29 Marca 2024 08:42:36
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
34.228.188.171
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: HOME MEDIA :: » Modemy 3G/LTE
 Drukuj wątek
asus ac3200 + modem lte ?
Maniek91PL
siema, jestem zmuszony przez jakiś czas używam internetu mobilnego w domu,

jaki konkretnie kupić modem do najnowszego freshtomato ?

czy może lepiej i bez nerwów kupić sam jakiś router z funkcją sim i podłaczyć go do tego obecnego routera? jako dodatkowego wan'a ?

bo teroetycznie działa mi internet od lokalnego dostawcy, ale tak działa ostatni weekend, ze go nie ma Shock
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
amikot
Bez nerwów i stresów możesz kupić SIM modem z portami ETH. Na przykład Netgear LB2120 4G LTE.
Jeśli ma to być jedyne źródło netu, a nie backup to tego typu urządzenie jest znacznie lepszym rozwiązaniem choćby dlatego że można podłączyć do niego anteny zewnętrzne.
Niestety cena jest "trochę" wyższa niż modemu USB.

Scalony z 25 lipca 2021 23:19:08:
Trochę tańszy jest TP-Link TL-MR3020 - ten ma też funkcję routera i wbudowane WiFi 150Mbit - ale obie te funkcje nie są zbyt atrakcyjne.
Zresztą to że ma 4G też nie daje gwarancji że potrafi on osiągnąć pełną prędkość jaką może dać 4G.
Edytowany przez amikot dnia 25-07-2021 23:19
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Adooni
masz kilka opcji np
1. e3372s-153 jako non hilink i wtedy bedzie dzialac bezposrednio z tomato
2. modem lte ktory pozwala na ustawienie w tryb bridge (masz podany w tym dziale) i podlaczyc do WAN routera z tomato
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
tamtosiamto
ja zakupilem okazyjnie na marketplace huawei b535 w razie awarii, wszytsko dziala jak trzeba, mam m.in tryb bridge
nic nie mam
 
amikot
Mi się wydaje że wszystko zależy od tego czy ten modem ma być tylko w razie awarii czy ma być stałym źródłem szerokiego pasma.
Jeśli to tylko awaryjniak to można się bawić w obsługiwane z Tomato modemy USB.
Jeśli jednak ma to być jedyne źródło sieci, to warto jednak zakupić modem z trybem bridge, a jeszcze lepiej z możliwością podłączenia zewnętrznych anten - tak aby sobie je wyprowadzić np na balkon Smile - nawet jeśli nie dla zasięgu to dla zdrowia.

Może nie jestem 5G-fobem, ale to że fale radiowe oddziaływują to nie tajemnica, jak również nie jest tajemnicą że lepiej to oddziaływanie minimalizować - nawet jeśli trudno jest udowodnić jakąkolwiek szkodliwość.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
pit1984
Z czego wynika, że lepiej zakupić modem lte pod bridge niż modem usb pod tomato? Stabilność takiego modemu USB jest gorsza?
Czy e3372s-153 (non hilink) to jedyna opcja (obecnie słabo dostępna), ewentulanie wersja h i zabawa we flashowanie? czy są może inne modemy usb które działają dobrze z tomato i mają możliwość podpięcia zewnętrznych anten?
 
Adooni
na forum masz o tym x postow - ogolnei to problem w tym ze blad jest w Broadcom i np ogarniecie e3372s-153 non hilink pod tomato zajelo pol roku. Na AsusWRT czy RMErlin nawet e3372s-153 nie dziala.
ogolnie to LTE to nichowa zabawka wiec nikt sie w to nie bawi


dlatego tez lepiej kupic modem LTE czy 5G i ustawic go w bridge i podlaczyc do routerka z tomato - w tym przypadku nie ma znaczenia jaki soft routerka.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Zyga

Adooni napisał:

ogolnie to LTE to nichowa zabawka...

Nie do końca się z Tobą zgodzę, bo są obszary, gdzie jedynie obsługa LTE umożliwia korzystanie z szybszego internetu. Ja mieszkam właśnie w takim miejscu (do granicy Warszawy 500 m, do światłowodu Orange 100 m, do UPC 400 m) - jedynym wyjściem jest modem z obsługą LTE. Przerobiłem E3372S na wersję "non-hilink" i korzystałem z niego w połączeniu z routerem AC68U od roku 2015. Fresh Tomato sprawowało się całkiem nieźle w tym zestawie. Miesiąc temu kupiłem router Huawei 5G CPE 2 Pro i po przestawieniu w tryb mostka uzyskuję na AC68U z Fresh Tomato szybkości do 220 Mbit/s.
===================
Asus RT-AC68U + Freshtomato
Orange światłowód 300 Mbit/s + ONT
 
amikot
LTE daje prędkości od 20 do 150 Mbitów i to już jest całkiem dobry internet do domowego użytku.
Nawet 20mbitów jest wystarczające aby streamować filmy 4k - czego więcej może chcieć przeciętny użytkownik neta?
Większość ludzi nie ściąga terrabajtów danych i nie potrzebuje wielkich prędkości.
LTE ma zwykle jeszcze lekki problem z pingiem oscylującym powyżej 40ms - dla maniaków Counter Strike może to wywoływać torsje, ale raczej nie u wielu innych Grin

Ograniczenia LTE są znoszone przez 5G - prędkość do jednego gigabita (realnie do 300-400mbit) i ping poniżej 10ms. Tak przynajmniej zapewniają ci którzy to testowali.
Przyszłość internetu jest zdecydowanie bezprzewodowa.
I jest tak z wielu powodów. Ludzie się przeprowadzają, a kablowi dostawcy nie wszędzie są ci sami. Ludzie płacą więc kary za zerwanie umowy, jeśli przeprowadzka wypadła w czasie jej trwania. W przypadku internetu mobilnego zabieramy skrzynkę z kartą sim i niczego nie zmieniamy poza miejscem. Poza tym w sieciach komórkowych jest ogromna konkurencja - znacznie większa niż wśród dostawców kablowych. Nie wiem jak w Polsce, ale w UK za kartę SIM z nielimitowanym dostępem do netu płacę mniej niż za VDSL, a przecież jeśli tylko zainwestuję w router 5G i będę w zasięgu, to będę miał prędkości 5G, a wszystko to z 30 dniowym kontraktem który mogę zerwać w dowolnym momencie bez ponoszenia kosztów.

Oczywiście nie jest tak całkiem różowo - ja od pół roku jadę na modemie 4G tylko i wyłącznie (w oczekiwaniu na 900mbit optyka) i musiałem zmienić dostawcę bo nadajnik poprzedniego był za daleko i na drodze były drzewa no i jak się zrobiło zielono to zaczęło rwać. Cena trochę wyższa (wcześniej £18/mc teraz £25/mc) ale wszystko działa i mogę w każdym momencie przestać płacić a prędkość oscylyje od 30 do 60mbitów downloadu i ok 5-10mbit uploadu, co mi wystarcza do zasilenia domu w którym każdy cały czas gra/ogląda. Jasne że jak miałem stałe 300/20 mbitów to było fajniej pobierać nowe instalacje lunuxa albo updaty na konsoli, ale to tylko czasem doskwiera, a do tamtej prędkości miałem umowę 24 miesiące (której na szczęście nie przedłużyłem w odpowiednim czasie) i płaciłem £39/mc. Tak że w czasach drożyzny fajnie jest mieć rachunki mniejsze zamiast większych.

Pozdrawiam Smile
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,438,874 unikalnych wizyt