19 Maja 2024 12:51:01
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.147.55.42
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Moje ustawienia QoS
bigl
@zeeltom - Zrozum, że nie ma jednego poprawnego ustawienia. Każdy ma inne priorytetowe rzeczy (gry, GG, skype lub inny VoIP, WWW), różnie można je klasyfikować i w efekcie różnie to wygląda. Na dodatek kółko z połączeniami pokazuje procentowo AKTUALNY STAN także jest bardzo zmienne bo zmieniają się ilości połączeń. Na przykład przy tych samych ustawieniach klasyfikowania ruchu P2P jako Lowest jeśli u kogoś tych połączeń jest mało a WWW jest dużo to łososiowy kolor będzie miał powiedzmy 20%. A gdy połączeń P2P zrobi się dużo a WWW mało to na tej samej maszynie łososiowy będzie miał 80%.

Także patrz na to co kto wybrał jako Highest, jak to zrobił i spróbuj tego samego u siebie. W ten sposób dojdziesz do tego co dla Ciebie najlepsze.
 
danek
ja jeszcze szlifuję swojego QoS. jak już będzie działał poprawnie przynajmniej w 90% wystawię fotki B)
 
jank0
1.klasa domyślna "Medium"
teraz co chciałem uzyskać...i uzyskałem Grin
a."upierdliwiec" ma przycięte wszystko , szybki DNS
b.komputery "uprzywilejowane" mają priorytety (bez cięcia pasma)
c. "zamulacze" mają szykie DNS ,szybkie www (bez ograniczeń) przycięte 50% pasma upload download dla p2p

jak ktos chce to może dodać L7, ipp2p ale procentowy udział pasma pada
można blokować ipp2p w Access Restriction, np. w dozinach 7-23
jank0 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez jank0 dnia 10-09-2006 11:02
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
Portal
czy ktos moze pokazac jak ustawic regule dla poczty (pop3 i smtp) dla wszystkich komputerow w sieci ? (jakis scren z wypelnonymi polami lub dokladny opis)
Bo zrobilem po L7 ( dla wszystkich protokolow i wszystkich kompow w sieci) i nie klasyfikowalo mi do niej ( moze cos zle ustawilem )


Drugie moje pytanko odnosi sie do zakladki w Qos o nazwie Basic Settings a szczegolnie o dolna czesc wdownolad
Czy te pola % przy roznych klasach sluza do ograniczenia transferu dla danej klasy czy do rezerwacji ? np jak ustawie 50% dla lovest gdzie mam programy p2p to te programy beda mogle wyciagnac tylko 50% lacza ? (a drugie 50% bedzie wolne, nie wykorzstane)
Czym rozni sie opcja "none" od 100% ?
Edytowany przez Portal dnia 10-09-2006 09:56
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
bigl
Moim zdaniem zamiast L7 daj regułę na docelowy port 25 (czyli właśnie SMTP) i tyle. Czyli dajesz "Any address", TCP, DstPort=25. Oczywiście IPP2P oraz L7 wyłączone.

Co do pól w download to według mnie służą one do rezerwacji pasma. Ja tam ustawiłem 100 kb na klasę Highest (u mnie tylko VoIP) i widze, ż przy takim ruchu innym tyle pasma ubywa (oczywiście po skończeniu rozmowy spowrotem przybywa) i w efekcie świetnie to działa. To moim zdaniem jeden z największych bajerów Tomato. Smile
Edytowany przez bigl dnia 10-09-2006 10:02
 
Portal

Cytat

bigl napisał/a:

Co do pól w download to według mnie służą one do rezerwacji pasma. Ja tam ustawiłem 100 kb na klasę Highest (u mnie tylko VoIP) i widze, ż przy takim ruchu innym tyle pasma ubywa (oczywiście po skończeniu rozmowy spowrotem przybywa) i w efekcie świetnie to działa. To moim zdaniem jeden z największych bajerów Tomato. Smile


