06 Maja 2024 20:04:59
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Takedown 2000
· [Howto] Xpenology na...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [67]
· [Howto] Xpenology... [25]
· nju swiatło pytania [4]
· Takedown 2000 [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.147.42.168
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Problem z QoS -> Tomato
theriel
Witam! Ustawiłem sobie routerek zgodnie z fotkami zaprezentowanymi przez stegano tutaj, jednak pojawił się pewien mały problem... Po odpaleniu QoS, nawet jeśli nic nie robię (ok, zalogowany do routerka i prócz tego otwarte 2 stronki, ale nie generuję ruchu), przycina torrenta ze 120kB/s do ~18. Niby się zgadza, bo tyle % ma ustawiona klasa "lowest", ale wolałbym, aby to ograniczało stopniowo, tzn. obcinało torrenta tak długo, jak wpływa to na chwilową predkosc surfowania po Internecie... Np: Widzi, ze nagle stworzyl sie ruch na 80 porcie -> przycina torrenta. Ruch zmalal -> torrent na maxa.... Jest taka możliwosc?

P.S. Router GL v.1.1., Tomato najnowszy, lacze kablowe w Multimedii, 1Mbit.

Z gory dziekuje za pomoc!
Pozdrawiam serdecznie
Theriel
 
Damiano
Zastosuj generator skryptów @robsonn'a B)
Wtedy dasz sobie p2p na lowest ale full speed a jak np.http będzie potrzebowało to obetnie p2p Smile
Edytowany przez Damiano dnia 29-09-2006 23:15
------------------------------------------------------
Cerberus ADSL Lite + WRT54GL v.1.1 + Tomato v1.06.0981 + podzia? z generatorka @Robsonna = The best from the best from the best from the best STUFF Grin
[b]Pan J?zek i kurczaki r?wnie? u?ywaj?
 
theriel
Wykorzystałem skrypt, zgodnie z tym, co było napisane w programie, skopiowałem jako firewall script i rebootowałem routerka. Skrypt nic nie zmienił... :-(. Nadal z odpalonym QoS ciągnie 16-18kBps... nie wiem, czy dobrze zrozumiałem -> w ustawieniach QoS mam nic nie zmieniac (zostawic wersje by stegano)?

Pozdrawiam
Theriel

P.S. Zapomniałem dodac. W sieci sa tylko dwaj userzy, pomiedzy ktorymi nie chce rozdzielac lacza (przydzielanie pasma dynamiczne)
Edytowany przez theriel dnia 29-09-2006 23:50
 
popers
Witam
mam podobny problem gdy sciagam z ftp to sciaga mi 200kB.s wystarczy ze wejde na jakas strone i spada do 20kB.s :|
 
Damiano

Cytat

theriel napisał/a:
nie wiem, czy dobrze zrozumiałem -> w ustawieniach QoS mam nic nie zmieniac (zostawic wersje by stegano)?

Pozdrawiam
Theriel

P.S. Zapomniałem dodac. W sieci sa tylko dwaj userzy, pomiedzy ktorymi nie chce rozdzielac lacza (przydzielanie pasma dynamiczne)


Ja zostawiłem tak jak było w orginale - nic nie zmieniałem od ustawień defaultowych Smile
Jeżeli nie chcesz rozdzielać łącza to sobie będziecie zapychać wzajemnie - rozdziel realne-90% łącze na pół i daj to jako gwarantowane a jako maxymalne daj realne-90% B)
Tym samym będziecie mogli ściągać oboje nie przeszkadzając sobie wzajemnie zapychaniem a jeżeli ktoś z was się "wyłączy" to drugi dostanie full B)
------------------------------------------------------
Cerberus ADSL Lite + WRT54GL v.1.1 + Tomato v1.06.0981 + podzia? z generatorka @Robsonna = The best from the best from the best from the best STUFF Grin
[b]Pan J?zek i kurczaki r?wnie? u?ywaj?
 
theriel
Skrypt działa "nawet-nawet"... Mam jednak jeszcze jedno pytanie -> jak się mają pingi przy takim skrypcie firewallowym do wyłączonego QoSa? Bo jak włączam QoS to wszystko wraca "do normy", tzn. obcina wg klas, czyli bardzo brutalnie, nawet jeśli nie jest takie obcięcie potrzebne...

A może ktoś mógłby podac basic settings dla routera wykorzystującego skrypt firewall?

Pozdrawiam
Theriel
 
robsonn

Cytat

theriel napisał/a:
jak się mają pingi przy takim skrypcie firewallowym do wyłączonego QoSa?

