05 Maja 2024 16:58:37
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [HOWTO] Kompilacja "...
· [Howto] Xpenology na...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [65]
· [Howto] Xpenology... [22]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
13.59.9.236
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Blokada po MAC NIE na WiFi i problem z pozyskaniem IP
qbota
Jest opcja Permit only, dla łączących się wireless. Czy jest też dla tych na kablu? W jaki sposób mogę sprawić, żeby tylko wskazane MAC na kablu miały dostęp do netu, a cała reszta która wpina się na bezczelnego była odcięta?
Probowałem access restriction - blokada wszystkich, ale nie wykombinowałem jak na tą blokadę wszystkich, nałożyć regułę "ważniejszą" mówiącą tego i tego przepuszczaj.

Druga sprawa: zarówno na WRT jak i na Tomato, router za diabła nie chce przyjąć (albo nie chcą mu dać) adresu z DHCP ISP (kablówka). Oczywiście ustawiłem odpowiedni MAC po stronie WAN, i jak ustawię na static, to mnie ISP przepuszcza. Mógłbym tak zostawić ale ISP od czasu do czasu lubi IP zmienić i mocno się wkurza, gdy ktoś ma ustawione stałe. W logu znajduję:

Sep 8 18:36:46 routername local0.debug udhcpc[1427]: Sending discover...
Sep 8 18:36:48 routername local0.debug udhcpc[1427]: Sending select for 62.21.XX.XXX...
Sep 8 18:36:48 routername local0.info udhcpc[1427]: Received DHCP NAK

Qbix
WRT54GL v1.0 Tomato 0.02.0743
 
robsonn
prosta sprawa. Reguly licze od gory czyli w kolejnosci dodawania. Im regula w liscie wyzej tym wazniejsza, czyli regula blokujaca wszystko dajesz ZAWSZ na sam dol.
1. regula przepuszczajaca MACi lub IPki (lepiej MAC), ktore maja miec mozliwosc dostepu do neta (nie zapomnij dodac siebie Wink). Mam nadzieje, ze wiesz jak ja dodac Grin
2. regula blokujaca wszystko i zawsze.

Problem drugi - niemozliwe, zeby nie dzialalo dynamiczne. BTW z adresu, ktory podajesz widze ze uzywasz ICP jako ISP. Ja jestem rowniez u nich i bez problemow dziala dynamiczne przyznawanie adesu.
A sprawa jest taka, ze tak na prawde dopoki nie zmienisz adresu MAC karty zarejestrowanej w systemie twoj adres IP sie nie zmieni (czyli niejako jest statyczny Wink )
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
qbota
"prosta sprawa" ale, jak dodać regułę przepuszczającą? Jeśli zostawię pusty "block all internet access", a nie dodam żadnego parametru, to reguła zapisuje sie z zaznaczonym "block all internet access". Wymyśliłem że jeśli dodam paramter np. DST PORT UDP 65000 jako jedyną rzecz jaką reguła ma blokować, to praktycznie jest to reguła przepuszczająca, ale to błędne rozumowanie, bo w iptables i tak pojawia się w łańcuchu drop, a nie accept.

Po drugie, reguły na liście są sortowane alfabetycznie wedlug pola Description. Oczywiście probowałem dodawać w kolejności którą proponowałeś, jak również odwrotnie, i ustawiając odpowiednie nazwy reguł tak aby blokująca była na dole (lub odwrotnie) - niestety bez sukcesu: zawsze blokująca była ważniejsza, choć może to wynikać z nieumiejętnego zdefiniowania reguły przepuszczającej (patrz poprzedni akapit)

"Problem drugi - niemozliwe, zeby nie dzialalo dynamiczne" - no niemożliwe, a jednak, wyciąg z logów załączyłem. Sprawdzałem również MAC routera, poprzez sprawdzenie arp w kompie siedzącym w lan, i sie zgadza. Może zrestartuje modem kablowy, może tu leży problem.

Co do zmian IP w ICP, to SĄ zmieniane nawet bez zmiany MAC, tyle że z tego co obserwuję w logu dyndns, nieczęściej niż raz na 3 miesiące.
 
robsonn
Jesli chodzi o blokowanie to ponownie prosta sprawa:
1. nadajesz uzyszkodnikowm stale IP w sieci
2. tworzysz 1 regule blokujaca dostep do neta wszystkim adresom IP poza uzywanym w stalych dzierzawach (blokowane kompy podajesz jako zakres np. 192.168.1.2-192.168.1.9 i 192.168.1.15-192.168.1.253) czyli kompy 0d 10 do 15 beda mialy tylko dostep.. I bedzie spokoj.

Jesli chodzi o typ polaczenia to na prwde nei wiem. ICP to dosc dobry provider i dbaja zeby wszystko bylo SI.

