03 Maja 2024 00:25:30
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.216.83.240
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Zarządzanie antenami
webnoob
Cześć,
na początku opiszę problem, a właściwie pytania zadam w ostatnim akapicie.
Mam 3 routery: 2x Netgear R6400 v1 i Asus n18u. R6400 jest routerem + 3 VLAN + DHCP + DNS + SW + AP 2,4 i 5 GHz (5 SSID) + NAS + openVPN. Drugi jest podłączony do pierwszego. Nie robi routingu, ale SW + print server + AP (2,4 kanał 20MHz). W sieci mam zwykle 4 kompy i 2-3 telefony. ASUS nie robi nic, bo właśnie został zastąpiony przez drugi R6400. Dla uproszczenia będę je nazywać router i AP. Zauważyłem, że R6400 ma radio o mniejszym zasięgu, a AP ma zapewnić dostęp na podwórku.

Nigdzie w F.Tomato nie znalazłem możliwości zablokowania radia na tylko jedną antenę, a mam ochotę zastosować dwu-, może trzyelementową yagi-uda. Jak soft zarządza antenami? Ma w ogóle do tego dostęp, czy to jest zaszyte głęboko w driverze, albo wręcz w HW? Z czego wynika znaczne pogorszenie zasięgu po przejściu z N18u na R6400? Kanał 20MHz, jen sam.
 
tamtosiamto
ze yagi jako antena nadawcza? Ona jest kierunkowa przeciez, czyli chyba tylko jaka odbiorcza. I po co cos blokowac, podladcasz 1 antene nadawcza do ap i koniec konfiguracji
Edytowany przez tamtosiamto dnia 06-08-2023 11:24
nic nie mam
 
maxikaaz
Konfiguracja anten jest chyba dostępna w DD-WRT, a przynajmniej kiedyś była.
Była też w Tomato, jeszcze za czasów, gdy królował standard B/G i routery klasy WRT54G/GL, można było wybrać antenę nadawczą i odbiorczą.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
webnoob

tamtosiamto napisał:

ze yagi jako antena nadawcza? Ona jest kierunkowa przeciez, czyli chyba tylko jaka odbiorcza. I po co cos blokowac, podladcasz 1 antene nadawcza do ap i koniec konfiguracji

O Panie, dobrą herezję głosisz. Załóżmy, że o antenach wiem niewiele i na razie nie będziemy się bawić w projekt systemu antenowego i modelowanie wiązki.
Przewin niżej i znajdziesz nawet animacje jak to pracuje przy nadawaniu
https://en.wikipedia.org/wiki/Yagi%E2...prov=sfla1

maxikaaz napisał:

Konfiguracja anten jest chyba dostępna w DD-WRT, a przynajmniej kiedyś była.
Była też w Tomato, jeszcze za czasów, gdy królował standard B/G i routery klasy WRT54G/GL, można było wybrać antenę nadawczą i odbiorczą.

OK, a czy jest znana strategia zarządzania nimi? Jest jeden TRx i przełącznik antenowy czy Tx i Rx osobno? A może jest jeden moduł radiowy i on ma zestaw Tx i Rx w sobie do którego nie ma dostępu i sam sobie zarządza co i jak wysyła modelując wiązkę?
Dawniej był 1 TRx i przełącznik antenowy. Soft decydował na podstawie głównie siły sygnału z której anteny ma w danym momencie korzystać, ale w danej jednostce czasu była używana tylko jedna antena. Nie wiem jak jest teraz i o to pytam.
Edytowany przez webnoob dnia 09-08-2023 11:41
 
tamtosiamto

webnoob napisał:

tamtosiamto napisał:

ze yagi jako antena nadawcza? Ona jest kierunkowa przeciez, czyli chyba tylko jaka odbiorcza. I po co cos blokowac, podladcasz 1 antene nadawcza do ap i koniec konfiguracji

O Panie, dobrą herezję głosisz. Załóżmy, że o antenach wiem niewiele i na razie nie będziemy się bawić w projekt systemu antenowego i modelowanie wiązki.
Przewin niżej i znajdziesz nawet animacje jak to pracuje przy nadawaniu
https://en.wikipedia.org/wiki/Yagi%E2...prov=sfla1

.