Pytanie co ma piernik do wiatraka? Skrypt jest tak stworzony, ze nei narusza on w zaden sposob dzialania QoS.

Cytat

Bo jak włączam QoS to wszystko wraca "do normy", tzn. obcina wg klas, czyli bardzo brutalnie, nawet jeśli nie jest takie obcięcie potrzebne...

Jak moze obcinac brutalnie? Skro tak ustawiles parametry QoS i jego klas to tak bedzie dzialal. Widocznie popelniles bledy w ustawieniach lub priotetujesz niewlasciwe uslugi/porty.

Cytat

A może ktoś mógłby podac basic settings dla routera wykorzystującego skrypt firewall?

Nie ma roznicy. Domyslne ustawienie Tofu jest wiecej niz optymalne dla kazdego rodzaju lacza. Zasada jest jedna - jesli nie wiesz co robisz - nie kombinuj Wink

Na koniec dodam, ze jesli ustawiasz limity na Inbound traffic np. na klase z torrentem to przycnanie zawsze bedzie stale, a nie dynamiczne. Ale pewnie to wiesz, ze router tylko upuszcza pakiety w ruchu ingress bo przeczytales readme, ktore napisal autor Tomato Wink
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
theriel
Co do pingów i skryptu firewallowego miałem na myśli:
Wyłączam QoS. Zostawiam skrypt. Czy skrypt dba o pingi, czy raczej nie?

"Widocznie popelniles bledy w ustawieniach lub priotetujesz niewlasciwe uslugi/porty" - ja tylko przepisałem konfigurację z fotek, umieszczonych tutaj na forum. Z resztą ona wydaje się mi się dosyc logiczna.

Co do inbound - poczytałem wszystko co się da i już wcześniej zrezygnowałem z obcinania downloadu. Zastanawia mnie jednak to, czy samo skracanie uploadu w QoS+skrypt wystarczają... Niestety - mimo wszystko, jest wyraźna różnica pomiędzy właczonym torrentem a wyłączonym torrentem, podczas przeglądania www.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc
Theriel

//ps:
Nie mogę w żaden sposób sklasyfikowac komunikacji z routerem... Nie to, żeby mi to przeszkadzało, ale jak uruchamiam listę to trochę zaśmieca mi te 19 pozycji odwołujących się do TCP192.168.1.1:80.... A inne osiemdziesiątki ładnie są w high... dziwne.
Edytowany przez theriel dnia 30-09-2006 22:44
 
Damiano
@theriel
Ja mam obcinanie uploadu w QoS'ie i ograniczenie w skrypcie i wsio jest okej Smile
Z torrentem to bywa różnie - jak sobie ustawisz po 1000 połączeń na zadanie i otworzysz ich 5 to nie ma szans żeby cokolwiek ci działało jak należy Pfft
Ustaw z 50 połączeń na zadanie i jakieś max 3 zadania a napewno zobaczysz różnicę B)
Przy włączeniu p2p musi troszkę czasu minąć zanim QoS pingi "sprowadzi na ziemię" - u mnie przy wysyłaniu na full pingi nie przekraczają 100ms ode mnie do wp.pl B)
------------------------------------------------------
Cerberus ADSL Lite + WRT54GL v.1.1 + Tomato v1.06.0981 + podzia? z generatorka @Robsonna = The best from the best from the best from the best STUFF Grin
[b]Pan J?zek i kurczaki r?wnie? u?ywaj?
 
robsonn
To samo chcialem napisac apropo torrenta, ale Damiano zawarl juz cala esencje.
80% bledow w dzialaniu p2p lub problemow z routerami i p2p to wina uzytkownika (niewlasciwa konfiguracja samego programu).

Ja uzywam utorrenta i wszystko liga jak burza, www dostaje praktycznie cale pasmo jesli potrzebuje. Mialem problem z jedna rzecza. Po odpaleniu utorrenta przez ok. 1-3 minut internetu praktycznie nie bylo, www siadalo itp. Okazalo sie, ze wystarczy zmniejszyc lizbe polotwartych polaczen z 8 (XP SP2 ma limit na 10, ale widocznie te 2 mu nie starczaly) do 4 i swiezo po starcie zadnych problemow. Opcja ustawienia->Zaawansowane->zmienna net_Max_halfopen
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
theriel
Hmmm dobra, ogólnie rzecz biorąc to jest co raz lepiej (nie wiem, może QoS musi się przyzwyczaic do ruchu, albo ja do QoSa ;-]). Dzięki jeszcze raz wielkie za pomoc! Pozwolę sobie jednak powtórzyc pytanie -> dlaczego nie jest klasyfikowane połączenie z routerem ?