Hmm , dziwne , jak ustawie 50% dla Lovest gdzie mam przypisane porgramy p2p (torent) to torent sciaga mi tylko 50% laczem chociaz nic innego z internetu nie sciagam (drugie 50% jest wolne) - czy tak powinno byc ?
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
jank0
@portal tak powinno byc

"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
robsonn
Download to podzial statyczny. Mozna sie domyslic po jednym okienku na klase tylko Wink. Tyl eile ustawisz tyle bedzie wyciagac max i nie wyciagnie wiecej nawet jak bedzie wolne pasmo.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Portal

Cytat

robsonn napisał/a:
Download to podzial statyczny. Mozna sie domyslic po jednym okienku na klase tylko Wink. Tyl eile ustawisz tyle bedzie wyciagac max i nie wyciagnie wiecej nawet jak bedzie wolne pasmo.


Aha, dzieki za info i rozwianie moich niepewnosci Smile

A czy przypadkem Tofu nie zamierza zrobic taki sam podzial w downolad jak w upload ( ze od .. do..) ?
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
robsonn
Nie. QoS nie ksztaltuje Downloadu. Jest to dodane jako taka ciekawostka, a ze dziala to tylko na plus Tofu. Najwazniejszy jest QoS i kolejkowanie, a funkcj adownload po prostu upuszcza pakiety spowalniajac twoje lacze.
Za kilka dni bedzie dostepny generator skryptow takze tym bedziesz mogl podzielic lacze dynamicznie/staytycznie jak chcesz.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Portal

Cytat

robsonn napisał/a:
Nie. QoS nie ksztaltuje Downloadu. Jest to dodane jako taka ciekawostka, a ze dziala to tylko na plus Tofu. Najwazniejszy jest QoS i kolejkowanie, a funkcj adownload po prostu upuszcza pakiety spowalniajac twoje lacze.
Za kilka dni bedzie dostepny generator skryptow takze tym bedziesz mogl podzielic lacze dynamicznie/staytycznie jak chcesz.


Powiedz mi prosze jeszcze - czym sie roznia opcja "none" od 100% ? ( w downoload) Czy tak samo dzialaja ?
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
robsonn
Teoretycznie niczym. Nie ma sensu limitowac jakiejs klasy d o100% bo to zaden limit.

Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
jank0
@Robson
kolejkowanie "....polega na tym, że możesz wysłać ileś tam pakietów na pewien przedział czasu, a kolejne pakiety są po prostu kolejkowane 'na później'..."
wiec jakś część ramu jest do tego potrzebna ...może ze względu na "szupłość" pamięci ram Tofu zdecydował się na upuszcznie pakietów?
Mam router w którym jest kolejkowanie i powiedziano mi że na szybkich łączach i kilkunastu komputerach ruter zacznie zwalnic ze względu na małą ilość ramu (16M)....
i faktycznie zwalniał.
Edytowany przez jank0 dnia 10-09-2006 12:19
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
Portal
czy kasowanie NVRAM z przegladarki www powinno dokladnie wyczyscic wartosci w QOS ? bo wlasnie zrobilem dwa razy czyszczenie i wyczysilo QOSa oprocz wartosci w ramkach jakie ustawilem dla downoloadu ( zamiast "none" caly czas sa wartosci ktore wczesniej ustawilem)
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
jank0
raczej powinno wyczyści wszystko...mi zostawiało mac-a w WOL...sprawdź na operze
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
robsonn

Cytat

jank0 napisał/a:
@Robson
kolejkowanie "....polega na tym, że możesz wysłać ileś tam pakietów na pewien przedział czasu, a kolejne pakiety są po prostu kolejkowane 'na później'..."
wiec jakś część ramu jest do tego potrzebna ...może ze względu na "szupłość" pamięci ram Tofu zdecydował się na upuszcznie pakietów?

