20 Kwietnia 2024 09:25:47
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
52.14.168.56
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Router pod światłowód 1 Gbit/s
hashin
Niedługo będę miał możliwość podpięcia światłowodu do domu i mam opcję dzierżawy routera od dostawcy albo postawienie swojego. Pomyślałem o Ubiquiti ponieważ będę montował też od nich AP U6. Myślę raczej o routerze przewodowym, bo instalację po domu mam rozprowadzoną do każdego pokoju po lanie. Duża ilość portów eth też nie jest potrzebna, bo to realizują przełączniki za routerem. Myślałem nad modelem ER-X, ale ze względu na łącze 1 Gbit/s patrzyłem w stronę ER-4. Problem polega na tym, że producent wycofał się z tego produktu. Co oferuje w zamian? czy tylko Dream Machine wchodzi w grę? Chciałbym coś do 1000 zł, bo planuje jeszcze dodatkowe zakupy. Jaka jest najlepsza alternatywa dla ER-4?
 
Adooni
ER-4 nie jest wycofany tylko po prostu brak podzespołow na jego budowę ze wzgledu na sytuacje na świecie. Niestety producenci samych roterkow to tz mali odbiorcy i nie sa traktowani na równi z ogromnymi korporacjami które biorą dziesiątki/ setki milonów chipow miesięcznie. Np miesiac temu Raspbbery sprzedało 100tys pi4/CM4 a teraz już nie mają ciągłości dostaw podzespołów.

ER-4 jest jeszcze dostępny np w Czechach Smile

oby za kilka miesiecy sie sytuacja poprawila najpierw zniknęły routerki Ubiquity potem mikrotik teraz to nawet nie kupisz Pi4/CM4 no i już połowy routerków Asus.
Edytowany przez Adooni dnia 27-10-2022 16:44
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
hashin
Czyli wychodzi na to, że trzeba brać co jest a nie wybrzydzać, tylko pytanie na które modele zwracać uwagę? Tak, żeby obsłużyły takie łącze i nie były wąskim gardłem.
 
Adooni
hm dream machine (nie PRO) w x-kom kosztuje 1700zl wiec daleko jest od Twojego targetu

ja moge polecic router Asus RT-AX86U bedziesz zadowolony i mozesz wgrac na niego RMerlina i amtm - dodac firewall itd

albo zastanów sie nad tp-link omada https://www.tp-link.com/pl/business-n...ess-point/ dobry sprezet a wyjdzie taniej niz ubiquity. zalezy co chcesz osiagnac

alternatywa to czekac az pojawi sie rozwiazanie ktore chcesz czyli na ER-4 tylko to tez nie unifi wiec duzej roznicy nie ma jaki wezmiesz router bazowy. Jak dream machine to ina sprawa gdyz ona ma wbudowany unifi controler. Ale i tak mzoez z PC tym kierowac.

za duzo dostepnych rozwiazań Smile
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
qrs
A myślałeś o MikroTiku z SFP?
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
hashin
Ogólnie, to jestem otwarty na różne rozwiązania, ale póki co rozglądam się co ma do zaoferowania Ubiquiti i MikroTik. Myślałem nad AP od Ubi stąd poszukiwania u nich routera, ale jak widzę polecane są również rozwiazania od MT. Póki co firmy typu TP-Link odkładam na plan rezerwowy (w przypadku braku dostępności sprzetu u innych producentów). Jeśli chodzi o Dream Machine to rzeczywiście jest powyżej podanego przeze mnie budżetu, ale dlatego że jeszcze nie widzę zastosowania tego urządzenia u mnie. Myślałem, że taki ER-4 ma wystarczająco sporo opcji oraz wydajności, że styknie, ale pojawiły się schody dostępnością. Jeśli chodzi o SFP to wydaje mi się, że i tak dostanę od dostawcy ONT, więc dalej poleci po skrętce, dlatego nie rozważałem tego rozwiązania.
 
Adooni
a od jakiego ISP bierzesz net - Orange?

jak tak to będziesz musial VLAN ustawiać no i nie na każdym sprzecie sie da

Ubiquity i Mikrotik to dobre rozwiazania. Jak nie bierzesz Dream Machine a ER-4 to i tak EdgeRouter nie ma Unifi. Na dobra sprawe mozna zastosowac Mikrotik ale tutaj tez problem gdyz najciekawszy ich router tez sie wyprzedal (jeszcze 2 tyg temu był dostępny) RB5009UG+S+IN - podaję tą wersje a nie najnowsza z PoE gdyż tutaj masz też opcje firmware openWRT https://openwrt.org/toh/mikrotik/rb50...009ug_s_in

a nie masz jakiegos starego PC - postaw na nim OPNsense az sie nie pojawi sprzet który Ciebie interesuje, karte sieciową uzywke kupisz za 40zl gdyz zazwyczaj PC maja 1 LAN
Edytowany przez Adooni dnia 28-10-2022 11:24
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
hashin
ISP to jakiś lokalny, bo tylko on się zdecydował. Orange od dwóch lat mówi, że kiedyś zrobią...

RB5009UG+S+IN ciekawy model, dodałem do listy.

Jakieś stare graty mam, ale raczej do testów, bo wysokie TDP i ogólnie wysokie zużycie prądu w idle nie zachęca. Ewentualnie na jakimś laptopie, kilka mam. Jest jeszcze terminal HP T630, mam na nim postawionego Home Assistant, ale nie jest póki co rozbudowany więc może warto zamienić oprogramowanie i zrobić z tego router. Nauczę się czegoś nowego, tylko czy wydajność tego terminala będzie wystarczająca?
 
Adooni
HP T630 ma procka 4x 2GHz AMD https://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldo...420GI.html tylko masz 1x Ehternet i albo dolozysz cos na USB albo VLAN ale wtedy wejscie i wyjscie bedzie miało max 1Gbit
Edytowany przez Adooni dnia 28-10-2022 16:47
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,185,576 unikalnych wizyt