02 Maja 2024 17:57:17
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.144.9.141
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
konfiguracja router proxmox
d00d3k
Witam, poszukuję osoby, która będzie potrafiła ogarnąć pfsense lub inne oprogramowanie pod lokalną sieć (jako router). Zależy mi na stabilności sieci oraz ewentualnie zasięgu jak zainstaluję kartę wifi. Może być odpłatnie. Rejon: śląsk, Gliwice.
 
Adooni
to od razu napisze zapomnij o dodaqwaniu karty wi-fi do mini pc jako routerka tylko dokup AP wi-fi albo starty router przelacz w AP mode.

raczej sam musisz sie nauczyc stawiania na proxom routerka na i tu polecam zamiast pfsense OPNsense )pf ma problem pod VM z lan bridgem) na yt masz duzo filmikow krok po kroku jak postawic firewala na proxmox. potem szukasz fimlikow jak skonfigurowac i jedziesz. Jak ktos sam tego nie robi to raczej sie nie oplaca ilosc czasu pracy przekracza koszta domowego routerka Asus 1-2k i odpada potem zabawa ze cos nie dziala ja juz to przerabialem i nigdy wiecej.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
d00d3k

Adooni napisał:

to od razu napisze zapomnij o dodaqwaniu karty wi-fi do mini pc jako routerka tylko dokup AP wi-fi albo starty router przelacz w AP mode.

raczej sam musisz sie nauczyc stawiania na proxom routerka na i tu polecam zamiast pfsense OPNsense )pf ma problem pod VM z lan bridgem) na yt masz duzo filmikow krok po kroku jak postawic firewala na proxmox. potem szukasz fimlikow jak skonfigurowac i jedziesz. Jak ktos sam tego nie robi to raczej sie nie oplaca ilosc czasu pracy przekracza koszta domowego routerka Asus 1-2k i odpada potem zabawa ze cos nie dziala ja juz to przerabialem i nigdy wiecej.

Mam teraz Karte WIFI Qualcomm Atheros QCNFA344A Asus R556LJ
Nie wyświetla na pc więc sobie darowałem, będę starać się walczyć z USB TL-WN722N, ale w pierwszej kolejności chce ustawić to tak:
Aktualnie mam
1. Router ZTE pod gpon jako przelotka
2. Router Asus z wifi

A chciałbym
1. Router ZTE pod gpon jako przelotka
2. Mini pc jako router

Totalnie nie wiem z czym jak ustawić w proxmox popatrzę poradniki ale nie wiem jak to skonfigurować stąd moja prośba
A zależy mi na najmniejszym zużyciu prądu bo mieć 3 routery na mieszkaniu nie domu to dla mnie sporo Sad
 
Adooni
to tak zastanów się czy potrzebujesz miniPC gdyz on będzie wiecej bral niz router ASUSa

czego Tobie brakuje ze chcesz sie pozbyc Asusa? torenty, VLAN ? napisz to moze zaproponujemy Tobie inne rozwiazanie cos gotowego.

obecnie wystarcza predkosc netu 100-300Mbit i do tego normalny routrek wystarcza - ja mam łącze 300 i jakbym mogl to przeszedl bym na wolniejsze.

w 2016 byłem w tym samym polozeniu i 1 raz odpalilem proxmox po 2 tyg ale u mnie były wyzwania z bootowaniem systemy gruba musial uzywac wszystkiego na forach szukac. Teraz wchodze w OpenWRT i tez pewnie miesiacami bedę sie tego uczył.

na yt sa filmiki po polsku nawet jak krok po kroku to robic. pfsense jest bardzo podobne do OPNsense
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
shibby

Cytat

A zależy mi na najmniejszym zużyciu prądu


Zaskoczę cię. Miałem 3 urządzenia:
- router na chinskim minipc z openwrt, 4GB
- minipc Dell 3050 na i5-7500, SSD i 8GB ram jako serwetek stron www i home assistanta
- samodzielnie zbudowany nas na xpenology na i7-7700t i 12GB ram

Stwierdziłem że zrobie wirtualizację, postawie proxmoxa na sprzęcie od NASa a resztę zwistualizuje (jest nawet o tym temat na forum). Jednym z głównych założeń było właśnie zmniejszenie zużycia. Jakieś było możliwe zdziwienie gdy pobór nie tyle zmalał co nieznacznie wzrósł Wink Wirtualizacja ma spory narzut. Pięknie to było widać np po ramię, gdzie wcześniej wystarczało mi 4+8+12GB a szybko musiałem wymienić na 48GB a od wczoraj 64GB.

Ogólnie jako posiadacz wirtualnego routera (openwrt) od ponad roku powiem jedno: jak sam nie nauczysz się tego stawiać, obsługiwać i naprawiać to pakujesz się w problemy.