A tak btw -> rozumiem, że nie mogę demilitariznąc 2 PCtów, co więcej, jeszcze kulturalnie poprosic routera aby jednak dał im nawzajem możliwośc komunikacji?

Jeszcze raz ogromnie dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam
Theriel
 
robsonn

Cytat

theriel napisał/a:
Pozwolę sobie jednak powtórzyc pytanie -> dlaczego nie jest klasyfikowane połączenie z routerem ?


Sprawa jest prosta. Polaczenia z routerem sa lokalne (w obrebie twojego LANu) a ruch lokalny nie jest routowany. QoS zajmuje sie ksztaltowaniem wylacznie ruchu wychodzacego (routowanego) czyli idacego w swiat (LAN ---> WAN).

[url]A tak btw -> rozumiem, że nie mogę demilitariznąc 2 PCtów, co więcej, jeszcze kulturalnie poprosic routera aby jednak dał im nawzajem możliwośc komunikacji?
[/url]
A po co chcesz DMZowac dwa pecety? Czy ma to jaki kolwiek sens. Nie prosciej uzyc przekierowania portow?
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
theriel
No prościej nie jest na pewno ;-]. Tak tylko się zastanawiałem nad DMZ, bo mam mały problem z portami -> Niby w basic forwarding mam 2222 i 2226 przekierowany, ale w praktyce tak nie jest. Natomiast port 40728 ładnie się przekierował...

Pozdrawiam
Theriel
 
robsonn
Pytanie czy poprawniewgrales firmware, czysciles pamiec NVRAm i ogolnie zastosowales sie do procedury?
Bo jestes pierwsza osoba, ktora narzeka na dzialanie (lub nie umie ustawic Wink) przekierowania portow. Byly male problemy z przekierowaniem typu triggered, ale zostalo to juz usuniete. Jesli nie radzisz sobie z tym softem to na sile nie musisz go uzywac. Polecam rownie dobry Thibor15c.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
theriel
Zrobię wszystkim i sobie na złość i będę używał Tomato, aż się nauczę ;-]. Firmware poprawnie raczej zostało wgrane, zgodnie z artykułem na stronie openlinksys (wgrywane bezpośrednio na nowo kupiony routerek, to była pierwsza rzecz, jaką zrobiłem po zalogowaniu się)

Z triggered nie korzystam, bo nie potrafię zmusić google, aby dał mi jakikolwiek "how_to for idiots", podobnie z UPnP. Narazie przekierowałem sobie port torrenta i jestem z siebie dumny, a dlaczego inne porty się nie przekierowały pozostaje dla mnie zagadką...

Pozdrawiam
Theriel
 
BaGRoS
Co do Qos i skryptu do podziału, myślę, że powinna być jakieś how_to...
Zapodałem skrypcik i Qos, z głównego kompa upload 2-3kB/s, wywaliłem skrypcik - upload 30kB/s, od razu można było używać kompa. Inne komputery nic nie wysyłały w w/w czasie.
Nie wiem może gdy jest skrypt do podziału to Qos musi być ustawiony inaczej/wyłączony...
8) BaGRoS 8)
 
robsonn
BaGRoS pytanie czu uzywales mojego generatora czy jakis inny skrypt?
Druga sprawa czy zaznaczyles opcje zabezpiecz siec przed zmiana IP/MAC.
Nie wiem czemu, ale na Tmato dziwnie ta opcja dziala (przynajmniej tak uzytkownicy zglaszaja). Na Tofu/Thiborze wszystko jest normalnie talze moze jakis drobny blad, ktory zostal wylapany i bedzie poprawka.

Skrypt do podzialu (z generat.) nie zakloca pracy QoS takze nie ma zadnej potrzeby przestawiac nic.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
BaGRoS
IP nie zaznaczalem - nie potrzebuje - dom Pfft
Twój skrypt.
8) BaGRoS 8)
 
theriel
Hmmm wszystko działa, forwarding pięknie funkcjonuje. Skrypt + QoS rulezzz ;-].

Pozdrawiam i szczere podziękowania dla robsonna!
Theriel
 
BaGRoS
Nic już nie rozumiem z Qos'em :/
Albo coś źle robię :/
Chcę aby adres 192.168.0.10 był po prostu obsługiwany jak dla króla! Więc zrobiłem takie coś jak na obrazku.
BaGRoS załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

8) BaGRoS 8)
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,608,206 unikalnych wizyt