Polecam lekture http://lartc.org a twoje watpliwosci zostana rozwiane.
W skrocie powiem co ma piernik do wiatraka. Tofu na nic sie nie decydowal. Po prostu na routerze QoS zawsze dziala TYLKO w kierunku wychodzacym (egress).
Tzn. wysylajac pakiety ze swojego routera (soft powiedzmy Tomato i jego QoS) ustawia je w odpowiedniej kolejnosci, a nie przechowuje na pozniej. Przed pakiety o malej waznosci "wciskane" sa pakiety z wyzszym priorytetem i w takiej postaci sa wysylane.

Poza tym nie mozna kolejkowac pakietow przychodzacych - to jest NIEMOZLIWE ze wzgledu na sposob dzialania QOS niewazne czy na routerze sprzetowym czy na kazdym innym linuksie. Aby pakiety przychodzily do ciebie odpowiednio skolejkowane (poustawiane wg waznosci ruchu) to QoS musi obslugiwac twoj ISP i on kolejkuje pakiety na wyjsciu z jego routera.
Ty co najwyzej mozesz zastosowac sztuczke i odbierac pakiety lub je upuszczac co bedzie powodowalo koniecznosc powtornego wyslania.
Ot cala filozofia o limitowaniu ruchu przychodzacego (Ingress).

Cytat

Mam router w którym jest kolejkowanie i powiedziano mi że na szybkich łączach i kilkunastu komputerach ruter zacznie zwalnic ze względu na małą ilość ramu (16M)....
i faktycznie zwalniał.

Co ma piernik do wiatraka czesc 2 Wink
Podaj nazwe routera. Routerr zaczal zwalniac bo zapewne jest to urzadzenie do oblsugi sieci domowej/ malej biurowej (SOHO) a nie dla celow przemyslowych Wink Duzo kompow = duzo generowanych polaczen = duzo RAMU potrzebnego = niewyrabiane Wink
Edytowany przez robsonn dnia 10-09-2006 15:07
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
jank0
@Robson "Po prostu na routerze QoS zawsze dziala TYLKO w kierunku wychodzacym..." to jest oczywiste.
Nie wiem dlaczego "upuszczanie" w Tomato jest "gorsze" od skryptów do podzialu pasma (pomijając to że skrytem mozna więcej ustawić). Na linuxe sie nie znam...poprzedni post to było pytanie. Smile

router firmy ZIONCOM napewno biurowy (SOHO) modelu nie pamiętam routerki siedzą w piwnicy Grin
Edytowany przez jank0 dnia 10-09-2006 15:43
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
robsonn

Cytat

jank0 napisał/a:
@Robson "Po prostu na routerze QoS zawsze dziala TYLKO w kierunku wychodzacym..." to jest oczywiste.
Nie wiem dlaczego "upuszczanie" w Tomato jest "gorsze" od skryptów do podzialu pasma (pomijając to że skrytem mozna więcej ustawić). Na linuxe sie nie znam...poprzedni post to było pytanie. Smile

router firmy ZIONCOM napewno biurowy (SOHO) modelu nie pamiętam routerki siedzą w piwnicy Grin


Upuszczaniena tomato jest statyczn i jesli reszta lacza jest wolna to nigdy nie wyyciagniesz wiecej na tek klasie. A skryptem mozesz ustawiac dynamiczny podzial. To glowna przewaga.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Portal

Cytat

jank0 napisał/a:
raczej powinno wyczyści wszystko...mi zostawiało mac-a w WOL...sprawdź na operze


a juz myslalem ze tylko u mnie cos zostawie czyszczenie NVRAM - ciekawie czy to jakis bug i czy zostanie usuniety
A na operze oraz innych przegladarkach tak samo.
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
robsonn
U mnie wyczyscil wszystko za kazdym razem i na kazdej wersji Tomato. Uzywam caly czas Operki 9.01
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,109,222 unikalnych wizyt