I Adooni ma rację, wifi postaw osobno. Sam w mieszkaniu mam 2x unifi i nie uważam tego za przesadę.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
d00d3k

Adooni napisał:

to tak zastanów się czy potrzebujesz miniPC gdyz on będzie wiecej bral niz router ASUSa

czego Tobie brakuje ze chcesz sie pozbyc Asusa? torenty, VLAN ? napisz to moze zaproponujemy Tobie inne rozwiazanie cos gotowego.

obecnie wystarcza predkosc netu 100-300Mbit i do tego normalny routrek wystarcza - ja mam łącze 300 i jakbym mogl to przeszedl bym na wolniejsze.

w 2016 byłem w tym samym polozeniu i 1 raz odpalilem proxmox po 2 tyg ale u mnie były wyzwania z bootowaniem systemy gruba musial uzywac wszystkiego na forach szukac. Teraz wchodze w OpenWRT i tez pewnie miesiacami bedę sie tego uczył.

na yt sa filmiki po polsku nawet jak krok po kroku to robic. pfsense jest bardzo podobne do OPNsense


Router , Serwer NAS (xpenology) w tym torrenty, serwer plików, backup zdjęć z telefonu i kompa oraz ewentualnie jakiś windows w wirtualizacji.
Cele: Niski pobór prądu (1 urządzenie zamiast 3).
aktualnie mini pc który posiadam jest cichszy niż to co miałem wcześniej jeśli chodzi o nasa (asustor).
Cenowo wychodzi mnie to troszkę mniej dlatego męczę się z wirtualizacją, żeby postawić stabilne łącze na wirtualizacji. Chwilowo próbuje konfigurować pod pfsense, ale spróbuje i opcję co mi opisałeś.
Opcja jaka później wyjdzie to będę inwestować w ram by było bardziej stabilniej, bo wcześniej dostałem info, że lubi jeść ram wirtualizacja Smile

A co do Asusa, zakupiłem starszy model, DHCP rozkracza się totalnie co jakiś czas, prędkości co jakiś czas mi spadają nawet do 400kb/s przy internecie światlowodowym to troszke slabo (nie wina serwera tylko robiony speedtest).

shibby


I Adooni ma rację, wifi postaw osobno. Sam w mieszkaniu mam 2x unifi i nie uważam tego za przesadę.


ok pamiętam co mi na priv polecałeś Wink w sumie inwestycja z tym wifi, ale stabilniej będzie.
 
shibby
Próbowałeś tomato x86? To chyba najprostszy i najbardziej przyjazny OS jako router w wirtualizacji Wink

https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?forum_id=23020&thread_id=23020#post_180549
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
d00d3k

shibby napisał:

Próbowałeś tomato x86? To chyba najprostszy i najbardziej przyjazny OS jako router w wirtualizacji Wink

https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?forum_id=23020&thread_id=23020#post_180549


Pokombinuje Wink Dzięki za info, a co do wifi to chyba fakt, lepiej zainwestować w wspomniane punkty dostępu, poczekam jeszcze na jakąś promkę deco m4 i 2 powinny styknąć porozsadzane po pokojach. Generalnie czytałem, że karta sieciowa TP-Link TL-WN722N dobrze współpracuje z linuxem, ale coś czuję, że dużo z tym roboty i komplikacji. I wierzę na słowo, że jak się sam nie nauczę stawiać tego to w przypadku awarii leżę. Vmbr0 ustawić jako WAN - przekierowane z routera ZTE - od dostawcy jako przelotka wyciągnięty z kablem eth na wejście w minipc (w tym łączenie do proxmox z dedykowanym ip np. 192.168.1.100 oraz ustawić ręcznie MAC adres sklonowany do obsługi internetu by dawał go [mam przypisany w sieci lokalnej przez dostawcę].
vmbr1 reszta portów LAN używanych do innych urządzeń przez DHCP

Dobrze myślę?
Edytowany przez d00d3k dnia 22-04-2024 08:26
 
shibby
tak
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
d00d3k
męczę męcze i totalnie nie wymęczę ;(

tak to wygląda ;/

i.ibb.co/WccbkjJ/opensense2.png
i.ibb.co/gShqbxL/opnsense.png
i.ibb.co/TqCJCGx/proxmox-network-opnsense.png
i.ibb.co/VL6cXwz/proxmox-network.png

a tomato bede dzialac cos jutro, ale generalnie coś mi nie po drodze z tymi vmbr0 i vmbr1 , wogole nie lapie ip WAN ;(
 
shibby
A ja wiem czemu Smile spojrz ja ostatnie zdjecie. Na nim vmbr1 ma IP 192.168.1.100 z bramą 192.168.1.1 a opisałeś to jako wan! Teraz w opnsense drugi interfejs jest twoim wanem ale IP 192.168.1.3 masz na lanie Wink no to w końcu jak to jest... Podsoec 192.168.1.x jest twoim łanem czy wanem? Bo na obu interfejsach mieć tej samej podsieci nie możesz Wink

Na moje w proxmoxie 192.168.1.100 powinieneś przycisnąć do vmbr0 czyli do lanu. I wtedy vmbr1 będzie twoim wanem.

Musisz zwracać uwagę jak soft definiuje interfejsy. O ile w tomato ważne by wan był pierwszy, tak w opnsense odwrotnie.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,517,745 unikalnych wizyt