A zmiany adresu IP hmm widocznie cos grzebales z adresami MAC. Jestem u nich ponad 2,5 roku i adres IP zmienil mi sie raz jak zmienialem MAC zarejestrowanej karty. Kiedys, dawniej zmieniali czesto IP ale juz odeszli od tej praktyki.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
qbota
Heh, no zgodzę, się że na IP to prosta sprawa, ale muszę zblokować po MACu - a to już nie tak łatwo wyznaczyć zakres. Pytanie jak wbić regułę przepuszczającą pozostaje otwarte i być może trzeba by je dodać do wishlist tomato. No chyba, że znajdzie się tu jakiś gieroj co ma solution Grin (ale solution przez www tomato, a nie shella!)

IPTABLES pozwala na używanie negacji typu "blokuj z wyjątkiem" lub "przepuszczaj z wyjątkiem" i robi się to poprzez dodanie wykrzyknika przed IP czy MACem, niestety taka konstrukcja nie przechodzi przez tomato.

Napisałem maila w tej sprawie do polarcloud. Dam znać jeśli przyjdzie jakaś odpowiedź.

I jeszcze takie pytanie do Robsonn dotyczące odpowiedzi której udzieliłeś na moje pytanie, czyli drugi post w tym wątku: czy przed wysłaniem tej odpowiedzi, sprawdziłeś czy to tak działa?
Edytowany przez qbota dnia 10-09-2006 17:20
 
robsonn
Nie wiem czemu robisz z igieł widły.
Daj mi 1 rozsadny powod aby blokowac koniecznie po MACu to przyznam ci racje i odszczekam swoje Wink
Co za roznica czy bedziesz blokowal po ip czy MAC. I tak jesli ktos podszyje cie pod MAC klienta (a z tym wiadomo zaden problem), ktory moze uzywac neta zostanie przepuszczaony (wyjatkiem jest sytuacja, gdy koles z prawdziwym adresem MAC nie wylacza kompa Wink ) lub robi to rzadko.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
qbota
Heh, no mówiąc wprost mam tutaj jednego takiego agenta, który to notorycznie podłącza kolejne kompy które do niego trafiają i ściąga service packi i inne cuda na łączną kwotę dobrych kilkuset MB, i robi to co drugi, trzeci dzień w godzinach popołudniowo-wieczornych, doprowadzając resztę userów do białej gorączki. Wiem, że o ile wbicie IP jest w jego zasięgu myślowym, o tyle o możliwości zmiany MACa nie wie, a nawet jeśli się dowie to i tak będzie z tym miał o całe niebo więcej kłopotu, niż z wbiciem IP. Kolo notorycznie udaje głupa, i nie chcę poprzez zablokowanie IP które "złamie", dać mu satysfakcji z wygranej "potyczki" Wink

A z innej beczki powiem tak: Uważam, że funkcjonalność tworzenie reguł przepuszczających może mieć też inne, bardzo przydatne, zastosowania, i dlatego warto wrzucić to do kolejnej wersji pomidora.
 
robsonn
Jeslii chodzi o "lamanie" zabezpieczenia ip Wink To jesli zablokujesz cala pule oprocz adresow uzywanych to nie ma mozliwosci zeby sie wbil czy przesmyknal.

A moze chcesz podzielic lacze ? za pomoca skryptu Wink Ustawsz dynamiczny podzial i zalozmy, ze delikwent i tak nigdy nie bedzie maxa wyciagal - co powinno uspokoic siec. Wiesz czasami sam QoS nie pomoze Wink ja np. dziele skryptem bo to pewne i gdy wszyscy siedza kazdy ma swoja czesc pasma i dopiero jak ktos zwolni pasmo reszta zaczyna rozszarpywac jak chieny pozostala czesc wolnego - ale wszystko nadal pod kontrola Wink Jak kolo sie pojawi i znowu sa wszyscy w sieci ponownie kazdy ma swoj przydzial i nikt nikomu w kasze nie dmucha.
Edytowany przez robsonn dnia 10-09-2006 23:00
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
qbota
"Łamanie IP" jest o tyle dla niego proste, że na kompie "gościu" może ustawić swoje IP, które może sam sobie zwolnić.

A w kwestii dzielenie łącza, QoS i tak dalej... cóż, Ty mi mówisz, żebym ja króliczka gonił, a ja chcę króliczka złapać Smile
 
robsonn
Ja ci tylko doradzam sposob taki zebys nie bawil sie w kotka i myszke, tylko wpakowal skrypt i mial spokoj. Skoro lubisz wymyslac bardziej zlozone metody (co nie znaczy ze skuteczniejsze) to Twoja decyzja i nic do niej nie mam.
Nic wiecej ciekawego nie wymysle takze I'm out Wink
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,586,075 unikalnych wizyt