no wlasnie na samym poczatku jest 'A Yagi–Uda antenna, or simply Yagi antenna, is a directional antenna ' reszty nie czytam Smile
nic nie mam
 
webnoob

tamtosiamto napisał:

webnoob napisał:

tamtosiamto napisał:

ze yagi jako antena nadawcza? Ona jest kierunkowa przeciez, czyli chyba tylko jaka odbiorcza. I po co cos blokowac, podladcasz 1 antene nadawcza do ap i koniec konfiguracji

O Panie, dobrą herezję głosisz. Załóżmy, że o antenach wiem niewiele i na razie nie będziemy się bawić w projekt systemu antenowego i modelowanie wiązki.
Przewin niżej i znajdziesz nawet animacje jak to pracuje przy nadawaniu
https://en.wikipedia.org/wiki/Yagi%E2...prov=sfla1

.

no wlasnie na samym poczatku jest 'A Yagi–Uda antenna, or simply Yagi antenna, is a directional antenna ' reszty nie czytam Smile

directional != receive only
Kto Ci powiedział, że kierunkowe anteny nie są nadawcze? Idź do niego i powiedz mu, że jest głupi. Typowo odbiorcze są np. "panienki" (discone antenna). Poczytaj o obu typach i przestań pisać te brednie. Możemy sobie pogadać o antenach, ale, proszę, nie w tym wątku. Tu próbuję się dowiedzieć czegoś o sterowaniu, a nie o magii pasm centymetrowych. Tak, magii, bo rzeczy, które się dzieją przy GHz są po***.

Scalony z 09 sierpnia 2023 17:09:25:
Po czasie jeszcze do mnie doszło...
Jak w Tomato definiujesz która antena jest Tx, a która Tx? To by mi pewnie załatwiło to, co chcę osiągnąć.
Edytowany przez webnoob dnia 09-08-2023 17:09
 
maxikaaz

Cytat



maxikaaz napisał:

Konfiguracja anten jest chyba dostępna w DD-WRT, a przynajmniej kiedyś była.
Była też w Tomato, jeszcze za czasów, gdy królował standard B/G i routery klasy WRT54G/GL, można było wybrać antenę nadawczą i odbiorczą.

OK, a czy jest znana strategia zarządzania nimi? Jest jeden TRx i przełącznik antenowy czy Tx i Rx osobno? A może jest jeden moduł radiowy i on ma zestaw Tx i Rx w sobie do którego nie ma dostępu i sam sobie zarządza co i jak wysyła modelując wiązkę?
Dawniej był 1 TRx i przełącznik antenowy. Soft decydował na podstawie głównie siły sygnału z której anteny ma w danym momencie korzystać, ale w danej jednostce czasu była używana tylko jedna antena. Nie wiem jak jest teraz i o to pytam.
...
Po czasie jeszcze do mnie doszło...
Jak w Tomato definiujesz która antena jest Tx, a która Tx? To by mi pewnie załatwiło to, co chcę osiągnąć.


W WRT54G/GL/GS jest jedna linia TRX, która jest kierowana przez przełącznik do jednej z dwóch anten. Nie pamiętam, w którym sofcie (stare kompilacje Tomato lub DD-WRT) była opcja, która pozwalała przekierować wszystko na jedną z anten, lub przełączać sygnał TX/RX między antenami "w locie". Nie za bardzo wiem, do czego chciałbyś to wykorzystać, bo tak czy inaczej łączność między urządzeniami musi być dwukierunkowa, a takie przełączanie musi wprowadzać jakieś opóźnienia.

Z ciekawości odpaliłem swoją stareńką "premiumkę", radio ma takie samo jak WRT54G/GL/GS, jest wybór anten tak jak na obrazku:

images92.fotosik.pl/694/341a5baec19dff30.jpg

Scalony z 31 października 2023 19:29:29:

webnoob napisał:

Z czego wynika znaczne pogorszenie zasięgu po przejściu z N18u na R6400? Kanał 20MHz, jen sam.

Pogorszenie zasięgu to głównie wynik zastosowania anten dwupasmowych w R6400, w stosunku do jednopasmowych w RT-N18u.
Te z Asusa dzięki obsłudze tylko jednego pasma mają wyższy zysk.
Edytowany przez maxikaaz dnia 31-10-2023 18:29
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 33

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,525,254 unikalnych wizyt