

Scalony z 01 lipca 2021 21:15:09:
Pozwolę sobie pociągnąć ten wątek dalej Smile
Sukces reanimacji routera na tyle mnie rozzuchwalił, że zamiast wprowadzać ustawienia "z palca", zdecydowałem się zrobić downgrade firmware'u do wersji 384.19, wczytać z backupu ustawienia, a następnie zrobić upgrade do wersji 386.2_6.
Tym razem wszystkie operacje przebiegły bezproblemowo, po upgrade router szybko wstał z poprawnymi wszystkimi ustawieniami.

To co teraz budzi moja wątpliwość, to komunikat jaki wyświetla mi się po kliknięciu żółtego wykrzyknika, który mi się pojawił w prawym górnym rogu:
"Your router is running low on free NVRAM, which might affect its stability.
Review long parameter lists (like DHCP reservations), or consider doing a factory default reset and reconfiguring."


co Google tłumaczy:
"Twój router ma mało wolnej pamięci NVRAM, co może wpłynąć na jego stabilność.
Przejrzyj długie listy parametrów (takie jak rezerwacje DHCP) lub rozważ przywrócenie ustawień fabrycznych i ponowną konfigurację."

W systemie widzę:
NVRAM usage 63989 / 65536 bytes
JFFS 3.40 / 62.75 MB

czyli faktycznie niewiele jest wolnego NVRAM-u.
Pierwsze pytanie jaki mi się nasuwa, to takie, czy wielkość NVRAMU faktycznie jest podana w bajtach?
Bo 65536 bajtów to jest zaledwie 64 KB, a obecnie to chyba nawet karta płatnicza ma więcej!
A może to nie są bajty, tylko KB?

Drugie pytanie to takie, co z tego NVRAM-u usunąć żeby zrobić więcej miejsca?
Mam wpisane kilkanaście adresów do Static DHCP oraz dane dla klienta VPN i z tego nie chcę rezygnować. Co tam jeszcze może być takiego, co mi zabiera miejsce? Jak to można sprawdzić?
Czy wczytywany plik .trx nie jest przypadkiem ładowany do NVRAM-u?
Bo jeśli tak, to wyjaśnienie byłoby oczywiste, gdyż FW 384.19 ma 32 MB objętości, a 386.6_2 ma już 35 MB i to może tłumaczyć pojawienie się komunikatu. A w tej sytuacji już tylko downgrade stanowiłby rozwiązanie problemu.

Myślałem, że ASUS RT-AC68U jest mocnym routerem, a tu wychodzi, że brakuje mu NVRAM-u już po wpisaniu kilkunastu adresów static DHCP oraz skonfigurowaniu klienta VPN Sad

Scalony z 02 lipca 2021 01:24:15:
Downgrade'owałem FW do wersji 384.19 i przy tych samych ustawieniach nastąpił zdecydowany spadek ilości zajętego NVRAM-u.
Zajętość NVRAM-u z:

NVRAM usage 63989 / 65536 bytes

spadła mi na:

NVRAM usage 60316 / 65536 bytes

czyli zmniejszyła się o 3673 KB, a więc nawet trochę więcej niż wynosi różnica pomiędzy wielkością obu plików .trx.
Jak z tego widać, podawana powyżej wielkość pamięci NVRAM wyrażana jest nie w bajtach lecz w KB, co już wcześniej podejrzewałem.
Edytowany przez Dziadek dnia 02-07-2021 01:24
 
Adooni
AC68U mocmym routerkiem - to sprzet z 2013 roku bardzo stary i jak widzisz najslabszy (tak samo jak AC66U_B1) z obslugiwanych przez RMerlin

nvram nie jest w KB tylko w B - nowsze routerki maja wielkosc nvram 131072 bytes = 128KB
nvram nie ma nic wspolnego z Flash (gdzie instaluje sie firmware) - ponizej mozesz sobie porownac to dla routerkow obslugujacych FreshTomato.
https://wiki.freshtomato.org/doku.php...patibility

porownaj sobie specyfikacje
https://wikidevi.wi-cat.ru/ASUS_RT-AC68U
i obecnie najchetniej kupowanego i polecanego z Asusow AX86U - ktory tez nie jest idealny
https://wikidevi.wi-cat.ru/ASUS_RT-AX86U

co nie znaczy ze AC68U nie jest wystarczajacym routerkiem dla wiekszosci uzytkownikow ale w nowych softach rozne "regulki - extra zapisy itp" trzeba przenosic do JFFS
Edytowany przez Adooni dnia 02-07-2021 06:22
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
esem

Adooni napisał:

... ale w nowych softach rozne "regulki - extra zapisy itp" trzeba przenosic do JFFS

Jak poprzenosić z NVRAM do JFFS? I co można?
Asus RT-AC56U @1000/666 + aktualne tomato
Fonera 2100/200 | DD-WRTv24sp2
W rezerwie:
ADB VV5822
Netgear WNR3500L/U/v2 (wg. tomato). Ale to jest WNR3500L v.1 Wink
 
Adooni
np z NVRAM do JFFS mozna przeniesc OpenVPN files (ca.crt, server.crt, server.key and dh.pem), dhcp_staticlist etc.
wszystko jest na SNB forum wiec nie bede tego kopiowal

tutaj jeden z postow
https://www.snbforums.com/threads/req...ffs.63886/
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
kerrt
Witam, nie będę śmiecił i podepnę się pod temat,
na stronie Asusa jest oprogramowanie które waży 91 MB.
Siedzę na merlinie, tam waga to około 32/35 MB,
Dlaczego taka różnica, waga softu, ciekawość mnie męczy.
Dzięki za info w temacie Smile

https://www.asus.com/us/Networking-Io...Desk_BIOS/
 
Adooni
odpowiedz jest bardzo prosta np nowy Asus AC68U v4 ma inny firmware wiec jak soft wyszedl to plik byl 2x wiekszy (zawiera oba obrazy), dodatkowo sa pewne roznice miedzy miedzy RMerlinem i AsusWRT np VPN itd.

https://www.snbforums.com/threads/rt-...129.72638/ #10/12
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
kerrt
Dzięki, biorę się za czytanie wątku, ciekawość
będzie zaspokojona Smile
 
sebikolo
Dziś mój RT-AC68U umarł (ale nie do końca). O 2:00 w każdej niedzieli robi zaplanowany restart. Wszystko było ok przez ostatnie 5 lat. Dziś po restarcie sprzęt się zbuntował. Diody się świecą, komputer wykrywa ruter ale DHCP nadaje jakieś totalnie odjechane IP. W Asusie był fw Merlina. Próbowałem wgrać fw za pomocą asus firmware restoration. Oryginalny fw nie wchodzi. Przy 41% przerywa wysyłanie pliku z fw. Udało mi się wgrać w ten sposób Merlina. Ale mimo to ruter nie wstaje.
 
Adooni
miałem dokladnie tak samo na RT-N18U i u mnie pomogl tz hard reset tutaj jest toopisane https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1...Q/1039074/
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,420,305 unikalnych wizyt